Полезные материалы

Кирило Зангаліс: «Всім рекомендую брати приклад з Олександри Костенюк і Наталі Погонина»

Чому навіть у топових шахістів немає спонсорів? Як їх знаходять на Заході? Що необхідно робити батькам, щоб допомогти своїм талановитим дітям думати тільки про шахи? На питання блогу «Про шахах» відповідає менеджер Сергія Карякіна, PR-директор Російської шахової федерації Кирило Зангаліс.

PR-директор Російської шахової федерації Кирило Зангаліс

Автор фото: Володимир Барський

- Готуючись до нашого інтерв'ю, натрапив на таке визначення: Кирило Зангаліс - перший професійний шаховий менеджер Росії. Нагадайте, будь ласка, як зародилася ваша дружба з Сергієм Карякіним і як ви ставитеся до такого «титулу»?

- Не зовсім точно говорити, що я професійний менеджер, сертифіката шахового менеджера немає, адже такого ніде не вчать. Найвідоміші особистості цеху шахових менеджерів - це Сільвіо Данаілов, який всім запам'ятався по скандальному матчу його підопічного Веселина Топалова з Володимиром Крамником і менеджер нинішнього чемпіона світу Магнуса Карлсена Еспен Агдестейн.

Я сам шахіст. Народився в Ташкенті, займався шахами у знаменитих тренерів Пінчуків, які в 1992 році привели збірну Узбекистану до срібних медалей Всесвітньої шахової олімпіади, і там займався в одній групі з Рустамом Касимджановим і до сих пір з ним дружу, і тому шахи мені близькі (Кирило - кандидат у майстри спорту). Приблизно в 12 років я припинив ними займатися, моя сім'я переїхала до Греції, потім повернувся на навчання в Росію. У 2004 році в Тріполі Касимджанов став чемпіоном світу за версією ФІДЕ і я знову став цікавитися шахами. А потім так вийшло, що в газеті «Радянський спорт», де я працював, на жаль, помер шаховий оглядач Яків Дамський і я шахів став приділяти підвищену увагу.

У 2011 році Сергій Карякін став першим по «живому» рейтингу в Росії, обійшовши Володимира Крамника. Перед командним чемпіонатом світу в Нінбо ми зробили інтерв'ю з ним як з першою дошкою збірної Росії. Після цього перейнялися один до одного симпатією і стали багато спілкуватися по скайпу, протягом року я підтримував Сергія як уболівальник, намагався побільше писати про нього в газеті. У спілкуванні з фахівцями я задумався про те, що наша співпраця можна поставити на професійні рейки, поштовхом цьому став грандіозний піар, який на Заході був влаштований Магнусу Карлсену.

Я подумав: вони ж ровесники, чому один так шалено популярний на Заході, а іншого в Росії окрім фахівців ніхто не знає. Все-таки Росія (та в першу чергу СРСР) з величезними традиціями у вихованні найсильніших шахістів світу не повинна відставати в створенні комфортних умов і забезпечення піару для кращих гравців. Із цього й почалося моє повернення в шахи. Через рік, у 2012, Російська шахова федерація (РШФ) запросила мене на пост піар-директора. Ось в двох словах як це все закрутилося.

- Знаю, що ви листувалися з Еспен Агдестейном. Чи підтримуєте ви стосунки з ним зараз, чи використовуєте його поради і рекомендації у роботі із Сергієм Карякіним?

- Так, я спілкуюся з Еспен, але у нас з нею різні статуси. Все-таки він менеджер чемпіона світу. Йому набагато легше домовлятися зі спонсорами або на різні яскраві події . Наприклад, символічний введення м'яча на матчі "Реала" , Фанатом якого є Карлсен. або бліц-партія з Біллом Гейтсом , Урок шахів засновнику Facebook Марку Цукербергу - все це викликає захоплення і показує, що Карлсен справді популяризує шахи, на відміну від свого попередника Ананда.

Ми намагаємося робити щось подібне в Росії. Ми спілкуємося з футбольним клубом «Спартак», шанувальником якого є Сергій. Провели сеанс в Академії «Спартака» , Де були і ветерани, і діючі гравці, і тренери. Зокрема, там були Паршивлюк, П'ятницький, Карпін, учні цієї Академії.

На жаль, багато хто пов'язує розвиток шахів з політикою, як це було під час протистояння Фішера проти СРСР, потім протистояння Карпова проти Корчного, а пізніше проти Каспарова. Як відомо, з 2007 року шахова корона знаходиться за межами Росії, і у нас є кілька гросмейстерів, крім Сергія, яким потрібна підтримка і які в найближчому майбутньому могли б поборотися за найвищі місця і зіграти матч з Карлсеном або хто буде чемпіоном світу. Це головне завдання після популяризації шахів. Є бажання повернути шахи на телебачення, коли за радянських часів на головному каналі країни була своя програма і т.д. Це все велика робота, але вода камінь точить. Потихеньку фігура Сергія Карякіна і інших шахістів стають більш-менш впізнаваними. Ми підключаємо різні ЗМІ для цього: телебачення, радіо, публікації в паперовій пресі, і, зрозуміло, інтернет. Але головне - це результат: перемоги на великих турнірах.

- Карякін показує результат, чого варта його недавня блискуча перемога на супертурнірі в Ставангері, де він другий рік поспіль переміг, знову залишивши Карлсена другим.

- Хотілося б частіше, якщо чесно. Відразу скажу, я жодним чином не лізу в шахову підготовку Сергія до турнірів.

Кирило Зангаліс і Рустам Касимджанов

Максимум ніж я допоміг, так це домовився з тим же Касимджановим, який вважається одним з найуспішніших тренерів в світі, приєднатися до нашого штабу. Сергій, як професіонал, знає, що треба робити в тренувальному процесі, я можу лише підказати з режимом, зі спортивною підготовкою, та й то не особливо.

Поряд з блискучими перемогами бувають і невдалі турніри: пара етапів Гран-прі, один з Меморіалів Таля, останній Суперфінал чемпіонату Росії. Хотілося б більше стабільності ... У Карякіна в 24 роки менше перемог в турнірах, ніж у Карлсена, проте є перемога в супертурнірі у Вейк-ан-Зеє, в одному з Меморіалів Таля (в 2010 року разом з Ароняном і Мамедьяровим), перемоги в Ставангері : далеко не кожен може похвалитися такою колекцією. Проте, вважаю, що Сергій може виступати краще.

Кирило Зангаліс, Сергій Карякін

- Зараз закінчується другої рік співпраці Карякіна і компанії «Альпарі». Чи планується продовження?

- Ми дуже на це розраховуємо, тому що гучне слово «менеджер» для гросмейстера несе ідею того, що він повинен заробляти для нього гроші. Сільвіо Данаілов працює як менеджер в тому сенсі, що має зв'язки з організаторами на найбільших турнірах і має можливість пристроювати молодих шахістів і отримувати з цього відсоток. Це класичний агент, як футбольний або баскетбольний. Агент домовляється про турнір і має з цього відсоток. Я ж запропонував Сергію така співпраця: я намагаюся робити його своєрідним брендом, великої впізнаваною фігурою, щоб широкого кола компаній - від виробників різних продуктів харчування до банківських послуг було цікаво в рекламі використати образ інтелектуала, одного зі світових лідерів шахів.

Я дуже вдячний "Альпарі", що вони повірили в нас, що стали первоокривателямі. Їх підтримка вітається не тільки всім шаховим світом. Їх заслуги відзначили і в уряді Росії. Зокрема Олександр Жуков. Зараз, коли на шахи звернув пильну увагу Володимир Путін, все конкуренти по достоїнству оцінили гросммейстерскій хід "Альпарі".

Зараз, коли на шахи звернув пильну увагу Володимир Путін, все конкуренти по достоїнству оцінили гросммейстерскій хід Альпарі

Сергій Карякін, Микола Валуєв, Кирило Зангаліс

За цей час Карякін пройшов майстер-клас з олімпійською чемпіонкою Марією Савінової, побував в гостях і подружився з Миколою Валуєвим, став близьким товаришем повного тезки, чемпіона світу з сучасного п'ятиборства Сергія Карякіна і ще багатьма зірками спорту та шоу-бізнесу.

Поки, на жаль, спонсор не дуже добре йде в шахи, нам вдалося залучити тільки «Альпарі». Через місяць у нас перепідписання, дуже сподіваємося і намагаємося розвинути цю співпрацю. Ми принесли бренду певну популярність. І хоча вони спонсорують і інші спортивні проекти, наприклад, «Альпарі» - титульний спонсор національної команди з біатлону, який в Росії популярніша, ніж шахи. А їх англійське відділення спонсорує не кого-небудь, а команду Англійської прем'єр-ліги «Вест Хем». І коли «Вест Хем» грає з «Манчестер Юнайтед», «Арсеналом», «Челсі», весь світ бачить рекламу на футболках гравців команди.

Ми маленька частина «Альпарі», ми це розуміємо, тим не менше, люди з цієї компанії, з піар-відділу , Стали нам друзями, стали стежити за шаховими подіями. Я вірю, що «Альпарі» в серпні 2014 року продовжить контракт ще роком, тим більше що друге місце в турнірі претендентів, перемога в Ставангері і безліч перемог в рапід- і бліцтурнірі не залишає ніяких сумнівів в прогресі Сергія. Але це бізнес, і поки підписи не будуть поставлені, ми в цьому не будемо впевнені. Паралельно ми шукаємо нових спонсорів і в ідеалі хочемо, щоб нас підтримували так само, як Карлсена на Заході.

- Ви також є менеджером юного таланту Андрія Єсипенко. Розкажіть, будь ласка, як склалося це співробітництво .

- Теж через спільних знайомих. Є дуже хороша людина фанат шахів Андрій Максимов, його дружина - Олена Максимова - працювала журналістом. Андрій було капітаном команди «Ростов». Вони дружать з гросмейстером Дмитром Кряквін, який теж мій великий друг, і вони попросили мене почати співпрацю з Андрієм Єсипенко. Ми не балу його публікаціями і зайвою увагою, хоча він і показує хороші результати: недавно виграв чемпіонат Росії в своєму віці і поїде на чемпіонат світу. Це робота на перспективу і моральна підтримка дитини. До речі, заслуга Андрія і Олени Максимових, що вони допомогли знайти спонсора для Єсипенко, їм стала компанія, яка займається консалтингом - "А ДАН ДЗО".

- Тепер про інших шахістів, у яких є спонсори, і у яких їх немає. Наприклад, на сайті Яна Непомнящего зазначено, що у нього аж два спонсора ...

- ... Були. Все це вже в минулому часі. Якщо не помиляюся, Яну дуже допомагав нинішній старший тренер збірних Росії пан Яновський, це була його ініціатива і були часи, але, на жаль, Яну зараз дуже потрібна підтримка. Ми з ним дружимо, незважаючи на його конкуренцію з Сергієм. Він хороший хлопець і я хочу, щоб поруч з ним була людина, яка змогла б йому допомогти в пошуку спонсорів.

Ян Непомнящий: «Мене мало хвилює, порівнюють мене з Карлсеном»

Ми говоримо про Сергія як про гросмейстера першої десятки вже чотири роки, проте, до нього неохоче йде спонсор, Ян же поки в районі топ-20. Йому треба виграти щось суттєве. Поки за його плечима сама велика перемога - це суперфінал чемпіонату Росії 2010 року (Поділ перше місце з Карякіним), у червні цього року він зайняв друге місце на першості світу з бліцу після Карлсена . З результатом прийдуть спонсори, і з тим, як в піарі ми будемо подавати шахістів. Я вже багато разів говорив, есліпопросіть жителів Москви назвати зараз провідних шахістів, то, думаю, назвуть Каспарова і Карпова, трохи згадають Крамника, а прізвища Карякін, Грищук, Свідлер, Морозевич, Непомнящий, Вітюгов, Яковенко у людей викличе здивування.

Ми в РШФ хочемо зламати цю ситуацію, хочемо, щоб шахи - це хоч і не олімпійський вид спорту, але зі своєю олімпіадою, стали популярнішими. Зараз, коли піклувальна рада РШФ очолив прес-секретар Володимира Путіна Дмитро Пєсков, а в сам порада входять такі людей, як Геннадій Тимченко, Костянтин Ернст, мер Москви Сергій Собянін, Сергій Шойгу і багато інших, віримо, що наші плани стануть реальністю. Я вірю, що це буде не просто на папері, а люди докладуть зусиль, щоб шахи повернулися на той рівень популярності, яким він був в Радянському Союзі. Це основне завдання. Як тільки буде пізнаваний Ян Непомнящий, який-небудь солідний банк сам прийде до нього і запропонує допомогу. Усе-таки, це не контракти футболістів. Шахісту треба заробляти, щоб оплачувати команду. Вважаю, що у кожного топ-гросмейстера повинен бути тренер з фізичної підготовки, особистий масажист, лікаря і три-чотири шахових тренера, які б з ним працювали, плюс комп'ютерна техніка. Це коштує колосальних грошей. Якщо зрозуміють наші компанії, які вкладають гроші в інші види спорту, що треба трохи допомогти шахів, я думаю, що і результати тоді прийдуть.

- Ви сказали про «інституті» менеджерства для шахістів. Що потрібно зробити, щоб з'явилися такі менеджери як ви? Чи необхідно їм бути кваліфікованими шахістами або важливіше бути фахівцями в пошуку залучення спонсорів?

- Спеціальної освіти, вважаю, не потрібно, тут важливіше комунікабельність людини. Звичайно, повинна бути любов до шахів, він як мінімум повинен знати, як ходять фігури, як ставиться мат, щоб йому було цікаво спостерігати за партіями свого підопічного за допомогою програми «Гудіні». Менеджер повинен розуміти в журналістиці, в написанні і редагуванні текстів, мати хороший контакт з журналістами і спонсорами.

Я знаю сильного кандидата в майстри Олександра Фредькова, який живе в США, він виходець із Кишинева, живе в Чикаго. Він довгий час працював з Накамурою, зараз у них щось не склалося, вони розлучилися. Можу порадити іноземним гросмейстерам попрацювати з ним. Я у нього багато що почерпнув. Він теж не має ніякої спеціальної освіти, просто дуже любить шахи і вміє спілкуватися з людьми.

Я вважаю, що будь-яка людина може стати менеджером. Ось у мене колега по «Советскому спорту» Андрій Шумаков, який був заступником редактора зі спортивних ігор. Займається зараз професійним велосипедним менеджментом, який у нього вийшов зі спілкування з велосипедистами після журналістики. Залишив практику пише автора і пішов в велоспорт.

Складно уявити, що можна запросто прийти до Володимира Крамнику і запропонувати йому стати його менеджером, або, наприклад, на Олександру Грищуку. Це вже сформувалися шахісти, їм вже за 30, їм важко щось нав'язати. Все-таки, не кожен піде давати сеанс «Спартаку», не кожен готовий нашити на піджак рекламу спонсора. Це повинно проговорюватися, повинен бути дар переконання в необхідності таких речей, молодих гравців переконати в цьому легше.

Хікару Накамура. Фото з сайту РШФ

Дурні і заздрісні люди сміються над Накамурою, який недавно став рекламувати енергетичний напій Red Bull, мовляв, цей напій шкідливий. Або що у Карякіна занадто строката нашивка на піджаку. Це дивно. Якщо подивитися на будь-якого гонщика «Формули-1» або велогонщика, так на їх уніформі живого місця немає від лейблів спонсорів. Потрібно мати терпіння і розуміння уболівальників.

- У Казахстані січні цього року була відкрита Академія шахів Жансаі Абдумалік, номер один жіночого рейтингу цієї країни, хоча дівчині всього чотирнадцять років. Її підтримують на державному рівні. А РШФ планує допомагати юним талантам в Росії? У нас їх багато: Владислав Артем'єв, Даниїл Дубов, Олександра Горячкіна, Аліна Кашлінская і інші. Є й хлопці в районі 20-ти років, рейтинг яких наближається до 2700, це майбутнє Росії, яке якщо ще не настав, то ось-ось настане. Але у них немає такої потужної підтримки, як у Сергія Карякіна, яка була у Яна Непомнящего. Може їм допомогти той же Опікунська рада РШФ?

- Не хочу лізти в політику, знаю одне, що нинішній президент РШФ Андрій Філатов взявся за розвиток турнірів школярів «Біла тура». Було організовано прекрасний турнір, який пройшов в Дагомисі, куди приїжджав і Володимир Путін привітати дітей . Це говорить про те, що керівництво федерації збирається дуже серйозно зайнятися саме дитячим спортом, це основа основ.

Важливо ще те, що Жансена в Казахстані така одна, Магнус в Норвегії один, багато в Вірменії прекрасних шахістів, але один і Аронян. Так, держава хоче підтримувати всіх, але у нас багато гравців в топ-50 як і серед чоловіків, так і серед жінок, і федерація як при старому керівництві, так і при нинішньому багато робило для гравців: дуже багато турнірів проводиться, шахісти не бідують і Федерація і далі буде підтримувати свої таланти. Зараз головне завдання - повернути звання олімпійських чемпіонів. Зараз всі погляди на збірну, і всі розуміють, що Крамник, Грищук, Свідлер, Карякін не вічні і що потрібно готувати нове покоління. Тому і взялися зі шкільних змагань.

- Тоді що ви можете порадити молодим шахістам. Як їм в особі, наприклад, своїх батьків, шукати спонсорів?

- Проявляти ініціативу. До того, як я цим зайнявся, не було, щоб так рухали шахістів в Росії і з піару в пресі і по пошуку спонсорів. Звідки було взагалі взяти приклад? Якось намагалися, ходили в місцеві адміністрації, у району, у міста, у області просили грошей. Повертаючись до тієї ідеї, що треба шахи спочатку підняти на той рівень, щоб банки або якісь великі компанії самі приходили до тієї ж Горячкіна, яка може стати чемпіонкою світу , І пропонували їй допомогу.

Ось недавно мій колега Ігор Привід з Білорусії написавши мені листа, что ВІН Натхнення моїм прикладом. Дослівно: «... пишу в надії отримати пораду від людини, який домігся успіху в близькій мені сфері діяльності. Справа в тім, що деякий час тому я зголосився знайти спонсора для чудової білоруської шахістки дворазової чемпіонки світу до 16-ти років, віце-чемпіонки Європи Анастасії Зезюлькіной, і при правильному підході з неї може вийти чемпіонка світу серед жінок. Але, як з'ясувалося, знайти спонсора при сьогоднішніх реаліях білоруської економіки дуже складно, тому мені, як початківцю менеджеру, хотілося б задати вам кілька питань ... »Бачите, процес йде.

- І наостанок поради батькам талановитих шахістів.

- Чи не закриватися! Не думати, що їх чадо хочуть використовувати, хочуть відвести і потім на них заробляти гроші. Більше спілкуватися з журналістами, з федерацією, адміністрацією свого міста, більше проявляти ініціативи. Їм потрібно самим виступати менеджерами своєї дитини. Всім брати приклад з Олександри Костенюк і Наталії Погонина, які дуже активні в соціальних мережах. Молодці дівчата, їх завжди можна почитати, вони відкриті, вони відмінний приклад. Такою має бути зірка. Яскравий приклад - Магнус Карлсен.

Яскравий приклад - Магнус Карлсен

Магнус Карлсен

Що стосується пошуку спонсора, то завжди всім шахістам кажу: я з задоволенням допоможу у всьому, в першу чергу в спілкуванні з пресою, тому що це моя професія. Якщо, наприклад, є наведення на спонсорів і треба провести переговори, ми завжди готові допомогти.

Якщо у вас є питання до Кирила, ви можете задати їх у коментарях, він обов'язково на них відповість. У свою чергу, блог «Про шахах» відкритий для спілкування з усіма зацікавленими: шахістами, тренерами, менеджерами, спонсорами і будь-якими іншими фахівцями.

У свою чергу, блог «Про шахах» відкритий для спілкування з усіма зацікавленими: шахістами, тренерами, менеджерами, спонсорами і будь-якими іншими фахівцями

Чому навіть у топових шахістів немає спонсорів?
Як їх знаходять на Заході?
Що необхідно робити батькам, щоб допомогти своїм талановитим дітям думати тільки про шахи?
Нагадайте, будь ласка, як зародилася ваша дружба з Сергієм Карякіним і як ви ставитеся до такого «титулу»?
Чи підтримуєте ви стосунки з ним зараз, чи використовуєте його поради і рекомендації у роботі із Сергієм Карякіним?
Чи планується продовження?
Що потрібно зробити, щоб з'явилися такі менеджери як ви?
Чи необхідно їм бути кваліфікованими шахістами або важливіше бути фахівцями в пошуку залучення спонсорів?
А РШФ планує допомагати юним талантам в Росії?
Може їм допомогти той же Опікунська рада РШФ?