Полезные материалы

Білки | Види і корисні властивості

  1. ізолейцин Ця амінокислота запобігає згущення крові, регулює процес вироблення гемоглобіну і сприяє...
  2. лейцин
  3. лізин
  4. метіонін
  5. триптофан
  6. фенілаланін
  7. треонін

ізолейцин

Ця амінокислота запобігає згущення крові, регулює процес вироблення гемоглобіну і сприяє нормалізації рівня цукру. Завдяки їй поліпшується процес відновлення організму в період високоінтенсивних навантажень. Ізолейцин, так само як валін і лейцин, має розгалужені бічні ланцюги, тому їх виділяють в окрему групу ВСАА (від англ. Branched-Chain Amino Acids - амінокислоти з розгалуженими бічними ланцюгами).

Недолік изолейцина призводить до хронічних головних болів, депресивних станів, відсутності апетиту і до підвищеної нервозності. Надлишок цієї амінокислоти проявляється в підвищеній концентрації аміаку і вільних радикалів в крові. Можливі прояви алергічних реакцій, у випадках якщо організм до них розташований.

Добова потреба в ізолейцин людини, яка веде малорухливий спосіб життя, становить 3-4 г на добу. Для людей з підвищеною розумової та фізичної роботою ця норма вище - 4-6 г на добу.

валін

Він безпосередньо впливає на відновлення, зростання і розвиток м'язової тканини, тому активно використовується спортсменами в якості добавки. Валін також підтримує високий рівень одного з найважливіших нейромедіаторів - серотоніну. Його часто використовують для лікування захворювань, пов'язаних з порушенням діяльності ЦНС. Валін сприяє нормальній роботі гормональної системи організму, зокрема він впливає на вироблення гормону росту і гормонів щитовидної залози.

При нестачі валина порушується сон, послаблюється імунітет, погіршується пам'ять і спостерігається загальна психологічна пригніченість. При важких фізичних навантаженнях недолік валина призводить до руйнування скоротливих білків скелетної мускулатури.

Залежно від віку, статі та фізичної активності добова потреба валина варіюється від 2000 міліграма до 7000 мг на добу.

лейцин

Це найбільш значуща амінокислота для спортсменів, що займаються силовими видами спорту, адже вона відіграє найважливішу роль в регенерації кісткової і м'язової тканини, знижує рівень цукру і холестерину в крові. завдяки лейцину нормалізується робота печінки і поліпшується синтез білка. Лейцин також бере участь в енергообміну, тим самим сприяючи збільшенню загальної продуктивності організму.

Брак цієї амінокислоти може привести до захворювань нирок, печінки і щитовидної залози. Також можлива втрата ваги, зокрема м'язової маси, за рахунок посилення процесу катаболізму, з яким лейцин успішно бореться.

Середня добова норма лейцину - 5 г на добу. У спортсменів потреба в цій амінокислоті вище - 8-10 г на добу. Позитивний вплив лейцину на організм досягається за рахунок синергетичного ефекту при спільному прийомі з изолейцином і валіном (ВСАА).

лізин

Лізин стимулює синтез L-карнітину, який в свою чергу метаболизирует жирові клітини, що призводить до втрати зайвої ваги. Крім того, лізин сприяє накопиченню кальцію і виробленні колагену, таким чином він впливає на здоров'я шкіри і волосся. Поєднання лізину і аргініну стимулюють роботу гіпофіза, тим самим збільшується вироблення соматотропіну, гормону, що регулює обмін речовин.

Дефіцит лізину призводить до ослаблення імунної системи. Основні симптоми нестачі лізину схожі з симптомами вірусних захворювань. Можливі такі симптоми як нудота, запаморочення, апатія і тривожність. Оскільки лізин прямо впливає на гіпофіз, його нестача може призвести до уповільнення процесу зростання у дітей.

Середня добова потреба в лизине становить три грами. Підвищувати цю норму до шести грамів рекомендується спортсменам, людям похилого віку, і тим, хто слідує низкожировой дієт.

метіонін

Ця амінокислота виконує функцію антиоксиданту, її основне завдання - боротьба з вільними радикалами і токсинами. Завдяки метионину з організму виводяться важкі метали і поліпшується робота сечовивідних шляхів. Метіонін відіграє найважливішу роль в мікроциркуляції крові в головному мозку, тому препарати для лікування неврологічних захворювань часто містять цю амінокислоту.

Недостатнє споживання метіоніну проявляється в ламкості волосся і нігтів, а також в освіті набряків. Гострий дефіцит цієї амінокислоти може привести до важких захворювань, пов'язаних з психологічними розладами. У той же час надлишок метіоніну може привести до захворювань серця і печінки. Людям з підвищеною кислотністю шлунка варто контролювати його споживання, так як при передозуванні можуть з'явитися болі в шлунку.

Середня добова норма метіоніну для здорових людей становить 750 мг. При наявності будь-яких захворювань внутрішніх органів або алергій ця цифра може варіювати від 200 мг до 3 м

триптофан

Триптофан активно бореться з депресивними станами, безсонням і з мігренню. Крім того, він є одним з найважливіших компонентів при виробленні серотоніну й мелатоніну, який регулює психологічний стан людини.

Незважаючи на величезну користь триптофану для людини, зокрема для ЦНС, його надлишок може посилити седативну дію антидепресантів і заспокійливих препаратів. Надлишок даної амінокислоти може привести до набряклості кінцівок і розвитку злоякісних пухлин.

Його недолік призводить до головного болю, різких перепадів настрою і стану необгрунтованої тривожності. При нестачі триптофану порушуються біологічні ритми людини, з'являється безсоння і неспокійний сон.

Лікарі рекомендують вживати триптофан з розрахунку 4 мг на кілограм маси тіла. Спортсменам слід збільшити кількість даної амінокислоти. Максимально допустима кількість - 4 грами в добу. Важливо відзначити, що триптофан має властивість накопичуватися в організмі, тому контролюйте його споживання.

фенілаланін

Використовується організмом для виробництва життєво важливих гормонів, таких як тироксин, адреналін і норадреналін. Він здатний перетворюватися в дофамін - сигнальний нейромедіатор головного мозку, який регулює настрій і стан неспання. Завдяки цим властивостям фенілаланін часто додають в предтреніровочную комплекси і жіросжігателі для підвищення ментальної концентрації під час тренування.

Надлишок цієї амінокислоти може привести до підвищення артеріального тиску, втрати апетиту, виникнення мігрені і погіршення пам'яті. Недолік, в свою чергу, знижує розумові здібності людини, порушує роботу щитовидної залози і надниркових залоз, а також уповільнює процес загоєння ран.

Оптимальна доза фенілаланіну коливається від 500 до 1500 мг на добу.

треонін

Це найважливіша амінокислота для підтримки нормального білкового обміну в організмі. Вона захищає печінку від освіти в ній жирів, а також покращує роботу шлунково-кишкового тракту. Таким чином, треонін нормалізує обмін речовин і впливає на конституцію тіла в цілому. Треонін сприяє виробництву організмом серина і гліцину, які, в свою чергу, синтезують колаген. Таким чином, треонін зміцнює суглоби, зв'язки і хрящі.

Недолік треонина призводить до м'язової слабкості, погіршення стану зубів і шкіри. Надлишок призводить до підвищеного потовиділення, нудоті і запаморочення.

Кращими джерелами цієї амінокислоти є білкові продукти тваринного походження: свинина, курячі яйця, риба, м'ясо птиці та інші. Вегетаріанцям варто звернути увагу на додатковий прийом треоніну у вигляді добавки. Добова норма для здорової людини становить 1500 мг.

Читайте також: