Полезные материалы

ЛЕГКА АТЛЕТИКА. Далі, ніж в Сіднеї

Ірина Ятченко, безумовно, вважалася одним з головних фаворитів білоруської легкоатлетичної збірної на Олімпіаді в Афінах. Тому існувало безліч передумов. Підопічна Володимира Сивцова бере участь вже в третє Іграх, а чотири роки тому стала володаркою бронзової нагороди Сіднея.



по наростаючій
Подальше чотириріччя вмістило в себе безсумнівний зростання майстерності дослідної метальниця диска. Самовдосконалення 39- річної спортсменки дорогого коштує. Найвищий тріумф Ірини припав на останній чемпіонат світу 2003 року в Парижі, коли білоруска в першій же спробі повалила суперниць в психологічний шок. Того вечора більше ніхто не зміг закинути снаряд за позначку 67,32. Після чого спортсменка стала розглядатися в числі фаворитів Олімпіади не тільки в Білорусі, але і в світі. У нинішньому сезоні вона зуміла зміцнитися на завойованих рубежах, взяла участь в командному Кубку Європи, де відзначилася кидком на 63,45. Однак повного задоволення від свого метражу вона не відчувала. Особливо коли настала пора літніх стартів. Афіни не за горами, а дорога на олімпійський п'єдестал пройде аж ніяк не нижче 66-метрової позначки. На меморіалі Равілі Аглетдіновой у Ятченко мало що виходило. Це й не дивно: в той вечір на Стайки обрушився справжня злива, далеко метати було просто небезпечно. Останнім оглядом можливостей перед від'їздом до Греції став меморіал Мечислава Овсяника. За три тижні до олімпійського старту Ятченко розгулялася не на жарт. Коло для метань буквально тріщав від її натиску, а спроби виходили на диво. Спочатку Ірина розміняла 65-метрову позначку, потім спокійно подолала 67-метрову, а в третій вразила всіх і себе в тому числі. Ще ніколи в її довгій кар'єрі відтворити диск приземлявся так далеко. Судді тоді наміряли 69,14, що і понині є найкращим результатом сезону в світі. Тоді, 31 липня, мимоволі закрався неспокій, чи не зарано вона вийшла на пік форми. Подібні кидки безслідно не минають, організм повинен їх якось переварити. Однак, мабуть, Ірині цей результат потрібен був як повітря. Для бойового настрою на Ігри, для утвердження віри в свої можливості.
Хто знає, може бути, саме розмін 69 метрів дозволив білорусці впевнено діяти на всіх стадіях олімпійського турніру. Кваліфікація склалася для Ірини практично ідеально. Спочатку вона випробувала сектор приблизна спробою на 62,15. До пропускного нормативу (62,50) білоруска не докинув, але цього метражу для потрапляння в основні змагання вистачило б з лишком. Однак Ятченко не стала довірятися нагоди і в другому русі відправила снаряд на 63,04. На жаль, олімпійській чемпіонці Сіднея Елліні Звєрєвої кидка на 60,63 для потрапляння в заповітну дюжину не вистачило.
уторована доріжка
Крім Ятченко, безпосередньо кваліфікувалися ще шість спортсменок, серед яких можна було виділися основних конкурентів вирішальної стадії: господиню сектора Анастасію Келесіду (64,13), новозеландку Беатріс Фаумуіну (64,07), Наталію Садовий з Росії (64,33) і чешку Віру Поспішілову (64,48). Саме остання заявила про претензії на медаль першої. Вже у другій спробі основних змагань Віра видала відмінний кидок на 66,08. В умовах Олімпіади цього могло цілком вистачити для потрапляння в трійку. Суперницям нічого не залишалося, як негайно активізуватися. Але більш-менш гідно в другому підході виглядала лише Садова - 64,81. У Ятченко старт відверто не вийшов - в заліку білоруски значилися лише 59,98 і 61,67. Але, опинившись на прикордонному рубежі третього виходу в сектор, за яким може послідувати проліт повз фінальної вісімки, Ірина помітно змінилася і скинула чешку з першого рядка протоколу - 66,17. Не минуло й п'яти хвилин, як під грім стадіону лідерство захопила Келесіду - 66,68. Що стосується Фаумуіни, то її кидки в той вечір явно не ладналися (найдальший на 63,45).
Момент істини настав в передостанньому виході метальниць в сектор. У колі блискуче розкрутилася Наталя Садова, запустивши диск на 67,02. Практично це була перемога. Суперниці до того моменту неабияк втомилися і відповідати адекватно вже не могли. В ході фінальних спроб Ірина Ятченко ще двічі посилала снаряд за 65 метрів, зайвий раз довівши хорошу готовність і справедливість виграшу у Поспішіловой, в останній спробі досягла лише 64,84. Срібло зберегла за собою Келесіду.
Краще, ніж в Сіднеї
У підтрибунних мікст-зоні володарка бронзової медалі Ірина Ятченко випромінювала виключно позитивні емоції. А то вже було наш спецкор в Афінах на ходу став прикидати слова розради на той випадок, якщо чемпіонка світу в серцях поскаржиться на третє місце.
- Можна я покричить? А-а-а! Почуття найчудовіші. Рада, що третя, щаслива, що у легкоатлетичній збірній перша медаль. Думаю, це тільки початок. Сьогодні ще побіжить Нестеренко, і ми розраховуємо на неї. Впевнена, Юля постарається.
- На минулій Олімпіаді ваш чоловік Ігор Астапкович завоював медаль, поїхав і вболівав за вас вдома. На цій ваші виступи переставлені місцями ...
- Будемо сподіватися, він підтримає. До речі, я завжди менше переживаю. А він зараз, напевно, ходив, нервував.
- Перша спроба стривожила ...
- Мене теж, якщо чесно. Можна сказати, навіть дві перші. Перехвилювалася, чи що? .. У підсумку стала третьою і дуже задоволена. Хотілося б, звичайно, кращого, ну да що поробиш.
- Чому в кваліфікації не обмежилися однією спробою? Може, щось з сектором, адже у молотобійців теж були проблеми?
- Вчора метала о пів на дванадцяту ночі. Взагалі-то в цей час я вже сплю. Ось і засипала, ймовірно. Хотілося, звичайно, пройти відбір малою кров'ю. Провідні спортсмени в ньому в основному не дуже викладаються, а бережуть сили на наступні змагання. Там всі один одного знають, уявляють, чого очікувати. Перший кидок, в який не потрапила, був лише на 62,15. І я стовідсотково знала, що потраплю в основу.
- Стежили за чешкою, яка претендувала на вашу позицію?
- За чешкою наглядала, зізнаюся чесно.
- Щось особливе подруга Елліна Звєрєва сказала перед стартом?
- Казала, звичайно. Мовляв, Іра, давай, ми за тебе підемо хворіти. Білоруси і правда сиділи на трибуні, кричали, прапорами махали.
- Ви тут натякали на пенсійний вік, а самі перекрили власний результат, показаний в Сіднеї ...
- Так? І правда. Ви все краще за мене знаєте! (Сміється.)
- Йде прогрес?
- До Пекіна, напевно, не дотягну. Хіба що відпочину пару років.
заслужена медаль
Першого тренера Ірини Ятченко Олексія ГОРЮНОВА ми розшукали в Краснодарі.
- Олексій Терентійович, ви більше раді або засмучені за Ірину? Адже в цьому сезоні вона мала кращий результат в світі ...
- Знаєте, третє місце на Олімпіаді - це дуже почесно. В Афінах все суперники зійшлися лицем до лиця, і тут уже показані протягом року результати не мали ніякого значення. Компанія підібралася дуже серйозна, і я радий, що Ірина тримала суперниць в напрузі до останньої спроби. Вона заслужила свою медаль.
- Кажуть, ви її знайшли свого часу буквально на вулиці ...
- Так воно і було - зауважив в Гомелі в тролейбусі маму з донькою. Комплекція дівчинки мені сподобалася, і я запросив її займатися легкою атлетикою. Ірі тоді було 14 років. У спорті вона виявилася новачком, до цього тільки плавала на аматорському рівні. А вже через три роки Іра виконала норматив майстра спорту і виступала в складі юніорської збірної країни.
- Як думаєте, скільки ще років зможе змагатися ваша підопічна?
- Вважаю, що Іра повністю не використала свій резерв фізичних можливостей. У неї є запас ще на одну Олімпіаду. Може бути, навіть і не одну. Вдома у неї теж сприятливий психологічний клімат. Чоловік Ігор сам б'є рекорди спортивного довголіття, так що їм легко знаходити спільну мову.
- Іра сильно змінилася з тих пір, коли ви її за руку привели на легкоатлетичний стадіон?
- Вона завжди була дуже доброю і поступливою. Але найголовніше в її характері, на мій погляд, це те, що Іра залишилася людиною. Слава її не псує і не робить зарозумілою. Вона дуже дбайливо ставиться до мене і до моєї дружини, не забуває нас. А це дорогого коштує ...
ВАДА змиває медалі
У неділю на брифінгу в Афінах директор МОК по зв'язках з громадськістю Жизель Девіс оголосила, що грецький важкоатлет Леонідас Сабаніс позбавлений бронзової медалі після виявлення в його допінг-пробі тестостерону.
Сабаніс став не єдиною жертвою Всесвітнього антидопінгового агентства (ВАДА). Проби крові "А" і "В", взяті у олімпійської чемпіонки в штовханні ядра Ірини Коржаненко, показали наявність в її допінг-тесті забороненого препарату станозолола. Про це заявив голова антидопінгового комітету МОКу Дік Паунд.
Нагадаємо, що в минулу середу Ірина Коржаненко з результатом 21 м 06 сантиметрів стала першою у штовханні ядра.
Станозолол - анаболічний стероїд, комплексна похідна чоловічого статевого гормону тестостерону. Препарат має помітний анаболічний ефект з меншими побічними ефектами, ніж тестостерон або деякі інші комплексні анаболічні стероїди. Станозолол вважається одним з найбільш важко реєстрованих препаратів. У вісімдесяті роки він був найбільш популярним серед спортсменів високого класу, і прогрес у багатьох видах був безпосередньо пов'язаний з його систематичним вживанням. До речі, в 1988 році на Олімпійських іграх в Сеулі через день після тріумфу в бігу на 100 м з світовим рекордом 9,79 у канадського спринтера Бена Джонсона відібрали золоту медаль саме через наявність в його тестах станозолола. На станозололе траплялися багато видатних російські атлети, в тому числі триразова олімпійська чемпіонка в бігу на середні дистанції Тетяна Самоленко, а також призери світових та європейських чемпіонатів Наталія Артемова, Лілія Нурутдінова, Любов Кремлева.
У понеділок вранці МОК офіційно оголосив про дискваліфікацію в зв'язку з застосуванням допінгу чемпіонки Ігор-2004 зі штовхання ядра росіянки Ірини Коржаненко.
Після засідання дисциплінарної комісії МОК ухвалив: дискваліфікувати Ірину Коржаненко, яка виступала в змаганнях зі штовхання ядра, в яких вона посіла перше місце; позбавити її золотої олімпійської медалі і диплома; відсторонити від участі в Олімпіаді-2004 в Афінах; позбавити олімпійської акредитації; рекомендувати Міжнародної федерації легкої атлетики (ІААФ) прийняти проти Коржаненко відповідних заходів; зобов'язати ОК Росії в найкоротші терміни повернути в МОК медаль і диплом, присуджені Коржаненко.
До цього слід додати, що, швидше за все, ростовчанка Ірина Коржаненко буде довічно дискваліфікована ІААФ, так як в 1999 році на зимовому чемпіонаті світу в японському Маебаші вона вже була викрита у вживанні заборонених препаратів і дискваліфікували на два роки. Тоді їй довелося повернути срібну медаль, зараз - золоту. Олімпійською чемпіонкою буде оголошена кубинка Юмілейді Кумба (її результат - 19,59), срібним призером - німкеня Надін Кляйнерт (19,55), бронзової - росіянка Світлана Крівелева (19,49). Білоруски Надія Остапчук (19,01) і Наталія Хоронеко (18,96) піднімуться в підсумковому протоколі на 4-е і 5-е місця відповідно.
Герой - Гетлін
У секторах і на доріжках Олімпійського стадіону борються піддані королеви спорту.
Як завжди, одним з найбільш інтригуючих був чоловічий спринт, в якому на перемогу претендували одразу п'ятеро темношкірих атлетів. Американське тріо: чемпіон Сіднея Моріс Грін, чемпіон світу в залах в бігу на 60 метрів Джастін Гетлін і Шон Кроуфорд, який перш за відзначався на дистанції вдвічі довшій, а також досвідчений Френсіс Обіквелу, який змінив нігерійський громадянство на португальське, і висхідна зірка з Ямайки Асафа Пауелл . Ці хлопці кілька разів в сезоні вибігали з 10 секунд. Акції чемпіона світу-2003 Кіма Коллінза, національного героя крихітного острівної держави Сент-Кітс і Невіс котирувалися значно нижче. Він ніколи не долав рубіж 10 секунд. Хоча перевагу віддавали Гріну, Пауеллу і Кроуфорд, всіх обставив Гетлін, який в минулому році виграв в Лужниках джек-пот в мільйон доларів. Гетлін притаманне видавати на-гора кращі результати в найпотрібніший момент. Результат чемпіона викликає повагу - 9,85! Тільки одна сота відокремила його від срібного призера Обіквелу - 9,86 і ще одна від бронзового Гріна - 9,87. Недалеко був і Кроуфорд - 9,89. З таким видатним показником він виявився без медалі. Що ж говорити про Пауелл, який залишився п'ятим з 9,94 ?!
Вчора вранці жінки-ходором пройшли 20-кілометровим маршем вулицями Афін. Наші Маргарита Турова і Олена Гінько більш ніж три чверті дистанції трималися в лідируючій групі з 11 спортсменок. Але коли вперед рвонули гречанка Афанасія Цумелека, переможниця минулих Ігор росіянка Олімпіада Іванова і австралійка Джейн Севілл, наші стали відставати. В результаті Турова прийшла на фініш 4-й в 14 секундах за Севілл, Олена Гінько фіншіровала 9-й, Валентина Цибульська - 15-й.
Наталія Сафронова чудово стрибала потрійним в кваліфікації, на 2 см перевищивши рубіж, за яким лежав пропуск у фінал - 14,52. Там білоруска стрибала менш амбітно - 14,22 (13-а).
У метанні молота тільки Ользі Цандер вдалося пройти в дюжину кращих з кидком на 69 м 91 см (9-й показник). Чемпіонка світу-2004 серед юніорок Марія Смолячкова метнула снаряд на 65,68 (25-я), Світлана Судак - на 64,42 (31-я).
Хет-трик на рахунку "Тре крунур". Захоплюючий бій стрибунів у висоту виграв Стефан Хольм - 2 м 36 см. Наш Геннадій Мороз в кваліфікації взяв 2,25 м і зупинився за крок від фіналу (13-й). Олексій Лісничий так і не набрав кондицій після травми і не взяв початкові 2,15. У потрійному очікувану перемогу здобув Стефан Ольссон - 17 м 79 см, а в жіночому семиборстві не мала конкуренток незрівнянна Кароліна Клюфт.
Світлана Усович спочатку пробилася в півфінал бігу на 400 м - 51,37, але там була далека від фінального КПП - 51,42 (14-я). Наталя Сафроннікова подолала перше коло в бігу на 200 м - 23,28 (30-я), але в своєму чвертьфіналі прибігла останньою - 23,63. Ольга Кравцова в попередньому забігу на 5000 м намагалася деякий час бігти врівень з лідерами, але закінчила біг з підсумковим 26-м часом - 15.44,01.
Десятиборець Олександр Пархоменко непогано пробіг 100 м - 11,14, неважливо стрибнув у довжину - 6,61, пристойно штовхнув ядро ​​- на 15,69 і взяв у висоту 1,97 м. Він зберігає шанси зібрати за підсумками двох днів суму в 8000 очок . Дискобол Василь Каптюх після першої фінальної спроби йшов 4-м - 65,10.



Можна я покричить?
Перехвилювалася, чи що?
Чому в кваліфікації не обмежилися однією спробою?
Може, щось з сектором, адже у молотобійців теж були проблеми?
Стежили за чешкою, яка претендувала на вашу позицію?
Щось особливе подруга Елліна Звєрєва сказала перед стартом?
Так?
Йде прогрес?
Олексій Терентійович, ви більше раді або засмучені за Ірину?
Як думаєте, скільки ще років зможе змагатися ваша підопічна?