Полезные материалы

NEWSru.com :: Британія і Аргентина відзначають 30-річчя Фолклендської війни новим загостренням

У Великобританії й Аргентині в понеділок відзначають 30-річчя початку війни через Фолклендських островів, які в країнах Латинської Америки вважають за краще називати Мальвінськими
Жалобні церемонії відбуваються на тлі нового загострення
В Аргентині обурені тим що Буенос-Айрес називає британськими провокаціями

У Великобританії й Аргентині в понеділок відзначають 30-річчя початку війни через Фолклендських островів, які в країнах Латинської Америки вважають за краще називати Мальвінськими. Жалобні церемонії відбуваються на тлі нового загострення. Його причиною стала фінансова криза, що змусила британців скорочувати витрати на військово-морський флот, і їх же спроби розробляти нафтові родовища на спірних територіях. В результаті сторони звинуватили одна одну в колоніалізм. А суперечка через острови досяг найвищого за останні 30 років напруження.

У Великобританії прем'єр-міністр Девід Кемерон в понеділок заявив, що вторгнення Аргентини на Фолкленди три десятиліття тому було "глибоко неправильним", спрямованим на позбавлення остров'ян свободи. Він також підтвердив прихильність Британії захисту права жителів островів вибирати свою долю, передає агентство AFP.

У свою чергу президент Аргентини Крістіна Фернандес заявила напередодні, що її країна все ще має суверенне право на Мальвінські острови. Президентська кампанія по поверненню островів, можливо, досягла своєї найвищої точки, пише AP. Фернандес готова очолити сотні патріотичних мітингів по всій країні, щоб змусити Лондон визнати свій суверенітет над архіпелагом.

У січні Девід Кемерон звинуватив аргентинців в "колоніалізм". У відповідь Буенос-Айрес назвав Британію "синонімом колоніалізму", яка бажає "переписати історію", нагадує Euronews .

Крім того, в Аргентині обурені тим, що Буенос-Айрес називає британськими провокаціями. У минулому році британські нафтові компанії почали розвідку родовищ вуглеводнів поблизу спірних островів. За даними аналітиків, вартість запасів нафти на островах може скласти десятки мільярдів доларів, пише AP. У березні аргентинська влада заявили, що подадуть в суд на британців.

Буенос-Айрес також подав офіційну скаргу в ООН, в якій звинуватив Лондон у мілітаризації території. Зокрема, Аргентина незадоволена британськими планами відправити до Фолклендських островів новітній есмінець "Донтлесс". Лондон, втім, назвав переміщення корабля "плановою процедурою".

Крім того, напередодні 30-річчя початку війни на острови був відряджений з "рутинної" місією в якості пілота пошуково-рятувального вертольота онук королеви Єлизавети II принц Вільям. Він провів на Фолклендах кілька тижнів. Слово "рутинну" взяла в лапки не аргентинська, а британська газета The Guardian , Відзначає сайт BFM.ru .

Незадовго до цих подій - в грудні 2011 року - країни південноамериканського торгового блоку Mercosur (Бразилія, Парагвай і Уругвай) в знак солідарності з Аргентиною закрили свої порти для кораблів, що ходять під прапором Фолклендських островів. Ця заборона, втім, легко переборна, оскільки суду остров'ян користуються британським прапором, зазначає BFM.

Тим часом аргентинці організують щось на зразок економічного бойкоту островів, внаслідок чого один апельсин коштує в Порт-Стенлі близько двох доларів. У магазинах дефіцит яєць, а в єдиному міському готелі з меню зникло американське пиво. Особливе невдоволення викликають передбачувані спроби аргентинської сторони вплинути на владу Чилі з метою скасувати щотижневий авіарейс з Фолклендських островів - єдиний зв'язок остров'ян з материком.

За два тижні до річниці видання спільно з компанією ICM Research провело опитування, з'ясував, що 61% англійців вважає: "Британія має захищати Фолкленди за всяку ціну до тих пір, поки самі остров'яни хочуть, щоб їх захищали". Лише 31% опитаних поділяє думку, що Лондон має розпочати переговори з аргентинцями на предмет можливої ​​передачі островів.

Фолклендская війна розпочалася 2 квітня 1982 року. Аргентина, якою тоді керувала військова хунта, скористалася послабленням військової присутності Англії в Південній Атлантиці після скорочень ВМС, які провело консервативний уряд Британії, і зайняла острови, які аргентинці називають Мальвінськими. Великобританія відповіла на цей крок відправкою в район конфлікту двох третин своїх ВМФ, що стало найбільшою військово-морської операцією Британії після Другої світової війни.

Конфлікт тривав 74 дні і закінчився перемогою англійців. Загинули понад 250 британських і 649 аргентинських військових. Крім того, в результаті помилкового залпу, виробленого британським кораблем, були вбиті три мешканки Фолклендських островів. У політичному відношенні Фолклендська війна призвела до падіння диктаторського режиму в Аргентині. Диктатор генерал Леопольдо Гальтієрі пізніше отримав тюремний термін за некомпетентність, виявлену ним під час конфлікту.