Полезные материалы

Гонартроз колінного суглоба 1 ступеня: причини, симптоми і лікування

  1. причини
  2. характерні симптоми
  3. діагностика
  4. методи лікування

Гонартроз - це захворювання опорно-рухового апарату, яке супроводжується руйнуванням колінного суглоба (в основному руйнується суглобовий хрящ) і призводить до погіршення його функції.

Патологія частіше зустрічається у людей старше 50 років в силу вікових змін в організмі. У молодих людей хвороба виникає при впливі несприятливих факторів, що призводять до порушення метаболізму в тканинах суглоба.

Гонартроз колінного суглоба 1 ступеня - це початкова стадія захворювання (повний огляд недуги читайте за посиланням: http://sustavzdorov.ru/artroz/gonartroz-kolennogo-sustava-1-stepeni-217.html ). Діагностика і своєчасне лікування на цій стадії зупиняє розвиток незворотних змін хряща і сприяє повному одужанню.

Діагностика і своєчасне лікування на цій стадії зупиняє розвиток незворотних змін хряща і сприяє повному одужанню

Далі в статті: причинні, ознаки, методи діагностики і терапії першого ступеня гонартроза.

причини

При гонартрозе відбувається витончення, руйнування суглобного хряща; порушення харчування та обміну речовин в хрящі і кістках, що утворюють колінний суглоб. Імовірність виникнення патології збільшується в літньому віці в результаті уповільнення обмінних процесів і погіршення мікроциркуляції крові, лімфи, суглобової мастила - що пов'язано з природним старінням організму.

Фактори, що сприяють розвитку патології у молодих людей:

  1. надмірна вага тіла (ожиріння) збільшує навантаження на колінні суглоби;
  2. порушення обміну речовин (гіперпаратиреоз, цукровий діабет);
  3. травми і операції на колінному суглобі;
  4. варикозне розширення вен;
  5. згубні звички (куріння, зловживання спиртними напоями).

За статистикою несприятливі фактори збільшують ризик появи гонартроза в 5 разів.

характерні симптоми

Початкова стадія гонартроза протікає малосимптомний, прогресує повільно і не порушує щоденної активності. Тому хворі, які мають 1 ступінь захворювання, рідко звертаються до лікаря.

У той же час, проведення терапії на цій стадії захворювання збільшує шанси на одужання і попереджає розвиток незворотних змін в колінних суглобах. Лікування 2-3 ступеня тільки сповільнює прогресування патології, але не відновлює зруйновану хрящову і кісткову тканину.

Симптоми хвороби 1 ступеня:

  • ниючі болі в колінах після фізичних перевантажень (підйом по сходах на 7 поверх і вище, ходьба на відстань більше 2 км, перенесення важких речей маса яких перевищує 10 кг);
  • дискомфорт припиняється після нетривалого відпочинку (10-15 хвилин);
  • тугоподвижность в колінних суглобах після нічного сну (зберігається протягом півгодини);
  • хрускіт в колінах під час бігу, різких присідань - при ходьбі відсутня;
  • швидка стомлюваність м'язів ніг.

При появі перелічених ознак необхідно звернутися до лікаря (ревматолога, артрології, ортопеда).

Наростання клінічних ознак - посилення інтенсивності болю, виникнення дискомфорту при незначному фізичному навантаженні або під час сну, тугоподвижность в суглобах більше години, хрускіт в колінах при ходьбі, кульгавість - свідчать про перехід захворювання у 2 ступінь.

діагностика

Для виявлення ступеня гонартроза лікар-ревматолог (артрології, ортопед) на підставі скарг хворого оцінює характер больового синдрому і умови появи дискомфорту в колінних суглобах.

Для підтвердження діагнозу доктор призначає рентгенологічне дослідження, яке показує зміну суглобової щілини. На ранній стадії патологічні зміни на рентгенограмі можуть бути відсутні.

Підтвердження діагнозу також проводять за допомогою комп'ютерної та магнітно-резонансної томографії (скорочено КТ і МРТ), які виявляють тріщини і нерівності хрящового шару колінного суглоба.

методи лікування

Лікувальні заходи при 1 ступеня гонартроза призводять до повного відновлення хряща колінного суглоба. Для підвищення ефективності терапії необхідно нормалізувати масу тіла, пролікувати супутні ендокринні та судинні захворювання, відмовитися від шкідливих звичок.

При 1 ступеня гонартроза призначають консервативне лікування:

  1. Нестероїдні протизапальні засоби протягом 10-14 днів (німесіл, мовилося, кеторолак).
  2. Хондропротектори протягом 4-6 місяців (дона, хондролон, румалон). Хондропротектори призначають декількома курсами, загальна тривалість терапії звичайно становить 1,5-2,5 року.
  3. Фізіопроцедури (магнітотерапія, ампліпульс, озокерит).
  4. Масаж ніг.
  5. Лікувальна гімнастика. Вправи лікувальної гімнастики необхідно виконувати регулярно протягом усього життя; також корисно відвідувати басейн, кататися на велосипеді.

Уникайте таких фізичних навантажень, як стрибки, біг на довгі дистанції, підняття важких предметів. Для попередження надмірних навантажень на колінні суглоби лікарі рекомендують носити ортопедичне взуття і амортизаційні кросівки.

При підтримці: http://sustavzdorov.ru

Є протипоказання. Необхідна консультація спеціаліста

Читати далі