Полезные материалы

Чи дійсний односторонній акт?

Замовник без видимої причини відмовився підписувати акти виконаних робіт (наданих послуг). Чи може підрядник без другого підпису в акті відобразити виручку в бухгалтерському та податковому обліку? Чи буде односторонній акт мати юридичну силу? Чи можна на його підставі вимагати від замовника оплати виконаних робіт (наданих послуг)?

У цій статті фахівці консультаційного центру «ВнешЕкономАудіт» дадуть відповідь на питання, пов'язані з підписанням одностороннього акту прийому-здачі виконаних робіт (наданих послуг), і оцінять податкові та юридичні наслідки такого кроку.

Поняття одностороннього акту

Термін «односторонній акт» введений в господарські взаємовідносини між підрядником і замовником з вступом в силу частини 2 Цивільного кодексу Російської Федерації.

Відповідно до п. 1 ст. 702 ГК РФ, за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується виконати за завданням другої сторони (замовника) певну роботу і здати її результат замовнику, а замовник зобов'язується прийняти результат роботи і сплатити його. Здача результату робіт підрядником і приймання його замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта в ньому робиться відмітка про це і акт підписується іншою стороною (п.4 ст.753 ГК РФ).

Односторонній акт здачі або приймання результату робіт може бути визнаний судом недійсним лише у разі, якщо мотиви відмови від підписання акта визнані ним обгрунтованими.

Порядок оформлення одностороннього акту

Чинним законодавством не передбачено окремої форми для складання одностороннього акту виконаних робіт. Єдина форма акта розроблено лише для приймання будівельно-монтажних робіт (форма КС-2 «Акт про приймання виконаних робіт»). В інших випадках односторонній акт виконаних робіт заповнюється у довільній формі.

Форма акта повинна відповідати критеріям первинного документа, встановленим ст. 9 Федерального закону від 06.12.2011 № 402-ФЗ «Про бухгалтерський облік» і містити в собі:

1) найменування документа;

2) дата складання документа;

3) назву організації, що склав документ;

4) зміст факту господарського життя;

5) величина натурального і (або) грошового виміру факту господарського життя із зазначенням одиниць виміру;

6) найменування посади особи (осіб), яка вчинила (вчинили) угоду, операцію і відповідального (відповідальних) за її оформлення, або найменування посади особи (осіб), відповідальної (відповідальних) за оформлення події, що відбулася;

7) підписи осіб, які вчинили угоду, із зазначенням їх прізвищ та ініціалів або інших реквізитів, необхідних для ідентифікації цих осіб.

Будь-які рекомендації з оформлення документів, які фіксують приймання-здавання робіт (послуг), застосовні і до односторонніх актів.

П. 4 ст. 753 ГК РФ вимагає наявність в акті відмітки про відмову замовника від приймання робіт. Однак, швидше за все, замовник таку позначку ставити не стане. Її можуть зробити представники підрядної організації (в довільній формі). Головне - підкріпити таку відмову додатковими первинними документами. До них відносяться:

- письмове повідомлення підрядника про виконання робіт (послуг) і датою їх приймання з посиланням на умови договору;

- письмові докази направлення акта на адресу замовника;

- письмову відмову замовника прийняти результати робіт.

Лише в тому випадку, якщо відмова замовника буде визнано судом обґрунтованим, односторонній акт буде визнаний недійсним.

Практика вирішення арбітражних суперечок у зв'язку з оформленням односторонніх актів

Арбітражна практика показує, що вимога про визнання одностороннього акту недійсним розглядається, як правило, одночасно з позовом про стягнення вартості робіт.

Наведемо кілька рішень арбітрів, винесених на користь підрядника:

  • Суд встановив, що обсяги виконаних підрядником робіт відповідають проектно-кошторисної документації, погодженої з замовником, однак акти приймання робіт останнім підписані не були. Мотивовану відмову від приймання робіт за обсягом, якості і термінів замовник не надав, у зв'язку з чим суд стягнув з нього заборгованість за договором. Постанова ФАС Західно-Сибірського округу від 15.10.2012 у справі N А45-4248 / 2012

  • Суд порахував представлені підрядником односторонні акти про приймання робіт належними доказами виконання робіт, так як замовник приймання робіт в установленому порядку не здійснив, доказів невиконання підрядником цих робіт не надав, у зв'язку з чим роботи є виконаними, прийнятими і підлягають оплаті. Постанова ФАС Західно-Сибірського округу від 19.09.2012 у справі N А75-5766 / 2011

  • Односторонній акт здачі-приймання робіт може бути визнаний судом недійсним лише у тому випадку, якщо мотиви відмови визнані судом обґрунтованими. Оскільки акти не повернуті, мотивовану відмову підряднику не спрямований - такі акти приймаються, як доказ виконання, здачі підлягають оплаті робіт. Постанова ФАС Московського округу від 07.09.2012 у справі N А40-125189 / 11-52-1072

Поряд з позитивною практикою вирішення спорів для підрядника існують і судові рішення на користь замовника:

  • На думку арбітрів, підрядник не може розглядати односторонній акт КС-2 в якості документа, що свідчить про приймання замовником виконаних робіт на вказану в ньому суму. В цьому випадку односторонній акт не доводить факту реалізації спірних робіт. У зв'язку з цим у організації-підрядника немає підстав для відображення доходу від виконання таких робіт. Постанова ФАС Центрального округу від 04.08.2014 у справі № А48-2601 / 2013, ФАС Північно-Західного округу від 30.01.2014 у справі № А21-3671 / 2013

  • Суд визнав, що у відповідача відсутні правові підстави посилатися на акти приймання виконаних робіт, підписані в односторонньому порядку, оскільки невиконання підрядником робіт за договором в повному обсязі, а також не направлення останнім виконавчої документації документально підтверджено і сторонами що немає спростовано. Постанова ФАС Далекосхідного округу від 02.10.2012 N Ф03-4282 / 2012 по справі N А73-5027 / 2011

  • Оскільки представлений позивачем акт про приймання виконаних робіт форми КС-2 не містить дати складання, крім того, підписано невстановленою (як наслідок, не уповноваженою) особою, суд відмовив субпідряднику в задоволенні позову про стягнення з генпідрядника боргу за договором субпідряду. Постанова ФАС Московського округу від 12.09.2012 у справі N А40-12710 / 12-68-120

  • Суд відмовив у задоволенні вимоги в частині стягнення заборгованості, що становить вартість 4 етапу робіт за договором, так як позивач не довів, які саме послуги надавав на заявлену суму; з представленого акту здачі-приймання, підписаного позивачем в односторонньому порядку, неможливо встановити, які роботи з узгодження проекту виконані і з якими контролюючими організаціями проводилося узгодження проекту. Постанова ФАС Східно-Сибірського округу від 29.08.2012 у справі N А19-14528 / 2011

Таким чином, односторонні акти судами в деяких випадках визнаються доказовою базою, а в деяких - ні. Безперечно одне - для підрядника односторонній акт служить одним із способів захисту своїх інтересів в суді в разі, якщо замовник відмовляється оплачувати виконані роботи. При цьому односторонній акт сам по собі не є достатньою умовою того, що суд винесе рішення на користь підрядника. Тому перш ніж звернутися до суду, підрядник повинен в установленому порядку повідомити замовника про завершення робіт і, в разі необхідності, надати йому можливість письмово викласти причини відмови підписати акт приймання-здачі.

Бухгалтерський облік та оподаткування односторонніх актів

У бухгалтерському обліку підрядника на дату підписання акту виконаних робіт, в тому числі одностороннього, виникає виручка, яку слід відобразити за кредитом рахунку 90 «Продажі» з наступних причин:

  1. Відповідно до п. 3 ст.9 Федерального закону від 06.12.2011 № 402-ФЗ «Про бухгалтерський облік», первинний обліковий документ повинен бути складений у момент здійснення господарської операції. Якщо це неможливо, то відразу після її закінчення.

  2. Операції, підтверджені одностороннім актом, необхідно відобразити на рахунках бухгалтерського обліку в тому звітному періоді, в якому було складено документ, т. К. Відповідно до п. 2 ст. 10 Федерального закону № 402-ФЗ «Про бухгалтерський облік», все господарські операції в бухгалтерському обліку підлягають своєчасної реєстрації на рахунках без будь-яких пропусків або вилучень.

  3. Згідно п.12 ПБО 9/99 «Доходи організації», виручка в бухгалтерському обліку визнається за таких умов:

- організація має право на отримання цієї виручки, що випливає з конкретного договору або підтверджений іншим відповідним чином;
- сума виручки може бути визначена;
- Є впевненість в тому, що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигод організації;
- право власності (володіння, користування і розпорядження) на продукцію (товар) перейшло від організації до покупця або робота прийнята замовником (послуга надана).

З метою оподаткування прибутку доходи визнаються в тому звітному (податковому) періоді, в якому вони виникли, незалежно від фактичного надходження грошових коштів (п.1 ст.271 НК РФ). Незалежно від фактичного надходження грошових коштів, датою отримання доходу від реалізації визнається дата реалізації товарів (робіт, послуг), що визначається відповідно до п.1 ст.39 НК РФ.

Моментом визначення податкової бази по ПДВ є день відвантаження (день здачі робіт) (п.1 ст.167 НК РФ). Доходи від виконаних робіт за договором підряду і податкова база для обчислення ПДВ будуть визнаватися на дату підписання одностороннього акту.

Залишилися питання?

Експерти консультаційного центру «ВнешЕкономАудіт» завжди готові оперативно надати допомогу представникам підприємницької спільноти з питань правової та фінансової діяльності, що дозволить своєчасно виявляти і усувати помилки, не запускати облік і звести до мінімуму ризик втрат при податковій перевірці.

Замовник без видимої причини відмовився підписувати акти виконаних робіт (наданих послуг)

адреса: Челябінськ, вул. Червона, 63;
тел. / факс +7 (351) 729-85-29;
e-mail: [email protected]

Чи може підрядник без другого підпису в акті відобразити виручку в бухгалтерському та податковому обліку?
Чи буде односторонній акт мати юридичну силу?
Чи можна на його підставі вимагати від замовника оплати виконаних робіт (наданих послуг)?
Залишилися питання?