Полезные материалы

Спортивне харчування: їсти чи не їсти

  1. Продукти спортивного харчування діляться на шість категорій:
  2. Аргумент перший: навантаження на організм.
  3. Аргумент другий: неможливо спрогнозувати ефект.
  4. Аргумент третій: всі спортивні добавки - хімія.
  5. Залізні правила вживання харчових добавок

© Gettyimages / Fotobank.ru © Gettyimages / Fotobank

Продукти спортивного харчування діляться на шість категорій:

1. Білково-вуглеводні коктейлі - використовуються для зростання м'язової маси і відновлення енергії під час тренувань.

2. Амінокислоти - будівельний матеріал для м'язів.

3. Жироспалювачі - назва говорить сама за себе.

4. Енергетики - підвищують витривалість під час тренувань.

5. Вітамінно-мінеральні комплекси - підвищують загальний тонус організму або окремих систем.

6. «Спеціальні препарати» - за цією туманним формулюванням ховаються, наприклад, комплекси амінокислот, вітамінів і кофеїну або стимулятори вироблення чоловічого статевого гормону тестостерону.

Якщо уважно спостерігати за тенісними змаганнями, можна помітити, як гравці в перервах між сетами ковтають таблетки. Харчові добавки використовують фехтувальники, хокеїсти, плавці, словом, всі професійні спортсмени. Та й любителі: в кожному фітнес-клубі повно людей, потягують між сетами білкові коктейлі.

За словами тренера «ЖИВИ!» Стаса Рогачова, успіхи в серйозному спорті без спеціального харчування просто неможливі: «Якщо цього не робити, то з національної збірної, наприклад, вас виключать, - не витримаєте навантажень», - каже Рогачов.

Аргументи противників спортивного харчування зводяться до трьох основних. Спробуємо розібратися.

Аргумент перший: навантаження на організм.

Надмірне споживання поживних і біоактивних речовин насправді шкідливо. Однак це питання не якості, а кількості, який легко вирішується. «Макарони теж небезпечні, якщо з'їдати їх по три кілограми три рази в день, - парирує заступник генерального директора російської компанії-виробника Ironman Віктор Рябков.

Спортивні харчові добавки містять речовини, які ми отримуємо з їжею, але в концентрованому вигляді. У склянці протеїнового коктейлю білка стільки ж, скільки в декількох кіло курятини. Маленький енергетичний батончик замінює три шоколадні плитки, а 20 грамів витяжки з гуарани рівнозначні трьом чашкам еспресо. «Один з клієнтів прямо на моїх очах випив три порції такої витяжки, - розповідає Рябков, - і сидить червоний, важко дихає. Не потрібно перевищувати рекомендованих доз, тоді і шкоди організму не буде ».

Саме тому добавки можна вживати тільки при достатніх навантаженнях. Інакше спортивне харчування зашкодить - зайва вага, проблеми з печінкою і нирками гарантовані.

На упаковках сертифікованих препаратів завжди вказана рекомендована доза. Важливий момент: це рекомендація для професіоналів. Починати потрібно з третини цієї кількості. Пізніше оптимальну порцію можна буде визначити за відчуттями. Скажімо, якщо місяць ти пив третину дози, зазначеної на етикетці, і відчуваєш, що м'язи ростуть, то більше пити і не треба. До того ж, так виходить втричі дешевше.

Щоб не переборщити, потрібно пам'ятати старі добрі правила харчування. Російський Санепіднагляд вважає нормою не більше 1,6 г білка на 1 кг маси тіла на добу. За американськими стандартами можна з'їдати 2 м Це не чисті добавки, а загальна кількість білка з урахуванням звичайної їжі. «Вживання 3 г білка на 1 кг ваги призведе до отруєння, яке обернеться розладом шлунка», - каже дієтолог «Планети Фітнес» Андрій Пантелєєв.

Аргумент другий: неможливо спрогнозувати ефект.

За словами директора ФГУП «Антидопінговий центр» Григорія Родченкова, тільки три компанії - Multipower, Vikonika Sports і Sponser - легально завозять до Росії спортивні добавки і сертифікують їх тут. Крім названих західних компаній «світлою плямою» Родченков називає найбільших російських виробників: «Ці хлопці у всіх на виду».

Вся інша продукція - сірий ввезення. У цьому випадку ні Родченков, ні інші спортивні чиновники нічого не знають про склад продуктів і про їх дії на організм. У Росії воно ніким не підтверджено. Виходить, що вибір серед марок спортивного харчування невеликий, незважаючи на те, що в спеціалізованих інтернет-магазинах їх представлено безліч.

Однойменні добавки від різних виробників можуть приносити більший або менший ефект конкретній людині. Це можна пояснити: кожен виробник робить їх зі своєї сировини за власними технологіями. В результаті продукти відрізняються, і одній людині більше підходить, наприклад, китайський протеїн, іншому - новозеландський.

Культуристи діють методом проб і помилок. Цикл силових тренувань становить не більше трьох місяців, після чого слід три місяці відпочинку і аеробних тренувань . В один цикл спортсмени вживають один тип добавок, після відпочинку переключаються на інший і порівнюють результати.

Аргумент третій: всі спортивні добавки - хімія.

Насправді, не всі. Переважна більшість амінокислот і білків роблять з коров'ячого молока, молочної сироватки або сої. Методом хімічного синтезу виробляють енергетик креатин, деякі вітаміни і L-карнітин. Чи шкідливо це для організму - єдиної думки немає. Зрештою, майже всі вітамінні комплекси, які ми п'ємо, - синтетика.

«У мене в практиці не було випадків, щоб коктейлі, амінокислоти, креатин і L-карнітин приносили шкоду здоров'ю, - каже Андрій Пантелєєв, - але я намагаюся людей ні в чому не переконувати - людина сама повинна вирішувати, чи варто брати щось в рот ».

Залізні правила вживання харчових добавок

Ось звід правил від дієтолога мережі «Планета Фітнес» Андрія Пантелєєва, заступника генерального директора компанії Ironman Віктора Рябкова, тренера телеканалу «ЖИВИ!» Стаса Рогачова та чемпіонки світу з бодібілдингу Ольги Тихонової:

1. Перед початком курсу здати загальний і біохімічний аналіз крові - все показники повинні бути в нормі. Після закінчення курсу (через три місяці) потрібно здати кров ще раз, щоб переконатися в безпеці добавок для твого організму. Аналізи повинен порівнювати лікар.

2. Курс прийому популярного енергетика креатину розрахований на місяць, решта добавки можна приймати до трьох місяців. Після цього необхідний тримісячна перерва.

3. Ні в якому разі не замінювати спортивним харчуванням звичайне. У теорії, організм може отримувати всі необхідні поживні речовини з добавок, однак в них не вистачає клітковини і багатьох мікроелементів, тому така дієта моментально призведе до проблем з травленням і з часом до хвороб шлунково-кишкового тракту.

4. З особливою обережністю використовуйте жіросжігателі - термогенікі. Вони чатують на жировий обмін, підвищуючи температуру тіла, що може викликати головний біль і нудоту. Помітивши ці симптоми, слід припинити прийом або перейти на жиросжигатели іншого типу - ліпотронікі (до них відноситься популярний L-карнітин). Вони не так ефективні, зате набагато більш нешкідливі.

5. Коктейлі на основі молочного і сироваткового білка не підходять людям, що страждають лактазной недостатністю (погано засвоює молоко). Їм підійдуть продукти на основі яєчного, соєвого або м'ясного білка.

6. Анаболічні стероїди (синтетичні чоловічі гормони) - це заборонені препарати. Деякі тренери впевнені, що існують безпечні дози і курси анаболіків. Не дайте себе розвести! Прийом стероїдів може призвести до необоротних змін - від облисіння до імпотенції та безпліддя. Це медичний факт, який не варто намагатися спростувати на власному досвіді.