Полезные материалы

ЧОМУ ЖІНКАМ СКЛАДНО схуднути?

Знайома всім нам картина: вийшовши заміж або, що ще частіше, після пологів жінка помітно додає у вазі.Струнка дівчина перетворюється в огрядну жінку, сукні 46-го розміру замінюються на наряди 52-го."Спокійна, розмірене життя плюс хороший апетит", - робимо ми висновок.І дуже сильно помиляємося.Що стоїть за подібним ожирінням?Про це розмова нашого кореспондента Н. Умеренкова з лікарем рідкісної спеціалізації - гінекологом-ендокринологом Мариною Арнольдівна Горбунова, завідуючої акушерсько-гінекологічним відділенням медичної асоціації "Здорове покоління".

Кор. Марина Арнольдовна, багато жінок, які до тридцяти років одужали на двадцять з гаком кілограмів, стверджують, що від інтенсивного голодування немає ніякого толку. Виснажуючи себе голодом, вони не тільки не можуть скинути ні кілограма, але навіть повніють. Настільки парадоксальне заяву наводить на думку про лукавство співрозмовниці або про зіпсованих вагах.

М. Горбунова. Тим часом і ваги справні, і голодування може дійсно викликати ще більшу надбавку у вазі. Справа в тому, що жирова тканина виконує роль гормонопроізводящего органу, стимулюючого обмін речовин і як наслідок ще більше ожиріння. Підкреслюю, при абсолютному голодуванні, яке, на мою думку, абсолютно протипоказано огрядним жінкам.

Підкреслюю, при абсолютному голодуванні, яке, на мою думку, абсолютно протипоказано огрядним жінкам

Інша поширена помилка - приписувати надмірну повноту переїдання, невгамовному апетиту. Жінка каже, що не їсть більше в порівнянні з тим часом, коли була стрункою, але їй мало хто вірить.

Кор. Перш за все уточнимо, що ми ведемо мову не про тих жінок, які після пологів додали два-три кілограми, у кого дівочі форми округлилися і стали більш жіночними. Ми маємо на увазі тих, хто за досить короткий термін поправився на десять, п'ятнадцять, двадцять кілограмів. Що ж стало причиною ожиріння?

М. Горбунова. Цей стан має цілком певне медична назва - нейро-обмінно-ендокринний синдром. Виникає він як патологічна реакція на стреси. Причому не взагалі на стреси, як гостре переживання (позитивне чи негативне), а на ті стреси, які неминучі в житті більшості жінок. Період статевого дозрівання, початок статевого життя, вагітність, пологи - все це великі випробування для організму жінки. В ідеалі її організм повинен впоратися з навантаженням, компенсувати її і прийти в норму. Це схоже на поштовх по маятнику, який перебував у спокої. Розгойдуючись якийсь час, маятник поступово скорочує амплітуду коливання і знову завмирає. При сильному страху, наприклад, у людини може різко підвищитися тиск і почастішати серцебиття, але, коли небезпека відступає, все приходить в норму.

А тепер уявіть, що у організму, як у саморегульованої системи, є слабка ланка, скажімо, спадкова схильність до якогось захворювання. Через стреси регулює механізм ламається - маятник зупинитися не може і продовжує розгойдуватися.

Кор. І поломка слід за поломкою? Адже слово "синдром" в терміні "нейро-обмінно-ендокринний синдром" позначає комплекс симптомів?

М. Горбунова. У цьому вся біда. Нехай мої слова прозвучать по-блюзнірськи, але саме по собі ожиріння, його естетична непривабливість не хвилюють лікаря. Його турбує стан організму жінки, а тут проблеми ростуть сніжним комом. Різка надбавка у вазі тягне за собою періодичні підвищення тиску і як наслідок - гіпертензію (гіпертонію), набряклість, а в майбутньому - порушення функції нирок, сечокам'яної хвороби, збої в вуглецевому обміні і в перспективі - діабет. При цьому синдромі знижується функція щитовидної залози, яка відає рівнем обмінних процесів, що, у свою чергу, теж веде до підвищення ваги (так утворюється замкнене коло). Крім того, погіршуються інтелектуальні здібності, втрачається пам'ять, з'являються швидка стомлюваність, дратівливість.

Картина досить сумна, але, на жаль, далеко не повна. Порушення гормонального обміну проявляється і в тому, що жіночі гормони як би не синтезуються в організмі до кінця, і їх "виробництво" зупиняється на проміжну ланку - чоловічому гормоні тестостероне.

Кор. І у жінки з'являються ознаки "мужності"?

М. Горбунова. Говорячи науковою мовою, гіперандрогенії. З'являються вусики, волоски на підборідді, по серединній лінії живота, на внутрішній поверхні стегон. Як правило, порушення менструального циклу, безпліддя і ризик розвитку онкологічних захворювань.

Кор. Отже, сама по собі різка надбавка у вазі - грізна ознака. Які ж фахівці займаються подібними пацієнтами? До кого потрібно звертатися?

М. Горбунова. Доводиться визнати, що цими жінками займаються всі і ніхто конкретно. Стало пустувати серце - йдуть до кардіолога, піднімається тиск - направляються до терапевта, з'явилися камені в жовчному міхурі - звертаються до хірурга. Часті нерегулярні кровотечі - і гінеколог постійно спрямовує на вишкрібання порожнини матки. Ендокринологи не люблять зв'язуватися з нейро-обмінно-ендокринних синдромом. По-перше, тому що їм вистачає діабетиків і хворих з порушеннями функцій щитовидної залози, а по-друге, тому що "наш синдром" вимагає дуже великої участі самого пацієнта. Я не призначаю лікування, поки жінка не зробить сама певні кроки. Дія таблеток, які я напишу, жирова тканина просто зведе нанівець.

Кор. Давайте уточнимо. До вас приходять подібні жінки зі скаргами на ...?

М. Горбунова. На безпліддя найчастіше. Ось характерний приклад. Молода жінка три роки тому вийшла заміж. Поправилася на двадцять кілограмів. Все у неї в родині йде чудово, тому що чоловікові вона подобається і товстенькою. Одна біда - немає дітей. Мої застереження викликають великі сумніви (зауважте, що часу на прийомі для лекцій просто немає). Під час другого візиту з великим сумом помічаю - в ній не схудли ні на грам, і те ж бажання, щоб лікар зробив чудо. Допоміг випадок - я показала їй пацієнтку, яка була наступною в черзі. П'ятдесят років, і така кількість захворювань, що ми не знаємо, за що хапатися. А починалося все з того, що різко поправилася ...

Кор. Значить, все-таки треба схуднути. І голодувати при цьому не можна. Тоді яким же чином?

М. Горбунова. Дотримуючись сувору дієту. Виключити глюкозу (тобто цукор), перейти на фруктозу, цукрозамінники. Зменшити споживання солі, але не до того, щоб взагалі є повну преснятіну. Забути про соліннях, маринадах, копченині, цукерках всіх видів, тістечок, хлібі, макаронах. З овочів, фруктів їсти можна все, крім картоплі та бананів. У раціоні обов'язково повинен бути присутнім білок тваринного походження - м'ясо, морепродукти (риба, кальмари, креветки). Дуже важливим є режим прийому їжі. Якщо, наприклад, жінка з ранку з'їла шматочок сиру, то вона має право, відчувши почуття голоду, через 40 хвилин з'їсти морквину. Ще через годину вона може з'їсти шматочок якісного м'яса або курки або приготувати салат з кальмарів. Ще через 30 хвилин - йогурт. Іншими словами, приймати їжу якомога дрібнішими порціями і як можна частіше.

Кор. Дотримання дієти вимагає великих вольових зусиль. Не всім це під силу. Можливо, є сенс вдатися до настільки модним нині харчовим добавкам?

М. Горбунова. У своїй практиці я їх не застосовую. Якщо ж пацієнтка все-таки хоче зменшити вагу за допомогою харчових добавок, я закликаю користуватися тільки перевіреними засобами відомих фірм. Але насправді сенс дієти полягає якраз в тому, щоб вона не була насильством над організмом і над психікою. Ви змінюєте стиль життя, причому міняєте назавжди. Адже це стан буде супроводжувати вас все життя. Почати можна навіть з якоюсь психологічної гри: я не їм шоколад не тому, що терплю, пересилює своє бажання, а тому, що взагалі шоколад не люблю, він огидно солодкий, запах у нього нудотний і вид несимпатичний. Зате я можу дозволити собі нехай десять грам, але шикарного французького сиру або дорогий йогурт.

Кор. Отже, перші результати досягнуті, жінка почала худнути. Що далі на неї чекає?

М. Горбунова. У багатьох цей перший поштовх відразу ж супроводжується поліпшенням загального стану, синхронізацією обмінних процесів. Жінка це відчуває, і настрій її помітно поліпшується. На другому-третьому візиті, коли вона тільки входить в кабінет, я по очах бачу - справа піде. Подальше завдання ендокринолога - розвинути успіх: нормалізувати діяльність щитовидної залози, відкоригувати водно-сольовий баланс, створити рівний гормональний фон. Всьому цьому сприяє спеціальна терапія, проводити яку, повторюся, є сенс тільки в союзі лікаря і пацієнта.

Ваше здоров'я

ЛІТНЯ ДІЄТА

Її краще використовувати в сезон овочів, двічі в тиждень протягом місяця. Вона сприяє не тільки схудненню, але і нормалізації роботи шлунково-кишкового тракту.

Сніданок: стакан кислого молока (кислого молока) або склянку ледь теплої води, підсолодженою ложечкою меду.

Другий сніданок (10 год): стакан фруктового соку або трохи фруктів або овочів в сирому вигляді.

Обід: салат із сирих овочів (зеленого салату, зелених цибулі і часнику, редиски, огірків, петрушки, кропу, шпинату, капусти та ін.) І стакан фруктового соку.

Вечеря: так зване мюслі. Приготуйте його так: столову ложку вівсяних пластівців замочіть на 12 годин на трьох столових ложках холодної води. Перед їжею додайте столову ложку бджолиного меду, сік половини або цілого лимона, ретельно розмішайте, натріть на тертці близько 200 грамів неочищених яблук або інших фруктів і викладіть їх на вівсяні пластівці. Зверху посипте мюслі столовою ложкою товчених волоських горіхів, мигдалю або арахісу.

ДІЄТА Бантінг

Доктор Бантінг, фізіолог за фахом, розробив дієту, яка містить білкові речовини, жири, навіть вуглеводи, але в помірних кількостях. Її можете застосовувати досить довго, тобто до тих пір, поки не нормалізуете свою вагу.

Сніданок: несолодкий кави з молоком.

Обід: 250 г м'яса відвареного або смаженого без жиру, лимон, 40 г житнього хліба, яблуко, чашка несолодкого кави або чаю.

Вечеря: 200 г курчати, смаженого без жиру (на гратах), 40 г житнього хліба, яблуко.

Що стоїть за подібним ожирінням?
Що ж стало причиною ожиріння?
І поломка слід за поломкою?
Адже слово "синдром" в терміні "нейро-обмінно-ендокринний синдром" позначає комплекс симптомів?
І у жінки з'являються ознаки "мужності"?
Які ж фахівці займаються подібними пацієнтами?
До кого потрібно звертатися?
Тоді яким же чином?
Можливо, є сенс вдатися до настільки модним нині харчовим добавкам?
Що далі на неї чекає?