Полезные материалы

Завершення будівництва другого саркофага над Чорнобильською АЕС відкладається на два роки

Чорнобильська АЕС. © ІТАР-ТАСС / EPA / OLEKSANDR LEPETUHA
Роботи зі спорудження другого саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС (ЧАЕС), які повинні були завершитися в 2015 році, триватимуть ще два роки.

Про це начальник управління ядерної безпеки Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) Вінс Новак заявив японському агентству "Кіодо".

Головною причиною затримки в термінах будівництва називається "серйозна нестача грошових коштів". Новий термін завершення робіт призначений на листопад 2017 року. За словами Новака, зараз "для реалізації цього проекту не вистачає € 615 млн", передає ТАСС.

В даний час четвертий енергоблок Чорнобильської АЕС знаходиться під застарілим саркофагом "Укриття", який був споруджений ще в листопаді 1986 року. Під ним зберігається близько 180 тонн низькозбагаченого урану-235, 70 тис. Тонн радіоактивного понівеченого металу, бетону, склоподібного маси, 35 тонн радіоактивного пилу із загальною активністю понад 2 млн кюрі.

Термін його гарантованої експлуатації був розрахований до 2006 року, тому в 1997 році країни "сімки" зійшлися на думці про необхідність будівництва "Укриття-2", який накрив би собою застарілу конструкцію.

Західні країни-донори домовилися виділити $ 768 млн на план заходів з будівництва саркофага і перетворення цього об'єкта в екологічно безпечну систему. Пізніше ця сума коректувалася в бік збільшення, і за даними ряду ЗМІ, виділені кошти можуть закінчитися вже цієї осені.

Відзначається, що в даний час ЄБРР веде активну роботу в напрямку отримання додаткових коштів від Японії та інших країн "сімки".

У квітні 1986 року вибухнув четвертий енергоблок Чорнобильської АЕС . Загальна площа радіаційного забруднення в Україні в результаті катастрофи склала 50 тисяч квадратних кілометрів в 12 областях. Після НП над аварійним блоком станції був побудований саркофаг, який в останні роки поступово руйнується. Українська влада хоче перетворити Чорнобильську АЕС у безпечну систему за допомогою об'єкта "Укриття" (конфайнмента), який буде представляти собою споруду у формі арки заввишки 105 метрів, завдовжки 150 метрів і шириною 260 метрів.