Полезные материалы

Чужі танці: Перший тривожний дзвінок пролунав на чемпіонаті світу 1999 року в Гельсінкі: після довільного танцю, до того як диктор оголосив оцінки, п'ятеро з дев'яти арбітрів вивели вперед Марина Анісіна і Гвендаль Пейзера з Франції. Негайно рефері змагань, голова техкома Міжнародного союзу ковзанярів Олександр Горшков, підбіг до китайського судді, начебто заплутався в к ...

  1. чужі танці Дарина Сребницький, кореспондент газети «Радянський спорт», Наталя Линичук і Геннадій...
  2. чужі танці
  3. чужі танці
  4. чужі танці
  5. чужі танці
  6. чужі танці

чужі танці Дарина Сребницький,

кореспондент газети «Радянський спорт», кореспондент газети «Радянський спорт»,

Наталя Линичук і Геннадій Карпоносов

ДОВІДКА

Олімпійські чемпіони в спортивних танцях на льоду:

1976 рік, Інсбрук - Людмила Пахомова та Олександр Горшков, СРСР;

1980 рік, Лейк-Плесіді - Наталя Линичук і Геннадій Карпоносов, СРСР;

1984 рік, Сараєво - Джейн Торвілл і Крістофер Дін, Великобританія;

1988 рік, Калгарі - Наталя Бестемьянова і Андрій Букін, СРСР;

1992 рік, Альбервиль - Марина Климова та Сергій Пономаренко, СНД;

1994 рік, Ліллехаммер - Оксана Грищук і Євген Платов, Росія;

1998 рік, Нагано - Паша Грищук та Євген Платов, Росія.

У танцях на льоду панування радянських, а пізніше російських фігуристів почалося в 1970 році з перемоги Людмили Пахомовой і Олександра Горшкова на чемпіонаті світу в Любляні. А закінчилося в минулому сезоні, коли на чемпіонатах Європи і світу кращий дует нашої збірної - Ірина Лобачова та Ілля Авербух - зайняв четверті місця.

ПЕРШИЙ ТРИВОЖНИЙ ДЗВІНОК пролунав на чемпіонаті світу 1999 року в Гельсінкі: після довільного танцю, до того як диктор оголосив оцінки, п'ятеро з дев'яти арбітрів вивели вперед Марина Анісіна і Гвендаль Пейзера з Франції. Негайно рефері змагань, голова техкома Міжнародного союзу ковзанярів Олександр Горшков, підбіг до китайського судді, начебто заплутався в комп'ютерній клавіатурі. Після секундної бесіди з авторитетним фахівцем китаєць натиснув «правильну» кнопку, присудивши перемогу Анжеліці Крилової і Олегу Овсянникову.

Подібна ситуація не була несподіваною, оскільки протягом усього сезону сюрреалістичний танець під барабанний дріб, буквально нав'язаний спортсменам тренером Наталею Линичук, викликав чимало нарікань. Лише перед самим від'їздом на чемпіонат світу Анжеліка вольовим рішенням додала до складного оформлення композиції музику. Це хлопців і врятувало.

Крилова і Овсянніков клятвено обіцяли надалі уважніше підходити до вибору нових постановок і знову обійти французів. Але сталося непередбачене: через травми партнерки дует пропустив минулий сезон і в червні оголосив про відхід у професіонали.

На жаль, за Анжелікою і Олегом в російській збірній зяяла порожнеча. Ніхто з талановитих танцюристів не встиг пробитися на провідні позиції в світовому рейтингу, що грає в самому суб'єктивному виді фігурного катання величезну роль. Це не дивно, адже з 1994 року одноосібну владу в танцях захопила Линичук, формуючи і розбиваючи пари на власний розсуд. Про яку внутрішньої конкуренції могла йти мова? При такому розкладі на догоду лідерам, що приносить не тільки медалі, а й великий дохід, зростання інших перспективних дуетів зазвичай штучно стримують. І група знаменитої наставниці не стала винятком.

У січні 1997 року, під час чемпіонату Європи в Парижі, в маленькому кафе навпроти Палацу спорту «Берсі» за чашкою кави зустрілися три перші леді танців на льоду - Тетяна Тарасова, Олена Чайковська і Наталія Дубова. Подейкували, ніби «змовниці» обговорювали питання про те, як перешкодити учням Линичук виграти Олімпіаду в Нагано. Зробити це було не так складно: за рік до Ігор фаворити майбутнього турніру Паша Грищук та Євген Платов пішли від Линичук до Тарасової, а Крилова з Овсянниковим мали в світовому рейтингу другий номер. У Дубовой був свій інтерес: її канадські вихованці Шей-Лінн Бурн і Віктор Кратц претендували в Японії на бронзові і навіть срібні нагороди. (До речі, вони взагалі залишилися без медалей, поступившись третє місце Анісіна - Пейзера.)

За відомостями з достовірних джерел, незадовго до Олімпіади Линичук викликали в кабінети високих чиновників, пропонували здатися без бою. Але вона відмовилася, тому що, по-перше, справжній боєць і, по-друге, мала потужну підтримку в особі президента Федерації фігурного катання Росії Валентина Пісеєво і його дружини - судді міжнародної категорії Алли Шеховцева. У Нагано в оригінальному танці Алла віддала першість Крилової - Овсянникову, але її голос не мав вирішального значення, спортсмени програли.

Пару Грищук - Платов Линичук сама підштовхнула до відходу. На чемпіонаті Європи 1995 в Дортмунді вона заявила, що для неї існує одна медаль - золота олімпійська, маючи на увазі тільки сформувалася тоді пару Крилова - Овсянников. Хто міг подумати, що Грищук з Платова дотягнуть до наступної Олімпіади: у Жені адже були серйозні проблеми з коліном, пізніше він переніс кілька операцій. Природно, два конкурентоспроможних дуету не могли довго перебувати під одним дахом. Хтось повинен був піти.

ПАША ГРИЩУК - по паспорту Оксана, псевдонім взяла в 1997 році на честь бабусі Параски - одна з найколоритніших фігур в світових танцях. Їй з Платова, єдиним серед танцюристів, вдалося виграти Олімпіаду двічі, причому з ініціативи Паші - вона зуміла повернути у великий спорт свого партнера. Дві золоті олімпійські медалі, безумовно, принесли того максимально вигідні професійні контракти.

Зрозуміло, і сама Паша разом з Євгеном могла б сьогодні заробляти мільйони доларів. Вони цілком могли б повернутися на аматорський лід і виграти свою третю Олімпіаду, тим більше що місце безперечних лідерів у танцях досі вакантне. На жаль, Грищук влітку 1998 року раптово покинула комерційний тур Тома Коллінза, відправившись в Голлівуд з бажанням прославитися, знявшись у серіалі «Чорний скорпіон». Тоді ж розпався інший відомий дует - Майя Усова - Олександр Жулин: колишнє подружжя, що завоювали золоті медалі на чемпіонаті світу 1993 року і срібні на Олімпійських іграх в Ліллехаммері, остаточно посварилися. Платов, недовго думаючи, взяв в партнерки Усова, а Грищук, яка повернулася зі зйомок через пару тижнів, почала кататися з Жуліним.

Скромну і мовчазну Майю, не пов'язану більш з Жуліним творчою спілкою, прорвало: вона зізналася, що протягом сімнадцяти років Олександр бив і принижував її і що в 1990 році Грищук забрала у неї чоловіка. Паші б змовчати, але вона кинулася в контратаку:

- Мені дуже цікаво, чому люди вірять жінці, яка розповідає небилиці про те, що хтось кимось був побитий. У них сім'ї не існувало вже за рік до того, як ми зустрілися. Була лише печатка в паспорті. Більш того, Майя в бесіді з кореспондентом журналу «Blades on ice» чітко сказала, що вийшла за Сашу не по любові, а чисто автоматично: вони разом каталися, до того ж вона із Нижнього Новгорода, батьки Жулина її поселили. І потім, вона упереджено представила історію з обручкою. У 1992 році Саша подарував мені простеньке, в 14 карат, обручку, це сталося на літньому турі в Сан-Франциско. Коли ми розлучилися, мені було дуже важко. Від нашої любові не залишилося нічого, крім кільця, яке я по дівочої прихильності до свого першого чоловіка наділу на ланцюжок і повісила на шию. Але Усова подумала, що це те кільце, яке вона купила Сашкові. Майї просто хочеться знайти винного в програші на Олімпійських іграх. І так як я дуже м'яка людина, вона облила брудом мене.

Дісталося і Платова, що володіє ідеальним характером, такому доброму, що мухи не скривдить.

- Напевно, така традиція у російських фігуристів - бити партнерок, - зізнавалася Грищук. - Він бив мене все десять років, що ми каталися разом. Коли це сталося вперше, я подумала, може, у людини якісь проблеми, тому і пробачила його. А потім вже були виграні якісь медалі, і ми розчарували б багатьох, якби розлучилися в той момент.

Тут вже не витримав Платов, заявивши, що капризам Паші не було числа. Наприклад, 23 листопада 1994 року, коли дует тренувався у Линичук в Ньюарку, штат Делавер, Грищук викликала поліцію прямо на каток через те, що Платов нібито побив її руками і «ногами в ковзанах» по обличчю і, як написано в заяві, по «жіночим частинах тіла». Однак полісмени відзначили, що у фігуристки лише трохи розбита губа. І очевидці показали, що Євген злегка штовхнув Пашу, вона ж, впавши на лід, кілька хвилин билася в істериці ...

Погану службу послужила собі Паша. У США, де крутиться весь бізнес, пов'язаний з професійним фігурним катанням, чи повірили в те, що Грищук - жертва. Вона добре відома скандальними історіями і вмінням пройти не те що по головах - по трупах. Поки вона каталася, їй багато прощали. Але її тандем з Жуліним проіснував всього місяців зо три, тому що Грищук знову спробувала відбити Олександра, на цей раз у його постійній подруги Тетяни Навки. Жулин навіть літав до Паші в гості до Каліфорнії, але все-таки залишився з Танею, зараз тренує в США.

Добропорядні американці, які ратують за міцну сім'ю і безапеляційно відкидають побічні зв'язку, оголосили Грищук персоною нон грата, втративши до неї усілякий інтерес.

У минулому році Паша перекваліфікувалася в одиночки, повинна була виступити на чемпіонаті світу серед професіоналів. Однак сенсаційний факт залишився непоміченим американською пресою, прізвище фігуристки стояла в числі інших дрібної рядком під шостим або сьомим номером. Ну а дебют з якихось причин не відбувся.

НАТАЛІЯ ЛІНІЧУК безроздільно панувала в танцях на протязі багатьох років по одній простій причині: більше не було тренерів, здатних ліпити зірок. Чайковська з Тарасової в 1988 році пішли з великого спорту. Чайковська повернулася в 1993-му на пост консультанта російської збірної, а до практичної роботи приступила в 1997-му, взявши Машу Бутирської і зробивши з неї дворазову чемпіонку Європи та чемпіонку світу. Тарасова в 1996-му працювала з одиночником Іллею Куликом, Грищук з Платова прийшли до неї через рік. Кулик, як і Паша з Женею, виграв Олімпіаду в Нагано. А Наталія Дубова з 1994 року тренує виключно зарубіжні пари.

Правда, Тарасова в 1991-1992 роках довела до титулів олімпійських чемпіонів Марину Климову і Сергія Пономаренко. Дует, який програв чемпіонат світу-91 французам Дюшенна, пішов до неї від Дубовой. Це був удар нижче пояса. Про те, наскільки впливовою людиною була тоді Наталя Іллівна, свідчить один епізод: по її телефонному дзвінку столичному арбітру в хвилину оформили білоруське громадянство. У той час у неї була пара Навка і Самвел Гезолян, яка виступала за Білорусь, якій був потрібний «свій» суддя. Але головне - тренера зрадили ті, кому вона віддала стільки сил.

У початкових розділах книги, яку ми тоді задумали під умовною назвою «Жіноча роздягальня», Дубова згадувала (цитую з дозволу Наталії Іллівни):

«Я пам'ятаю їх зовсім маленькими. Марина приїхала зі Свердловська, у неї дуже мила, комунікабельна мама Рита, а тато Володя для мене, принаймні, особистість дивна. Він міг ... приїхати на збір і сказати: «Ось які у вас адидасовские тапочки, у Марини таких немає. Ви повинні їй спочатку все дати, а вже потім взяти ».

А ось в Серьожі мене практично з самого початку дещо насторожило. Під час турніру в ФРН він вкрав у магазині якісь дрібниці: жуйки, плівку, соски. Я була шокована! І, ймовірно, в той момент була зобов'язана з ним розлучитися ... Останній інцидент стався в 1991 році, коли ми поверталися з турне. Сергій віз до Москви ... зброю. Ми сидимо в літаку. Рейс затриманий. Пілот викликає мене і керівника делегації Галю Зміївської, запитує: «Кого ж ви виховали ?!» Я заплакала ...

У моїй пам'яті назавжди залишиться момент, коли вони стали олімпійськими чемпіонами. Душею я з ними розлучилася вже давно. Просто був взаємний інтерес. Здавалося б, що тут - дотерпіти до Олімпіади? Але раптом всередині виросла якась кам'яна стіна.

Найприкріше не в тому, що ми розлучилися, а в тому, що все своє життя в роботі з цією парою я поклала на боротьбу з Тарасової ...

Не хочу давати їй якісь оцінки. Але, безумовно, у неї є самобутність, чуття на вибір музики, яка може потрапити в «яблучко». Вона інтуїтивно відчуває, що музику потрібно голосно вмикати, що чим більше галасу навколо тебе, тим швидше ти залучиш увагу. Наприклад, її коронне вираз: «Народ знає, як я квіти відрами виносила». І це дуже добре характеризує її.

На початку вісімдесятих працював в Спорткомітеті хтось Ігор Кабанов - «великий ідеолог», мені він чомусь Суслова нагадував. Кабанов був старшим тренером з танців і суддею міжнародної категорії. Природно, він підтримував Тарасову і Чайковську, які брали його судити чемпіонати Європи та світу. Я тоді вже «лізла» як тренер, ось Кабанов і придумав, як мене зломити.

У той час до мене в групу потрапили Ірина Моісеєва з Андрієм Міненковим, а Климова з Пономаренко вже у мене каталися. І ось я їду з Ірою і Андрієм на свій перший чемпіонат світу в Данію. Раптом з Москви приходить розпорядження: відкликати команду на два дні раніше для виступів на Спартакіаді народів СРСР в Первоуральске. І мені єдиною не знайшлося квитка! Мабуть, мене просто вирішили затримати за кордоном, щоб сказати молодим Марині з Сергієм: «Дивіться, який у вас тренер. Гуляє по Данії, а ви прилетіли в Первоуральськ ». І забрати їх ... »

І ДУБОВА, І ЛІНІЧУК вправі ображатися на суперниць, пожинати плоди їхньої праці. Але вони прекрасно розуміють, що фігурним катанням, і зокрема танцями, правлять жорсткі закони: зазівався або проколовся - талановитого учня вмить поведуть. Самі так поступали.

Сьогодні шикуються черги до Чайковської і Тарасової. Так, Крилова - Овсянников просилися до Олені Анатоліївні, Лобачова - Авербух - до Тетяни Анатоліївни. І отримали відмову, оскільки запізнилися: у кожної вихованців хоч відбавляй.

Тарасова і Чайковська нині сучасні і непереможні, як і двадцять п'ять - тридцять років тому. Досягли успіху не тільки в роботі з одиночників, але з іноземними дуетами. Тарасова довела до рівня срібних призерів чемпіонатів Європи і світу італійців Барбару Фузар-Полі і Мауріціон Маргальо, які, судячи з усього, готові відібрати лідерство у чемпіонів світу Анісіна - Пейзера. Чайковська зробила з ветеранів литовської збірної Маргарити Дробязко і Повіласа Ванагас бронзових медалістів європейського і світового першостей.

Обох частенько дорікають в тому, що вони не допомагають «доводити до розуму» російські пари. Звичайно, зарубіжні фігуристи платять тренерам великі гонорари. Але справа не в грошах. Примадонни, повірте, досить заможні жінки, можуть дозволити собі, як підкреслила Чайковська, працювати з тими, хто цікавий, хто може домогтися результату або створити щось нове. На жаль, в Росії пар, які швидко можна вивести в чемпіони, немає. А починати з чистого аркуша тренерам такого класу недоцільно.

До того ж будинку Чайковської, наприклад, займала пост консультанта збірної, заборонили займатися танці. А коли в минулому сезоні її юний дует Оксана Потдикова - Денис Пєтухов не пробився на чемпіонаті Європи в десятку найсильніших, їх не повезли на чемпіонат світу. Але ж в цьому виді симпатії арбітрів потрібно заробляти роками, миготіти на престижних турнірах, інакше в еліту не пробитися. Від дебютантів видатних результатів чекати не доводиться.

Тарасову, тренуватися в Америці, але в січні перед «Європою» влаштувалися на ковзанці «Срібний» Північно-Західного адміністративного округу столиці, попросили вийти геть. Таких тренерів не те що в Росії - в світі більше немає. З неї б порошинки здувати. Але ж ні, мало не вигнали. Добре ще, що не зі злого наміру. У нашій розмові віце-мер Москви Валерій Шанцев сказав, що дуже хоче, щоб Тарасова працювала в Росії, такі наставниці, безумовно, повинні мати власні льодові центри, але на їх будівництво немає грошей. Тому і довелося унікальному фахівця ділити районний каток з хокеїстами і групами по шорт-треку.

У минулому сезоні Ірина Лобачова та Ілля Авербух мали всі шанси увійти до першої трійки. Обов'язкові і оригінальний танці вони виконували на тверде третє місце. Труднощі виникли з довільним. Їх тренер Линичук пішла на експеримент. Були обрані східні, важкі до сприйняття мелодії. На довершення всього костюми фігуристів прикрасили величезні стрілки на інтимних місцях, недвозначно вказували «потрібне» напрям, - художник таким чином висловив чоловіче і жіноче начало в японському, як з'ясувалося, танці. Зрештою на чемпіонаті світу Ірина з Іллею змушені були повернутися до постановки дворічної давності - рок-опері Ллойда Вебера «Ісус Христос - суперзірка». Однак у фігурному катанні повернення до минулого вважається моветоном і кроком назад, тому хлопці навіть мріяти не могли про медалях.

У цьому сезоні вони знову міняли довільний танець. Слава Богу, удача! Композиція на фугу Баха «Фантазія» сподобалася і самим спортсменам, і суддям. В кінці листопада на етапі серії «Гран-прі» в Парижі - турнірі «Трофей Лалик» - вони посіли друге місце, а в своєму коронному оригінальному танці випередили Анісіна - Пейзера. Відмінна заявка на майбутнє, і перш за все на Олімпійські ігри 2002 року в Солт-Лейк-Сіті.

чужі танці

Дарина Сребницький,

кореспондент газети «Радянський спорт», кореспондент газети «Радянський спорт»,

Наталя Линичук і Геннадій Карпоносов

ДОВІДКА

Олімпійські чемпіони в спортивних танцях на льоду:

1976 рік, Інсбрук - Людмила Пахомова та Олександр Горшков, СРСР;

1980 рік, Лейк-Плесіді - Наталя Линичук і Геннадій Карпоносов, СРСР;

1984 рік, Сараєво - Джейн Торвілл і Крістофер Дін, Великобританія;

1988 рік, Калгарі - Наталя Бестемьянова і Андрій Букін, СРСР;

1992 рік, Альбервиль - Марина Климова та Сергій Пономаренко, СНД;

1994 рік, Ліллехаммер - Оксана Грищук і Євген Платов, Росія;

1998 рік, Нагано - Паша Грищук та Євген Платов, Росія.

У танцях на льоду панування радянських, а пізніше російських фігуристів почалося в 1970 році з перемоги Людмили Пахомовой і Олександра Горшкова на чемпіонаті світу в Любляні. А закінчилося в минулому сезоні, коли на чемпіонатах Європи і світу кращий дует нашої збірної - Ірина Лобачова та Ілля Авербух - зайняв четверті місця.

ПЕРШИЙ ТРИВОЖНИЙ ДЗВІНОК пролунав на чемпіонаті світу 1999 року в Гельсінкі: після довільного танцю, до того як диктор оголосив оцінки, п'ятеро з дев'яти арбітрів вивели вперед Марина Анісіна і Гвендаль Пейзера з Франції. Негайно рефері змагань, голова техкома Міжнародного союзу ковзанярів Олександр Горшков, підбіг до китайського судді, начебто заплутався в комп'ютерній клавіатурі. Після секундної бесіди з авторитетним фахівцем китаєць натиснув «правильну» кнопку, присудивши перемогу Анжеліці Крилової і Олегу Овсянникову.

Подібна ситуація не була несподіваною, оскільки протягом усього сезону сюрреалістичний танець під барабанний дріб, буквально нав'язаний спортсменам тренером Наталею Линичук, викликав чимало нарікань. Лише перед самим від'їздом на чемпіонат світу Анжеліка вольовим рішенням додала до складного оформлення композиції музику. Це хлопців і врятувало.

Крилова і Овсянніков клятвено обіцяли надалі уважніше підходити до вибору нових постановок і знову обійти французів. Але сталося непередбачене: через травми партнерки дует пропустив минулий сезон і в червні оголосив про відхід у професіонали.

На жаль, за Анжелікою і Олегом в російській збірній зяяла порожнеча. Ніхто з талановитих танцюристів не встиг пробитися на провідні позиції в світовому рейтингу, що грає в самому суб'єктивному виді фігурного катання величезну роль. Це не дивно, адже з 1994 року одноосібну владу в танцях захопила Линичук, формуючи і розбиваючи пари на власний розсуд. Про яку внутрішньої конкуренції могла йти мова? При такому розкладі на догоду лідерам, що приносить не тільки медалі, а й великий дохід, зростання інших перспективних дуетів зазвичай штучно стримують. І група знаменитої наставниці не стала винятком.

У січні 1997 року, під час чемпіонату Європи в Парижі, в маленькому кафе навпроти Палацу спорту «Берсі» за чашкою кави зустрілися три перші леді танців на льоду - Тетяна Тарасова, Олена Чайковська і Наталія Дубова. Подейкували, ніби «змовниці» обговорювали питання про те, як перешкодити учням Линичук виграти Олімпіаду в Нагано. Зробити це було не так складно: за рік до Ігор фаворити майбутнього турніру Паша Грищук та Євген Платов пішли від Линичук до Тарасової, а Крилова з Овсянниковим мали в світовому рейтингу другий номер. У Дубовой був свій інтерес: її канадські вихованці Шей-Лінн Бурн і Віктор Кратц претендували в Японії на бронзові і навіть срібні нагороди. (До речі, вони взагалі залишилися без медалей, поступившись третє місце Анісіна - Пейзера.)

За відомостями з достовірних джерел, незадовго до Олімпіади Линичук викликали в кабінети високих чиновників, пропонували здатися без бою. Але вона відмовилася, тому що, по-перше, справжній боєць і, по-друге, мала потужну підтримку в особі президента Федерації фігурного катання Росії Валентина Пісеєво і його дружини - судді міжнародної категорії Алли Шеховцева. У Нагано в оригінальному танці Алла віддала першість Крилової - Овсянникову, але її голос не мав вирішального значення, спортсмени програли.

Пару Грищук - Платов Линичук сама підштовхнула до відходу. На чемпіонаті Європи 1995 в Дортмунді вона заявила, що для неї існує одна медаль - золота олімпійська, маючи на увазі тільки сформувалася тоді пару Крилова - Овсянников. Хто міг подумати, що Грищук з Платова дотягнуть до наступної Олімпіади: у Жені адже були серйозні проблеми з коліном, пізніше він переніс кілька операцій. Природно, два конкурентоспроможних дуету не могли довго перебувати під одним дахом. Хтось повинен був піти.

ПАША ГРИЩУК - по паспорту Оксана, псевдонім взяла в 1997 році на честь бабусі Параски - одна з найколоритніших фігур в світових танцях. Їй з Платова, єдиним серед танцюристів, вдалося виграти Олімпіаду двічі, причому з ініціативи Паші - вона зуміла повернути у великий спорт свого партнера. Дві золоті олімпійські медалі, безумовно, принесли того максимально вигідні професійні контракти.

Зрозуміло, і сама Паша разом з Євгеном могла б сьогодні заробляти мільйони доларів. Вони цілком могли б повернутися на аматорський лід і виграти свою третю Олімпіаду, тим більше що місце безперечних лідерів у танцях досі вакантне. На жаль, Грищук влітку 1998 року раптово покинула комерційний тур Тома Коллінза, відправившись в Голлівуд з бажанням прославитися, знявшись у серіалі «Чорний скорпіон». Тоді ж розпався інший відомий дует - Майя Усова - Олександр Жулин: колишнє подружжя, що завоювали золоті медалі на чемпіонаті світу 1993 року і срібні на Олімпійських іграх в Ліллехаммері, остаточно посварилися. Платов, недовго думаючи, взяв в партнерки Усова, а Грищук, яка повернулася зі зйомок через пару тижнів, почала кататися з Жуліним.

Скромну і мовчазну Майю, не пов'язану більш з Жуліним творчою спілкою, прорвало: вона зізналася, що протягом сімнадцяти років Олександр бив і принижував її і що в 1990 році Грищук забрала у неї чоловіка. Паші б змовчати, але вона кинулася в контратаку:

- Мені дуже цікаво, чому люди вірять жінці, яка розповідає небилиці про те, що хтось кимось був побитий. У них сім'ї не існувало вже за рік до того, як ми зустрілися. Була лише печатка в паспорті. Більш того, Майя в бесіді з кореспондентом журналу «Blades on ice» чітко сказала, що вийшла за Сашу не по любові, а чисто автоматично: вони разом каталися, до того ж вона із Нижнього Новгорода, батьки Жулина її поселили. І потім, вона упереджено представила історію з обручкою. У 1992 році Саша подарував мені простеньке, в 14 карат, обручку, це сталося на літньому турі в Сан-Франциско. Коли ми розлучилися, мені було дуже важко. Від нашої любові не залишилося нічого, крім кільця, яке я по дівочої прихильності до свого першого чоловіка наділу на ланцюжок і повісила на шию. Але Усова подумала, що це те кільце, яке вона купила Сашкові. Майї просто хочеться знайти винного в програші на Олімпійських іграх. І так як я дуже м'яка людина, вона облила брудом мене.

Дісталося і Платова, що володіє ідеальним характером, такому доброму, що мухи не скривдить.

- Напевно, така традиція у російських фігуристів - бити партнерок, - зізнавалася Грищук. - Він бив мене все десять років, що ми каталися разом. Коли це сталося вперше, я подумала, може, у людини якісь проблеми, тому і пробачила його. А потім вже були виграні якісь медалі, і ми розчарували б багатьох, якби розлучилися в той момент.

Тут вже не витримав Платов, заявивши, що капризам Паші не було числа. Наприклад, 23 листопада 1994 року, коли дует тренувався у Линичук в Ньюарку, штат Делавер, Грищук викликала поліцію прямо на каток через те, що Платов нібито побив її руками і «ногами в ковзанах» по обличчю і, як написано в заяві, по «жіночим частинах тіла». Однак полісмени відзначили, що у фігуристки лише трохи розбита губа. І очевидці показали, що Євген злегка штовхнув Пашу, вона ж, впавши на лід, кілька хвилин билася в істериці ...

Погану службу послужила собі Паша. У США, де крутиться весь бізнес, пов'язаний з професійним фігурним катанням, чи повірили в те, що Грищук - жертва. Вона добре відома скандальними історіями і вмінням пройти не те що по головах - по трупах. Поки вона каталася, їй багато прощали. Але її тандем з Жуліним проіснував всього місяців зо три, тому що Грищук знову спробувала відбити Олександра, на цей раз у його постійній подруги Тетяни Навки. Жулин навіть літав до Паші в гості до Каліфорнії, але все-таки залишився з Танею, зараз тренує в США.

Добропорядні американці, які ратують за міцну сім'ю і безапеляційно відкидають побічні зв'язку, оголосили Грищук персоною нон грата, втративши до неї усілякий інтерес.

У минулому році Паша перекваліфікувалася в одиночки, повинна була виступити на чемпіонаті світу серед професіоналів. Однак сенсаційний факт залишився непоміченим американською пресою, прізвище фігуристки стояла в числі інших дрібної рядком під шостим або сьомим номером. Ну а дебют з якихось причин не відбувся.

НАТАЛІЯ ЛІНІЧУК безроздільно панувала в танцях на протязі багатьох років по одній простій причині: більше не було тренерів, здатних ліпити зірок. Чайковська з Тарасової в 1988 році пішли з великого спорту. Чайковська повернулася в 1993-му на пост консультанта російської збірної, а до практичної роботи приступила в 1997-му, взявши Машу Бутирської і зробивши з неї дворазову чемпіонку Європи та чемпіонку світу. Тарасова в 1996-му працювала з одиночником Іллею Куликом, Грищук з Платова прийшли до неї через рік. Кулик, як і Паша з Женею, виграв Олімпіаду в Нагано. А Наталія Дубова з 1994 року тренує виключно зарубіжні пари.

Правда, Тарасова в 1991-1992 роках довела до титулів олімпійських чемпіонів Марину Климову і Сергія Пономаренко. Дует, який програв чемпіонат світу-91 французам Дюшенна, пішов до неї від Дубовой. Це був удар нижче пояса. Про те, наскільки впливовою людиною була тоді Наталя Іллівна, свідчить один епізод: по її телефонному дзвінку столичному арбітру в хвилину оформили білоруське громадянство. У той час у неї була пара Навка і Самвел Гезолян, яка виступала за Білорусь, якій був потрібний «свій» суддя. Але головне - тренера зрадили ті, кому вона віддала стільки сил.

У початкових розділах книги, яку ми тоді задумали під умовною назвою «Жіноча роздягальня», Дубова згадувала (цитую з дозволу Наталії Іллівни):

«Я пам'ятаю їх зовсім маленькими. Марина приїхала зі Свердловська, у неї дуже мила, комунікабельна мама Рита, а тато Володя для мене, принаймні, особистість дивна. Він міг ... приїхати на збір і сказати: «Ось які у вас адидасовские тапочки, у Марини таких немає. Ви повинні їй спочатку все дати, а вже потім взяти ».

А ось в Серьожі мене практично з самого початку дещо насторожило. Під час турніру в ФРН він вкрав у магазині якісь дрібниці: жуйки, плівку, соски. Я була шокована! І, ймовірно, в той момент була зобов'язана з ним розлучитися ... Останній інцидент стався в 1991 році, коли ми поверталися з турне. Сергій віз до Москви ... зброю. Ми сидимо в літаку. Рейс затриманий. Пілот викликає мене і керівника делегації Галю Зміївської, запитує: «Кого ж ви виховали ?!» Я заплакала ...

У моїй пам'яті назавжди залишиться момент, коли вони стали олімпійськими чемпіонами. Душею я з ними розлучилася вже давно. Просто був взаємний інтерес. Здавалося б, що тут - дотерпіти до Олімпіади? Але раптом всередині виросла якась кам'яна стіна.

Найприкріше не в тому, що ми розлучилися, а в тому, що все своє життя в роботі з цією парою я поклала на боротьбу з Тарасової ...

Не хочу давати їй якісь оцінки. Але, безумовно, у неї є самобутність, чуття на вибір музики, яка може потрапити в «яблучко». Вона інтуїтивно відчуває, що музику потрібно голосно вмикати, що чим більше галасу навколо тебе, тим швидше ти залучиш увагу. Наприклад, її коронне вираз: «Народ знає, як я квіти відрами виносила». І це дуже добре характеризує її.

На початку вісімдесятих працював в Спорткомітеті хтось Ігор Кабанов - «великий ідеолог», мені він чомусь Суслова нагадував. Кабанов був старшим тренером з танців і суддею міжнародної категорії. Природно, він підтримував Тарасову і Чайковську, які брали його судити чемпіонати Європи та світу. Я тоді вже «лізла» як тренер, ось Кабанов і придумав, як мене зломити.

У той час до мене в групу потрапили Ірина Моісеєва з Андрієм Міненковим, а Климова з Пономаренко вже у мене каталися. І ось я їду з Ірою і Андрієм на свій перший чемпіонат світу в Данію. Раптом з Москви приходить розпорядження: відкликати команду на два дні раніше для виступів на Спартакіаді народів СРСР в Первоуральске. І мені єдиною не знайшлося квитка! Мабуть, мене просто вирішили затримати за кордоном, щоб сказати молодим Марині з Сергієм: «Дивіться, який у вас тренер. Гуляє по Данії, а ви прилетіли в Первоуральськ ». І забрати їх ... »

І ДУБОВА, І ЛІНІЧУК вправі ображатися на суперниць, пожинати плоди їхньої праці. Але вони прекрасно розуміють, що фігурним катанням, і зокрема танцями, правлять жорсткі закони: зазівався або проколовся - талановитого учня вмить поведуть. Самі так поступали.

Сьогодні шикуються черги до Чайковської і Тарасової. Так, Крилова - Овсянников просилися до Олені Анатоліївні, Лобачова - Авербух - до Тетяни Анатоліївни. І отримали відмову, оскільки запізнилися: у кожної вихованців хоч відбавляй.

Тарасова і Чайковська нині сучасні і непереможні, як і двадцять п'ять - тридцять років тому. Досягли успіху не тільки в роботі з одиночників, але з іноземними дуетами. Тарасова довела до рівня срібних призерів чемпіонатів Європи і світу італійців Барбару Фузар-Полі і Мауріціон Маргальо, які, судячи з усього, готові відібрати лідерство у чемпіонів світу Анісіна - Пейзера. Чайковська зробила з ветеранів литовської збірної Маргарити Дробязко і Повіласа Ванагас бронзових медалістів європейського і світового першостей.

Обох частенько дорікають в тому, що вони не допомагають «доводити до розуму» російські пари. Звичайно, зарубіжні фігуристи платять тренерам великі гонорари. Але справа не в грошах. Примадонни, повірте, досить заможні жінки, можуть дозволити собі, як підкреслила Чайковська, працювати з тими, хто цікавий, хто може домогтися результату або створити щось нове. На жаль, в Росії пар, які швидко можна вивести в чемпіони, немає. А починати з чистого аркуша тренерам такого класу недоцільно.

До того ж будинку Чайковської, наприклад, займала пост консультанта збірної, заборонили займатися танці. А коли в минулому сезоні її юний дует Оксана Потдикова - Денис Пєтухов не пробився на чемпіонаті Європи в десятку найсильніших, їх не повезли на чемпіонат світу. Але ж в цьому виді симпатії арбітрів потрібно заробляти роками, миготіти на престижних турнірах, інакше в еліту не пробитися. Від дебютантів видатних результатів чекати не доводиться.

Тарасову, тренуватися в Америці, але в січні перед «Європою» влаштувалися на ковзанці «Срібний» Північно-Західного адміністративного округу столиці, попросили вийти геть. Таких тренерів не те що в Росії - в світі більше немає. З неї б порошинки здувати. Але ж ні, мало не вигнали. Добре ще, що не зі злого наміру. У нашій розмові віце-мер Москви Валерій Шанцев сказав, що дуже хоче, щоб Тарасова працювала в Росії, такі наставниці, безумовно, повинні мати власні льодові центри, але на їх будівництво немає грошей. Тому і довелося унікальному фахівця ділити районний каток з хокеїстами і групами по шорт-треку.

У минулому сезоні Ірина Лобачова та Ілля Авербух мали всі шанси увійти до першої трійки. Обов'язкові і оригінальний танці вони виконували на тверде третє місце. Труднощі виникли з довільним. Їх тренер Линичук пішла на експеримент. Були обрані східні, важкі до сприйняття мелодії. На довершення всього костюми фігуристів прикрасили величезні стрілки на інтимних місцях, недвозначно вказували «потрібне» напрям, - художник таким чином висловив чоловіче і жіноче начало в японському, як з'ясувалося, танці. Зрештою на чемпіонаті світу Ірина з Іллею змушені були повернутися до постановки дворічної давності - рок-опері Ллойда Вебера «Ісус Христос - суперзірка». Однак у фігурному катанні повернення до минулого вважається моветоном і кроком назад, тому хлопці навіть мріяти не могли про медалях.

У цьому сезоні вони знову міняли довільний танець. Слава Богу, удача! Композиція на фугу Баха «Фантазія» сподобалася і самим спортсменам, і суддям. В кінці листопада на етапі серії «Гран-прі» в Парижі - турнірі «Трофей Лалик» - вони посіли друге місце, а в своєму коронному оригінальному танці випередили Анісіна - Пейзера. Відмінна заявка на майбутнє, і перш за все на Олімпійські ігри 2002 року в Солт-Лейк-Сіті.

чужі танці

Дарина Сребницький,

кореспондент газети «Радянський спорт», кореспондент газети «Радянський спорт»,

Наталя Линичук і Геннадій Карпоносов

ДОВІДКА

Олімпійські чемпіони в спортивних танцях на льоду:

1976 рік, Інсбрук - Людмила Пахомова та Олександр Горшков, СРСР;

1980 рік, Лейк-Плесіді - Наталя Линичук і Геннадій Карпоносов, СРСР;

1984 рік, Сараєво - Джейн Торвілл і Крістофер Дін, Великобританія;

1988 рік, Калгарі - Наталя Бестемьянова і Андрій Букін, СРСР;

1992 рік, Альбервиль - Марина Климова та Сергій Пономаренко, СНД;

1994 рік, Ліллехаммер - Оксана Грищук і Євген Платов, Росія;

1998 рік, Нагано - Паша Грищук та Євген Платов, Росія.

У танцях на льоду панування радянських, а пізніше російських фігуристів почалося в 1970 році з перемоги Людмили Пахомовой і Олександра Горшкова на чемпіонаті світу в Любляні. А закінчилося в минулому сезоні, коли на чемпіонатах Європи і світу кращий дует нашої збірної - Ірина Лобачова та Ілля Авербух - зайняв четверті місця.

ПЕРШИЙ ТРИВОЖНИЙ ДЗВІНОК пролунав на чемпіонаті світу 1999 року в Гельсінкі: після довільного танцю, до того як диктор оголосив оцінки, п'ятеро з дев'яти арбітрів вивели вперед Марина Анісіна і Гвендаль Пейзера з Франції. Негайно рефері змагань, голова техкома Міжнародного союзу ковзанярів Олександр Горшков, підбіг до китайського судді, начебто заплутався в комп'ютерній клавіатурі. Після секундної бесіди з авторитетним фахівцем китаєць натиснув «правильну» кнопку, присудивши перемогу Анжеліці Крилової і Олегу Овсянникову.

Подібна ситуація не була несподіваною, оскільки протягом усього сезону сюрреалістичний танець під барабанний дріб, буквально нав'язаний спортсменам тренером Наталею Линичук, викликав чимало нарікань. Лише перед самим від'їздом на чемпіонат світу Анжеліка вольовим рішенням додала до складного оформлення композиції музику. Це хлопців і врятувало.

Крилова і Овсянніков клятвено обіцяли надалі уважніше підходити до вибору нових постановок і знову обійти французів. Але сталося непередбачене: через травми партнерки дует пропустив минулий сезон і в червні оголосив про відхід у професіонали.

На жаль, за Анжелікою і Олегом в російській збірній зяяла порожнеча. Ніхто з талановитих танцюристів не встиг пробитися на провідні позиції в світовому рейтингу, що грає в самому суб'єктивному виді фігурного катання величезну роль. Це не дивно, адже з 1994 року одноосібну владу в танцях захопила Линичук, формуючи і розбиваючи пари на власний розсуд. Про яку внутрішньої конкуренції могла йти мова? При такому розкладі на догоду лідерам, що приносить не тільки медалі, а й великий дохід, зростання інших перспективних дуетів зазвичай штучно стримують. І група знаменитої наставниці не стала винятком.

У січні 1997 року, під час чемпіонату Європи в Парижі, в маленькому кафе навпроти Палацу спорту «Берсі» за чашкою кави зустрілися три перші леді танців на льоду - Тетяна Тарасова, Олена Чайковська і Наталія Дубова. Подейкували, ніби «змовниці» обговорювали питання про те, як перешкодити учням Линичук виграти Олімпіаду в Нагано. Зробити це було не так складно: за рік до Ігор фаворити майбутнього турніру Паша Грищук та Євген Платов пішли від Линичук до Тарасової, а Крилова з Овсянниковим мали в світовому рейтингу другий номер. У Дубовой був свій інтерес: її канадські вихованці Шей-Лінн Бурн і Віктор Кратц претендували в Японії на бронзові і навіть срібні нагороди. (До речі, вони взагалі залишилися без медалей, поступившись третє місце Анісіна - Пейзера.)

За відомостями з достовірних джерел, незадовго до Олімпіади Линичук викликали в кабінети високих чиновників, пропонували здатися без бою. Але вона відмовилася, тому що, по-перше, справжній боєць і, по-друге, мала потужну підтримку в особі президента Федерації фігурного катання Росії Валентина Пісеєво і його дружини - судді міжнародної категорії Алли Шеховцева. У Нагано в оригінальному танці Алла віддала першість Крилової - Овсянникову, але її голос не мав вирішального значення, спортсмени програли.

Пару Грищук - Платов Линичук сама підштовхнула до відходу. На чемпіонаті Європи 1995 в Дортмунді вона заявила, що для неї існує одна медаль - золота олімпійська, маючи на увазі тільки сформувалася тоді пару Крилова - Овсянников. Хто міг подумати, що Грищук з Платова дотягнуть до наступної Олімпіади: у Жені адже були серйозні проблеми з коліном, пізніше він переніс кілька операцій. Природно, два конкурентоспроможних дуету не могли довго перебувати під одним дахом. Хтось повинен був піти.

ПАША ГРИЩУК - по паспорту Оксана, псевдонім взяла в 1997 році на честь бабусі Параски - одна з найколоритніших фігур в світових танцях. Їй з Платова, єдиним серед танцюристів, вдалося виграти Олімпіаду двічі, причому з ініціативи Паші - вона зуміла повернути у великий спорт свого партнера. Дві золоті олімпійські медалі, безумовно, принесли того максимально вигідні професійні контракти.

Зрозуміло, і сама Паша разом з Євгеном могла б сьогодні заробляти мільйони доларів. Вони цілком могли б повернутися на аматорський лід і виграти свою третю Олімпіаду, тим більше що місце безперечних лідерів у танцях досі вакантне. На жаль, Грищук влітку 1998 року раптово покинула комерційний тур Тома Коллінза, відправившись в Голлівуд з бажанням прославитися, знявшись у серіалі «Чорний скорпіон». Тоді ж розпався інший відомий дует - Майя Усова - Олександр Жулин: колишнє подружжя, що завоювали золоті медалі на чемпіонаті світу 1993 року і срібні на Олімпійських іграх в Ліллехаммері, остаточно посварилися. Платов, недовго думаючи, взяв в партнерки Усова, а Грищук, яка повернулася зі зйомок через пару тижнів, почала кататися з Жуліним.

Скромну і мовчазну Майю, не пов'язану більш з Жуліним творчою спілкою, прорвало: вона зізналася, що протягом сімнадцяти років Олександр бив і принижував її і що в 1990 році Грищук забрала у неї чоловіка. Паші б змовчати, але вона кинулася в контратаку:

- Мені дуже цікаво, чому люди вірять жінці, яка розповідає небилиці про те, що хтось кимось був побитий. У них сім'ї не існувало вже за рік до того, як ми зустрілися. Була лише печатка в паспорті. Більш того, Майя в бесіді з кореспондентом журналу «Blades on ice» чітко сказала, що вийшла за Сашу не по любові, а чисто автоматично: вони разом каталися, до того ж вона із Нижнього Новгорода, батьки Жулина її поселили. І потім, вона упереджено представила історію з обручкою. У 1992 році Саша подарував мені простеньке, в 14 карат, обручку, це сталося на літньому турі в Сан-Франциско. Коли ми розлучилися, мені було дуже важко. Від нашої любові не залишилося нічого, крім кільця, яке я по дівочої прихильності до свого першого чоловіка наділу на ланцюжок і повісила на шию. Але Усова подумала, що це те кільце, яке вона купила Сашкові. Майї просто хочеться знайти винного в програші на Олімпійських іграх. І так як я дуже м'яка людина, вона облила брудом мене.

Дісталося і Платова, що володіє ідеальним характером, такому доброму, що мухи не скривдить.

- Напевно, така традиція у російських фігуристів - бити партнерок, - зізнавалася Грищук. - Він бив мене все десять років, що ми каталися разом. Коли це сталося вперше, я подумала, може, у людини якісь проблеми, тому і пробачила його. А потім вже були виграні якісь медалі, і ми розчарували б багатьох, якби розлучилися в той момент.

Тут вже не витримав Платов, заявивши, що капризам Паші не було числа. Наприклад, 23 листопада 1994 року, коли дует тренувався у Линичук в Ньюарку, штат Делавер, Грищук викликала поліцію прямо на каток через те, що Платов нібито побив її руками і «ногами в ковзанах» по обличчю і, як написано в заяві, по «жіночим частинах тіла». Однак полісмени відзначили, що у фігуристки лише трохи розбита губа. І очевидці показали, що Євген злегка штовхнув Пашу, вона ж, впавши на лід, кілька хвилин билася в істериці ...

Погану службу послужила собі Паша. У США, де крутиться весь бізнес, пов'язаний з професійним фігурним катанням, чи повірили в те, що Грищук - жертва. Вона добре відома скандальними історіями і вмінням пройти не те що по головах - по трупах. Поки вона каталася, їй багато прощали. Але її тандем з Жуліним проіснував всього місяців зо три, тому що Грищук знову спробувала відбити Олександра, на цей раз у його постійній подруги Тетяни Навки. Жулин навіть літав до Паші в гості до Каліфорнії, але все-таки залишився з Танею, зараз тренує в США.

Добропорядні американці, які ратують за міцну сім'ю і безапеляційно відкидають побічні зв'язку, оголосили Грищук персоною нон грата, втративши до неї усілякий інтерес.

У минулому році Паша перекваліфікувалася в одиночки, повинна була виступити на чемпіонаті світу серед професіоналів. Однак сенсаційний факт залишився непоміченим американською пресою, прізвище фігуристки стояла в числі інших дрібної рядком під шостим або сьомим номером. Ну а дебют з якихось причин не відбувся.

НАТАЛІЯ ЛІНІЧУК безроздільно панувала в танцях на протязі багатьох років по одній простій причині: більше не було тренерів, здатних ліпити зірок. Чайковська з Тарасової в 1988 році пішли з великого спорту. Чайковська повернулася в 1993-му на пост консультанта російської збірної, а до практичної роботи приступила в 1997-му, взявши Машу Бутирської і зробивши з неї дворазову чемпіонку Європи та чемпіонку світу. Тарасова в 1996-му працювала з одиночником Іллею Куликом, Грищук з Платова прийшли до неї через рік. Кулик, як і Паша з Женею, виграв Олімпіаду в Нагано. А Наталія Дубова з 1994 року тренує виключно зарубіжні пари.

Правда, Тарасова в 1991-1992 роках довела до титулів олімпійських чемпіонів Марину Климову і Сергія Пономаренко. Дует, який програв чемпіонат світу-91 французам Дюшенна, пішов до неї від Дубовой. Це був удар нижче пояса. Про те, наскільки впливовою людиною була тоді Наталя Іллівна, свідчить один епізод: по її телефонному дзвінку столичному арбітру в хвилину оформили білоруське громадянство. У той час у неї була пара Навка і Самвел Гезолян, яка виступала за Білорусь, якій був потрібний «свій» суддя. Але головне - тренера зрадили ті, кому вона віддала стільки сил.

У початкових розділах книги, яку ми тоді задумали під умовною назвою «Жіноча роздягальня», Дубова згадувала (цитую з дозволу Наталії Іллівни):

«Я пам'ятаю їх зовсім маленькими. Марина приїхала зі Свердловська, у неї дуже мила, комунікабельна мама Рита, а тато Володя для мене, принаймні, особистість дивна. Він міг ... приїхати на збір і сказати: «Ось які у вас адидасовские тапочки, у Марини таких немає. Ви повинні їй спочатку все дати, а вже потім взяти ».

А ось в Серьожі мене практично з самого початку дещо насторожило. Під час турніру в ФРН він вкрав у магазині якісь дрібниці: жуйки, плівку, соски. Я була шокована! І, ймовірно, в той момент була зобов'язана з ним розлучитися ... Останній інцидент стався в 1991 році, коли ми поверталися з турне. Сергій віз до Москви ... зброю. Ми сидимо в літаку. Рейс затриманий. Пілот викликає мене і керівника делегації Галю Зміївської, запитує: «Кого ж ви виховали ?!» Я заплакала ...

У моїй пам'яті назавжди залишиться момент, коли вони стали олімпійськими чемпіонами. Душею я з ними розлучилася вже давно. Просто був взаємний інтерес. Здавалося б, що тут - дотерпіти до Олімпіади? Але раптом всередині виросла якась кам'яна стіна.

Найприкріше не в тому, що ми розлучилися, а в тому, що все своє життя в роботі з цією парою я поклала на боротьбу з Тарасової ...

Не хочу давати їй якісь оцінки. Але, безумовно, у неї є самобутність, чуття на вибір музики, яка може потрапити в «яблучко». Вона інтуїтивно відчуває, що музику потрібно голосно вмикати, що чим більше галасу навколо тебе, тим швидше ти залучиш увагу. Наприклад, її коронне вираз: «Народ знає, як я квіти відрами виносила». І це дуже добре характеризує її.

На початку вісімдесятих працював в Спорткомітеті хтось Ігор Кабанов - «великий ідеолог», мені він чомусь Суслова нагадував. Кабанов був старшим тренером з танців і суддею міжнародної категорії. Природно, він підтримував Тарасову і Чайковську, які брали його судити чемпіонати Європи та світу. Я тоді вже «лізла» як тренер, ось Кабанов і придумав, як мене зломити.

У той час до мене в групу потрапили Ірина Моісеєва з Андрієм Міненковим, а Климова з Пономаренко вже у мене каталися. І ось я їду з Ірою і Андрієм на свій перший чемпіонат світу в Данію. Раптом з Москви приходить розпорядження: відкликати команду на два дні раніше для виступів на Спартакіаді народів СРСР в Первоуральске. І мені єдиною не знайшлося квитка! Мабуть, мене просто вирішили затримати за кордоном, щоб сказати молодим Марині з Сергієм: «Дивіться, який у вас тренер. Гуляє по Данії, а ви прилетіли в Первоуральськ ». І забрати їх ... »

І ДУБОВА, І ЛІНІЧУК вправі ображатися на суперниць, пожинати плоди їхньої праці. Але вони прекрасно розуміють, що фігурним катанням, і зокрема танцями, правлять жорсткі закони: зазівався або проколовся - талановитого учня вмить поведуть. Самі так поступали.

Сьогодні шикуються черги до Чайковської і Тарасової. Так, Крилова - Овсянников просилися до Олені Анатоліївні, Лобачова - Авербух - до Тетяни Анатоліївни. І отримали відмову, оскільки запізнилися: у кожної вихованців хоч відбавляй.

Тарасова і Чайковська нині сучасні і непереможні, як і двадцять п'ять - тридцять років тому. Досягли успіху не тільки в роботі з одиночників, але з іноземними дуетами. Тарасова довела до рівня срібних призерів чемпіонатів Європи і світу італійців Барбару Фузар-Полі і Мауріціон Маргальо, які, судячи з усього, готові відібрати лідерство у чемпіонів світу Анісіна - Пейзера. Чайковська зробила з ветеранів литовської збірної Маргарити Дробязко і Повіласа Ванагас бронзових медалістів європейського і світового першостей.

Обох частенько дорікають в тому, що вони не допомагають «доводити до розуму» російські пари. Звичайно, зарубіжні фігуристи платять тренерам великі гонорари. Але справа не в грошах. Примадонни, повірте, досить заможні жінки, можуть дозволити собі, як підкреслила Чайковська, працювати з тими, хто цікавий, хто може домогтися результату або створити щось нове. На жаль, в Росії пар, які швидко можна вивести в чемпіони, немає. А починати з чистого аркуша тренерам такого класу недоцільно.

До того ж будинку Чайковської, наприклад, займала пост консультанта збірної, заборонили займатися танці. А коли в минулому сезоні її юний дует Оксана Потдикова - Денис Пєтухов не пробився на чемпіонаті Європи в десятку найсильніших, їх не повезли на чемпіонат світу. Але ж в цьому виді симпатії арбітрів потрібно заробляти роками, миготіти на престижних турнірах, інакше в еліту не пробитися. Від дебютантів видатних результатів чекати не доводиться.

Тарасову, тренуватися в Америці, але в січні перед «Європою» влаштувалися на ковзанці «Срібний» Північно-Західного адміністративного округу столиці, попросили вийти геть. Таких тренерів не те що в Росії - в світі більше немає. З неї б порошинки здувати. Але ж ні, мало не вигнали. Добре ще, що не зі злого наміру. У нашій розмові віце-мер Москви Валерій Шанцев сказав, що дуже хоче, щоб Тарасова працювала в Росії, такі наставниці, безумовно, повинні мати власні льодові центри, але на їх будівництво немає грошей. Тому і довелося унікальному фахівця ділити районний каток з хокеїстами і групами по шорт-треку.

У минулому сезоні Ірина Лобачова та Ілля Авербух мали всі шанси увійти до першої трійки. Обов'язкові і оригінальний танці вони виконували на тверде третє місце. Труднощі виникли з довільним. Їх тренер Линичук пішла на експеримент. Були обрані східні, важкі до сприйняття мелодії. На довершення всього костюми фігуристів прикрасили величезні стрілки на інтимних місцях, недвозначно вказували «потрібне» напрям, - художник таким чином висловив чоловіче і жіноче начало в японському, як з'ясувалося, танці. Зрештою на чемпіонаті світу Ірина з Іллею змушені були повернутися до постановки дворічної давності - рок-опері Ллойда Вебера «Ісус Христос - суперзірка». Однак у фігурному катанні повернення до минулого вважається моветоном і кроком назад, тому хлопці навіть мріяти не могли про медалях.

У цьому сезоні вони знову міняли довільний танець. Слава Богу, удача! Композиція на фугу Баха «Фантазія» сподобалася і самим спортсменам, і суддям. В кінці листопада на етапі серії «Гран-прі» в Парижі - турнірі «Трофей Лалик» - вони посіли друге місце, а в своєму коронному оригінальному танці випередили Анісіна - Пейзера. Відмінна заявка на майбутнє, і перш за все на Олімпійські ігри 2002 року в Солт-Лейк-Сіті.

чужі танці

Дарина Сребницький,

кореспондент газети «Радянський спорт», кореспондент газети «Радянський спорт»,

Наталя Линичук і Геннадій Карпоносов

ДОВІДКА

Олімпійські чемпіони в спортивних танцях на льоду:

1976 рік, Інсбрук - Людмила Пахомова та Олександр Горшков, СРСР;

1980 рік, Лейк-Плесіді - Наталя Линичук і Геннадій Карпоносов, СРСР;

1984 рік, Сараєво - Джейн Торвілл і Крістофер Дін, Великобританія;

1988 рік, Калгарі - Наталя Бестемьянова і Андрій Букін, СРСР;

1992 рік, Альбервиль - Марина Климова та Сергій Пономаренко, СНД;

1994 рік, Ліллехаммер - Оксана Грищук і Євген Платов, Росія;

1998 рік, Нагано - Паша Грищук та Євген Платов, Росія.

У танцях на льоду панування радянських, а пізніше російських фігуристів почалося в 1970 році з перемоги Людмили Пахомовой і Олександра Горшкова на чемпіонаті світу в Любляні. А закінчилося в минулому сезоні, коли на чемпіонатах Європи і світу кращий дует нашої збірної - Ірина Лобачова та Ілля Авербух - зайняв четверті місця.

ПЕРШИЙ ТРИВОЖНИЙ ДЗВІНОК пролунав на чемпіонаті світу 1999 року в Гельсінкі: після довільного танцю, до того як диктор оголосив оцінки, п'ятеро з дев'яти арбітрів вивели вперед Марина Анісіна і Гвендаль Пейзера з Франції. Негайно рефері змагань, голова техкома Міжнародного союзу ковзанярів Олександр Горшков, підбіг до китайського судді, начебто заплутався в комп'ютерній клавіатурі. Після секундної бесіди з авторитетним фахівцем китаєць натиснув «правильну» кнопку, присудивши перемогу Анжеліці Крилової і Олегу Овсянникову.

Подібна ситуація не була несподіваною, оскільки протягом усього сезону сюрреалістичний танець під барабанний дріб, буквально нав'язаний спортсменам тренером Наталею Линичук, викликав чимало нарікань. Лише перед самим від'їздом на чемпіонат світу Анжеліка вольовим рішенням додала до складного оформлення композиції музику. Це хлопців і врятувало.

Крилова і Овсянніков клятвено обіцяли надалі уважніше підходити до вибору нових постановок і знову обійти французів. Але сталося непередбачене: через травми партнерки дует пропустив минулий сезон і в червні оголосив про відхід у професіонали.

На жаль, за Анжелікою і Олегом в російській збірній зяяла порожнеча. Ніхто з талановитих танцюристів не встиг пробитися на провідні позиції в світовому рейтингу, що грає в самому суб'єктивному виді фігурного катання величезну роль. Це не дивно, адже з 1994 року одноосібну владу в танцях захопила Линичук, формуючи і розбиваючи пари на власний розсуд. Про яку внутрішньої конкуренції могла йти мова? При такому розкладі на догоду лідерам, що приносить не тільки медалі, а й великий дохід, зростання інших перспективних дуетів зазвичай штучно стримують. І група знаменитої наставниці не стала винятком.

У січні 1997 року, під час чемпіонату Європи в Парижі, в маленькому кафе навпроти Палацу спорту «Берсі» за чашкою кави зустрілися три перші леді танців на льоду - Тетяна Тарасова, Олена Чайковська і Наталія Дубова. Подейкували, ніби «змовниці» обговорювали питання про те, як перешкодити учням Линичук виграти Олімпіаду в Нагано. Зробити це було не так складно: за рік до Ігор фаворити майбутнього турніру Паша Грищук та Євген Платов пішли від Линичук до Тарасової, а Крилова з Овсянниковим мали в світовому рейтингу другий номер. У Дубовой був свій інтерес: її канадські вихованці Шей-Лінн Бурн і Віктор Кратц претендували в Японії на бронзові і навіть срібні нагороди. (До речі, вони взагалі залишилися без медалей, поступившись третє місце Анісіна - Пейзера.)

За відомостями з достовірних джерел, незадовго до Олімпіади Линичук викликали в кабінети високих чиновників, пропонували здатися без бою. Але вона відмовилася, тому що, по-перше, справжній боєць і, по-друге, мала потужну підтримку в особі президента Федерації фігурного катання Росії Валентина Пісеєво і його дружини - судді міжнародної категорії Алли Шеховцева. У Нагано в оригінальному танці Алла віддала першість Крилової - Овсянникову, але її голос не мав вирішального значення, спортсмени програли.

Пару Грищук - Платов Линичук сама підштовхнула до відходу. На чемпіонаті Європи 1995 в Дортмунді вона заявила, що для неї існує одна медаль - золота олімпійська, маючи на увазі тільки сформувалася тоді пару Крилова - Овсянников. Хто міг подумати, що Грищук з Платова дотягнуть до наступної Олімпіади: у Жені адже були серйозні проблеми з коліном, пізніше він переніс кілька операцій. Природно, два конкурентоспроможних дуету не могли довго перебувати під одним дахом. Хтось повинен був піти.

ПАША ГРИЩУК - по паспорту Оксана, псевдонім взяла в 1997 році на честь бабусі Параски - одна з найколоритніших фігур в світових танцях. Їй з Платова, єдиним серед танцюристів, вдалося виграти Олімпіаду двічі, причому з ініціативи Паші - вона зуміла повернути у великий спорт свого партнера. Дві золоті олімпійські медалі, безумовно, принесли того максимально вигідні професійні контракти.

Зрозуміло, і сама Паша разом з Євгеном могла б сьогодні заробляти мільйони доларів. Вони цілком могли б повернутися на аматорський лід і виграти свою третю Олімпіаду, тим більше що місце безперечних лідерів у танцях досі вакантне. На жаль, Грищук влітку 1998 року раптово покинула комерційний тур Тома Коллінза, відправившись в Голлівуд з бажанням прославитися, знявшись у серіалі «Чорний скорпіон». Тоді ж розпався інший відомий дует - Майя Усова - Олександр Жулин: колишнє подружжя, що завоювали золоті медалі на чемпіонаті світу 1993 року і срібні на Олімпійських іграх в Ліллехаммері, остаточно посварилися. Платов, недовго думаючи, взяв в партнерки Усова, а Грищук, яка повернулася зі зйомок через пару тижнів, почала кататися з Жуліним.

Скромну і мовчазну Майю, не пов'язану більш з Жуліним творчою спілкою, прорвало: вона зізналася, що протягом сімнадцяти років Олександр бив і принижував її і що в 1990 році Грищук забрала у неї чоловіка. Паші б змовчати, але вона кинулася в контратаку:

- Мені дуже цікаво, чому люди вірять жінці, яка розповідає небилиці про те, що хтось кимось був побитий. У них сім'ї не існувало вже за рік до того, як ми зустрілися. Була лише печатка в паспорті. Більш того, Майя в бесіді з кореспондентом журналу «Blades on ice» чітко сказала, що вийшла за Сашу не по любові, а чисто автоматично: вони разом каталися, до того ж вона із Нижнього Новгорода, батьки Жулина її поселили. І потім, вона упереджено представила історію з обручкою. У 1992 році Саша подарував мені простеньке, в 14 карат, обручку, це сталося на літньому турі в Сан-Франциско. Коли ми розлучилися, мені було дуже важко. Від нашої любові не залишилося нічого, крім кільця, яке я по дівочої прихильності до свого першого чоловіка наділу на ланцюжок і повісила на шию. Але Усова подумала, що це те кільце, яке вона купила Сашкові. Майї просто хочеться знайти винного в програші на Олімпійських іграх. І так як я дуже м'яка людина, вона облила брудом мене.

Дісталося і Платова, що володіє ідеальним характером, такому доброму, що мухи не скривдить.

- Напевно, така традиція у російських фігуристів - бити партнерок, - зізнавалася Грищук. - Він бив мене все десять років, що ми каталися разом. Коли це сталося вперше, я подумала, може, у людини якісь проблеми, тому і пробачила його. А потім вже були виграні якісь медалі, і ми розчарували б багатьох, якби розлучилися в той момент.

Тут вже не витримав Платов, заявивши, що капризам Паші не було числа. Наприклад, 23 листопада 1994 року, коли дует тренувався у Линичук в Ньюарку, штат Делавер, Грищук викликала поліцію прямо на каток через те, що Платов нібито побив її руками і «ногами в ковзанах» по обличчю і, як написано в заяві, по «жіночим частинах тіла». Однак полісмени відзначили, що у фігуристки лише трохи розбита губа. І очевидці показали, що Євген злегка штовхнув Пашу, вона ж, впавши на лід, кілька хвилин билася в істериці ...

Погану службу послужила собі Паша. У США, де крутиться весь бізнес, пов'язаний з професійним фігурним катанням, чи повірили в те, що Грищук - жертва. Вона добре відома скандальними історіями і вмінням пройти не те що по головах - по трупах. Поки вона каталася, їй багато прощали. Але її тандем з Жуліним проіснував всього місяців зо три, тому що Грищук знову спробувала відбити Олександра, на цей раз у його постійній подруги Тетяни Навки. Жулин навіть літав до Паші в гості до Каліфорнії, але все-таки залишився з Танею, зараз тренує в США.

Добропорядні американці, які ратують за міцну сім'ю і безапеляційно відкидають побічні зв'язку, оголосили Грищук персоною нон грата, втративши до неї усілякий інтерес.

У минулому році Паша перекваліфікувалася в одиночки, повинна була виступити на чемпіонаті світу серед професіоналів. Однак сенсаційний факт залишився непоміченим американською пресою, прізвище фігуристки стояла в числі інших дрібної рядком під шостим або сьомим номером. Ну а дебют з якихось причин не відбувся.

НАТАЛІЯ ЛІНІЧУК безроздільно панувала в танцях на протязі багатьох років по одній простій причині: більше не було тренерів, здатних ліпити зірок. Чайковська з Тарасової в 1988 році пішли з великого спорту. Чайковська повернулася в 1993-му на пост консультанта російської збірної, а до практичної роботи приступила в 1997-му, взявши Машу Бутирської і зробивши з неї дворазову чемпіонку Європи та чемпіонку світу. Тарасова в 1996-му працювала з одиночником Іллею Куликом, Грищук з Платова прийшли до неї через рік. Кулик, як і Паша з Женею, виграв Олімпіаду в Нагано. А Наталія Дубова з 1994 року тренує виключно зарубіжні пари.

Правда, Тарасова в 1991-1992 роках довела до титулів олімпійських чемпіонів Марину Климову і Сергія Пономаренко. Дует, який програв чемпіонат світу-91 французам Дюшенна, пішов до неї від Дубовой. Це був удар нижче пояса. Про те, наскільки впливовою людиною була тоді Наталя Іллівна, свідчить один епізод: по її телефонному дзвінку столичному арбітру в хвилину оформили білоруське громадянство. У той час у неї була пара Навка і Самвел Гезолян, яка виступала за Білорусь, якій був потрібний «свій» суддя. Але головне - тренера зрадили ті, кому вона віддала стільки сил.

У початкових розділах книги, яку ми тоді задумали під умовною назвою «Жіноча роздягальня», Дубова згадувала (цитую з дозволу Наталії Іллівни):

«Я пам'ятаю їх зовсім маленькими. Марина приїхала зі Свердловська, у неї дуже мила, комунікабельна мама Рита, а тато Володя для мене, принаймні, особистість дивна. Він міг ... приїхати на збір і сказати: «Ось які у вас адидасовские тапочки, у Марини таких немає. Ви повинні їй спочатку все дати, а вже потім взяти ».

А ось в Серьожі мене практично з самого початку дещо насторожило. Під час турніру в ФРН він вкрав у магазині якісь дрібниці: жуйки, плівку, соски. Я була шокована! І, ймовірно, в той момент була зобов'язана з ним розлучитися ... Останній інцидент стався в 1991 році, коли ми поверталися з турне. Сергій віз до Москви ... зброю. Ми сидимо в літаку. Рейс затриманий. Пілот викликає мене і керівника делегації Галю Зміївської, запитує: «Кого ж ви виховали ?!» Я заплакала ...

У моїй пам'яті назавжди залишиться момент, коли вони стали олімпійськими чемпіонами. Душею я з ними розлучилася вже давно. Просто був взаємний інтерес. Здавалося б, що тут - дотерпіти до Олімпіади? Але раптом всередині виросла якась кам'яна стіна.

Найприкріше не в тому, що ми розлучилися, а в тому, що все своє життя в роботі з цією парою я поклала на боротьбу з Тарасової ...

Не хочу давати їй якісь оцінки. Але, безумовно, у неї є самобутність, чуття на вибір музики, яка може потрапити в «яблучко». Вона інтуїтивно відчуває, що музику потрібно голосно вмикати, що чим більше галасу навколо тебе, тим швидше ти залучиш увагу. Наприклад, її коронне вираз: «Народ знає, як я квіти відрами виносила». І це дуже добре характеризує її.

На початку вісімдесятих працював в Спорткомітеті хтось Ігор Кабанов - «великий ідеолог», мені він чомусь Суслова нагадував. Кабанов був старшим тренером з танців і суддею міжнародної категорії. Природно, він підтримував Тарасову і Чайковську, які брали його судити чемпіонати Європи та світу. Я тоді вже «лізла» як тренер, ось Кабанов і придумав, як мене зломити.

У той час до мене в групу потрапили Ірина Моісеєва з Андрієм Міненковим, а Климова з Пономаренко вже у мене каталися. І ось я їду з Ірою і Андрієм на свій перший чемпіонат світу в Данію. Раптом з Москви приходить розпорядження: відкликати команду на два дні раніше для виступів на Спартакіаді народів СРСР в Первоуральске. І мені єдиною не знайшлося квитка! Мабуть, мене просто вирішили затримати за кордоном, щоб сказати молодим Марині з Сергієм: «Дивіться, який у вас тренер. Гуляє по Данії, а ви прилетіли в Первоуральськ ». І забрати їх ... »

І ДУБОВА, І ЛІНІЧУК вправі ображатися на суперниць, пожинати плоди їхньої праці. Але вони прекрасно розуміють, що фігурним катанням, і зокрема танцями, правлять жорсткі закони: зазівався або проколовся - талановитого учня вмить поведуть. Самі так поступали.

Сьогодні шикуються черги до Чайковської і Тарасової. Так, Крилова - Овсянников просилися до Олені Анатоліївні, Лобачова - Авербух - до Тетяни Анатоліївни. І отримали відмову, оскільки запізнилися: у кожної вихованців хоч відбавляй.

Тарасова і Чайковська нині сучасні і непереможні, як і двадцять п'ять - тридцять років тому. Досягли успіху не тільки в роботі з одиночників, але з іноземними дуетами. Тарасова довела до рівня срібних призерів чемпіонатів Європи і світу італійців Барбару Фузар-Полі і Мауріціон Маргальо, які, судячи з усього, готові відібрати лідерство у чемпіонів світу Анісіна - Пейзера. Чайковська зробила з ветеранів литовської збірної Маргарити Дробязко і Повіласа Ванагас бронзових медалістів європейського і світового першостей.

Обох частенько дорікають в тому, що вони не допомагають «доводити до розуму» російські пари. Звичайно, зарубіжні фігуристи платять тренерам великі гонорари. Але справа не в грошах. Примадонни, повірте, досить заможні жінки, можуть дозволити собі, як підкреслила Чайковська, працювати з тими, хто цікавий, хто може домогтися результату або створити щось нове. На жаль, в Росії пар, які швидко можна вивести в чемпіони, немає. А починати з чистого аркуша тренерам такого класу недоцільно.

До того ж будинку Чайковської, наприклад, займала пост консультанта збірної, заборонили займатися танці. А коли в минулому сезоні її юний дует Оксана Потдикова - Денис Пєтухов не пробився на чемпіонаті Європи в десятку найсильніших, їх не повезли на чемпіонат світу. Але ж в цьому виді симпатії арбітрів потрібно заробляти роками, миготіти на престижних турнірах, інакше в еліту не пробитися. Від дебютантів видатних результатів чекати не доводиться.

Тарасову, тренуватися в Америці, але в січні перед «Європою» влаштувалися на ковзанці «Срібний» Північно-Західного адміністративного округу столиці, попросили вийти геть. Таких тренерів не те що в Росії - в світі більше немає. З неї б порошинки здувати. Але ж ні, мало не вигнали. Добре ще, що не зі злого наміру. У нашій розмові віце-мер Москви Валерій Шанцев сказав, що дуже хоче, щоб Тарасова працювала в Росії, такі наставниці, безумовно, повинні мати власні льодові центри, але на їх будівництво немає грошей. Тому і довелося унікальному фахівця ділити районний каток з хокеїстами і групами по шорт-треку.

У минулому сезоні Ірина Лобачова та Ілля Авербух мали всі шанси увійти до першої трійки. Обов'язкові і оригінальний танці вони виконували на тверде третє місце. Труднощі виникли з довільним. Їх тренер Линичук пішла на експеримент. Були обрані східні, важкі до сприйняття мелодії. На довершення всього костюми фігуристів прикрасили величезні стрілки на інтимних місцях, недвозначно вказували «потрібне» напрям, - художник таким чином висловив чоловіче і жіноче начало в японському, як з'ясувалося, танці. Зрештою на чемпіонаті світу Ірина з Іллею змушені були повернутися до постановки дворічної давності - рок-опері Ллойда Вебера «Ісус Христос - суперзірка». Однак у фігурному катанні повернення до минулого вважається моветоном і кроком назад, тому хлопці навіть мріяти не могли про медалях.

У цьому сезоні вони знову міняли довільний танець. Слава Богу, удача! Композиція на фугу Баха «Фантазія» сподобалася і самим спортсменам, і суддям. В кінці листопада на етапі серії «Гран-прі» в Парижі - турнірі «Трофей Лалик» - вони посіли друге місце, а в своєму коронному оригінальному танці випередили Анісіна - Пейзера. Відмінна заявка на майбутнє, і перш за все на Олімпійські ігри 2002 року в Солт-Лейк-Сіті.

чужі танці

Дарина Сребницький,

кореспондент газети «Радянський спорт», кореспондент газети «Радянський спорт»,

Наталя Линичук і Геннадій Карпоносов

ДОВІДКА

Олімпійські чемпіони в спортивних танцях на льоду:

1976 рік, Інсбрук - Людмила Пахомова та Олександр Горшков, СРСР;

1980 рік, Лейк-Плесіді - Наталя Линичук і Геннадій Карпоносов, СРСР;

1984 рік, Сараєво - Джейн Торвілл і Крістофер Дін, Великобританія;

1988 рік, Калгарі - Наталя Бестемьянова і Андрій Букін, СРСР;

1992 рік, Альбервиль - Марина Климова та Сергій Пономаренко, СНД;

1994 рік, Ліллехаммер - Оксана Грищук і Євген Платов, Росія;

1998 рік, Нагано - Паша Грищук та Євген Платов, Росія.

У танцях на льоду панування радянських, а пізніше російських фігуристів почалося в 1970 році з перемоги Людмили Пахомовой і Олександра Горшкова на чемпіонаті світу в Любляні. А закінчилося в минулому сезоні, коли на чемпіонатах Європи і світу кращий дует нашої збірної - Ірина Лобачова та Ілля Авербух - зайняв четверті місця.

ПЕРШИЙ ТРИВОЖНИЙ ДЗВІНОК пролунав на чемпіонаті світу 1999 року в Гельсінкі: після довільного танцю, до того як диктор оголосив оцінки, п'ятеро з дев'яти арбітрів вивели вперед Марина Анісіна і Гвендаль Пейзера з Франції. Негайно рефері змагань, голова техкома Міжнародного союзу ковзанярів Олександр Горшков, підбіг до китайського судді, начебто заплутався в комп'ютерній клавіатурі. Після секундної бесіди з авторитетним фахівцем китаєць натиснув «правильну» кнопку, присудивши перемогу Анжеліці Крилової і Олегу Овсянникову.

Подібна ситуація не була несподіваною, оскільки протягом усього сезону сюрреалістичний танець під барабанний дріб, буквально нав'язаний спортсменам тренером Наталею Линичук, викликав чимало нарікань. Лише перед самим від'їздом на чемпіонат світу Анжеліка вольовим рішенням додала до складного оформлення композиції музику. Це хлопців і врятувало.

Крилова і Овсянніков клятвено обіцяли надалі уважніше підходити до вибору нових постановок і знову обійти французів. Але сталося непередбачене: через травми партнерки дует пропустив минулий сезон і в червні оголосив про відхід у професіонали.

На жаль, за Анжелікою і Олегом в російській збірній зяяла порожнеча. Ніхто з талановитих танцюристів не встиг пробитися на провідні позиції в світовому рейтингу, що грає в самому суб'єктивному виді фігурного катання величезну роль. Це не дивно, адже з 1994 року одноосібну владу в танцях захопила Линичук, формуючи і розбиваючи пари на власний розсуд. Про яку внутрішньої конкуренції могла йти мова? При такому розкладі на догоду лідерам, що приносить не тільки медалі, а й великий дохід, зростання інших перспективних дуетів зазвичай штучно стримують. І група знаменитої наставниці не стала винятком.

У січні 1997 року, під час чемпіонату Європи в Парижі, в маленькому кафе навпроти Палацу спорту «Берсі» за чашкою кави зустрілися три перші леді танців на льоду - Тетяна Тарасова, Олена Чайковська і Наталія Дубова. Подейкували, ніби «змовниці» обговорювали питання про те, як перешкодити учням Линичук виграти Олімпіаду в Нагано. Зробити це було не так складно: за рік до Ігор фаворити майбутнього турніру Паша Грищук та Євген Платов пішли від Линичук до Тарасової, а Крилова з Овсянниковим мали в світовому рейтингу другий номер. У Дубовой був свій інтерес: її канадські вихованці Шей-Лінн Бурн і Віктор Кратц претендували в Японії на бронзові і навіть срібні нагороди. (До речі, вони взагалі залишилися без медалей, поступившись третє місце Анісіна - Пейзера.)

За відомостями з достовірних джерел, незадовго до Олімпіади Линичук викликали в кабінети високих чиновників, пропонували здатися без бою. Але вона відмовилася, тому що, по-перше, справжній боєць і, по-друге, мала потужну підтримку в особі президента Федерації фігурного катання Росії Валентина Пісеєво і його дружини - судді міжнародної категорії Алли Шеховцева. У Нагано в оригінальному танці Алла віддала першість Крилової - Овсянникову, але її голос не мав вирішального значення, спортсмени програли.

Пару Грищук - Платов Линичук сама підштовхнула до відходу. На чемпіонаті Європи 1995 в Дортмунді вона заявила, що для неї існує одна медаль - золота олімпійська, маючи на увазі тільки сформувалася тоді пару Крилова - Овсянников. Хто міг подумати, що Грищук з Платова дотягнуть до наступної Олімпіади: у Жені адже були серйозні проблеми з коліном, пізніше він переніс кілька операцій. Природно, два конкурентоспроможних дуету не могли довго перебувати під одним дахом. Хтось повинен був піти.

ПАША ГРИЩУК - по паспорту Оксана, псевдонім взяла в 1997 році на честь бабусі Параски - одна з найколоритніших фігур в світових танцях. Їй з Платова, єдиним серед танцюристів, вдалося виграти Олімпіаду двічі, причому з ініціативи Паші - вона зуміла повернути у великий спорт свого партнера. Дві золоті олімпійські медалі, безумовно, принесли того максимально вигідні професійні контракти.

Зрозуміло, і сама Паша разом з Євгеном могла б сьогодні заробляти мільйони доларів. Вони цілком могли б повернутися на аматорський лід і виграти свою третю Олімпіаду, тим більше що місце безперечних лідерів у танцях досі вакантне. На жаль, Грищук влітку 1998 року раптово покинула комерційний тур Тома Коллінза, відправившись в Голлівуд з бажанням прославитися, знявшись у серіалі «Чорний скорпіон». Тоді ж розпався інший відомий дует - Майя Усова - Олександр Жулин: колишнє подружжя, що завоювали золоті медалі на чемпіонаті світу 1993 року і срібні на Олімпійських іграх в Ліллехаммері, остаточно посварилися. Платов, недовго думаючи, взяв в партнерки Усова, а Грищук, яка повернулася зі зйомок через пару тижнів, почала кататися з Жуліним.

Скромну і мовчазну Майю, не пов'язану більш з Жуліним творчою спілкою, прорвало: вона зізналася, що протягом сімнадцяти років Олександр бив і принижував її і що в 1990 році Грищук забрала у неї чоловіка. Паші б змовчати, але вона кинулася в контратаку:

- Мені дуже цікаво, чому люди вірять жінці, яка розповідає небилиці про те, що хтось кимось був побитий. У них сім'ї не існувало вже за рік до того, як ми зустрілися. Була лише печатка в паспорті. Більш того, Майя в бесіді з кореспондентом журналу «Blades on ice» чітко сказала, що вийшла за Сашу не по любові, а чисто автоматично: вони разом каталися, до того ж вона із Нижнього Новгорода, батьки Жулина її поселили. І потім, вона упереджено представила історію з обручкою. У 1992 році Саша подарував мені простеньке, в 14 карат, обручку, це сталося на літньому турі в Сан-Франциско. Коли ми розлучилися, мені було дуже важко. Від нашої любові не залишилося нічого, крім кільця, яке я по дівочої прихильності до свого першого чоловіка наділу на ланцюжок і повісила на шию. Але Усова подумала, що це те кільце, яке вона купила Сашкові. Майї просто хочеться знайти винного в програші на Олімпійських іграх. І так як я дуже м'яка людина, вона облила брудом мене.

Дісталося і Платова, що володіє ідеальним характером, такому доброму, що мухи не скривдить.

- Напевно, така традиція у російських фігуристів - бити партнерок, - зізнавалася Грищук. - Він бив мене все десять років, що ми каталися разом. Коли це сталося вперше, я подумала, може, у людини якісь проблеми, тому і пробачила його. А потім вже були виграні якісь медалі, і ми розчарували б багатьох, якби розлучилися в той момент.

Тут вже не витримав Платов, заявивши, що капризам Паші не було числа. Наприклад, 23 листопада 1994 року, коли дует тренувався у Линичук в Ньюарку, штат Делавер, Грищук викликала поліцію прямо на каток через те, що Платов нібито побив її руками і «ногами в ковзанах» по обличчю і, як написано в заяві, по «жіночим частинах тіла». Однак полісмени відзначили, що у фігуристки лише трохи розбита губа. І очевидці показали, що Євген злегка штовхнув Пашу, вона ж, впавши на лід, кілька хвилин билася в істериці ...

Погану службу послужила собі Паша. У США, де крутиться весь бізнес, пов'язаний з професійним фігурним катанням, чи повірили в те, що Грищук - жертва. Вона добре відома скандальними історіями і вмінням пройти не те що по головах - по трупах. Поки вона каталася, їй багато прощали. Але її тандем з Жуліним проіснував всього місяців зо три, тому що Грищук знову спробувала відбити Олександра, на цей раз у його постійній подруги Тетяни Навки. Жулин навіть літав до Паші в гості до Каліфорнії, але все-таки залишився з Танею, зараз тренує в США.

Добропорядні американці, які ратують за міцну сім'ю і безапеляційно відкидають побічні зв'язку, оголосили Грищук персоною нон грата, втративши до неї усілякий інтерес.

У минулому році Паша перекваліфікувалася в одиночки, повинна була виступити на чемпіонаті світу серед професіоналів. Однак сенсаційний факт залишився непоміченим американською пресою, прізвище фігуристки стояла в числі інших дрібної рядком під шостим або сьомим номером. Ну а дебют з якихось причин не відбувся.

НАТАЛІЯ ЛІНІЧУК безроздільно панувала в танцях на протязі багатьох років по одній простій причині: більше не було тренерів, здатних ліпити зірок. Чайковська з Тарасової в 1988 році пішли з великого спорту. Чайковська повернулася в 1993-му на пост консультанта російської збірної, а до практичної роботи приступила в 1997-му, взявши Машу Бутирської і зробивши з неї дворазову чемпіонку Європи та чемпіонку світу. Тарасова в 1996-му працювала з одиночником Іллею Куликом, Грищук з Платова прийшли до неї через рік. Кулик, як і Паша з Женею, виграв Олімпіаду в Нагано. А Наталія Дубова з 1994 року тренує виключно зарубіжні пари.

Правда, Тарасова в 1991-1992 роках довела до титулів олімпійських чемпіонів Марину Климову і Сергія Пономаренко. Дует, який програв чемпіонат світу-91 французам Дюшенна, пішов до неї від Дубовой. Це був удар нижче пояса. Про те, наскільки впливовою людиною була тоді Наталя Іллівна, свідчить один епізод: по її телефонному дзвінку столичному арбітру в хвилину оформили білоруське громадянство. У той час у неї була пара Навка і Самвел Гезолян, яка виступала за Білорусь, якій був потрібний «свій» суддя. Але головне - тренера зрадили ті, кому вона віддала стільки сил.

У початкових розділах книги, яку ми тоді задумали під умовною назвою «Жіноча роздягальня», Дубова згадувала (цитую з дозволу Наталії Іллівни):

«Я пам'ятаю їх зовсім маленькими. Марина приїхала зі Свердловська, у неї дуже мила, комунікабельна мама Рита, а тато Володя для мене, принаймні, особистість дивна. Він міг ... приїхати на збір і сказати: «Ось які у вас адидасовские тапочки, у Марини таких немає. Ви повинні їй спочатку все дати, а вже потім взяти ».

А ось в Серьожі мене практично з самого початку дещо насторожило. Під час турніру в ФРН він вкрав у магазині якісь дрібниці: жуйки, плівку, соски. Я була шокована! І, ймовірно, в той момент була зобов'язана з ним розлучитися ... Останній інцидент стався в 1991 році, коли ми поверталися з турне. Сергій віз до Москви ... зброю. Ми сидимо в літаку. Рейс затриманий. Пілот викликає мене і керівника делегації Галю Зміївської, запитує: «Кого ж ви виховали ?!» Я заплакала ...

У моїй пам'яті назавжди залишиться момент, коли вони стали олімпійськими чемпіонами. Душею я з ними розлучилася вже давно. Просто був взаємний інтерес. Здавалося б, що тут - дотерпіти до Олімпіади? Але раптом всередині виросла якась кам'яна стіна.

Найприкріше не в тому, що ми розлучилися, а в тому, що все своє життя в роботі з цією парою я поклала на боротьбу з Тарасової ...

Не хочу давати їй якісь оцінки. Але, безумовно, у неї є самобутність, чуття на вибір музики, яка може потрапити в «яблучко». Вона інтуїтивно відчуває, що музику потрібно голосно вмикати, що чим більше галасу навколо тебе, тим швидше ти залучиш увагу. Наприклад, її коронне вираз: «Народ знає, як я квіти відрами виносила». І це дуже добре характеризує її.

На початку вісімдесятих працював в Спорткомітеті хтось Ігор Кабанов - «великий ідеолог», мені він чомусь Суслова нагадував. Кабанов був старшим тренером з танців і суддею міжнародної категорії. Природно, він підтримував Тарасову і Чайковську, які брали його судити чемпіонати Європи та світу. Я тоді вже «лізла» як тренер, ось Кабанов і придумав, як мене зломити.

У той час до мене в групу потрапили Ірина Моісеєва з Андрієм Міненковим, а Климова з Пономаренко вже у мене каталися. І ось я їду з Ірою і Андрієм на свій перший чемпіонат світу в Данію. Раптом з Москви приходить розпорядження: відкликати команду на два дні раніше для виступів на Спартакіаді народів СРСР в Первоуральске. І мені єдиною не знайшлося квитка! Мабуть, мене просто вирішили затримати за кордоном, щоб сказати молодим Марині з Сергієм: «Дивіться, який у вас тренер. Гуляє по Данії, а ви прилетіли в Первоуральськ ». І забрати їх ... »

І ДУБОВА, І ЛІНІЧУК вправі ображатися на суперниць, пожинати плоди їхньої праці. Але вони прекрасно розуміють, що фігурним катанням, і зокрема танцями, правлять жорсткі закони: зазівався або проколовся - талановитого учня вмить поведуть. Самі так поступали.

Сьогодні шикуються черги до Чайковської і Тарасової. Так, Крилова - Овсянников просилися до Олені Анатоліївні, Лобачова - Авербух - до Тетяни Анатоліївни. І отримали відмову, оскільки запізнилися: у кожної вихованців хоч відбавляй.

Тарасова і Чайковська нині сучасні і непереможні, як і двадцять п'ять - тридцять років тому. Досягли успіху не тільки в роботі з одиночників, але з іноземними дуетами. Тарасова довела до рівня срібних призерів чемпіонатів Європи і світу італійців Барбару Фузар-Полі і Мауріціон Маргальо, які, судячи з усього, готові відібрати лідерство у чемпіонів світу Анісіна - Пейзера. Чайковська зробила з ветеранів литовської збірної Маргарити Дробязко і Повіласа Ванагас бронзових медалістів європейського і світового першостей.

Обох частенько дорікають в тому, що вони не допомагають «доводити до розуму» російські пари. Звичайно, зарубіжні фігуристи платять тренерам великі гонорари. Але справа не в грошах. Примадонни, повірте, досить заможні жінки, можуть дозволити собі, як підкреслила Чайковська, працювати з тими, хто цікавий, хто може домогтися результату або створити щось нове. На жаль, в Росії пар, які швидко можна вивести в чемпіони, немає. А починати з чистого аркуша тренерам такого класу недоцільно.

До того ж будинку Чайковської, наприклад, займала пост консультанта збірної, заборонили займатися танці. А коли в минулому сезоні її юний дует Оксана Потдикова - Денис Пєтухов не пробився на чемпіонаті Європи в десятку найсильніших, їх не повезли на чемпіонат світу. Але ж в цьому виді симпатії арбітрів потрібно заробляти роками, миготіти на престижних турнірах, інакше в еліту не пробитися. Від дебютантів видатних результатів чекати не доводиться.

Тарасову, тренуватися в Америці, але в січні перед «Європою» влаштувалися на ковзанці «Срібний» Північно-Західного адміністративного округу столиці, попросили вийти геть. Таких тренерів не те що в Росії - в світі більше немає. З неї б порошинки здувати. Але ж ні, мало не вигнали. Добре ще, що не зі злого наміру. У нашій розмові віце-мер Москви Валерій Шанцев сказав, що дуже хоче, щоб Тарасова працювала в Росії, такі наставниці, безумовно, повинні мати власні льодові центри, але на їх будівництво немає грошей. Тому і довелося унікальному фахівця ділити районний каток з хокеїстами і групами по шорт-треку.

У минулому сезоні Ірина Лобачова та Ілля Авербух мали всі шанси увійти до першої трійки. Обов'язкові і оригінальний танці вони виконували на тверде третє місце. Труднощі виникли з довільним. Їх тренер Линичук пішла на експеримент. Були обрані східні, важкі до сприйняття мелодії. На довершення всього костюми фігуристів прикрасили величезні стрілки на інтимних місцях, недвозначно вказували «потрібне» напрям, - художник таким чином висловив чоловіче і жіноче начало в японському, як з'ясувалося, танці. Зрештою на чемпіонаті світу Ірина з Іллею змушені були повернутися до постановки дворічної давності - рок-опері Ллойда Вебера «Ісус Христос - суперзірка». Однак у фігурному катанні повернення до минулого вважається моветоном і кроком назад, тому хлопці навіть мріяти не могли про медалях.

У цьому сезоні вони знову міняли довільний танець. Слава Богу, удача! Композиція на фугу Баха «Фантазія» сподобалася і самим спортсменам, і суддям. В кінці листопада на етапі серії «Гран-прі» в Парижі - турнірі «Трофей Лалик» - вони посіли друге місце, а в своєму коронному оригінальному танці випередили Анісіна - Пейзера. Відмінна заявка на майбутнє, і перш за все на Олімпійські ігри 2002 року в Солт-Лейк-Сіті.

чужі танці

Дарина Сребницький,

кореспондент газети «Радянський спорт», кореспондент газети «Радянський спорт»,

Наталя Линичук і Геннадій Карпоносов

ДОВІДКА

Олімпійські чемпіони в спортивних танцях на льоду:

1976 рік, Інсбрук - Людмила Пахомова та Олександр Горшков, СРСР;

1980 рік, Лейк-Плесіді - Наталя Линичук і Геннадій Карпоносов, СРСР;

1984 рік, Сараєво - Джейн Торвілл і Крістофер Дін, Великобританія;

1988 рік, Калгарі - Наталя Бестемьянова і Андрій Букін, СРСР;

1992 рік, Альбервиль - Марина Климова та Сергій Пономаренко, СНД;

1994 рік, Ліллехаммер - Оксана Грищук і Євген Платов, Росія;

1998 рік, Нагано - Паша Грищук та Євген Платов, Росія.

У танцях на льоду панування радянських, а пізніше російських фігуристів почалося в 1970 році з перемоги Людмили Пахомовой і Олександра Горшкова на чемпіонаті світу в Любляні. А закінчилося в минулому сезоні, коли на чемпіонатах Європи і світу кращий дует нашої збірної - Ірина Лобачова та Ілля Авербух - зайняв четверті місця.

ПЕРШИЙ ТРИВОЖНИЙ ДЗВІНОК пролунав на чемпіонаті світу 1999 року в Гельсінкі: після довільного танцю, до того як диктор оголосив оцінки, п'ятеро з дев'яти арбітрів вивели вперед Марина Анісіна і Гвендаль Пейзера з Франції. Негайно рефері змагань, голова техкома Міжнародного союзу ковзанярів Олександр Горшков, підбіг до китайського судді, начебто заплутався в комп'ютерній клавіатурі. Після секундної бесіди з авторитетним фахівцем китаєць натиснув «правильну» кнопку, присудивши перемогу Анжеліці Крилової і Олегу Овсянникову.

Подібна ситуація не була несподіваною, оскільки протягом усього сезону сюрреалістичний танець під барабанний дріб, буквально нав'язаний спортсменам тренером Наталею Линичук, викликав чимало нарікань. Лише перед самим від'їздом на чемпіонат світу Анжеліка вольовим рішенням додала до складного оформлення композиції музику. Це хлопців і врятувало.

Крилова і Овсянніков клятвено обіцяли надалі уважніше підходити до вибору нових постановок і знову обійти французів. Але сталося непередбачене: через травми партнерки дует пропустив минулий сезон і в червні оголосив про відхід у професіонали.

На жаль, за Анжелікою і Олегом в російській збірній зяяла порожнеча. Ніхто з талановитих танцюристів не встиг пробитися на провідні позиції в світовому рейтингу, що грає в самому суб'єктивному виді фігурного катання величезну роль. Це не дивно, адже з 1994 року одноосібну владу в танцях захопила Линичук, формуючи і розбиваючи пари на власний розсуд. Про яку внутрішньої конкуренції могла йти мова? При такому розкладі на догоду лідерам, що приносить не тільки медалі, а й великий дохід, зростання інших перспективних дуетів зазвичай штучно стримують. І група знаменитої наставниці не стала винятком.

У січні 1997 року, під час чемпіонату Європи в Парижі, в маленькому кафе навпроти Палацу спорту «Берсі» за чашкою кави зустрілися три перші леді танців на льоду - Тетяна Тарасова, Олена Чайковська і Наталія Дубова. Подейкували, ніби «змовниці» обговорювали питання про те, як перешкодити учням Линичук виграти Олімпіаду в Нагано. Зробити це було не так складно: за рік до Ігор фаворити майбутнього турніру Паша Грищук та Євген Платов пішли від Линичук до Тарасової, а Крилова з Овсянниковим мали в світовому рейтингу другий номер. У Дубовой був свій інтерес: її канадські вихованці Шей-Лінн Бурн і Віктор Кратц претендували в Японії на бронзові і навіть срібні нагороди. (До речі, вони взагалі залишилися без медалей, поступившись третє місце Анісіна - Пейзера.)

За відомостями з достовірних джерел, незадовго до Олімпіади Линичук викликали в кабінети високих чиновників, пропонували здатися без бою. Але вона відмовилася, тому що, по-перше, справжній боєць і, по-друге, мала потужну підтримку в особі президента Федерації фігурного катання Росії Валентина Пісеєво і його дружини - судді міжнародної категорії Алли Шеховцева. У Нагано в оригінальному танці Алла віддала першість Крилової - Овсянникову, але її голос не мав вирішального значення, спортсмени програли.

Пару Грищук - Платов Линичук сама підштовхнула до відходу. На чемпіонаті Європи 1995 в Дортмунді вона заявила, що для неї існує одна медаль - золота олімпійська, маючи на увазі тільки сформувалася тоді пару Крилова - Овсянников. Хто міг подумати, що Грищук з Платова дотягнуть до наступної Олімпіади: у Жені адже були серйозні проблеми з коліном, пізніше він переніс кілька операцій. Природно, два конкурентоспроможних дуету не могли довго перебувати під одним дахом. Хтось повинен був піти.

ПАША ГРИЩУК - по паспорту Оксана, псевдонім взяла в 1997 році на честь бабусі Параски - одна з найколоритніших фігур в світових танцях. Їй з Платова, єдиним серед танцюристів, вдалося виграти Олімпіаду двічі, причому з ініціативи Паші - вона зуміла повернути у великий спорт свого партнера. Дві золоті олімпійські медалі, безумовно, принесли того максимально вигідні професійні контракти.

Зрозуміло, і сама Паша разом з Євгеном могла б сьогодні заробляти мільйони доларів. Вони цілком могли б повернутися на аматорський лід і виграти свою третю Олімпіаду, тим більше що місце безперечних лідерів у танцях досі вакантне. На жаль, Грищук влітку 1998 року раптово покинула комерційний тур Тома Коллінза, відправившись в Голлівуд з бажанням прославитися, знявшись у серіалі «Чорний скорпіон». Тоді ж розпався інший відомий дует - Майя Усова - Олександр Жулин: колишнє подружжя, що завоювали золоті медалі на чемпіонаті світу 1993 року і срібні на Олімпійських іграх в Ліллехаммері, остаточно посварилися. Платов, недовго думаючи, взяв в партнерки Усова, а Грищук, яка повернулася зі зйомок через пару тижнів, почала кататися з Жуліним.

Скромну і мовчазну Майю, не пов'язану більш з Жуліним творчою спілкою, прорвало: вона зізналася, що протягом сімнадцяти років Олександр бив і принижував її і що в 1990 році Грищук забрала у неї чоловіка. Паші б змовчати, але вона кинулася в контратаку:

- Мені дуже цікаво, чому люди вірять жінці, яка розповідає небилиці про те, що хтось кимось був побитий. У них сім'ї не існувало вже за рік до того, як ми зустрілися. Була лише печатка в паспорті. Більш того, Майя в бесіді з кореспондентом журналу «Blades on ice» чітко сказала, що вийшла за Сашу не по любові, а чисто автоматично: вони разом каталися, до того ж вона із Нижнього Новгорода, батьки Жулина її поселили. І потім, вона упереджено представила історію з обручкою. У 1992 році Саша подарував мені простеньке, в 14 карат, обручку, це сталося на літньому турі в Сан-Франциско. Коли ми розлучилися, мені було дуже важко. Від нашої любові не залишилося нічого, крім кільця, яке я по дівочої прихильності до свого першого чоловіка наділу на ланцюжок і повісила на шию. Але Усова подумала, що це те кільце, яке вона купила Сашкові. Майї просто хочеться знайти винного в програші на Олімпійських іграх. І так як я дуже м'яка людина, вона облила брудом мене.

Дісталося і Платова, що володіє ідеальним характером, такому доброму, що мухи не скривдить.

- Напевно, така традиція у російських фігуристів - бити партнерок, - зізнавалася Грищук. - Він бив мене все десять років, що ми каталися разом. Коли це сталося вперше, я подумала, може, у людини якісь проблеми, тому і пробачила його. А потім вже були виграні якісь медалі, і ми розчарували б багатьох, якби розлучилися в той момент.

Тут вже не витримав Платов, заявивши, що капризам Паші не було числа. Наприклад, 23 листопада 1994 року, коли дует тренувався у Линичук в Ньюарку, штат Делавер, Грищук викликала поліцію прямо на каток через те, що Платов нібито побив її руками і «ногами в ковзанах» по обличчю і, як написано в заяві, по «жіночим частинах тіла». Однак полісмени відзначили, що у фігуристки лише трохи розбита губа. І очевидці показали, що Євген злегка штовхнув Пашу, вона ж, впавши на лід, кілька хвилин билася в істериці ...

Погану службу послужила собі Паша. У США, де крутиться весь бізнес, пов'язаний з професійним фігурним катанням, чи повірили в те, що Грищук - жертва. Вона добре відома скандальними історіями і вмінням пройти не те що по головах - по трупах. Поки вона каталася, їй багато прощали. Але її тандем з Жуліним проіснував всього місяців зо три, тому що Грищук знову спробувала відбити Олександра, на цей раз у його постійній подруги Тетяни Навки. Жулин навіть літав до Паші в гості до Каліфорнії, але все-таки залишився з Танею, зараз тренує в США.

Добропорядні американці, які ратують за міцну сім'ю і безапеляційно відкидають побічні зв'язку, оголосили Грищук персоною нон грата, втративши до неї усілякий інтерес.

У минулому році Паша перекваліфікувалася в одиночки, повинна була виступити на чемпіонаті світу серед професіоналів. Однак сенсаційний факт залишився непоміченим американською пресою, прізвище фігуристки стояла в числі інших дрібної рядком під шостим або сьомим номером. Ну а дебют з якихось причин не відбувся.

НАТАЛІЯ ЛІНІЧУК безроздільно панувала в танцях на протязі багатьох років по одній простій причині: більше не було тренерів, здатних ліпити зірок. Чайковська з Тарасової в 1988 році пішли з великого спорту. Чайковська повернулася в 1993-му на пост консультанта російської збірної, а до практичної роботи приступила в 1997-му, взявши Машу Бутирської і зробивши з неї дворазову чемпіонку Європи та чемпіонку світу. Тарасова в 1996-му працювала з одиночником Іллею Куликом, Грищук з Платова прийшли до неї через рік. Кулик, як і Паша з Женею, виграв Олімпіаду в Нагано. А Наталія Дубова з 1994 року тренує виключно зарубіжні пари.

Правда, Тарасова в 1991-1992 роках довела до титулів олімпійських чемпіонів Марину Климову і Сергія Пономаренко. Дует, який програв чемпіонат світу-91 французам Дюшенна, пішов до неї від Дубовой. Це був удар нижче пояса. Про те, наскільки впливовою людиною була тоді Наталя Іллівна, свідчить один епізод: по її телефонному дзвінку столичному арбітру в хвилину оформили білоруське громадянство. У той час у неї була пара Навка і Самвел Гезолян, яка виступала за Білорусь, якій був потрібний «свій» суддя. Але головне - тренера зрадили ті, кому вона віддала стільки сил.

У початкових розділах книги, яку ми тоді задумали під умовною назвою «Жіноча роздягальня», Дубова згадувала (цитую з дозволу Наталії Іллівни):

«Я пам'ятаю їх зовсім маленькими. Марина приїхала зі Свердловська, у неї дуже мила, комунікабельна мама Рита, а тато Володя для мене, принаймні, особистість дивна. Він міг ... приїхати на збір і сказати: «Ось які у вас адидасовские тапочки, у Марини таких немає. Ви повинні їй спочатку все дати, а вже потім взяти ».

А ось в Серьожі мене практично з самого початку дещо насторожило. Під час турніру в ФРН він вкрав у магазині якісь дрібниці: жуйки, плівку, соски. Я була шокована! І, ймовірно, в той момент була зобов'язана з ним розлучитися ... Останній інцидент стався в 1991 році, коли ми поверталися з турне. Сергій віз до Москви ... зброю. Ми сидимо в літаку. Рейс затриманий. Пілот викликає мене і керівника делегації Галю Зміївської, запитує: «Кого ж ви виховали ?!» Я заплакала ...

У моїй пам'яті назавжди залишиться момент, коли вони стали олімпійськими чемпіонами. Душею я з ними розлучилася вже давно. Просто був взаємний інтерес. Здавалося б, що тут - дотерпіти до Олімпіади? Але раптом всередині виросла якась кам'яна стіна.

Найприкріше не в тому, що ми розлучилися, а в тому, що все своє життя в роботі з цією парою я поклала на боротьбу з Тарасової ...

Не хочу давати їй якісь оцінки. Але, безумовно, у неї є самобутність, чуття на вибір музики, яка може потрапити в «яблучко». Вона інтуїтивно відчуває, що музику потрібно голосно вмикати, що чим більше галасу навколо тебе, тим швидше ти залучиш увагу. Наприклад, її коронне вираз: «Народ знає, як я квіти відрами виносила». І це дуже добре характеризує її.

На початку вісімдесятих працював в Спорткомітеті хтось Ігор Кабанов - «великий ідеолог», мені він чомусь Суслова нагадував. Кабанов був старшим тренером з танців і суддею міжнародної категорії. Природно, він підтримував Тарасову і Чайковську, які брали його судити чемпіонати Європи та світу. Я тоді вже «лізла» як тренер, ось Кабанов і придумав, як мене зломити.

У той час до мене в групу потрапили Ірина Моісеєва з Андрієм Міненковим, а Климова з Пономаренко вже у мене каталися. І ось я їду з Ірою і Андрієм на свій перший чемпіонат світу в Данію. Раптом з Москви приходить розпорядження: відкликати команду на два дні раніше для виступів на Спартакіаді народів СРСР в Первоуральске. І мені єдиною не знайшлося квитка! Мабуть, мене просто вирішили затримати за кордоном, щоб сказати молодим Марині з Сергієм: «Дивіться, який у вас тренер. Гуляє по Данії, а ви прилетіли в Первоуральськ ». І забрати їх ... »

І ДУБОВА, І ЛІНІЧУК вправі ображатися на суперниць, пожинати плоди їхньої праці. Але вони прекрасно розуміють, що фігурним катанням, і зокрема танцями, правлять жорсткі закони: зазівався або проколовся - талановитого учня вмить поведуть. Самі так поступали.

Сьогодні шикуються черги до Чайковської і Тарасової. Так, Крилова - Овсянников просилися до Олені Анатоліївні, Лобачова - Авербух - до Тетяни Анатоліївни. І отримали відмову, оскільки запізнилися: у кожної вихованців хоч відбавляй.

Тарасова і Чайковська нині сучасні і непереможні, як і двадцять п'ять - тридцять років тому. Досягли успіху не тільки в роботі з одиночників, але з іноземними дуетами. Тарасова довела до рівня срібних призерів чемпіонатів Європи і світу італійців Барбару Фузар-Полі і Мауріціон Маргальо, які, судячи з усього, готові відібрати лідерство у чемпіонів світу Анісіна - Пейзера. Чайковська зробила з ветеранів литовської збірної Маргарити Дробязко і Повіласа Ванагас бронзових медалістів європейського і світового першостей.

Обох частенько дорікають в тому, що вони не допомагають «доводити до розуму» російські пари. Звичайно, зарубіжні фігуристи платять тренерам великі гонорари. Але справа не в грошах. Примадонни, повірте, досить заможні жінки, можуть дозволити собі, як підкреслила Чайковська, працювати з тими, хто цікавий, хто може домогтися результату або створити щось нове. На жаль, в Росії пар, які швидко можна вивести в чемпіони, немає. А починати з чистого аркуша тренерам такого класу недоцільно.

До того ж будинку Чайковської, наприклад, займала пост консультанта збірної, заборонили займатися танці. А коли в минулому сезоні її юний дует Оксана Потдикова - Денис Пєтухов не пробився на чемпіонаті Європи в десятку найсильніших, їх не повезли на чемпіонат світу. Але ж в цьому виді симпатії арбітрів потрібно заробляти роками, миготіти на престижних турнірах, інакше в еліту не пробитися. Від дебютантів видатних результатів чекати не доводиться.

Тарасову, тренуватися в Америці, але в січні перед «Європою» влаштувалися на ковзанці «Срібний» Північно-Західного адміністративного округу столиці, попросили вийти геть. Таких тренерів не те що в Росії - в світі більше немає. З неї б порошинки здувати. Але ж ні, мало не вигнали. Добре ще, що не зі злого наміру. У нашій розмові віце-мер Москви Валерій Шанцев сказав, що дуже хоче, щоб Тарасова працювала в Росії, такі наставниці, безумовно, повинні мати власні льодові центри, але на їх будівництво немає грошей. Тому і довелося унікальному фахівця ділити районний каток з хокеїстами і групами по шорт-треку.

У минулому сезоні Ірина Лобачова та Ілля Авербух мали всі шанси увійти до першої трійки. Обов'язкові і оригінальний танці вони виконували на тверде третє місце. Труднощі виникли з довільним. Їх тренер Линичук пішла на експеримент. Були обрані східні, важкі до сприйняття мелодії. На довершення всього костюми фігуристів прикрасили величезні стрілки на інтимних місцях, недвозначно вказували «потрібне» напрям, - художник таким чином висловив чоловіче і жіноче начало в японському, як з'ясувалося, танці. Зрештою на чемпіонаті світу Ірина з Іллею змушені були повернутися до постановки дворічної давності - рок-опері Ллойда Вебера «Ісус Христос - суперзірка». Однак у фігурному катанні повернення до минулого вважається моветоном і кроком назад, тому хлопці навіть мріяти не могли про медалях.

У цьому сезоні вони знову міняли довільний танець. Слава Богу, удача! Композиція на фугу Баха «Фантазія» сподобалася і самим спортсменам, і суддям. В кінці листопада на етапі серії «Гран-прі» в Парижі - турнірі «Трофей Лалик» - вони посіли друге місце, а в своєму коронному оригінальному танці випередили Анісіна - Пейзера. Відмінна заявка на майбутнє, і перш за все на Олімпійські ігри 2002 року в Солт-Лейк-Сіті.

чужі танці

Дарина Сребницький,

кореспондент газети «Радянський спорт», кореспондент газети «Радянський спорт»,

Наталя Линичук і Геннадій Карпоносов

ДОВІДКА

Олімпійські чемпіони в спортивних танцях на льоду:

1976 рік, Інсбрук - Людмила Пахомова та Олександр Горшков, СРСР;

1980 рік, Лейк-Плесіді - Наталя Линичук і Геннадій Карпоносов, СРСР;

1984 рік, Сараєво - Джейн Торвілл і Крістофер Дін, Великобританія;

1988 рік, Калгарі - Наталя Бестемьянова і Андрій Букін, СРСР;

1992 рік, Альбервиль - Марина Климова та Сергій Пономаренко, СНД;

1994 рік, Ліллехаммер - Оксана Грищук і Євген Платов, Росія;

1998 рік, Нагано - Паша Грищук та Євген Платов, Росія.

У танцях на льоду панування радянських, а пізніше російських фігуристів почалося в 1970 році з перемоги Людмили Пахомовой і Олександра Горшкова на чемпіонаті світу в Любляні. А закінчилося в минулому сезоні, коли на чемпіонатах Європи і світу кращий дует нашої збірної - Ірина Лобачова та Ілля Авербух - зайняв четверті місця.

ПЕРШИЙ ТРИВОЖНИЙ ДЗВІНОК пролунав на чемпіонаті світу 1999 року в Гельсінкі: після довільного танцю, до того як диктор оголосив оцінки, п'ятеро з дев'яти арбітрів вивели вперед Марина Анісіна і Гвендаль Пейзера з Франції. Негайно рефері змагань, голова техкома Міжнародного союзу ковзанярів Олександр Горшков, підбіг до китайського судді, начебто заплутався в комп'ютерній клавіатурі. Після секундної бесіди з авторитетним фахівцем китаєць натиснув «правильну» кнопку, присудивши перемогу Анжеліці Крилової і Олегу Овсянникову.

Подібна ситуація не була несподіваною, оскільки протягом усього сезону сюрреалістичний танець під барабанний дріб, буквально нав'язаний спортсменам тренером Наталею Линичук, викликав чимало нарікань. Лише перед самим від'їздом на чемпіонат світу Анжеліка вольовим рішенням додала до складного оформлення композиції музику. Це хлопців і врятувало.

Крилова і Овсянніков клятвено обіцяли надалі уважніше підходити до вибору нових постановок і знову обійти французів. Але сталося непередбачене: через травми партнерки дует пропустив минулий сезон і в червні оголосив про відхід у професіонали.

На жаль, за Анжелікою і Олегом в російській збірній зяяла порожнеча. Ніхто з талановитих танцюристів не встиг пробитися на провідні позиції в світовому рейтингу, що грає в самому суб'єктивному виді фігурного катання величезну роль. Це не дивно, адже з 1994 року одноосібну владу в танцях захопила Линичук, формуючи і розбиваючи пари на власний розсуд. Про яку внутрішньої конкуренції могла йти мова? При такому розкладі на догоду лідерам, що приносить не тільки медалі, а й великий дохід, зростання інших перспективних дуетів зазвичай штучно стримують. І група знаменитої наставниці не стала винятком.

У січні 1997 року, під час чемпіонату Європи в Парижі, в маленькому кафе навпроти Палацу спорту «Берсі» за чашкою кави зустрілися три перші леді танців на льоду - Тетяна Тарасова, Олена Чайковська і Наталія Дубова. Подейкували, ніби «змовниці» обговорювали питання про те, як перешкодити учням Линичук виграти Олімпіаду в Нагано. Зробити це було не так складно: за рік до Ігор фаворити майбутнього турніру Паша Грищук та Євген Платов пішли від Линичук до Тарасової, а Крилова з Овсянниковим мали в світовому рейтингу другий номер. У Дубовой був свій інтерес: її канадські вихованці Шей-Лінн Бурн і Віктор Кратц претендували в Японії на бронзові і навіть срібні нагороди. (До речі, вони взагалі залишилися без медалей, поступившись третє місце Анісіна - Пейзера.)

За відомостями з достовірних джерел, незадовго до Олімпіади Линичук викликали в кабінети високих чиновників, пропонували здатися без бою. Але вона відмовилася, тому що, по-перше, справжній боєць і, по-друге, мала потужну підтримку в особі президента Федерації фігурного катання Росії Валентина Пісеєво і його дружини - судді міжнародної категорії Алли Шеховцева. У Нагано в оригінальному танці Алла віддала першість Крилової - Овсянникову, але її голос не мав вирішального значення, спортсмени програли.

Пару Грищук - Платов Линичук сама підштовхнула до відходу. На чемпіонаті Європи 1995 в Дортмунді вона заявила, що для неї існує одна медаль - золота олімпійська, маючи на увазі тільки сформувалася тоді пару Крилова - Овсянников. Хто міг подумати, що Грищук з Платова дотягнуть до наступної Олімпіади: у Жені адже були серйозні проблеми з коліном, пізніше він переніс кілька операцій. Природно, два конкурентоспроможних дуету не могли довго перебувати під одним дахом. Хтось повинен був піти.

ПАША ГРИЩУК - по паспорту Оксана, псевдонім взяла в 1997 році на честь бабусі Параски - одна з найколоритніших фігур в світових танцях. Їй з Платова, єдиним серед танцюристів, вдалося виграти Олімпіаду двічі, причому з ініціативи Паші - вона зуміла повернути у великий спорт свого партнера. Дві золоті олімпійські медалі, безумовно, принесли того максимально вигідні професійні контракти.

Зрозуміло, і сама Паша разом з Євгеном могла б сьогодні заробляти мільйони доларів. Вони цілком могли б повернутися на аматорський лід і виграти свою третю Олімпіаду, тим більше що місце безперечних лідерів у танцях досі вакантне. На жаль, Грищук влітку 1998 року раптово покинула комерційний тур Тома Коллінза, відправившись в Голлівуд з бажанням прославитися, знявшись у серіалі «Чорний скорпіон». Тоді ж розпався інший відомий дует - Майя Усова - Олександр Жулин: колишнє подружжя, що завоювали золоті медалі на чемпіонаті світу 1993 року і срібні на Олімпійських іграх в Ліллехаммері, остаточно посварилися. Платов, недовго думаючи, взяв в партнерки Усова, а Грищук, яка повернулася зі зйомок через пару тижнів, почала кататися з Жуліним.

Скромну і мовчазну Майю, не пов'язану більш з Жуліним творчою спілкою, прорвало: вона зізналася, що протягом сімнадцяти років Олександр бив і принижував її і що в 1990 році Грищук забрала у неї чоловіка. Паші б змовчати, але вона кинулася в контратаку:

- Мені дуже цікаво, чому люди вірять жінці, яка розповідає небилиці про те, що хтось кимось був побитий. У них сім'ї не існувало вже за рік до того, як ми зустрілися. Була лише печатка в паспорті. Більш того, Майя в бесіді з кореспондентом журналу «Blades on ice» чітко сказала, що вийшла за Сашу не по любові, а чисто автоматично: вони разом каталися, до того ж вона із Нижнього Новгорода, батьки Жулина її поселили. І потім, вона упереджено представила історію з обручкою. У 1992 році Саша подарував мені простеньке, в 14 карат, обручку, це сталося на літньому турі в Сан-Франциско. Коли ми розлучилися, мені було дуже важко. Від нашої любові не залишилося нічого, крім кільця, яке я по дівочої прихильності до свого першого чоловіка наділу на ланцюжок і повісила на шию. Але Усова подумала, що це те кільце, яке вона купила Сашкові. Майї просто хочеться знайти винного в програші на Олімпійських іграх. І так як я дуже м'яка людина, вона облила брудом мене.

Дісталося і Платова, що володіє ідеальним характером, такому доброму, що мухи не скривдить.

- Напевно, така традиція у російських фігуристів - бити партнерок, - зізнавалася Грищук. - Він бив мене все десять років, що ми каталися разом. Коли це сталося вперше, я подумала, може, у людини якісь проблеми, тому і пробачила його. А потім вже були виграні якісь медалі, і ми розчарували б багатьох, якби розлучилися в той момент.

Тут вже не витримав Платов, заявивши, що капризам Паші не було числа. Наприклад, 23 листопада 1994 року, коли дует тренувався у Линичук в Ньюарку, штат Делавер, Грищук викликала поліцію прямо на каток через те, що Платов нібито побив її руками і «ногами в ковзанах» по обличчю і, як написано в заяві, по «жіночим частинах тіла». Однак полісмени відзначили, що у фігуристки лише трохи розбита губа. І очевидці показали, що Євген злегка штовхнув Пашу, вона ж, впавши на лід, кілька хвилин билася в істериці ...

Погану службу послужила собі Паша. У США, де крутиться весь бізнес, пов'язаний з професійним фігурним катанням, чи повірили в те, що Грищук - жертва. Вона добре відома скандальними історіями і вмінням пройти не те що по головах - по трупах. Поки вона каталася, їй багато прощали. Але її тандем з Жуліним проіснував всього місяців зо три, тому що Грищук знову спробувала відбити Олександра, на цей раз у його постійній подруги Тетяни Навки. Жулин навіть літав до Паші в гості до Каліфорнії, але все-таки залишився з Танею, зараз тренує в США.

Добропорядні американці, які ратують за міцну сім'ю і безапеляційно відкидають побічні зв'язку, оголосили Грищук персоною нон грата, втративши до неї усілякий інтерес.

У минулому році Паша перекваліфікувалася в одиночки, повинна була виступити на чемпіонаті світу серед професіоналів. Однак сенсаційний факт залишився непоміченим американською пресою, прізвище фігуристки стояла в числі інших дрібної рядком під шостим або сьомим номером. Ну а дебют з якихось причин не відбувся.

НАТАЛІЯ ЛІНІЧУК безроздільно панувала в танцях на протязі багатьох років по одній простій причині: більше не було тренерів, здатних ліпити зірок. Чайковська з Тарасової в 1988 році пішли з великого спорту. Чайковська повернулася в 1993-му на пост консультанта російської збірної, а до практичної роботи приступила в 1997-му, взявши Машу Бутирської і зробивши з неї дворазову чемпіонку Європи та чемпіонку світу. Тарасова в 1996-му працювала з одиночником Іллею Куликом, Грищук з Платова прийшли до неї через рік. Кулик, як і Паша з Женею, виграв Олімпіаду в Нагано. А Наталія Дубова з 1994 року тренує виключно зарубіжні пари.

Правда, Тарасова в 1991-1992 роках довела до титулів олімпійських чемпіонів Марину Климову і Сергія Пономаренко. Дует, який програв чемпіонат світу-91 французам Дюшенна, пішов до неї від Дубовой. Це був удар нижче пояса. Про те, наскільки впливовою людиною була тоді Наталя Іллівна, свідчить один епізод: по її телефонному дзвінку столичному арбітру в хвилину оформили білоруське громадянство. У той час у неї була пара Навка і Самвел Гезолян, яка виступала за Білорусь, якій був потрібний «свій» суддя. Але головне - тренера зрадили ті, кому вона віддала стільки сил.

У початкових розділах книги, яку ми тоді задумали під умовною назвою «Жіноча роздягальня», Дубова згадувала (цитую з дозволу Наталії Іллівни):

«Я пам'ятаю їх зовсім маленькими. Марина приїхала зі Свердловська, у неї дуже мила, комунікабельна мама Рита, а тато Володя для мене, принаймні, особистість дивна. Він міг ... приїхати на збір і сказати: «Ось які у вас адидасовские тапочки, у Марини таких немає. Ви повинні їй спочатку все дати, а вже потім взяти ».

А ось в Серьожі мене практично з самого початку дещо насторожило. Під час турніру в ФРН він вкрав у магазині якісь дрібниці: жуйки, плівку, соски. Я була шокована! І, ймовірно, в той момент була зобов'язана з ним розлучитися ... Останній інцидент стався в 1991 році, коли ми поверталися з турне. Сергій віз до Москви ... зброю. Ми сидимо в літаку. Рейс затриманий. Пілот викликає мене і керівника делегації Галю Зміївської, запитує: «Кого ж ви виховали ?!» Я заплакала ...

У моїй пам'яті назавжди залишиться момент, коли вони стали олімпійськими чемпіонами. Душею я з ними розлучилася вже давно. Просто був взаємний інтерес. Здавалося б, що тут - дотерпіти до Олімпіади? Але раптом всередині виросла якась кам'яна стіна.

Найприкріше не в тому, що ми розлучилися, а в тому, що все своє життя в роботі з цією парою я поклала на боротьбу з Тарасової ...

Не хочу давати їй якісь оцінки. Але, безумовно, у неї є самобутність, чуття на вибір музики, яка може потрапити в «яблучко». Вона інтуїтивно відчуває, що музику потрібно голосно вмикати, що чим більше галасу навколо тебе, тим швидше ти залучиш увагу. Наприклад, її коронне вираз: «Народ знає, як я квіти відрами виносила». І це дуже добре характеризує її.

На початку вісімдесятих працював в Спорткомітеті хтось Ігор Кабанов - «великий ідеолог», мені він чомусь Суслова нагадував. Кабанов був старшим тренером з танців і суддею міжнародної категорії. Природно, він підтримував Тарасову і Чайковську, які брали його судити чемпіонати Європи та світу. Я тоді вже «лізла» як тренер, ось Кабанов і придумав, як мене зломити.

У той час до мене в групу потрапили Ірина Моісеєва з Андрієм Міненковим, а Климова з Пономаренко вже у мене каталися. І ось я їду з Ірою і Андрієм на свій перший чемпіонат світу в Данію. Раптом з Москви приходить розпорядження: відкликати команду на два дні раніше для виступів на Спартакіаді народів СРСР в Первоуральске. І мені єдиною не знайшлося квитка! Мабуть, мене просто вирішили затримати за кордоном, щоб сказати молодим Марині з Сергієм: «Дивіться, який у вас тренер. Гуляє по Данії, а ви прилетіли в Первоуральськ ». І забрати їх ... »

І ДУБОВА, І ЛІНІЧУК вправі ображатися на суперниць, пожинати плоди їхньої праці. Але вони прекрасно розуміють, що фігурним катанням, і зокрема танцями, правлять жорсткі закони: зазівався або проколовся - талановитого учня вмить поведуть. Самі так поступали.

Сьогодні шикуються черги до Чайковської і Тарасової. Так, Крилова - Овсянников просилися до Олені Анатоліївні, Лобачова - Авербух - до Тетяни Анатоліївни. І отримали відмову, оскільки запізнилися: у кожної вихованців хоч відбавляй.

Тарасова і Чайковська нині сучасні і непереможні, як і двадцять п'ять - тридцять років тому. Досягли успіху не тільки в роботі з одиночників, але з іноземними дуетами. Тарасова довела до рівня срібних призерів чемпіонатів Європи і світу італійців Барбару Фузар-Полі і Мауріціон Маргальо, які, судячи з усього, готові відібрати лідерство у чемпіонів світу Анісіна - Пейзера. Чайковська зробила з ветеранів литовської збірної Маргарити Дробязко і Повіласа Ванагас бронзових медалістів європейського і світового першостей.

Обох частенько дорікають в тому, що вони не допомагають «доводити до розуму» російські пари. Звичайно, зарубіжні фігуристи платять тренерам великі гонорари. Але справа не в грошах. Примадонни, повірте, досить заможні жінки, можуть дозволити собі, як підкреслила Чайковська, працювати з тими, хто цікавий, хто може домогтися результату або створити щось нове. На жаль, в Росії пар, які швидко можна вивести в чемпіони, немає. А починати з чистого аркуша тренерам такого класу недоцільно.

До того ж будинку Чайковської, наприклад, займала пост консультанта збірної, заборонили займатися танці. А коли в минулому сезоні її юний дует Оксана Потдикова - Денис Пєтухов не пробився на чемпіонаті Європи в десятку найсильніших, їх не повезли на чемпіонат світу. Але ж в цьому виді симпатії арбітрів потрібно заробляти роками, миготіти на престижних турнірах, інакше в еліту не пробитися. Від дебютантів видатних результатів чекати не доводиться.

Тарасову, тренуватися в Америці, але в січні перед «Європою» влаштувалися на ковзанці «Срібний» Північно-Західного адміністративного округу столиці, попросили вийти геть. Таких тренерів не те що в Росії - в світі більше немає. З неї б порошинки здувати. Але ж ні, мало не вигнали. Добре ще, що не зі злого наміру. У нашій розмові віце-мер Москви Валерій Шанцев сказав, що дуже хоче, щоб Тарасова працювала в Росії, такі наставниці, безумовно, повинні мати власні льодові центри, але на їх будівництво немає грошей. Тому і довелося унікальному фахівця ділити районний каток з хокеїстами і групами по шорт-треку.

У минулому сезоні Ірина Лобачова та Ілля Авербух мали всі шанси увійти до першої трійки. Обов'язкові і оригінальний танці вони виконували на тверде третє місце. Труднощі виникли з довільним. Їх тренер Линичук пішла на експеримент. Були обрані східні, важкі до сприйняття мелодії. На довершення всього костюми фігуристів прикрасили величезні стрілки на інтимних місцях, недвозначно вказували «потрібне» напрям, - художник таким чином висловив чоловіче і жіноче начало в японському, як з'ясувалося, танці. Зрештою на чемпіонаті світу Ірина з Іллею змушені були повернутися до постановки дворічної давності - рок-опері Ллойда Вебера «Ісус Христос - суперзірка». Однак у фігурному катанні повернення до минулого вважається моветоном і кроком назад, тому хлопці навіть мріяти не могли про медалях.

У цьому сезоні вони знову міняли довільний танець. Слава Богу, удача! Композиція на фугу Баха «Фантазія» сподобалася і самим спортсменам, і суддям. В кінці листопада на етапі серії «Гран-прі» в Парижі - турнірі «Трофей Лалик» - вони посіли друге місце, а в своєму коронному оригінальному танці випередили Анісіна - Пейзера. Відмінна заявка на майбутнє, і перш за все на Олімпійські ігри 2002 року в Солт-Лейк-Сіті.

Про яку внутрішньої конкуренції могла йти мова?
Пілот викликає мене і керівника делегації Галю Зміївської, запитує: «Кого ж ви виховали ?
Здавалося б, що тут - дотерпіти до Олімпіади?
Про яку внутрішньої конкуренції могла йти мова?
Пілот викликає мене і керівника делегації Галю Зміївської, запитує: «Кого ж ви виховали ?
Здавалося б, що тут - дотерпіти до Олімпіади?
Про яку внутрішньої конкуренції могла йти мова?
Пілот викликає мене і керівника делегації Галю Зміївської, запитує: «Кого ж ви виховали ?
Здавалося б, що тут - дотерпіти до Олімпіади?
Про яку внутрішньої конкуренції могла йти мова?