Полезные материалы

Де містяться амінокислоти. джерела амінокислот

  1. Де містяться амінокислоти
  2. Природні джерела незамінних амінокислот
  3. Джерела замінних амінокислот
  4. Джерела полузаменімих амінокислот

Білок є унікальним будівельним матеріалом людського організму. Саме протеїни являють собою основу тканини, з якої складаються наші м'язи. Більш дрібними структурними одиницями білка служать амінокислоти . В даний час людству відомо всього 150 цих сполук. Давайте ж дізнаємося, в яких продуктах харчування присутні найбільш важливі з них.


Де містяться амінокислоти

Всі амінокислоти прийнято класифікувати на замінні і незамінні. Перші синтезуються нашим організмом, другі не мають до цього ні найменшої можливості. Саме з цієї причини незамінні амінокислоти ми повинні регулярно отримувати з їжею для підтримки нормального рівня життєдіяльності.

Зазначена вище група з'єднань більшою мірою виявлена ​​в продуктах тваринного походження. Йдеться про м'ясі, молоці і його похідних, а також пташиних яйцях, рибі, морепродуктах. Модне сьогодні вегетаріанство і тим більше - відгалуження даної течії веганство позбавляє своїх прихильників цінних для функціонування більшості органів і їх систем з'єднань. Це в свою чергу веде до незворотних негативних змін у тканинах і, як підсумок, серйозних захворювань, виснаження. Присутні незамінні амінокислоти і в рослинній їжі, але в меншому ступені.

Фото: джерела амінокислот


Джерела білкових з'єднань з категорії замінних і полузаменімих (умовно замінних) - в общем-то, ті ж самі. І все-таки тваринна їжа є скарбницею саме повноцінних протеїнів, тобто як замінних, так і незамінних. А тому, як не крути, повністю відмовлятися від неї дуже небажано.

Природні джерела незамінних амінокислот

Валін - міститься в кисломолочних і м'ясних продуктах, курячих яйцях, грибах. Рослинні джерела амінокислоти: фундук, соєві боби, злаки, в тому числі пророщені зерна пшениці; журавлина, чорниця, апельсин і авокадо.

Лейцин - його можна отримати, якщо частіше ласувати дієтичними видами м'яса (курятиною, індичатиною, кролятиною), рибним філе, яєчним білком. Якщо говорити про рослинній їжі, то лейцину предостатньо ви знайдете в коричневому рисі, інжир, крес-салаті; насінні соняшнику і кунжуту; квасолі, оливках.

Ізолейцин - цієї незамінної амінокислотою збагачені насіння лобода і конопель, гарбуза і Чіа, а також мигдальні і горіхи кеш'ю, деякі злаки, нут. Присутній вона і в морській рибі, свинині, молоці.


Метіонін - організм отримує дане з'єднання з ріпчастої і зеленої цибулі, гіркого шоколаду і какао, «морської капусти» і бразильського горіха. Метіоніном насичені кефір, сир, яловича печінка.

Фото: джерела амінокислот

Фенілаланін - для того, щоб не знати нестачі в цій амінокислоті, їжте більше родзинок, спіруліни, будь-яких ягід. Тварини продукти, що містять його: куряча грудка, стегенця, яловичина.

З метою поповнення запасів треоніну в організмі зробіть в своєму раціоні харчування упор на вживання пшеничної каші, тофу, мигдалевого молока, вже згаданих вище спіруліни і крес-салату. Амінокислоту легко отримати з різноманітності бобових і горіхів, яєчного білка і молочних ласощів.


Триптофан, необхідний для гарного настрою, входить до складу наступних продуктів: арахіс, горох, банани, селера, листові зелені овочі, спаржа, яблука, цитрусові, картопля-батат. Чимало амінокислоти знаходиться в йогурті, рибі, м'ясі індички, домашньому молоці.

Щоб уникнути виникнення дефіциту гистидина в організмі потрібно їсти страви з гречки, кукурудзи, картоплі, не відмовлятися від цвітної капусти, ламінарії, рису і дині. Тваринна їжа з гистидином в складі: курятина і яловичина.

Останнє в даній групі з'єднання - лізин. Присутній в більшості овочів, фруктів, ягід і зелені. Можна його отримати з м'яса, риби, молока.

Фото: джерела амінокислот


Джерела замінних амінокислот

Почнемо з аспарагина. Дана амінокислота з категорії замінних знаходиться в великих кількостях в м'ясі домашньої птиці, молочній сироватці, різних морепродуктах, кислому молоці. Рослинними джерелами аспарагина є насіння, волоські горіхи, томати, сочевиця, цільнозерновий хліб.

Наступна замінна амінокислота - гліцин. Її можна приймати в таблетках, але легше щодня з'їдати також і продукти, що містять цю речовину: сири, шпинат, молоко, холодець, рибне заливне, ківі, мармелад.

Глутамінова кислота або глутамат - в харчовій промисловості грає роль підсилювача смаку, який входить до складу соусів, рибних консервів, солодощів, продуктів швидкого приготування.

Інша справа - глутамин. Джерела цього органічної сполуки більш здорові: червоний буряк, білокачанна капуста, йогурт, сир, яловиче м'ясо, сир Рікотта.

Аспарагінової кислотою природа наділила цільні зерна злаків, помідори, всілякі бобові культури. Задовольнити потребу в даному з'єднанні допоможе ласощі молочною сироваткою, устрицями і мідіями, спаржею, морською рибою.


Фото: джерела амінокислот

Така амінокислота, як аланін, зустрічається у великих кількостях в:

  • твердих сортах сиру;
  • блюдах і продуктах, що містять желатин;
  • баранині, свинині, телятині;
  • пшеничних висівках;
  • пшоняної каші.

Замінна амінокислота пролін міститься в яєчні, тушкованому м'ясі, запеченої рибі, в коров'ячому молоці і вершковому маслі. Устриці, креветки, мідії також варто включити в число джерел зазначеного білкового з'єднання.


Серін - найбільше цієї речовини є в продуктах тваринного походження. Такими є сире куряче яйце і куряче м'ясо. З рослинних ласощів, багатих серином, варто виділити пшеничні зерна, соєві боби, тофу, арахіс.

Карнітин - їм легко забезпечити власний організм, якщо включити в своє щоденне меню субпродукти, кисломолочні ласощі, свіже молоко і рибу - річкову і морську. Лідером же за змістом амінокислоти, безперечно, є червоне м'ясо.

Остання в даному списку - амінокислота таурин. Вона синтезується з умовно замінного з'єднання цистеїну, про який ви дізнаєтеся трохи пізніше. Основними продуктами, де міститься таурин, вважаються молоко і м'ясо, а також страви з них.

Джерела полузаменімих амінокислот

Умовно незамінних білкових з'єднань всього два. Це цистеїн і тирозин. Назвали дані речовини саме так, а не інакше через їх здатності в разі гострої необхідності синтезуватися з інших амінокислот. Інший варіант: ці амінокислоти самі служать джерелом певних сполук.

Цистеїн - являє собою важливу складову пшеничних зерен і паростків, вівса і вівсяної каші, сої, рибного і м'ясного філе. Як уже було згадано вище, цистеїн є сировиною для виробництва амінокислоти таурину за умови наявності достатньої кількості вітаміну В6.


Фото: джерела амінокислот

Тирозин, навпаки, якщо це знадобиться, виробляється з білкового з'єднання незамінного типу фенілаланіну. Замість останнього дана амінокислота і використовується організмом в момент синтезу протеїнів. Тирозин присутній в молоці, ряжанка, варенцу, айраном, йогурті, сирах, сирних плавлених сирках, рибних і м'ясних стравах.

Зробіть свій раціон збалансованим!

Автор: Пономаренко Надія
Стаття захищена законом про авторські та суміжні права. При використанні та передруці матеріалу активне посилання на жіночий сайт www.inmoment.ru обов'язкова!

Теги: джерела амінокислот , де містяться амінокислоти


Повернутися до початку розділу Фітнес і спорт
Повернутися до початку розділу Краса і Здоров'я