Полезные материалы

Бій Кареліна за правилами ММА. Що про нього взагалі відомо

Рівно 19 років тому Олександр Карелін провів перший і останній у своїй кар'єрі поєдинок за правилами ММА. LastRound.ru згадує, як це було.

21 лютого 1999 року триразовий Олімпійський чемпіон по-греко-рімоской боротьбі Олександр Карелін провів перший і останній поєдинок за правилами ММА. Росіянин здобув перемогу, отримав свій профіль на сайті Sherdog.com і більше ніколи не отримував удари ногами на очах у кількох тисяч людей.

З того дня минуло рівно 19 років, і багато хто не пам'ятає або просто не дуже добре знають деталі того поєдинку і як японцям вдалося витягнути в ринг одного з найбільших борців в історії спорту.

З того дня минуло рівно 19 років, і багато хто не пам'ятає або просто не дуже добре знають деталі того поєдинку і як японцям вдалося витягнути в ринг одного з найбільших борців в історії спорту

Цей поєдинок можна було порівняти хіба що з боєм Мохаммеда Алі з Антоніо Ченці далекого 1976 році - дуже рідко на рингу зустрічалися представники різних бійцівських видів спорту та єдиноборства дійсно ставали змішаними. Проте, то подія досить складно назвати успішним з точки зору видовищності.

Через 23 роки на ринг однойменної арени в Йокогамі вийшов Олександр Карелін, і в цей раз все було набагато цікавіше.

Суперником «Сан Санича» був Акіра Маеда - колишній рестлер і людина, котра вплинула на індустрію змішаних єдиноборств набагато більше, ніж ви знаєте. Маеда був одним з творців промоушена Rings. Довгий час саме ці п'ять букв відповідали за ММА в Японії до появи легендарного Pride. Зрештою, саме під прапорами Rings дебютував на той момент ще невідомий Федір Ємельяненко.

На відомому порталі Pikabu є ось таке опис цього поєдинку: «Цей японець був найкращим бійцем без правил в Японії, він завершував свою кар'єру, і йому дали право провести прощальний бій з тим, з ким він сам захоче».

І це абсолютна неправда. За сучасними мірками Маеда був досить середній бійцем з професійним рекордом 7-5. При цьому Акіра мав досить опосередковане відношення до карате, і, до речі, був не зовсім і японцем - Маеда виходець з Кореї. Проте, у нього була своя історія протистояння з бійцями з Росії - тричі японець бився з Вовком Ханом і два рази суддя піднімав руку приїжджого бійця.

До речі, саме Вовк Хан був першим суперником Маеда в ММА. Через роки росіянин в інтерв'ю «Матч ТВ» згадував ті бої і розповідав багато цікавих речей про організацію боїв в далекій Японії:

«Виявилося, японці ще до мого приїзду почали рекламну кампанію. Говорили, що приїде викладач самбо з КДБ. Далі псевдонім «Вовк Хан». А я у Погодіна (менеджер Хана) питаю: - Ми взагалі за якими правилами битися будемо? - Та я не знаю. Ми почали, я відразу ж на больовий виходжу. Мені Погодін кричить з кута: «Відпусти його, ти що ?! Бізнес ламаєш ». Загалом, там треба було, щоб я показав гарний бій, нову техніку, прийоми, але в підсумку програв. Так і вийшло. Японці відразу ж підписали новий контракт, за той бій мені заплатили 700 доларів, за наступні пообіцяли 1700. У Росії тоді сто доларів нормальна зарплата була. Маеда - талановитий і розумний боєць, який веде поєдинок, як в шахах. При цьому він знав, що потрібно японської публіці, і в залежності від цього люди перемагали або програвали. Їм постійно якийсь сюжет потрібен ».

Їм постійно якийсь сюжет потрібен »

21 лютого 1999 року Вовк Хан бився в тому ж вечора, що й Карелін з Маеда - росіянин переміг Миколу Зуєва. Все в тому ж інтерв'ю борець розповідав про головну подію того вечора:

«Карелін не хотів проводити цей бій, його вмовляли, розповідали, що це добре з політичної і економічної точки зору. Він був на три голови вище і легко б переламав Маеда, який тоді вже не тренувався. Маеда проводив прощальний бій і вирішив ось такого суперника знайти. Хоча в той момент Кареліна багато куди кликали, навіть з американського рестлінга були пропозиції. Вони домовилися, що руками і ногами бити можна, але тільки не в партері. Карелін робив що вмів. Це зараз всі стали професіонали, а тоді все інакше ставилися до боїв. Тим більше Маеда його не бив, щоб не скорочувати дистанцію і не потрапити в оберемок. Пам'ятаю, що після першого раунду Сан Санич підійшов в кут, я говорю: «Ти програєш». Він здивувався: «Що ?! Я його зараз всього зламані ». Ну і далі ви бачили ».

Забавно, що в 2017 році сам Карелін прийде на шоу «Вечірній Ургант» і закінчить свою розповідь про те поєдинку абсолютно такий же фразою. це відео варто обов'язково подивитися, щоб зрозуміти, як здорово і дотепно може розмовляти людина з жорстких видів спорту:

«Ті, кому я віроломно перекрив дороги на турніри тут, мої ровесники, шукали для себе продовження спортивної кар'єри в Японії. Там дуже люблять великих, люблять змішувати єдиноборства. Перше змішання, якщо ви пам'ятаєте, було між Мохаммедом Алі Антоніо Ченці. Як я розумію, це пішло з тих пір, у них [японців] це відклалося в голові. Мене помітили, і мені сказали: «Сань, тебе там [в Японії] люблять, поїхали, через тебе і нас помітять». Я поїхав підтримати своїх товаришів, і потрапив на конференцію, де мене викликали на бій. Він [Маеда] прийшов і щось образливе за допомогою перекладача говорив мені в обличчя. Але я в японському не спец, подумав, що просто така особливість артикуляції, що слюні летять так далеко. Потім я зрозумів, що він обізвав мене і наших попередників. Маеда на півроку поїхав у США, де готувався з представниками вільної боротьби. А я готувався до чемпіонату Росії, який для мене був дуже важливий. Потім в останній момент у нас пересунувся чемпіонат Росії, і я сказав, що «зіскакую» і не буду в цьому брати участь. Але довелося їхати. І коли ми вже обговорювали, як це буде відбуватися, мені сказали, що якщо ти одягаєш одну частину екіпіровки, ти можеш бити його, але я зрозумів, що в цих рукавичках важко проводити захоплення. А у нас дуже важлива обставина - наскільки міцно ти тримаєшся за суперника. І тому я вважав за краще боротися в тому, в чому я звик. Я подивився шести серійний і в загальному обсязі п'яти годинний фільм, як він готувався. І у мене залишилося два питання, але я їх не став ставити сам собі, тому що я дивився на японському. Потім нас в стані строгої секретності спустили в технічний поверх готелю, завантажили в автобус, привезли в підвал «Йокогама Арена», ми вийшли, я надів свою форму, одягнув свій тренувальний костюм, який не встиг випрати, і вони вважали, що це секретна зброя . Він вийшов і двічі вдарив мене по нозі характерними прийомами з ударних технік. Лоукікамі це у них називається. Я зрозумів, що це досить боляче. Просто до цього я ставився до всього цього, звичайно, з побоюванням, але я не думав, що все це настільки жахливо буквально буде, що боляче буде саме мені. І я зрозумів, що потрібно якось змінювати вектор, щоб і йому теж було не дуже добре. І поки я все це розумів, раптом бачу, нога летить мені в голову. Чи не окремо стоїть, а до нього приєднана. І на підошві написано «47». Ну і я зі страху вчепився в нього, схопив його за голову, і раптом почув, що вчорашнє меню булькає у нього в організмі, щільний позив. Дихати він не міг. Ну а потім йому стало якось дуже важко, мабуть. Останнє ви бачили ».

Як влучно зазначив провідний, Сан Санич розповів про поєдинок так, що його можна і не дивитися, але якщо ви раптом не бачили і хочете подивитися, що таке борець проти ударника в чистому вигляді, залишаємо тут це відео.

З відео можна зрозуміти, що Карелін справді не завдав жодного удару, але все одно відсвяткував перемогу. І справа тут не в тому, що на такий винятковий поєдинок були підібрані особливі правила. Ні, правила Rings були специфічні самі по собі - наприклад, бійці могли наносити удари відкритою долонею (привіт стоктонской ляпас) і могли переривати поєдинок в партері, схопившись за канат. При цьому схопився за канат жертвував одним балом.

Якщо говорити про організацію поєдинку - довгий час ходили чутки, що спочатку замість Кареліна в Японію хотіли привезти Майка Тайсона, але переговори провалилися. Цікаво й те, відповідно до Олімпійської хартії Карелін не мав права брати участь в комерційних боях, через що, за фактом, виступав просто заради інтересу. На цьому момент можна почути фірмовий сміх Конора МакГрегора і Флойда Мейвезера. Але якийсь гонорар Олександр все-таки отримав. В інтерв'ю Sports.ru Карелін говорив, що сума була «в рази» менше мільйона доларів.

І тут в справу знову вступає Вовк Хан, який в інтерв'ю Sport24 розповів одну історію, яка охарактеризує Кареліна найкраще. Справа в тому, що борець віддав гонорар за бій з Маеда Федерації спортних боротьбі Росії. Ще один цікавий факт: поєдинок Кареліна і Маеда - заслуга Володимира Євгеновича Погодіна (майбутнього першого менеджера Федора Емельяненко і людини, що організовував бої самому Хану).

«З Кареліним домовлявся Погодін. Скільки запропонували - конфіденційна інформація. Але я точно знаю, що всі виручені за цей поєдинок гроші Карелін віддав Федерації спортивної боротьби Росії. Це точно. Весь гонорар, досить великий Чи отримав хтось більше в Rings? Ні. Якщо тільки президент Федерації і засновник Маеда. Але з іноземців - навіть близько не було жодної людини ».

По суті, поєдинок був організований виключно через трештока японця, який зумів змусити Кареліна погодитися на цей поєдинок. Пізніше Олімпійський чемпіон відзначав, що так само хотів продемонструвати «всі можливості російського рукопашного бою». Здається, Сан Саничу це вдалося сповна. Проте, відносини Кареліна з ММА в подальшому будуть дуже прохолодними - борець так і не визнає змішані бойові єдиноборства повноцінним і окремим видом спорту.

Для Акіри Маеда той поєдинок дійсно став останній в кар'єрі. Через роки японець згадував той поєдинок ось так:

«Я думав, що зможу перемогти його почуттям дистанції в боротьбі. Я думав, що зможу це зробити. Але Карелін так не думав. Під час поєдинку це стало шоком. Я подумав: «Я врізався в самоскид?». Андре (Андре Гігант - колишній суперник Маеда в реслінгу, його зріст - 224 см, вага - 240 кг) теж міг перемогти мене тільки боротьбою. Але я зіграв в його гру, і лещата були міцними. У якийсь момент я подумав, що мої кістки можуть зламатися. Я думав про те, як хват може бути таким міцним. Я наче був у обіймах гончака коні, м'язи були такими ж. Будова м'язів як у легкоатлета - якщо ти не народився з таким тілом, незалежно від того, скільки ти тренуєшся, у тебе не буде подібного ».

Мені Погодін кричить з кута: «Відпусти його, ти що ?
Він здивувався: «Що ?
Я подумав: «Я врізався в самоскид?