Полезные материалы

Наймасштабніші заходи в Казахстані: ціна питання

Кореспондент медіа-порталу Caravan.kz згадав найбільш відомі події в Казахстані, про які заговорив світ. А також дізнався, скільки вони коштували.

1. Саміт ОБСЄ

1-2 грудня 2010 року в Астані відбувся історичний Саміт Організації з безпеки і співпраці в Європі (ОБСЄ), який ознаменував завершення успішного головування РК в даній організації. Саме Казахстану вдалося скликати зустріч на вищому рівні представників ОБСЄ після 11-річної перерви. Саміт вперше пройшов за межами географічної Європи, що підкреслило значення нерозривному зв'язку між азіатськими і європейськими учасниками ОБСЄ.

У Астанинському саміті взяли участь 38 глав держав і урядів, 1 віце-президент, 7 заступників голів урядів, 14 міністрів і інші високопоставлені чиновники з держав-учасниць ОБСЄ і партнерів по співпраці, в тому числі тодішній Держсекретар США Х.Клінтон. У заході також брали участь представники 33 міжнародних і регіональних організацій, включаючи Генерального секретаря ООН Пан Гі Муна, голови Парламентської Асамблеї ОБСЄ Петроса Ефтіміу, Генерального секретаря ОБСЄ Марка Перрена де Брішамбо.

Витрати на проведення саміту ОБСЄ в Астані, за попередньою оцінкою, склали 11 мільйонів євро. Багато експертів тоді заявляли, що витрати, які Казахстану доведеться нести під час свого головування в ОБСЄ, будуть повністю компенсовані зростанням міжнародного авторитету країни.

2. Зимові Азіатські ігри (Азіада 2011)

Зимові Азіатські ігри (Азіада 2011)

У січні-лютому 2011 року міста Астана і Алмати стали центром спортивного життя азіатського континенту. Вперше в Казахстані пройшли VII зимові Азіатські ігри. Проведення Азіади стало можливим, перш за все, завдяки політичній волі Президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва. Незважаючи на наслідки світової фінансової кризи, за дорученням Глави держави спеціально до Азіатським ігор в двох ключових містах республіки були зведені унікальні спортивні комплекси. У VII Зимових Азіатських іграх взяли участь більше тисячі спортсменів з 27 країн світу. Загальна програма змагань була представлена 11 видами спорту.

Талісманом Азіади став барсенок Ірбі. Слоган VII Зимових Азіатських ігор: «Єдність цілей - єдність духу!» - «Мақсати бірдің - Рухи бір!» - «Unity of purpose - unity of spirit!». Даний девіз символізує спільність духа спортивної Азії, єдині цілі в досягненні згуртованості і дружби народів і країн.

На організацію Азіади Казахстан витратив 1,65 мільярда доларів. Сума загальних витрат на проведення Азіатських ігор в Казахстані виявилася такою ж, яку витратили для організації зимових Олімпійських ігор в Італії (2006 рік) і Канаді (2010 рік).

3. Конгрес УЄФА

38-й конгрес УЄФА пройшов 27 березня 2014 року в Астані, в Палаці Незалежності. При цьому Казахстан став першою державою в СНД, який отримав право прийняти настільки великий міжнародний футбольний форум. Правда, ніхто так і не зрозумів: за які такі заслуги. На конгресі представники всіх 54 національних європейських асоціацій обговорювали актуальні теми європейського футболу і голосували з різних питань.

Головними пунктами на порядку астанінського Конгресу стали щорічні рапорти Президента УЄФА та Виконавчого комітету УЄФА, а також звіт адміністрації УЄФА по сезону 2012/13; Звіти про діяльність комітетів УЄФА; обговорення фінансових питань, включаючи щорічний зведений фінансовий звіт УЄФА по сезону 2012/13 і затвердження бюджету на фінансовий рік 2014/15.

Проведення Конгресу UEFA в Астані зайняло гідне місце в історії європейського футболу, а також додало додатковий імпульс розвитку футболу в Казахстані.

За інформацією нашого медіа-порталу, на підготовку і проведення конгресу було витрачено 1,5 млн. Доларів.

4. Всесвітній економічний форум молоді

IV Всесвітній економічний форум молоді пройшов в Астані 20 травня 2015 року та зібрав делегатів з Росії, Франції, Киргизстану, Білорусі і Вірменії. В ході форуму була висунута ініціатива створення Міжнародного молодіжного комітету EXPO.

Всесвітній економічний форум молоді проводиться в рамках Астанинського економічного форуму з 2011 року. Астанинський економічний форум (АЕФ) є одним з найбільших міжнародних форумів світу. АЕФ був організований Євразійським економічним клубом вчених і Урядом Республіки Казахстан в 2008 році.

Молоді вчені, автори інноваційних ідей, студенти, підприємці зустрілися в казахстанській столиці. Всі вони висунули бажання взяти участь на правах не просто глядачів, а повноправних учасників.

У 2015 році в рамках оптимізації бюджетних коштів, витрати на проведення Астанинського економічного форуму були значно скорочені, але, як зазначили організатори, на ефективність самого Форуму вона ніяк не вплинула.

В ході форуму було підписано понад 280 меморандумів і угод на суму понад 17,8 мільярдів доларів, створені Євразійський ділової конгрес, світовий Центр ДПП і Астанинський клуб лауреатів Нобелівської премії.

5. З'їзд лідерів світових і традиційних релігій

V З'їзд лідерів світових і традиційних релігій пройшов 10-11 червня 2015 року в Астані. В якості головної тематики майбутнього форуму визначена тема: «Діалог релігійних лідерів і політичних діячів заради миру і розвитку». На з'їзді взяли участь 80 делегацій з 42 країн світу. Астану відвідав генеральний секретар ООН Пан Гі Мун і король Йорданії Абдалла II.
Відзначимо, що перший з'їзд лідерів світових і традиційних релігій відбувся у вересні 2003 року в Астані з ініціативи Назарбаєва. Наступні з'їзди проводилися кожні три роки. У заходах брали участь представники християнства, ісламу, іудаїзму, буддизму, даосизму, індуїзму, зороастризму і синтоїзму, а також громадських і міжнародних організацій.

6. Заявка Казахстану на XXIV зимові Олімпійські ігри 2022 року

В середині серпня Алмати став першим містом, який подав заявку в Міжнародний олімпійський комітет (МОК), на проведення зимової Олімпіади 2022 року. Головним конкурентом в преолімпійской гонці для найбільшого мегаполісу Казахстану за право називатися столицею XXIV Олімпійських ігор був Пекін. 31 липня 2015 року в Куала-Лумпурі відбулося заседенія виконкому МОК, на якому і було вибрано місце проведення майбутніх головних стартів чотириріччя. Їм стала столиця Китаю.

За нашою інформацією, тільки на передолімпійський гонку було витрачено не менше 2 мільярдів тенге. А якби Алмати все-таки став столицею Ігор-2017, то на їх провдення пішло ще як мінімум 7-8 мільярдів, але вже доларів.

Крім минулих заходів є і ті, які відбудуться в Казахстані вже в наступному році.

7. Всесвітня зимова Універсіада

Зимова Універсіада відбудеться з 29 січня по 8 лютого 2017 року. Змагання пройдуть в 12 видах спорту. Планується, що в них візьмуть участь атлети з 55 країн світу. На сьогоднішній день свою участь підтвердили представники 35 держав.

На підготовку і проведення Універсіади-2017 Алмати уряд готовий витратити 17 млрд тенге.

8. ЕКСПО-2017

Міжнародна спеціалізована виставка "Експо 2017" пройде з 10 червня по 10 вересня 2017 року Астані під гаслом «Енергія майбутнього». Вона освітить одну з найактуальніших тем, які хвилюють світову спільноту - альтернативні джерела енергії. Проведення "Експо 2017" - великий крок до становлення Казахстану як міжнародної виставкової та інформаційно-презентаційної майданчики.

За попередніми даними, бюджет виставки складе близько 3 млрд доларів. Плюс до всього, в цьому році на своєчасне завершення об'єктів ЕКСПО-2017 буде виділено 85 мільярдів тенге. З них для формування контенту виставки і павільйонів, створення IT-інфраструктури - 60 мільярдів тенге.

Квитки на «ЕКСПО» коштуватимуть від 28 євро. За рахунок реалізації квитків організатори виставки планують отримати 82,3 млн євро, в цілому ж приблизна сума доходу від проведення виставки повинна скласти не менше 283 млн євро. Основна ж частина доходів - орієнтовно 147,5 млн євро - будуть залучені за рахунок спонсорів і партнерів.

Будівництво виставкового комплексу і завершення всіх робіт по об'єктах заплановано на грудень 2016 року. Очікується, що виставку в Астані відвідають 2 млн чоловік.