Полезные материалы

Арсенал футбольного арбітра.

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

22 лютого 2010, 10:07 Переглядів:

Суддя на зв'язку! Орєхов: на праву руку - рацію, на ліву - бипер. Фото Ю.Кузнецова.

Дивіться PDF-версію матеріалу

Про гонці технічних озброєнь в суддівстві Сегодня | Спорт розповіли українські арбітри ФІФА Олег Орєхов та Ігор Іщенко.

КАРТКИ: "МАРКЕР З ПЛАСТИКА ДОВГО відмивають"

Орєхов: "Раніше жовті та червоні картки робили з картону. Вони могли розмитися в кишені арбітра, якщо матч проходив під дощем. Зараз вони з пластику. Порушення можна вписувати прямо на них, проте це не дуже зручно - потім довго відмивати маркер. Для зручності в кишеньковому комплекті арбітра поруч із картками є відділення для тонкого блокнота, в який і записують голи, попередження, видалення ".

Хронометр: "ЗВИЧАЙНЕ ЧАС НЕ ПОКАЗУЄ"

Орєхов: "Суддівський хронометр - також непроста річ. Це не годинник, звичайний час не показує. Є дві спеціальні функції. В одному режимі хронометр відраховує час від нуля до 45 хвилин. У цьому режимі арбітр може зупиняти секундомір, коли в грі виникає пауза. в іншому режимі час відраховується від 45 хвилин до нуля. і цей зворотний відлік арбітр не може зупинити. За п'ять, чотири, три, два і одну хвилину до нуля хронометр подає звуковий сигнал стільки разів, скільки хвилин залишилося. Звіривши хвилини в обох режимах, арбітр знає, скільки вр мени треба компенсувати зупинку в грі ".

РАЦІЯ: "Фандель БОЯВСЯ одягають його В ДОЩ"

Орєхов: "Самое технологічно неймовірне засіб сучасного рефері - переговорний пристрій. В Україні поки всього лише один такий комплект, що пояснюється його дорожнечею. Середня ціна - 5000 євро. Гарнітура з мікрофоном і навушником - лише видима частина системи. Кожен арбітр одягає собі на руку ще спеціальне передавальний пристрій. А у четвертого рефері ще пристебнута спеціальна кнопка для виклику головного - щоб не "засмічував ефір", але мав вихід у нього, коли треба. Крім того, арбітр в полі одягає спеціальний пояс з кишенями, в які вкладає допоміжні блоки системи. Суддя виходить обплутаний проводками, і, наприклад, відомого німецького рефері Герберта Фанделя це лякало. Він відмовлявся надягати на себе всі ці штучки в дощову погоду, побоюючись електричного розряду.

Але є нюанси - переговорний пристрій може працювати не на кожному стадіоні. Умовно, якщо взяти стадіон ЦСКА в Києві, де поруч засоби зв'язку Міноборони, базові станції мобільних операторів і інші джерела електромагнітного випромінювання, то в такому місці пристрій може і не працювати. Тому що випускають їх європейські компанії вже розробляють системи спеціально для України і Росії, з огляду на наші особливості частотного діапазону ".

Іщенко: "Пояс головного арбітра з датчиками жартома називають" поясом шахіда ". Насправді ніякого дискомфорту рефері він не завдає. Нормальна, зручна і корисна в роботі річ. Сподіваємося, що і у наших українських арбітрів цей пристрій стане звичайним атрибутом. Проблема в його вартості і в тому, що виробляють їх лише кілька зарубіжних компаній, вони й диктують ціну. Розробляти самим такі пристрої немає сенсу: вони не будуть масово затребувані і не окуплять витрат на розробку. Арбітрам ФІФА з топ-групи для обслуговування міжнародних матчів видають ці переговорні пристрої безкоштовно ".

ПЕЙДЖЕР: "ПЛЮС ОДИН ПРАПОРЕЦЬ - 200 ЄВРО"

Орєхов: "Сучасні прапорці асистентів арбітра лише на вигляд такі ж, як і раніше. Тепер це Referee Paging System - пейджерних система. Всередині порожнини прапорця знаходиться батарейка і передає сигнал пристрій з антеною. А головний арбітр, виходячи на поле, надягає на руку спеціальний приймач. Коли бічний рефері піднімає прапорець, він натискає на ньому кнопку, і в цей час приймач на руці головного починає вібрувати і пищати. це допомагає арбітру в полі не прогавити жести рефері на лінії. Система коштує 500 євро з двома прапорцями і 700 - з трьома. При це м прапорці з різних комплектів можуть не підійти - не співпадуть радіочастоти. Прапорці із одного комплекту маркуються одного кольору заглушками на рукоятках ".

Іщенко: "Це пристрій важливо при небезпечних моментах в штрафний, коли арбітр сконцентрований на гравцях, на ситуації, а тут поза грою. Бічний привертає увагу головного, і той швидко реагує на ситуацію. Незручностей особливих немає: невеликі батарейки у прапорці або пристрій на руці арбітра вагою не обтяжують ".

А ЧИ ПОТРІБНО ВСЕ ЦЕ?

Іщенко: "Десять років тому ми не знали, що таке мобільний телефон, а зараз з ним навіть діти ходять. Батькам зручно - завжди знають, де їхня дитина. Так і у футболі, технічні нововведення можуть піти лише на користь. Адже зараз глядачі бачать набагато більше арбітрів. у Лізі чемпіонів поле оточують 18 камер. Вони захоплять будь-який епізод з будь-якого ракурсу, а у рефері такої можливості, на жаль, немає. наприклад, був я в минулому році на зборах в Туреччині. Сам я люблю фотографію, у мене непоганий фотоапарат, і на одному товариському матчі я зняв подачу з флангу в штраф ую з позиції, як дивиться арбітр. На знімку видно, що в п'яти єдиноборствах можна давати свисток. В трьох випадках можна призначати пенальті, в двох - штрафні на користь тих, що обороняються. Йдуть захоплення, штовханина, затримки за форму. Для арбітра цей епізод триває лише якусь частку секунди. Він не може так його сфотографувати, як на знімку. Йому ще треба тримати в полі зору м'яч, траєкторію польоту, воротаря, гравців. Я колегам як показав, так у них очі округлилися: "Це треба показати президентам клубів ! ".

ЯК ЩЕ озброять СУДДІВ? ДОСІ ІМ НА ДОПОМОГУ ДАВАЛИ ТІЛЬКИ ЗАСОБИ ЗВ'ЯЗКУ, АЛЕ НАБЛИЖАЄТЬСЯ ЕЛЕКТРОНІКА, ЯКА ЩЕ Й ВИНОСИТИ ЗА НИХ ВЕРДИКТ, ЗАВДЯКИ "РУКАХ АНРИ"

"Яструбине око": подивіться У БЕРЕЗНІ

Система, аналогічна тій, що застосовується в тенісі. Hawk Eye допомагає визначати, чи перетнув м'яч лінію. З камер, розташованих навколо майданчика, зображення передається на комп'ютер, обробляється, і виходить тривимірна графічна картинка. Телеглядачам і на екрані арени показують сповільнену проекцію польоту м'яча - за лінію чи ні. Всі задоволені, займає це приблизно хвилину. Роботу системи під час матчу забезпечують три людини.

Тенісисти настійно рекомендують футболістам взяти Hawk Eye на озброєння. "З системою" Яструбине око "ми можемо спокійно йти з корту, розуміючи, що програли або виграли не через помилки судді", - говорить Новак Джокович.

Три роки тому на замовлення англійської Прем'єр-ліги почали розробляти футбольну версію "яструбиного очі". Причому перед розробниками поставили завдання: сигнал, чи перетнув м'яч лінію, повинен надійти арбітру протягом 5 секунд. Затягування матчу - велика проблема. Ще одна - дорожнеча системи. Установка Hawk Eye на один корт під час тижневого турніру коштує 20 тисяч доларів. Для футбольного матчу ця сума зростає до 80 тисяч.

Проте ФІФА вже подумує про впровадження цієї системи, яку називає "технологією лінії воріт". Зепп Блаттер обіцяв, що питання будуть розбирати в березні. Після "Руки Анрі" шеф ФІФА став більш поступливими з приводу усіляких допомагають суддям пристроїв.

Після листопадового матчу Франція - Ірландія, коли суддя Ханссон прогавив, як Анрі підіграв собі рукою, після чого французи забили гол і здобули путівку на ЧС-2010, скандал був планетарного розмаху. Ірландці навіть вимагали включити їх на ЧС 33-й командою. У ФІФА ще раз побачили, що суддівських очей не вистачає, скільки не збільшували їх число. Що, можливо, прийшов час електронних очей.

Адже до сих пір всі технічні штучки, які з'являлися у арбітрів, лише покращували зв'язок між ними. Рішення за суддів рація не приймає. А той же Hawk Eye - принципово нове, тут вже електроніка буде виносити вердикт.

І якщо "Яструбине око" в конкретному випадку з Анрі не допоміг би (на відміну, наприклад, від хрестоматійного фіналу ЧС-1966 імені Тофіка Бахрамова), то відеоповтор - дуже навіть.

Відеоповторів: "МАТЧІ затягнутися на 4 ГОДИНИ"

Головний аргумент проти - відеоповтори затягнуть час матчу. "Суддя піде з'ясовувати, чи була гра рукою, і побачить, що перед цим був поштовх іншого гравця і штрафний повинен бути взагалі в іншу сторону ... І почнуться дебати. Матчі триватимуть по чотири години", - говорить президент УЄФА Мішель Платіні, затятий противник технічних нововведень в грі: "Футбол повинен бути з людським обличчям".

Контраргумент: були б відеоповтори - не було б сліз Ірландії, що затопили Францію так, що видно тільки рука Анрі. Повтори допоможуть уникнути багатьох кошмарних суддівських помилок.

І самі судді, схоже, "за". Знаменитий у минулому арбітр П'єрлуїджі Колліна говорить: "Пора вдатися до використання високих технологій. Зараз суддя, на якому лежить така відповідальність, бачить те, що відбувається найчастіше гірше телеглядачів, озброєних відеоповторами".

"Якщо повторити не будуть надовго переривати матч, можуть бути корисними, - вважає український рефері Ігор Іщенко. - Дивлячись як це буде реалізовано технічно. Якщо арбітру доведеться бігти кудись на сектор, а футболісти тим часом вип'ють весь припасений на матч чай, і рішення ще немає, то це погано. Якщо ж на це буде йти 30 секунд або хвилина, і зроблено застереження про кількість "відеопопиток" за матч, то нічого поганого в цьому немає ".

РОЗУМНІ М'ЯЧІ

Це нововведення чекали ще на чемпіонаті світу-2006 в Німеччині. Поле по периметру оточено датчиками. А всередині м'яча - мікрочіпи, які посилають 2000 сигналів в секунду на відстані 300 метрів. Як тільки м'яч перетинає лінію поля, йде сигнал арбітру (ще один пристрій на його руці!).

За "ударно-льотним" характеристикам Smart Ball від звичайного м'яча не відрізняється. Чи не розрізавши його, не можна визначити, що в ньому є начинка. Була ще ідея оснастити чіпами і самих футболістів, що повинно було допомогти визначати у гравців офсайд. Але до цього не дійшло, а от "розумний м'яч" потестувати: на юнацькому (U-17) ЧС-2005 в Перу і на клубному ЧС-2007 в Японії. Всякий раз ФІФА відправляла м'яч на доопрацювання, погрожуючи, що в ПАР-2010 їм вже точно гратимуть. (Правда, датчики будуть не по всьому периметру поля, а тільки на лінії воріт - визначати, чи був гол). Два роки тому програму згорнули - у ФІФА пропав інтерес до технічних нововведень у футболі - але тепер-то він знову з'явився ...

Як мене ПРАВИЛА ФУТБОЛУ

1848 В Кембриджі склали футбольні правила, 10 пунктів.

1860 року в Англії створена перша в світі Футбольна асоціація. Ратифіковані 14 правил гри.

+1871 Обумовлена позиція голкіпера, йому дозволено грати руками у воротарському майданчику. До цього ворота захищали найближчі до них гравці.

+1872 Ввели кутовий удар. До стійок стали прив'язувати поперечну стрічку, чіткіше обмежуючи висоту воріт.

1874 За грубі порушення гравців стали вилучати з поля. Після перерви команди зобов'язали змінюватися половинами поля.

1875 Стрічку між стійками замінили поперечиною.

1877 уніфікованих час матчу: 90 хвилин.

1878 Арбітри вперше застосували свисток. До цього подавали команди голосом або шкільним дзвоником.

1883 Ввели вкидання двома руками з ауту. До цього м'яч в гру з бічної лінії вводили ногою.

1890 На ворота стали натягувати сітку.

+1891 Введено пенальті, спочатку їх дозволялося пробивати з будь-якої точки в 12 ярдів (10,97 метра) від воріт. З'явилися ще два бокових судді, лайнсмени. А головний арбітр став працювати на полі, а не з трибуни.

1903 Воротарям дозволили грати руками в усій штрафний.

1904 Утворено ФІФА.

1912 Коли гравець б'є пенальті, іншим не можна наближатися до точки удару ближче ніж на 10 ярдів (9,15 метра).

Тисяча дев'ятсот двадцять чотири Стали зараховувати голи, забиті безпосередньо з кутового удару.

1925 Зміна в правилах офсайду: між гравцем і воротами повинно бути вже не 3, як було в оригінальних правилах, а 2 суперника (після чого результативність в Англії за сезон підскочила з 2,5 до 3,4 гола за матч).

1929 Воротарям наказано при пенальті залишатися на лінії воріт, лише поки гравець не вдарить по м'ячу.

1933 Вперше футболісти вийшли на поле з номерами на футболках: в фіналі Кубка Англії у "Евертона" були номери від 1 до 11, а у "Манчестер Сіті" від 12 до 22.

1939 Номери на футболках стали обов'язковими.

1951 Для зручності при телетрансляції стали використовувати білий м'яч.

1958 Вперше дозволені заміни. Міняти можна лише травмованого воротаря і одного травмованого польового гравця.

1970 На ЧС-70 вперше застосовані жовті і червоні картки.

1990 Зміна в правилах офсайду: тепер гравець, який перебуває на одній лінії з суперником, не рахується в положенні поза грою.

Тисячу дев'ятсот дев'яносто один З'явився четвертий арбітр, резервний: може замінити головного і допомагає йому по ходу матчу (в фіналі ЧС-2006 саме четвертий арбітр вказав на бодання Зідана Матерацці).

Одна тисяча дев'ятсот дев'яносто дві Голкіперу заборонено брати в руки м'яч, який відкидає йому свій гравець.

+1993 Введено правило "золотого гола": в додатковий час грають до першого забитого м'яча. У 2002-му замінили правилом "срібного гола": в додатковий час грають до кінця 15-хвилинки, в якій було забито гол. Після Євро-2004 це правило було скасовано.

1994 Засновано технічна зона біля лав запасних, межі якої тренерам заборонено залишати. На прохання телевізійників форма "людей в чорному" стала квітчастій: правилами ФІФА арбітрам дозволені чорний, червоний, синій, жовтий, зелений кольори.

2006 Суддями наказано не випускати на поле гравців з прикрасами (навіть залепліваются сережки пластиром). Тільки в Англії можна грати з гладким обручкою.

2009 у Лізі Європи введена система з шістьма арбітрами. Два додаткових розташовуються за воротами команд.

Дивіться PDF-версію матеріалу

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Арсенал футбольного арбітра.". інші Новини футболу дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Сивак Олег

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

А ЧИ ПОТРІБНО ВСЕ ЦЕ?
ЯК ЩЕ озброять СУДДІВ?