Полезные материалы

Стаття: фізична активність в житті дитини та її дефіцит - Європейський Гімнастичний Центр

11 травня
2018

Тема фізичної активності в житті дитини дуже актуальна в даний час. У даній статті ми відповімо на найпопулярніші питання батьків, а саме розповімо про користь занять спортом для дітей, нормах фізичного навантаження, з якого віку її починати і як правильно вибирати, як впливає відсутність фізичної активності на здоров'я дитини. Також ми зробили підбірку різних комплексів вправ для дітей від 1,5 років і для дітей від 3 років, які можна виконувати в домашніх умовах або на вулиці.

Почати варто з того, що фізична активність закладена в людини природою, це наша біологічна потреба, яка необхідна для розвитку дитини так само, як гарне харчування і сон. З самого народження дитини розвиток всіх фізіологічних процесів в організмі пов'язано з рухом. До них відноситься: сенсорне сприйняття, пізнання свого тіла, навчання навичкам великої і дрібної моторики, а також формування імунітету, позитивної роботи центральної нервової системи, серцево-судинної і дихальної систем. Завдяки фізичної активності дитина активно пізнає навколишній світ, розвивається інтелектуально і психологічно. Говорячи про інтелектуальний розвиток, ми маємо на увазі розвиток логіки і мислення, отримання нової інформації і досвіду в процесі виконання різних вправ.

В середині 20 століття відомий американський лікар - фізіотерапевт Гленн Доман навіть ввів поняття рухового інтелекту. Він займався питанням раннього гармонійного розвитку дітей та довів на практиці тісний взаємозв'язок психічного і фізичного розвитку. Детально про це Гленн Доман розповідає в своїй книзі «Гармонійний розвиток дитини».

Отже, коли ж потрібно починати заняття спортом?

Перші фізичні вправи лікарі прописують дитині з 2 місяців, це зарядка і масаж. Вона в основному складається з рухів, що погладжують ніжок, ручок, спини, а також вправ для зміцнення м'язів шиї, розвитку хапального рефлексу. Вона допомагає впорядкувати руху дитини, ще не опанував своїм тілом.

У міру дорослішання і освоєння нових навичок, активність дитини зростає. До 1 року багато дітей вже починають добре ходити, стають енергійними і допитливими. Тому заняття розвиваючої гімнастикою з 1 року в спортивному залі є відмінною можливістю для фізичної активності малюків. Більш того, вони дуже корисні для їх здоров'я і гармонійного розвитку. У нас в Центрі заняття починаються саме з 1 року.

Але багато батьків запитують, навіщо в такому віці займатися в спортивному залі, якщо все те ж саме можна виконувати на дитячому майданчику. Насправді різниця колосальна. По-перше, на заняттях тренер підбирає дітям велику кількість різноманітних фізичних вправ. Вони виконуються під наглядом тренера. Також діти займаються з батьками. По-друге, на гімнастики величезний простір для руху, різні модулі та снаряди - це повністю безпечні умови для розвитку рухових навичок дитини, навіть, якщо він ще погано ходить.

Якщо у вас немає можливості відвідувати гімнастичний зал, то займатися можна самостійно, наприклад, на домашньому спортивному комплексі або на дитячому майданчику, але під суворим наглядом батьків.

Пропонуємо вашій увазі різні комплекси вправ для дітей від 1,5 років, які можна виконувати вдома або на вулиці.

1) Домашній комплекс вправ для дітей від 1,5 років - https://www.europegym.ru/articles/24.html .

2) Комплекс вправ під час літніх канікул (від 1,5 років) https://www.europegym.ru/articles/54.html .

3) Комплекс вправ «вчимося стрибати на двох ногах (від 1,5 років)» - https://www.europegym.ru/articles/22.html .

В якості додаткової активності дитині від 1 до 2 років корисно багато гуляти, ходити, повзати, лазити по сходах, грати в активні ігри, наприклад, копати лопаткою сніг.

Важливо відзначити, що найсприятливіший період для накопичення різних навичок - з першого року життя і до 6 років. Цьому є наукове пояснення: в мозку новонародженої дитини набагато більше нейронів, ніж у дорослої людини. Якщо нейрони стимулювати, то вони будуть створювати і зміцнювати нові нейрональні зв'язки, в іншому випадку - відмирати. У віці до 5 - 6 років відбувається активне формування нових нейрональних зв'язків, а найкраща їх підтримка - це заняття спортом. І чим раніше почати заняття, тим більше у дитини буде можливостей для всебічного розвитку.

Тому нейронетіпічним дітям лікарі в якості терапії призначають розвиваючу гімнастику. Вона найбільше підходить для гармонійного фізичного розвитку людини. А період з народження і до 6 років є найбільш продуктивним для успішної реабілітації особливих дітей.

З тих же причин лікарі радять літнім людям вести активний спосіб життя. Фізична діяльність допомагає запобігти процес відмирання нервових клітин, тонізує нервову систему і покращує розумову діяльність.

Якщо дітей позбавляти біологічної потреби в повноцінному русі, то вони перестануть розвиватися не тільки фізично, а й інтелектуально. Існує ряд випадків, коли маленькі діти, позбавлені на тривалий час руху, ставали розумово недорозвиненими.

І, навпаки, діти, які займаються спортом з раннього дитинства, фізично досконалі, мають міцний імунітет, правильна статура, гарне мислення і психіку.

І, навпаки, діти, які займаються спортом з раннього дитинства, фізично досконалі, мають міцний імунітет, правильна статура, гарне мислення і психіку

Який вид спорту краще вибрати?

Гімнастика обов'язково повинна бути в житті кожної людини. Об'єктивно, це самий гармонійний вигляд фізичної діяльності з усіх існуючих, оскільки вона одночасно розвиває всі здібності людини: силу, витривалість, швидкість, координацію, гнучкість, а також доступна для людей будь-якого віку і можливостей. Гімнастикою можна займатися хоч в 1 рік, хоч в 60 років і старше.

Плавання в плані віку і здібностей теж універсальний вид спорту. Але, в ньому є ряд мінусів: це алергія, часті простудні захворювання, а також складність у підготовці до тренування: переодягання, сушка, вихід розпареним на вулицю, особливо взимку.

Всі інші види спорту все одно не настільки гармонійно розвивають людини, як гімнастика. Крім того, набір в будь-які інші види спорту найраніше починається з 4 років. А при регулярних заняттях гімнастикою з 1-1,6 років дитина до 4 років матиме вже відмінну базу фізичних навичок. З гімнастичної підготовкою дитина буде успішний абсолютно в будь-якому виді спорту.

Який фізичною активністю можна замінити заняття у спортивних секціях?

Повністю замінити заняття у спортивних секціях не вийде, оскільки там діти отримують спеціалізовані і поглиблені навички від професійних тренерів. Однак в якості гарною додаткової фізичного навантаження можна практикувати влітку: катання на беговел, самокаті (починати можна близько 2 років), роликах, велосипеді, грати в м'яч, в бадмінтон, стрибати на скакалці, плавати, бігати, багато гуляти, ходити по пересіченій місцевості , займатися на спортивних комплексах, грати на дитячому майданчику, кататися з гірок.

Взимку можна кататися на лижах, ковзанах, санках, гірських лижах, сноуборді, багато гуляти, грати на дитячих майданчиках. В ідеалі добре чергувати всі ці види активностей, в цілому не більше 2 годин на день. Дітям у віці 2 - 3 років кататися на велосипеді, беговел рекомендується не більше 1-1,5 годин в день, щоб не перевантажувати хребет. Беговел, велосипед, самокат, ролики добре розвивають у маленьких дітей баланс і координацію рухів.

Також ми склали різні комплекси вправ, які корисно виконувати дітям від 3 років в домашніх умовах або влітку.

1) Доступні гімнастичні вправи для будинку (від 3 років) - https://www.europegym.ru/articles/9.html
2) Комплекс вправ під час літніх канікул - https://www.europegym.ru/articles/54.html .

3) Гімнастика і лікування плоскостопості - https://www.europegym.ru/articles/51.html

4) Формуємо правильну поставу - https://www.europegym.ru/articles/36.html
5) Вчимося підтягуватися - https://www.europegym.ru/articles/14.html

Яка оптимальна фізичне навантаження для дітей різного віку?

Якщо ми говоримо про регулярність тренувань з гімнастики, то для дітей від 1 до 3 років займатися потрібно не менше 1-2 разів на тиждень. Пов'язано це з тим, що дитина повинна звикати до занять, запам'ятовувати вправи, виробляти дисципліну.

З 3 до 5 років регулярність занять повинна становити не менше 2-3 разів на тиждень.

Від 5 років оптимальною буде регулярність занять не менше 3 разів на тиждень.

Поєднувати різні види спорту можна. Головне, щоб у дитини хоча б один день був вихідним.

Відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров'я тренування з високою інтенсивністю для дітей від 5 років повинні тривати 60 хв, 3 рази на тиждень.

В цілому фізична активність повинна бути в житті дитини кожен день в цілому не менше 60 хв. Більше - вітається.

При виборі інтенсивності та регулярності спортивних занять важливо спостерігати за самопочуттям дитини і не перевантажувати його, тобто не форсувати навантаження. Спорт на межі можливостей призводить до травм.

Але також варто враховувати, що з поліпшенням фізичної форми, у людини стає краще витривалість, навантаження можна збільшувати.

У нас в Центрі заняття проходять 50 хв з високою інтенсивністю, діти встигають виконати абсолютно все: вправи на витривалість, силу, координацію, гнучкість. Через 50 хвилин вони виходять із залу сильно спітнілі, втомлені і щасливі. Цього часу їм вистачає для отримання хорошої всебічної навантаження, але при цьому вона не вимотує, а приносить задоволення. Це дуже важливо, особливо для маленьких дітей, яким важливо прищеплювати любов до спорту!

Якщо гімнастикою займатися регулярно, тобто мінімум 2 рази на тиждень, то через 2-3 місяці буде помітний результат незалежно від віку: це зміцнення мускулатури; формування правильної постави; поліпшення координації рухів, балансу, роботи вестибулярного апарату, і як наслідок, поява впевненості в собі; поліпшення гнучкості і витривалості.

Особливо важливо приділяти увагу фізичній активності школярів. За статистикою, більше половини школярів мають ослаблене здоров'я. Серед найпоширеніших проблем учнів - часті застуди, викривлення хребта, короткозорість, гастрит, зайва вага, неврози. Ці хвороби виникають через ослаблений імунітет, великий розумового і психологічного навантаження, неправильного харчування, пасивного способу життя.

Заняття спортом, збалансоване харчування і розпорядок дня допоможуть вашій дитині зміцнити здоров'я, виробити стійкість до навантажень, підвищити успішність у школі. Особливо це важливо для дітей молодших класів, оскільки у них відбувається активне дорослішання організму, розвиток нервової, серцево-судинної і дихальної систем. Спорт робить в цьому кращу підтримку. Однак наукові дослідження встановили, що у 50% дітей у віці 7-9 років виникає дефіцит фізичної активності. Чим старше клас, тим більше діти прагнуть пропускати уроки фізкультури, а батьки часто їх в цьому підтримують, не усвідомлюючи важливості фізичної активності для здоров'я дитини.

всі статті
Отже, коли ж потрібно починати заняття спортом?
Який вид спорту краще вибрати?
Який фізичною активністю можна замінити заняття у спортивних секціях?