Полезные материалы

Артроз кульшового суглоба (коксартроз)

  1. Стадії артрозу тазостегнового суглоба (1,2,3 і 4 ступеня)
  2. Лікування артрозу тазостегнового суглоба

Коксартроз - це деформуючий артроз тазостегнового суглоба. Стабільно посідає одне з провідних місць серед дегенеративно-дистрофічних захворювань опорно-рухового апарату. Це обумовлено навантаженням на суглоб. Артроз починається з суглобового хряща, який стоншується, фрагментируется, разволокняется і таким чином втрачає свої амортизаційні властивості. Реагує і кісткова тканина суглоба, утворюються крайові кісткові розростання. Розвиваються склероз замикаючих пластин суглобових поверхонь, формуються кісти в голівці стегнової кістки і тканинах вертлюжної западини.

Детальніше про: лікування артрозу

Коксартроз розвивається при дисплазії кульшового суглоба (недорозвинення кісткової тканини і співвідношень головки і вертлюгової западини з формуванням вивиху або підвивиху). При порушенні кровопостачання головки стегнової кістки розвивається її асептичний некроз, який супроводжується артрозом. Причиною розвитку артрозу можуть бути травми (забій, вивих, перелом), навіть мінімальні (мікротравми), але регулярні. Запальні зміни в суглобі (коксит) досить часто трансформуються в швидко розвивається артроз.

При коксартрозе завжди реагує хребет і колінний суглоб Бувають випадки, коли пацієнт звертається з болем в коліні. При цьому з'ясовується, що причина болю в коліні - є прихований поточний коксартроз.

Провідна скарга при коксартрозе - це біль в паху або сідниці

Провідна скарга при коксартрозе - це біль в паху або сідниці

Стадії артрозу тазостегнового суглоба (1,2,3 і 4 ступеня)

Виділяють три стадії:

У першій стадії дискомфорт виникає епізодично після тривалого фізичного навантаження (ходьба, біг), рідше - в області стегна або колінного суглоба. Болі після нетривалого відпочинку проходять. Рухи не обмежені, хода не змінена.

У другій болю в тазостегновому суглобі посилюються, поширюються в стегно і пах. Виникають болі вже і в спокої. З'являється кульгавість після тривалої ходьби. Порушена функція суглоба, рухи в ньому обмежені. Поступово формується контрактура (фіксоване положення суглоба в стані легкого приведення або згинання). Сила м'язів знижується, їх маса поступово зменшується. Головка стегнової кістки деформується, порушується структура кісткової тканини головки, зменшується суглобова щілина, що чітко видно на рентгенограмах.

У третій болю носять постійний характер і виникають навіть вночі. Ходьба без опори на тростину скрутна. Рух скрутні, різко обмежені, виражена сгибательно-яка веде контрактура і гіпотрофія сідничних м'язів, м'язів стегна і гомілки через їх недовантаження. Хворий змушений спиратися при ходьбі на пальці стопи, щоб дістати підлогу і нахиляти тулуб в уражену сторону для компенсації укорочення кінцівки.

Четверта стадія - руху в тазостегновому суглобі відсутні

Діагноз - коксартроза виставляється на підставі клінческого обстеження і даних рентгенографії (див. Діагностика патології суглобів ). Рентгенографія дозволяє уточнити причину процесу - наприклад, при дисплазії суглоба. Досить часто артроз розвивається внаслідок перенесеного артриту . Тому при мінімальних неприємних відчуттях проводять УЗД або МРТ тазостегнового суглоба для виявлення ознак запалення.

Лікування артрозу тазостегнового суглоба

При I - II стадіях лікування проводиться в поліклінічних умовах. Завдання доктора з'ясувати причину, зняти біль, збільшити обсяг рухів в тазостегновому суглобі і поліпшити харчування кістки і хряща. Важливо зупинити зниження висоти хряща, поліпшити його еластичні властивості. У ряді випадків вдається збільшити висоту хряща, що можна проконтролювати за допомогою УЗД і рентгена .

При III стадії консервативне лікування крім зазначених заходів включає внутрішньосуглобове введення протизапальних препаратів і замінників суглобової жідвості.

Важливими є ЛФК, розробка тазостегнового суглоба, масаж, фізіопроцедури, внутрішньосуглобові введення ліків і замінників синовіальної рідини, хондропротектори і інші медикаменти. Тактика лікування коксартрозу залежить від встановленого діагнозу і причини розвитку захворювання (див. Як ми лікуємо ).

При вираженому обмеження або відсутності рухів в суглобі і неефективності консервативного лікування показано ендопротезування (хірургічна заміна суглоба на металевий).

«Ефективним лікування може бути тільки при правильному діагнозі». Або стосовно конкретного захворювання: «Діагностика та лікування тазостегнового суглоба проводиться в Центрі« Меддіагностика ».