Полезные материалы

Коней на переправі не міняють. Призначення Шевчука - помилка "Олімпіка"?

  1. Що було при Санжари?
  2. З чим прийшов Шевчук?
  3. Що змінилося?
  4. Що далі?

Рівно місяць тому українське футбольне інформаційний простір підірвала новина про відхід з поста головного тренера "Олімпіка" Романа Санжара і призначення на його місце В'ячеслава Шевчука . За цей час нова команда тренерів встигла провести п'ять матчів і поки гра "олімпійців" відверто не радує. Чи стало помилкою така рокіровка у виконанні президента клубу Владислава Гельзіна ?

Що було при Санжари?

Роман Санжар провів в "Олімпіку" п'ять з половиною років. Він очолив команду в 33 роки, вивів її в Прем'єр-лігу, закріпився там, а влітку 2017 року дебютував з нею в єврокубках. Багато вболівальників ототожнювали Санжара з "Олімпіком", а "Олімпік" з Санжар. Здавалося, що тренер, якому вдавалося кожні півроку збирати нову команду і тримати певний рівень, ніколи не покине "олімпійців". Але у кожної епохи є кінець.

Тільки от назвати логічним догляд Романа Миколайовича язик не повертається. Реакція громадськості на цю новину показова - для всіх це стало шоком. Хтось почав шукати того причини в фінансових питаннях, але сам тренер відкинув цю теорію. Хтось вважає, що результат "Олімпіка" не відповідає очікуванням президента. Але і це сумнівно.

Можна сказати лише одне - кризи у команди не було. Ні ігрового, ні психологічного. Влітку "Олімпік" провів непогану селекцію, команду поповнили досвідчені Павло Ксьонз , Дмитро Гришко , Євген Зубейко , Лінію атаки підсилив побував на перегляді в "Динамо" один з найкращих форвардів минулого сезону в першій лізі Максим Дегтярьов , Креативу додав француз Максим Тейшейра , Посилив свій склад по ходу сезону Сергій Політило . Погодьтеся, такий підбір гравців зобов'язує боротися за першу "шістку". Що, власне, і позначив президент.

У новому сезоні "Олімпік" Романа Санжара здобув три перемоги при трьох нічиїх і чотирьох поразках. Донеччани чергували успішні матчі, як в Чернігові (1: 0), будинки з "Арсеналом" (3: 1) або перемогою над "Ворсклою" (1: 0), з невдалими, де при рівній грі програвали. По суті, провальним був лише матч з "Шахтарем" (2: 5), в якому команда Санжара ще і двічі засмутила "гірників". Віднесемо в цю ж категорію та ваш перший тайм поєдинку з "Карпатами" (2: 2), коли сам тренер визнав, що припустився помилки, застосувавши тактику з трьома центральними захисниками.

Одним із сильних якостей Санжара-тренера є вміння знаходити контакт з футболістами, створення хорошого мікроклімату в команді і мотивація. Цей тренер чудовий мотиватор, що вміє кількома реченнями завести команду, змусити її проявити характер. І за ним йшли футболісти.

Турнірне становище не передбачало будь-яких змін на тренерському містку в "Олімпіку". Команда після 10-ти турів посідала сьоме місце в УПЛ, відстаючи від четвертого рядка на шість очок, а від шостого - зовсім на одне. Так, донеччани програли "Олександрії" (2: 3) в матчі, де поразка "Олімпіка" назвав несправедливим навіть Володимир Шаран . Але в цілому, ігрової кризи у "олімпійців" не було, а гра як раз прогресувала. Новий колектив все краще розумів вимоги Санжара, його ідеї, і все більш якісно виконував ці установки. Донеччани намагалися швидко переходити від оборони до атаки, що не розігрували підлягає м'яч, а в стилі тенденцій ЧС-2018 робили ставку на стрімку доставку м'яча в штрафну, швидкий футбол і ефективність у чужих воріт.

Варто визнати, що в обороні у команди були проблеми. Повернулися Гришко та Кравченко показували відмінну гру (Антон і зараз один з кращих центрбеків УПЛ за оцінками Instat), але в цілому команда діяла не кращим чином у своїх воріт. Давайте так же згадаємо, скільки помилок допустили воротарі "Олімпіка". Воротарська позиція донеччан - слабка ланка донецької команди після відходу Махарадзе і Кичака.

У атакуючої лінії "Олімпік" Санжара виглядав набагато ефективніше. Команда забивала в середньому 1,4 м'яча за гру, в якийсь момент сезону була навіть в трійці кращих команд УПЛ по числу забитих голів. "Олімпійці" створювали багато моментів біля воріт суперника і за цим показником також були в числі лідерів. Інша справа, що реалізація шкутильгала на обидві ноги.

З чим прийшов Шевчук?

Але в "Олімпіку" все ж відбулася зміна тренера. Команду очолив молодий В'ячеслав Шевчук , Якого часто можна було бачити у віп-ложі стадіону "Динамо" на матчах донеччан. Шевчук прийшов зі своєю командою тренерів, в яку увійшли не потребує представлення Руслан Ротань , Тренер з фізпідготовки Антон Дяченко, відомий по роботі в академіях "Шахтаря" і "Динамо", а також азербайджанською "Сумгаїті". Посада тренера воротарів зайняв Володимир Савченко , Ще в цьому сезоні працював в "Шахтарі" (U-19).

Молодий і енергійний Шевчук прийшов в команду зі своїми ідеями і величезним бажанням застосувати свій величезний футбольний досвід роботи під керівництвом різних тренерів, в першу чергу Луческу. Ніхто не здивувався, коли В'ячеслав Анатолійович сказав, що хоче бачити у виконанні своєї команди атакуючий футбол з акцентом на контроль м'яча. Уже за Шевчука "Олімпік" поповнили два досвідчених екс-гравця збірної України - Олексій Гай і Антон Шиндер , З якими Шевчук грав в "Шахтарі".

Що змінилося?

Після поразки в Полтаві Шевчук поскаржився в інтерв'ю, що в команді не було фітнесу протягом восьми місяців. Складно оцінити, чи був фітнес і в якій мірі. У кожного тренера своє бачення цього. Проте, нова команда тренерів працює в цьому напрямку і змінила цей момент. До того ж, з Шевчуком прийшов тренер з фізпідготовки.

В'ячеслав робить акцент не тільки на фітнесі, а й на харчуванні футболістів, підкреслюючи, наскільки це важливо. Але не маючи повноцінної бази, стежити за харчуванням гравців на рівні "Шахтаря" неможливо. Тут залишається покладатися на свої підказки і професіоналізм гравців.

Які зміни справив в грі "Олімпіка" новий тренерський штаб? Відразу відзначимо, стиль гри змінився. Команда продовжує грати "іспанку" 4-2-3-1, хоча на матч з "Шахтарем" донеччани вийшли з трьома центральними захисниками. Головна відмінність - тепер "Олімпік" робить велику ставку на контроль м'яча. Стало менше вертикальних передач, при цьому і кількість ударів по воротах значно зменшилася. В середньому за матч "Олімпік" Шевчука завдає 5,1 удару по воротах, з них тільки 1,8 удару доводиться в ціль. У чемпіонаті в чотирьох матчах команда забила три голи, один з яких - з пенальті. Порівняйте ці показники з показниками команди Санжара - навіть в програних поєдинках з "Олександрією" та "Маріуполем" донеччани завдали 14 (5 в створ) та 12 (4 в створ) ударів відповідно.

При цьому гра в обороні дещо покращилася, "Олімпік" надійніше діє у своїх воріт. Навіть незважаючи на те, що в чотирьох матчах з п'яти команда пропускала мінімум раз. Варто не забувати, що до приходу Шевчука "Олімпік" пропускав після своїх же дурних помилок - фейлов воротарів, дурні пенальті та інше. Зараз команда діє більш зібрано, вище рівень концентрації, але в цілому поки що результату немає.

Що далі?

За підсумками 14-ти турів "Олімпік" займає 10-е місце. Щільність в таблиці божевільна, але кожна осічка - це крок назад. Зараз відставання від шостий "Зорі" становить три очки. Попереду у донеччан виїзд до Львова в гості до однойменної команді. Ще одна поразка може ще сильніше вдарити по позиціях "олімпійців" в таблиці.

Енергійний і емоційний В'ячеслав Шевчук набиває перші шишки в УПЛ, які можуть коштувати "Олімпіку" місця в шістці найсильніших. У той же час спокійний і досвідчений Роман Санжар покинув команду. Чи не помилився Владислав Гельзін ?

Що було при Санжари?
З чим прийшов Шевчук?
Що змінилося?
Що далі?
Що було при Санжари?
З чим прийшов Шевчук?
Що змінилося?
Які зміни справив в грі "Олімпіка" новий тренерський штаб?
Що далі?