Полезные материалы

Треба рухатися! Гімнастика для тазостегнових суглобів. Обговорення на LiveInternet

  1. Чому розвивається хвороба?
  2. Особливості виконання лікувальної гімнастики
  3. комплекс вправ
  4. Біль в області тазостегнового суглоба

Суглоби самі по собі є досить крихкою структурою.
Суглоби самі по собі є досить крихкою структурою
В молодості про них ми навіть не замислюємося, вважаючи їх надійну роботу чимось само собою зрозумілим. Але час йде, суглоби зношуються, і людина згадує про їхнє існування.

Хворі суглоби завдають серйозний біль і різко обмежують рухливість людини, і тільки тоді він замислюється про нормальному лікуванні.

На щастя, в більшості випадків лікування проводиться без хірургічного втручання, консервативними методами, в яких одне з найважливіших місць займає лікувальна гімнастика при захворюванні тазостегнового суглоба. Саме вона дозволяє запобігти зрощення хворого суглоба і зберегти рухливість в ньому.

Випив таблетку - і все відразу пройшло. Чи це не мрія всіх пацієнтів? На жаль, при хронічних хворобах такий підхід не дає результату. І артроз - зовсім не виняток.

Чому розвивається хвороба?

Чому так відбувається? Здоровий тазостегновий суглоб за будовою дуже схожий на шарнір, покритий хрящем. Саме завдяки цьому хряща і певної «мастилі», що знаходиться в суглобі, забезпечується необхідна свобода руху. З віком склад цієї «мастила» змінюється, її стає менше, в результаті посилюється тертя і починає стоншується хрящова тканина. Результатом стає деформація хрящів.

В результаті того, що відбувається людина починає відчувати біль в суглобі і починає перерозподіляти навантаження, оберігаючи хвору ногу. Але це призводить до того, що на хворій нозі починають поступово слабшати і атрофуватися м'язи, а біль тільки посилюється.
З огляду на звичку наших людей займатися самолікуванням і тягнути «до останнього» з походом до лікаря, то ми маємо вкрай неприємну ситуацію, коли лікувати людей доводиться вже на пізніх стадіях хвороби. Процес деформації і руйнування хряща на цьому етапі зупинити дуже важко, тому доводиться призначати масу препаратів, які повинні знеболити, зняти спазм м'язів і запалення суглоба, а також допомогти відновити постраждалу хрящову тканину.
Але і цього недостатньо, суглоб необхідно розробляти, м'язи підтримувати в нормальному стані, інакше нога і після лікування не зможе функціонувати нормально.

Ключову роль на цьому етапі, як і протягом усього лікування, грає лікувальна фізкультура. Артроз тазостегнових суглобів, або коксартроз, вважається однією з найбільш важких форм захворювання. Гімнастика значно покращує самопочуття пацієнта. Вона дозволяє активізувати кровопостачання хворого суглоба, а значить, посилює його харчування.
Завдяки вправам збільшується його рухливість, а головне, зменшуються больові відчуття. Регулярні заняття в ряді випадків дають можливість скоротити прийом нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП), які при артрозі використовуються для знеболення.
Це важливо, тому що НПЗП дають багато побічних ефектів, тому чим рідше доведеться їх приймати, тим краще.

Особливості виконання лікувальної гімнастики

Природно, потрібно враховувати, що вправи будуть виконуватися за участю ураженого суглоба, при цьому вони повинні допомагати хворому, а не шкодити. Саме тому вправи при коксартрозе тазостегнового суглоба мають певну специфіку.

Такі вправи можна виконувати дуже енергійно і різко. Мета виконання вправ в тому, щоб розробляти уражений суглоб, а не ускладнити ситуацію, завдавши додаткову травму і без того хворого суглоба. Саме тому вправи носять скоріше статичний, а не динамічний характер.

Враховуйте також той факт, що вправи ЛФК, що виконуються при цьому захворюванні, виключають осьову навантаження на тазостегновий суглоб. Серйозне фізичне навантаження, різкі і глибокі присідання, зайва амплітуда рухів - всі ці фактори можуть призвести до серйозного погіршення ситуації.

Щоб лікувальна гімнастика пішла на користь, потрібно дотримуватися ряду правил:
- Займатися можна тільки в підгострий період хвороби і поза загострень. Коли суглоб сильно болить, гімнастика не відображено.
- Ніколи не можна займатися «через біль» - це лише прискорює руйнування внутрішньосуглобового хряща. Якщо під час вправи ви відчуваєте дискомфорт, потрібно зменшити його інтенсивність, амплітуду, а може, і зовсім припинити тренування.
- Рухи повинні бути плавними, без ривків.
- Займатися потрібно щодня, без пропусків - тільки в цьому випадку буде результат.
- Навантаження повинна збільшуватися поступово, у міру того як організм буде ставати все більш і більш тренованим.

Отже, щоб взяти хворобу під контроль, доведеться докласти зусиль.
Пропоную приклад комплексу, який потрібно виконувати, якщо вражений тазостегновий суглоб.

комплекс вправ

Ляжте на спину, ноги прямі. Відірвіть одну ногу від підлоги і рухайте нею з боку в бік з максимально можливою амплітудою. Намагайтеся не згинати ногу в коліні.

Виконайте 10 разів і поміняйте ноги. При гарній фізичній підготовці можна виконувати одночасний рух ногами, схрещуючи їх.

Лежачи на спині, підніміть пряму ногу на максимально можливу висоту, потім опустіть.
Повторіть 10 разів і поміняйте ноги.

Ляжте на спину. Зігніть ноги в колінах настільки сильно, наскільки це можливо, стопи при цьому повинні стояти на підлозі. Розводите ноги в сторони і зводите назад.

Виконайте 10-15 разів. Намагайтеся поступово збільшувати амплітуду руху.

Сидячи на стільці, постарайтеся нахилитися вперед так, щоб торкнутися руками кінчиків пальців на ногах, потім випростався.
Повторіть 10 разів.

Встаньте прямо, на невисоку підставку або сходинку. Лівою рукою зіпріться на спинку стільця або іншу стійку опору. Відірвіть від підлоги праву ногу і робіть нею махи вперед-назад, поступово збільшуючи амплітуду.
Повторіть 15 разів і поміняйте сторону: обіпріться на стілець правою рукою, а махи робіть лівою ногою. Згодом корисно додати в цю вправу махи убік.

Звичайно, гімнастика не вирішує всіх проблем. Лікування артрозу має бути комплексним. Потрібно не тільки усувати біль, але і впливати на основну причину захворювання - поступове руйнування внутрішньосуглобового хряща. Для цього застосовуються препарати з групи хондропротекторів. До їх складу включені такі речовини, як хондроїтин сульфат і глюкозамін, які блокують активність ферментів, що руйнують хрящову тканину. Такі ліки збільшують зволоженість хряща, його обсяг, стимулюють процеси його відновлення. Може знадобитися і фізіотерапія, корекція харчування, способу життя ..
Проте при регулярних заняттях гімнастикою ліки діють ефективніше, а стан пацієнта поліпшується швидше, так що постарайтеся знайти півгодини в день для того, щоб позайматися. Це того варто!
за матеріалами my-fly.ru , vashaspina.ru

Дивіться також:

Біль в області тазостегнового суглоба

Лікувальна гімнастика для спини, суглобів по Дікуля

Гімнастика для хребта: прості вправи для зміцнення м'язів спини

Чому розвивається хвороба?
Чи це не мрія всіх пацієнтів?
Чому розвивається хвороба?
Чому так відбувається?