Полезные материалы

Скандали, курйози, голи: сім головних подій ЧС-2018 в Росії

Єлизавета Фохт, Олеся Волкова Російська служба Бі-бі-сі

Поразки фаворитів, курйози з іноземними вболівальниками, дискусії про секс з іноземцями і політиці в спорті - Російська служба Бі-бі-сі згадує головні події чемпіонату світу 2018 року в Росії.

ЧС-2018, який напередодні завершився фіналом в Лужниках, президент ФІФА Джанні Інфантіно назвав "найкращим в історії чемпіонатом світу". Турнір, матчі якого відвідали більше 3 млн чоловік, запам'ятався і яскравою спортивною боротьбою, і політичними скандалами і навіть дискусіями про права жінок.

Головне, що потрібно знати про чемпіонат світу в Росії - він був дуже цікавим. Турнір став третім в історії за кількістю забитих голів, за весь чемпіонат лише один матч закінчився з рахунком 0: 0 - це була гра Франції та Данії на стадії групового етапу.

Одна з основних сенсацій турнірів - ранній виліт багатьох фаворитів. Збірна Германи і, яка приїхала в Росію в статусі діючого чемпіона, не змогла вийти з групи, програвши Мексиці та Південній Кореї, футболісти якої зіграли, можливо, кращий матч в життя. Ісландія, вдало виступила на Євро-2016, з групи не вийшла, але зате створила величезні проблеми Аргентині - матч між ними сенсаційно закінчився з рахунком 1: 1.

Ліонель Мессі і його партнери по збірній Аргентини з працею вийшли з групи і запам'яталися скоріше чутками про розбіжності в команді, ніж яскравою грою. У матчі 1/8 вони поступилися майбутнім чемпіонам, французам, з рахунком 3: 4.

Чи не змогли пройти далеко і Іспанія з Португалією, які на стадії групового етапу видали один з найкращих матчів усього турніру: нічия 3: 3, хет-трик оформив Кріштіану Роналду. Але обидві команди вилетіли вже в 1/8 - іспанці програли росіянам, португальці не впоралися з Уругваєм.

Image caption Гравці збірної Франції відзначають перемогу в фіналі ЧС з футболу

Збірна Японії ледь не вибила Бельгію, володаря підсумкового третього місця: бельгійці поступалися з рахунком 0: 2 і змогли відігратися за останні 20 хвилин матчу.

Найвдалішим за останні роки виявилося і виступ збірної Англії, яку британська преса сильно критикувала перед початком турніру. Головне досягнення - в матчі з Колумбією англійці вперше виграли в серії пенальті. До цього кожен раз, коли на чемпіонатах світу справа доходила до післяматчевих 11-метрових, англійці незмінно програвали.

Збірна Хорватії дійшла до фіналу чемпіонату світу вперше в своїй історії - на шляху до нього команда обіграла збірні Данії, Росії та Англії. Їх матч проти французів став найрезультативнішим фіналом за останні 52 роки - команди забили шість м'ячів на двох.

Однією з головних несподіванок турніру стало успішний виступ збірної Росії. Ще перед початком чемпіонату вболівальники всерйоз побоювалися, що команда може не вийти в плей-офф з групи з не найсильнішими суперниками. Склад збірної деякі експерти називали найслабшою за останні роки, критиці піддавався і головний тренер Станіслав Черчесов.

Але в підсумку Ігор Акінфєєв, Артем Дзюба і їх партнери провели на турнірі більше матчів, ніж суперзірки Ліонель Мессі і Кріштіану Роналду. У першому ж матчі Росія забила Саудівської Аравії п'ять м'ячів. За підсумками всього турніру команда увійшла до п'ятірки кращих за кількістю забитих голів - всього з було 11, більше - тільки у збірних-учасниць півфіналів.

Два гравці збірної, Денис Черишев і Артем Дзюба, увійшли в десятку кращих бомбардирів турніру, випередивши, наприклад, Мессі і Неймара.

Image caption Акінфєєв під час серії пенальті в матчі 1/8 c Іспанією

Вдала гра на груповій стадії дозволила росіянам вперше в історії вийти в плей-офф чемпіонату світу. Там сталася одна з головних сенсацій чемпіонату - Росія змогла переграти Іспанію по пенальті. Головним героєм матчу став російський воротар Ігор Акінфєєв - після матчу в соцмережах ще кілька днів публікували меми про "ногу бога", якій голкіпер відбив вирішальний пенальті.

Головним героєм матчу став російський воротар Ігор Акінфєєв - після матчу в соцмережах ще кілька днів публікували меми про ногу бога, якій голкіпер відбив вирішальний пенальті

Media playback is unsupported on your device

"Ігор, прости нас!": Вболівальники відповідають футболістам збірної Росії

Серією пенальті завершився і чвертьфінал з Хорватією - причому росіянам, які після нічиєї 1: 1 в основний час пропустили гол в овертаймі, вдалося відігратися за чотири хвилини до кінця матчу. Незважаючи на підсумковий програш по пенальті, цей виступ став найуспішнішим в історії збірної Росії.

Перемоги збірної супроводжувалися масовими гуляннями в російських містах. У центрі Москви вболівальники навіть перекривали деякі вулиці - такого російська столиця не бачила з Євро-2008, на якому росіяни завоювали бронзу, обігравши в чвертьфіналі голландців.

Вдала гра футболістів дозволяє сподіватися, що деякі з них в міжсезоння поїдуть в європейські клуби - ЗМІ, наприклад, писали про інтерес до 22-річного півзахисника ЦСКА Олександру Головіну з боку "Челсі", "Монако" і "Ювентуса".

Незважаючи на те, що перед чемпіонатом і ФІФА, і російська влада декларували прихильність принцип "спорт поза політикою", без політичних скандалів ЧС не обійшовся.

Головний з них чекав уболівальників в фіналі, коли під час матчу Франції і Хорватії на поле Лужників в поліцейській формі вибігли учасниці панк-групи Pussy Riot. Акція на стадіоні, де в той момент був присутній десяток глав держав на чолі з президентом Росії Володимиром Путіним, називалася "Міліціонер вступає в гру". Її учасники пояснили, що виступили проти репресивних законів і за звільнення політв'язнів.

У дискусії, що не мають відношення до спорту, виявилися втягнуті і футболісти. Чеченські влади, наприклад, скористалися тим, що під час турніру в республіці базувалася збірна Єгипту. У центрі уваги місцевої еліти виявився нападник Мохаммед Салах, головна зірка команди. Поруч з ним регулярно з'являвся глава республіки Рамзан Кадиров, а чемпіонат, на якому єгиптяни в підсумку програли всі три матчі, форвард і зовсім покинув почесним громадянином Чечні.

Image caption Салах і Кадиров на тренуванні збірної Єгипту

Тісне спілкування з Кадировим, якого неодноразово звинувачували в систематичних порушеннях прав людини, спровокувало критику на адресу Салаха. А телеканал Сі-ен-ен навіть повідомив, що єгиптянин задумався про відхід з національної збірної - за словами джерела каналу, футболіст був незадоволений тим, що влада Чечні скористалися ним в політичних цілях для поліпшення свого іміджу. Втім, в збірної Єгипту це спростували.

Політичний підтекст мав і матч групового етапу між збірними Сербії та Швейцарії, який 22 червня пройшов в Калінінграді. У складі швейцарців грають відразу кілька косовських албанців - Сербія же не визнає незалежність Косово і вважає країну частиною своєї території.

У підсумку саме косовські албанці вирішили долю матчу - голи Джердана Шакірі і Граніту Джак дозволили Швейцарії виграти з рахунком 2: 1. Забиті м'ячі футболісти відзначали склавши руки в жест, що нагадує двоголового орла з прапора Албанії.

Сербські фанати у відповідь освистали гравців, деякі з них вигукували антіалбанскіе гасла. А тренер сербів Младен Крстаїч, незадоволений суддівством, запропонував відправити арбітра зустрічі під суд до Гааги - "щоб проти нього завели справу так само, як заводять справи проти нас".

Після матчу ФІФА почала розслідування і покарала всіх учасників конфлікту - Шакірі і Джаку, а також капітана швейцарців Штефана Ліхтштайнера оштрафували за політичні жести. Футбольний союз Сербії і його президент були оштрафовані за неналежну поведінку вболівальників, а тренера збірної - за слова про суддю.

Ще один скандал розгорівся після матчу чвертьфіналу, де Хорватія в серії пенальті здолала Росію. Після матчу в українських мережах з'явилося відео з участю захисника хорватів Домагоя Віди. Футболіст на відео каже "Слава Україні!", А сидить поруч з ним член тренерського штабу Огнен Вукоєвич присвячує перемогу київському "Динамо" і Україні.

ФІФА винесла Віде попередження за неспортивну поведінку, що суперечить принципам чесної гри. Сам він приніс вибачення і підкреслив, що в його словах не було політичного підтексту. Вукоєвич був відрахований з хорватської делегації і оштрафований. Незабаром після цього в мережі з'явився ще один ролик з Відой, де він знову вигукнув той же слоган. По всій видимості, ролик був знятий одночасно з першим, проте Віде довелося вибачитися ще раз.

Гравця розкритикували російські політики і вболівальники, а депутат Євген Федоров навіть запропонував перевірити його слова на екстремізм. Українці, навпаки, гравця підтримали, а сторінка ФІФА в "Фейсбуці" отримала від них сотні негативних відгуків.

Тема відносини росіянок з іноземними вболівальниками, які приїхали в Росію на матчі чемпіонату, почала обговорюватися ще до початку самого турніру. Голова комітету Держдуми з питань сім'ї, жінок і дітей Тамара Плетньова закликала утриматися від сексу з іноземцями, заявивши, це призводить до народження дітей в неповних сім'ях і що в Росії повинні "своїх народжувати".

"Ці діти потім страждають і страждали, ще з часів радянської влади. Добре, якщо ще однієї раси, а якщо іншої раси, то зовсім, - сказала Плетньова. - Я не націоналіст, але тим не менш".

Суперечки про те, чи етично спати з іноземцями, почалися в російських соцмережах і медіа. Поведінка росіянок обговорювали на сторінках федеральних газет, в ток-шоу на федеральних телеканалах і навіть в іноземних ЗМІ - наприклад, The Washington Post і Independent .

У розмові з Бі-бі-сі російські дівчата розповіли , Що зіткнулися в соцмережах з агресією через публікацію фото з іноземцями - деякі з коментаторів вважають, що вони "ганьблять себе і країну".

А газета "Московський комсомолець" і зовсім опублікувала колонку з заголовком "Час повій: росіянки на мундіалі ганьблять себе і країну". "У російських дівчат, підгортати іноземців, поняття сорому, моралі, моральності геть викреслені зі свідомості. Ми виховали покоління повій, готових розсунути ноги при одних лише звуках іноземної мови", - говорилося в статті. На захист російських дівчат встав головний редактор Sports.ru Юрій Дудь, який попросив "відвалити" від них.

Поки ЗМІ і користувачі соцмереж сперечалися про поведінку росіянок, трафік дейтинг-додатки Tinder виріс у декілька разів, повідомили мобільні оператори.

Іноземні вболівальники, які приїхали на ЧС, зіткнулися з не самою очевидною, на перший погляд, проблемою - в Росії багато міст з дуже схожими назвами.

Фанати зі Швейцарії та Іспанії заплуталися в двох Ростові - Великому і Ростові-на-Дону. Перші навіть подзвонили в МНС, щоб поскаржитися на те, що за адресою, де вони забронювали готель, ніякого готелю не виявилося. З'ясувалося, що швейцарці забронювали готель не в Ростові-на-Дону, який брав ЧС, а в Ростові Великому в Ярославській області.

З'ясувалося, що швейцарці забронювали готель не в Ростові-на-Дону, який брав ЧС, а в Ростові Великому в Ярославській області

Media playback is unsupported on your device

Фінал ЧС для мами: зворушлива історія бразильського вболівальника

Іспанці ж в МНС не дзвонили - вони намагалися пояснити таксисту в Ростові-на-Дону, як проїхати до готелю, яку, як потім з'ясувалося, вони теж забронювали в Ростові Великому.

Проблеми виникли і у вболівальників з Китаю, які спробували виїхати з Волгограда. На вокзалі вони не могли знайти поїзд з потрібним номером - виявилося, вони купили квитки з відправленням з Вологди.

Відрізнити Великий Новгород від Нижнього, де проходили матчі ЧС, теж змогли не всі фанати. Наприклад, аргентинські вболівальники хотіли подивитися матч своєї збірної проти Хорватії, але в підсумку переплутали місто, купивши квитки в Великий Новгород замість Нижнього і там же забронювавши житло.

Чемпіонат світу в Росії виявився першим по-справжньому великим турніром, на якому використовували відеоповтори, також відомі як VAR (Video Assistant Referee).

Спори з приводу використання цієї технології тривали роками: її противники стверджували, що часті зупинки зроблять гри менш динамічними. Прихильники реформи наполягали, що відеоповтори допоможуть помітно знизити число суддівських помилок.

Застосування VAR дійсно вплинуло на підсумки деяких матчів. Наприклад, на груповій стадії Франція обіграла Австралію з мінімальною перевагою 2: 1 - один з голів було забито з пенальті, який призначили за підсумками перегляду відеоповтору.

Image caption Арбітр дивиться повтор перед призначенням пенальті у фіналі чемпіонату світу

В інших випадках, навпаки, через VAR призначені пенальті скасовували - наприклад, в матчі Бразилія - ​​Коста-Ріка. Однак в цілому ЧС в Росії ще задовго до свого кінця побив рекорд по призначеним 11-метровим - всього за турнір їх було 29.

У матчах плей-офф відеоповтори використовувалися помітно рідше, ніж на груповому етапі, але в підсумку головне нововведення ЧС застосували і в фіналі. Пенальті, який призначили в ворота хорватів завдяки VAR, дозволили Франції вийти вперед - і відігратися їх суперники вже не змогли.

Знайшлися й ті, хто розкритикував систему - наприклад, головний тренер "Манчестер Юнайтед" Жозе Моурінью вважає, що Хорватія поступилася у фіналі в тому числі з-за "помилки в концепції використання системи Відеодопомога арбітрам".

Для російських фанатів, які стежили за матчами по телевізору, початок чемпіонату виявилося пов'язано зі скандалами навколо футбольних коментаторів.

Спочатку в ефірі Першого каналу вперше за довгий час прозвучало ім'я опозиціонера Олексія Навального, якого традиційно ігнорують федеральне телебачення і російські політики аж до президента Росії Володимира Путіна. Прізвище опозиціонера вимовив один з коментаторів матчу Німеччина - Мексика, колишній головний тренер збірної Росії Леонід Слуцький.

Під час гри його співведучий, коментатор Кирило Дементьєв припустив, що гравцям збірної Німеччини слід переключитися на "навальний футбол". "Навальний грає в футбол? Цікаво було б глянути", - пожартував Слуцький, після чого в ефірі повисла довга пауза.

Фраза Слуцького породила цілу серію мемів, в яких йому приписували інші опозиційні висловлювання - наприклад, про підвищення пенсійного віку.

Незабаром після цього Слуцький закінчив роботу коментатором на турнірі через необхідність розпочати підготовку до сезону з голландським футбольним клубом "Вітесс", який він очолює. У ЗМІ з'явилися припущення, що з роботи на матчах можуть зняти і Дементьєва, однак цього не сталося.

А ось відхід з Першого каналу Василя Уткіна, який повинен був стати на каналі особою чемпіонату, виявився скандальним. Журналіст встиг прокоментувати лише одну гру, після чого припинив роботу на Першому.

Ні Уткін, ні представники телеканалу причин того, що сталося не називали. Але як з'ясувала Бі-бі-сі, рішення про його відхід проводилося через адміністрацію президента, а безпосередньою причиною звільнення міг стати конфлікт журналіста з керівництвом холдингу "Газпром-медіа".

.

Навальний грає в футбол?