Полезные материалы

Підсумки конференції «Ягідний бізнес Україна-2015: заморозка і свіжий ринок»

29 травня 2015 року, 13:03 АПК-Інформ: овочі & фрукти

Ягідний сектор залишається одним з найбільш перспективних напрямків аграрного ринку України. Інтерес українських фермерів до вирощування ягідних культур зростає щорічно, про що красномовно свідчить динаміка розширення ягідних плантацій практично по всій території України. І той факт, що шоста міжнародна конференція «Ягідний бізнес Україна-2015: заморозка і свіжий ринок» в черговий раз зібрала рекордну кількість учасників, є ще одним яскравим доказом інвестиційної привабливості бізнесу з вирощування та продажу української ягоди. Подія відбулася в Києві 21-22 травня, його організатором традиційно виступив проект «АПК-Інформ: овочі і фрукти». Спонсорську підтримку конференції надала компанія Syngenta. Генеральний інформаційний партнер - журнал «Напої. Технології. Інновації », а ексклюзивними інформаційними партнерами виступили журнали« Овочі та фрукти »і« Овочівництво ».

Інновації », а ексклюзивними інформаційними партнерами виступили журнали« Овочі та фрукти »і« Овочівництво »

У поточному році подія відвідали понад 160 делегатів, майже половина з яких великі і дрібні виробники свіжих ягід. Незважаючи на складну політичну обстановку в країні, географія учасників також помітно розширилася: в цьому році конференцію відвідали представники України, Бельгії, Великобританії, Італії, Молдови, Нідерландів, Франції та Швеції.

За даними «АПК-Інформ: овочі і фрукти», в структурі ринку плодово-ягідної продукції України на частку ягід в натуральному вираженні в 2014 році припадало близько 18%, а в грошовому еквіваленті цей показник становить майже половину даного сегмента!

За даними   «АПК-Інформ: овочі і фрукти»,   в структурі ринку плодово-ягідної продукції України на частку ягід в натуральному вираженні в 2014 році припадало близько 18%, а в грошовому еквіваленті цей показник становить майже половину даного сегмента

За словами Тетяни Гетьман, керівника проекту, рекордсменом по розширенню площ в Україні серед ягідних культур залишається суниця садова. Завдяки чергового збільшення суничних плантацій в комерційному секторі в поточному сезоні у України є всі шанси поліпшити показники врожаю цієї ягоди мінімум на 3% в порівнянні з минулим роком.

При цьому Т. Гетьман зробила акцент на тому, що обсяг експорту суниці з України в поточному сезоні може досягти рекордного показника за всю історію незалежності країни. За прогнозами експерта, в 2015 році Україна має шанс відвантажити на зовнішній ринок близько 1 тис. Тонн цієї ягоди. Для порівняння: роком раніше експорт української суниці склав трохи більше 300 тонн.

«Через несприятливі погодні умови в весняний період в поточному році сезон реалізації суниці в Україні почався майже на два тижні пізніше, ніж зазвичай. У той же час, експорт цієї ягоди стартував в рекордно ранні терміни, оскільки перші оптові партії суниці великі господарства відвантажували відразу на зовнішній ринок », - говорить експерт.

У той же час, експорт цієї ягоди стартував в рекордно ранні терміни, оскільки перші оптові партії суниці великі господарства відвантажували відразу на зовнішній ринок », - говорить експерт

При цьому експерт відзначає, що Україна має великий потенціал експорту не тільки суниці, але і вишні та черешні, яка в минулому році утримувала лідерство за обсягами відвантажень на зовнішній ринок у сегменті свіжої ягоди. Однак Т. Гетьман підкреслює, що реалізувати цей потенціал в умовах російського ембарго Україна зможе тільки за умови відсутності проблем з поставками в Крим.

У той же час, профільні фахівці відзначають, що саме високий внутрішній попит на свіжу ягоду підстьобує зацікавленість фермерів в розширенні насаджень. Крім того, частка новоприбулих виробників в ягідному сегменті росте набагато швидше, ніж в будь-якому іншому напрямку плодоовочевого виробництва. Причому у бажаючих спробувати себе у виробництві цієї продукції виникає цілий ряд питань з приводу найбільш ефективного підходу до вирощування ягідних культур.

«Початківці компанії стикаються з низкою запитань, і від того, яку стратегію розвитку свого бізнесу в цьому сегменті вони виберуть, буде залежати ефективність підприємства в цілому, - запевняє Олег Босий, міжнародний експерт ринку ягід. - Тому для таких компаній дуже важливо провести повноцінний аналіз ринку ягід, оцінити попит на певну культуру, рівень конкуренції в цьому сегменті, ознайомитися з технологіями виробництва і проаналізувати обсяг можливих інвестицій ».

Але найголовніше, за словами експерта, початківцям виробникам дуже важливо прийняти рішення, чи варто фокусуватися на вирощуванні однієї ягідної культури або ж інвестувати в виробництво декількох видів ягід відразу. В даному випадку О.Босий радить почати з виробництва традиційних ягід, таких як суниця або малина, які добре відомі споживачеві і користуються високим попитом.

У сегменті нішевих ягідних культур найбільш популярними як і раніше залишаються лохина високоросла, а також ожина і жимолость. При цьому в Україні стрімко зростає попит на журавлину Крупноплодную і агрус, причому саме агрус, на думку Олександра Ярещенко, заступника директора з наукової роботи Інституту садівництва НААНУ, кандидата с / г наук, є на сьогоднішній день однією з найперспективніших нішевих культур.

При цьому в Україні стрімко зростає попит на журавлину Крупноплодную і агрус, причому саме агрус, на думку Олександра Ярещенко, заступника директора з наукової роботи Інституту садівництва НААНУ, кандидата с / г наук, є на сьогоднішній день однією з найперспективніших нішевих культур

«На даний момент агрус як ягідна культура незаслужено забута професійними виробниками. За офіційними даними, на сьогоднішній день під агрусом в Україні зайнято близько 600 га, причому на частку комерційних господарств припадає менше третини цих площ. Разом з тим, необхідно підкреслити, що попит на агрус росте щорічно, а його виробництво має цілий ряд переваг перед іншими видами ягід, а саме - тривалий термін експлуатації ягідника (до 15-20 років) і можливість механізувати процес збирання ».

Тим часом виробники столового винограду в Україні налаштовані менш оптимістично. За словами Володимира Ярмилки, кандидата с / г наук, міжнародного експерта ринку винограду, споживання столового винограду в Україні залишається катастрофічно низьким. За його даними, в даний час за рік середньостатистичний українець з'їдає трохи більше 1,09 кг винограду, тоді як норма споживання на душу населення за європейськими мірками становить близько 12 кг.

«Такий низький рівень споживання винограду в Україні пов'язаний з диспаритетом цін, незадовільним станом виробництва і відсутністю сучасної бази зберігання і переробки», - підкреслює В.Ярмілка.

Ірина Барзо, асистент директора ТОВ «Агрофірма« Весна-2011 », виступила з презентацією на тему« Кооперація з ефективного вирощування плодово-ягідних культур в Україні Ірина Барзо, асистент директора ТОВ «Агрофірма« Весна-2011 », виступила з презентацією на тему« Кооперація з ефективного вирощування плодово-ягідних культур в Україні. Сорти, технології, маркетинг »

Проблеми співпраці виробників з переробниками обговорювалися в рамках панельної дискусії «Ринок заморожених ягід в Україні: стан та перспективи розвитку», в якій взяли участь керівники найбільших підприємств, що спеціалізуються на шокового заморожування ягід.

«На сьогоднішній день більшість переробників незадоволені якістю пропонованого сировини для заморозки. Як правило, якісна ягода йде на свіжий ринок, тоді як на переробку потрапляє не калібрований і часто недозрілі ягода. Однак таку заморожену продукцію в подальшому практично неможливо реалізувати на європейському ринку », - зазначила у своєму зверненні до фермерів Ірина Павленко, генеральний директор ПАТ« Фрау Марта ».

Учасники дискусії зійшлися на думці, що виробникам необхідно більше уваги приділяти якості сировини для заморозки, в іншому випадку заморозчікам доведеться активніше розвивати власні сировинні проекти Учасники дискусії зійшлися на думці, що виробникам необхідно більше уваги приділяти якості сировини для заморозки, в іншому випадку заморозчікам доведеться активніше розвивати власні сировинні проекти.

Учасники дискусії зійшлися на думці, що виробникам необхідно більше уваги приділяти якості сировини для заморозки, в іншому випадку заморозчікам доведеться активніше розвивати власні сировинні проекти

В цілому, програма конференції охоплювала всі основні моменти і особливості ягідного бізнесу України, включаючи проблеми і перспективи розвитку сектора заморозки і переробки ягід, потенціал експорту української замороженої ягоди на ринок ЄС, а також найбільш ймовірні канали збуту свіжої та переробленої ягоди в сформованих геополітичних умовах. Також учасники конференції мали можливість бути присутніми на майстер-класах від провідних українських та зарубіжних експертів, які розглядали оптимальні підходи до вибору засобів захисту при вирощуванні ягідних культур, ефективну підготовку грунту для виробництва ягід, оптимальні підходи до розвитку ягідного бізнесу в реаліях України і т.д .

У другий день конференції, 22 травня, відбувся бізнес-тур в одне з провідних господарств по виробництву ягід - агрофірму «Весна-2011», де присутні могли ознайомитися з усіма нюансами логістичної інфраструктури українського ягідного кооперативу. Причому організатор відзначає, що кількість учасників бізнес-туру в цьому році також було рекордним, перевищивши 100 чоловік.

Фотозвіт з бізнес-туру опублікований на нашому сайті.

Команда «АПК-Інформ: овочі і фрукти» від душі дякує всім учасникам і спонсорів конференції «Ягоди Україна-2015: заморозка і свіжий ринок». Бажаємо, щоб ваш бізнес процвітав, що дозволить Україні зайняти гідне місце на міжнародному ринку ягід.

ВІДГУКИ ПРО КОНФЕРЕНЦІЮ

Ерман Ероглу, Адана-3 (вирощування ягід та садивного матеріалу):

- Конференція дуже сподобалася, і ми завжди беремо участь у даній події. Нашою метою залишається спілкування з виробниками, і ми, звичайно, хотіли б, щоб їх кількість з кожним роком збільшувалася.

На конференції хотілося чути більше практиків, тих, хто вирощує ягідні культури.

Місце проведення конференції в цьому році, на нашу думку, комфортне і зручне. Пропонуємо зберегти дводенний формат заходу в подальшому, так як практична частина події також важлива.

Віталій Юрченко, Аграна Фрут Лука (вирощування ягідних і плодових культур):

- В першу чергу, хотів висловити подяку всій команді «АПК-Інформ: овочі і фрукти» за якісне подія. Організатор вибрав комфортне місце проведення, і всі технічні моменти були на відповідному рівні. Як для виробника максимально корисним і якісним виступом для нас був огляд ринку ягідних культур від Тетяни Гетьман. З технологічних презентацій зазначу компанію OctoFrost.

Що стосується досягнутих цілей участі в конференції, то про них можна буде говорити наприкінці сезону, в той же час, проміжні завдання наша компанія виконала. Ми і надалі плануємо брати участь в подібних подіях, зокрема, вже збираємося на яблучну конференцію проекту «АПК-Інформ: овочі і фрукти», яка в цьому році відбудеться в серпні в Кам'янець-Подільському.

Сергій Сухина, Артика + (виробництво замороженої продукції):

- Проведення подібної конференції в Києві, звичайно, оптимально в плані логістики. При цьому я пропоную зберегти традицію організатора і щорічно проводити ягідну конференцію в новому регіоні, що істотно розширює географію події.

Програма конференції дуже насичена, при цьому по ягідної тематики можна говорити не один день. Найзначнішим для нас і інших учасників, на мою думку, була презентація прогнозу виробництва та цін на ягоди в Україні в нинішньому сезоні від Тетяни Гетьман, керівника проекту «АПК-Інформ: овочі і фрукти».

Дводенний формат конференції дуже цікавий, при цьому і його можна розділяти: кому потрібна практика, їдуть в бізнес-тур, кому треба більше теорії, організувати додаткові майстер-класи з вирощування ягід.

В цілому, ми задоволені і будемо відвідувати подібні події надалі.

Анастасія Новікова, журналіст ІА «Інтерфакс-Україна»:

- Від конференції залишилися тільки позитивні враження. Звичайно ж, Київ як місце проведення найбільш зручний для представників національних ЗМІ. При цьому програма конференції була максимально інформативною.

Хотілося б виділити презентацію Тетяни Гетьман, оскільки в своєму виступі вона надала найбільш повну і обширну інформацію про стан ягідного сектору України, перспективи виробництва, потенціал та проблеми експорту ягід з України, а також прогнози цін на ягоди в цьому сезоні, що дуже цікаво для читачів .

Також запам'ятався виступ Володимира Ярмилки. Взяти участь в бізнес-турі, на жаль, не вдалося, проте було дуже цікаво поспілкуватися з директором ТОВ «Агрофірма« Весна-2011 »Олександром Ткачуком.

Щодо організації події та технічного оснащення також ніяких зауважень - все було на належному рівні.

Олена Юрченко, представник компанії Andros (Франція):

- Захід, в цілому, можна охарактеризувати як вдале. Окремо слід відзначити комфортне місце проведення і цікавий дводенний формат.

Кілька років тому ми вперше взяли участь у даній події, і з часом хотілося б відзначити реальний розвиток культури фермерства серед ягідних господарств України.

В принципі, поставлені цілі щодо участі в конференції були досягнуті, ми отримали нові перспективні контакти і позитивно розглядаємо плани щодо участі в наступному році.

Обговорити в форумі (1 повідомлення)