Полезные материалы

У створенні Китайсько-пакистанського економічного коридору «третім» може стати Саудівська Аравія

Приказку «Кігтик загруз, всій пташці пропасти» в Ісламабаді можуть і не знати, але, з огляду на десятки мільярдів доларів, обіцяних Пакистану в обмін на участь в китайському проекті «Один пояс, один шлях», не складно зрозуміти, чому недавній «стратегічний партнер» США відмовився брати гроші від МВФ і відправив на навчання своїх офіцерів замість Америки в Росію.

Приказку «Кігтик загруз, всій пташці пропасти» в Ісламабаді можуть і не знати, але, з огляду на десятки мільярдів доларів, обіцяних Пакистану в обмін на участь в китайському проекті «Один пояс, один шлях», не складно зрозуміти, чому недавній «стратегічний партнер» США відмовився брати гроші від МВФ і відправив на навчання своїх офіцерів замість Америки в Росію

Глава уряду Пакистану Імран Хан в Саудівській Аравії

Зазвичай новий державний керівник, вирушаючи в перший закордонний візит, прокладає вектор своєї зовнішньої політики на перспективу. Новий глава пакистанського уряду Імран Хан відправився з першим візитом до Саудівської Аравії, головну «нафтову вишку» ОПЕК. Пакистанська The Express Tribune вважає , Що Ер-Ріяд готує великий пакет фінансової допомоги новому уряду Пакистану. Перемогло на виборах Пакистанський рух за справедливість (PTI) на чолі з Імран Ханом і його уряд мають потребу в швидкому поповненні валютних резервів - криза на порозі. У цій не новою для країн, що розвиваються ситуації є один знаменний поворот: Пакистан категорично не хоче брати гроші в борг у Міжнародного валютного фонду (IMF), де першу скрипку грає Вашингтон. Треба сказати, адміністрація США зробила чимало для охолодження відносин з Пакистаном. Дональд Трамп обрізав 300 мільйонів доларів військової допомоги Ісламабаду, а Майк Помпео пригрозив, що грошей від МВФ Пакистан не отримає, оскільки вони можуть піти на погашення китайських кредитів.

Помпео не так вже неправий: найбільший проект міжконтинентальної ініціативи «Пояс і шлях» Пекін почав саме з Ісламабадом, обіцяючи йому 62 мільярди доларів кредитів. Мова йде про Китайсько-пакистанському економічному коридорі (China-Pakistan Economic Corridor - CPEC), який японська Nikkei вважає «Найбільшим елементом» китайської ініціативи і «серцевиною все більш тісного союзу двох азіатських держав». Пообіцявши ще в 2013 році 46 мільярдів доларів, Китай став найбільшим постачальником прямих валютних інвестицій в Пакистан. Під ці гроші Ісламабад заговорив про економічне відродження країни. Роль цього проекту для Ісламабада величезна - «коридор» скорочує в п'ять разів маршрут з китайського Кашгара в пакистанський порт Гвадар в Ормузькій протоці. Звідти морським шляхом китайські і пакистанські товари попливуть в країни Близького Сходу і Північної Африки. Власне, вже пливуть. З 13 листопада 2016 року маршрут працює на постійній основі.

З 13 листопада 2016 року маршрут працює на постійній основі

Китайсько-пакистанський транспортний коридор

CPEC (читай: китайські інвестиції в інфраструктуру і енергетичний сектор) дійсно допомагає Пакистану стати економічно самодостатньою державою, подолати брак електроенергії, модернізувати транспортну інфраструктуру в західних і північно-західних районах країни, побудувати автомагістралі, залізниці, аеропорти. А Піднебесна отримує доступ до країн Перської затоки, Близького Сходу і Африки в обхід Малаккского протоки. Можна сказати, Пекін викуповує собі друзів з-під носа у США.

За три останні роки Китай вклав в «пакистанський коридор» 19 мільярдів доларів, 9 з 22-х запланованих двома країнами проектів вже завершено. The Express Tribune підрахувала , Що на 18 вересня поточного року «пакистанський коридор» дав роботу 58,325 робочим, з яких китайці складають лише 10 тисяч з невеликим. На цьому тлі обіцяні Майком Помпео у вересні 113 мільйонів доларів «на збільшення економічної підтримки Індійсько-Тихоокеанського регіону» виглядають жартівливими. Однак ...

Минулі в Пакистані вибори і зміна уряду відбилися на ставленні пакистанської еліти до «Поясу і шляхи». Ісламабад злякався ... китайців. Правильніше сказати, збільшення частки Китаю в пакистанській економіці. Власне, саме це і штовхнуло нового главу пакистанського уряду в обійми членів саудівської королівської сім'ї. І обійми тут же стиснулися: Ер-Ріяд заявив, що входить в CPEC «як третій головний економічний партнер», пише The Express Tribune. «Делегація вищого рівня, очолювана саудівським міністром енергетики відвідає Пакистан в перший тиждень жовтня для переговорів по CPEC та інших питань», - вирішили в Ер-Ріяді.

Справа в тому, що «пакистанський коридор» приніс Ісламабаду і головний біль. 35 мільярдів, вкладених в енергетичний сектор, що страждає від крадіжок електрики, борги споживачів, втрат електроенергії на лініях електропередач, технічних і експлуатаційних проблем, відразу ж худнуть на 8,12 мільярда доларів - це борг. 10-12 мільярдів потрібно вкласти в економіку вже зараз. «Як Пакистан збирається оплачувати китайські позики при стійкому економічному регресії, відповісти не може ніхто», - пише The Diplomat. Тому уряд Імран Хан вже початок урізати масштабні плани Китайсько-пакистанського економічного коридору, називаючи це «новими пріоритетами». І, зокрема, замість китайських грошей на будівництво нафтопереробного заводу в порту Гвадар пропонує взяти саудівські ...

І, зокрема, замість китайських грошей на будівництво нафтопереробного заводу в порту Гвадар пропонує взяти саудівські

порт Гвадар

Метання навколо «Пояси і шляхи» почалися не тільки в Пакистані. Минулого тижня відмовилася від китайських планів будівництва трьох нафто-газопроводів та проекту залізниці на 20 мільярдів доларів Малайзія, несподівано назвала проект «Пояс і шлях» «новою формою колоніалізму». М'янма значно скоротила участь китайської CITIC Group в розвитку глибоководного порту в Кьяукпью, знизивши частку китайських інвестицій з 10 до 1,3 мільярда доларів.

Для зачарованих китайським доларових достатком політиків від Ісламабаду і М'янми прийшов час протверезіння, час «нових пріоритетів». Не треба бути великим дипломатом, щоб розуміти: іноземні інвестиції не бувають безкоштовними. Недарма, повернувшись з Ер-Ріяда, Імран Хан мовчить про те, чим доведеться розплачуватися за «цілий пакет фінансової допомоги» від Саудівської Аравії.

Якщо Ви помітите помилку в тексті, виділіть її та натисніть Ctrl + Enter, щоб відіслати інформацію редактору.