Полезные материалы

Як Реал Мадрид працює з уболівальниками?

Мої наступні два поста будуть присвячені двом найпопулярнішим в світі футбольним клубам - Реал Мадрид і Барселона. Гра цих команд, їх зірки і тренери, історичні заслуги, витрати на трансфери, витрати і доходи, кількість шанувальників і передплатників - все це було і буде порівнюватися мільйонами шанувальників футболу в усьому світі, кожен раз, намагаючись знайти відповідь на питання "Хто крутіше? Реал або Барса? Мессі або Роналду? Однак сьогодні ми спробуємо розібратися в зовсім іншій області і відповісти на питання: хто краще і ефективніше працює з уболівальниками? у кого перебування на стадіоні комфортніше? Де організований найбільш розважальний матч-дей? �� в як ом клубі краще стає відданим уболівальником, беручи участь в програмах лояльності? Реал або Барселона? Камп ноу або Сантьяго Бернабеу? Синьо-гранатові або вершкові?

Передбачаючи багато нарікань щодо того, чи коректно з цієї точки зору взагалі порівнювати Барселону, місто-курорт на березі Середземного море, в будь-який час року наповнений туристами, і Мадрид, столичне місто в серці Іспанії, в якому грають три команди Приклади (крім Реала - Атлетіко Мадрид і Райо Велькано), я відповідаю так само, як відповів би на питання, чи коректно порівнювати Ліонеля Мессі і Кріштіану Роналду? Навряд чи. Як колись хтось із коментаторів сказав: "Роналду - це супермен, а Мессі - чарівник. Однак кожну гру, після кожного туру, в кінці кожного сезону їх порівнюють і будуть порівнювати завжди, незалежно від їх різноплановості. Нехай так само буде і зараз в цій роботі, в якій мені, як автору, вдалося відвідати одну домашню гру "Приклади" у обох команд в цьому сезоні, і проаналізувати роботу клубів з уболівальниками за межами арен.

Сьогодні ми почнемо з Реала, а через кілька днів "відповідь" прийме Барселона. Сьогодні ми почнемо з Реала, а через кілька днів відповідь прийме Барселона

На календарі - 7-е січня 2017 року, свято Різдва Христового. Однак, тут, в Мадриді це нічим не примітний суботній день. Примітний він тільки для уболівальників мадридського Реала, які починаючи з полудня прибувають на стадіон своєї команди - легендарний Сантьяго Бернабеу. Сьогодні о першій годині дня мадрідістов візьмуть на своєму полі аутсайдер першості Гранаду. Але, мабуть, все-таки одна подія в цьому матчі буде унікальним. Точніше перед матчем. Сьогодні Кріштіану Роналду представить публіці всі свої чотири золотих м'яча, в тому числі останній, отриманий три тижні тому в офісі "Франс Футбол".

Купити квиток на будь-який домашній матч Реала в чемпіонаті Іспанії, за винятком Ель-Класіко, не проблема. Продажі онлайн відкриваються на офіційному сайті за два-три тижні до гри (це не стосується вболівальників, які хочуть придбати місце в ложі від 180 євро - вони можуть придбати квиток на будь-який матч в любое время). Проблем з покупкою не виникає - найдешевший квиток обходиться в 40 євро і ще 2,5 доводитися платити за послугу доставки електронного квитка на пошту. Той, хто має можливість купити квиток тільки перед матчем, можу без проблем зробити це в касах Бернабеу - в десяти працюючих віконцях черг не спостерігається.

Той, хто має можливість купити квиток тільки перед матчем, можу без проблем зробити це в касах Бернабеу - в десяти працюючих віконцях черг не спостерігається

На стадіон "вершкових" багато вболівальників перебувають уже за дві години до початку матчу. На вулицях біля арени розташовуються численні кафе і бари, прикрашені легендами Реала різного часу, починаючи з самого Сантьяго Бернабеу і закінчуючи Зіданом вже в ролі тренера. Мій місцевий приятель Франческо запрошує в один із закладів - вчора і сьогодні тут продають різдвяний пиріг під назвою Роскон де Рейес, який за традицією в Іспанії їдять 6 січня на свято Богоявлення. Хоча багато власників квитків на стадіон, заходять сюди виключно заради пива - не дивуйтеся, в Іспанії на багатьох спортивних заходах алкоголь, в тому числи і пиво, не продають. Здається, знайома аналогія?

Окремо варто виділити те, як клубом використовуються площі навколо стадіону. Всі чотири вулиці навколо арени перекриваються, а на їх місці встановлюється безліч точок з продажу атрибутики і закусок. З боку однієї трибуни таких розкладних наметів близько п'ятнадцяти - двадцяти, по черзі чергуючись між собою: атрибутика - їжа / напої - атрибутика і т.д. Асортимент в такому наметі, хоч і не офіційний, як у фірмовому магазині біля трибуни, зате набагато різноманітніше: тут ви знайдете і односторонній шарф, присвячений сьогоднішнього матчу; і шарфи, присвячені недавньої перемоги Реала в клубному чемпіонаті світу; і навіть атрибутика, зроблена виключно в стилі одного гравця: вимпели з Гаретом Бейлом, шарфи з Ікер Касільяс, а також трендом гри - Роналду разом зі своїми чотирма м'ячами і роками їх завойований

Тут, перед стадіоном, також гуляють ось такі милі Барт і Ліза Сімпсон, поліція (в тому числі і кінна), і, звичайно ж, перекупники.

Забігаючи вперед, скажу відразу - більше маскотів я в цей день не зустрів, що мене особисто здивувало. Може, він захворів? Ні, його просто не існує, що мене особисто трохи дивує. Такий клуб і без талісмана! Просуваємося, нарешті, всередину. Після ретельного огляду та спілкування зі стюардом на англійській мові (що важливо: іноземних уболівальників на такій грі, думаю, відсотків 15-20) ескалатор везе мене на шостий поверх. У подтрібуннном приміщенні немає нічого примітного: атрибутику тут не продають, ніякого фірмового інтер'єру тут теж немає, а точка харчуванні в зоні мого сектора - всього одна і так без столиків. То добре, щоб телеекрани, які показують все, що відбувається в поточному матчі.

Зате поруч з моїм сектором розташовуються активні фанати Реала - в цьому сезоні вони також розташовані на п'ятому-шостому ярусі. Їх секція розмежована парканом від решти вболівальників як на трибуні, так і в фойє - вхід в їх зону здійснюється за спеціальними браслетів і стюарди проводять огляд активних представників вдруге. У самій підтримки цими хлопцями під час матчу, зазначу два факти. По-перше, на кожного п'ятого молодого ультрас на секторі знайдеться шанувальник Реала у віці від п'ятдесяти і старше, і ці ветерани (а саме, так називається це об'єднання активних уболівальників) "шізіт" так само, як і покоління молодші. А по-друге, все на секторі без винятку дотримуються правило "все в білому!", Що візуально сильно виділяє цю жменьку людей на семідесятісемі тисячнику.

Розважальної програми перед матчем в фойє і на полі немає, якщо не брати до уваги вищезазначену церемонію представлення чотирьох нагород португальського нападаючого і відеопривітання від Кака і Зідана. До цього урочистого моменту був заготовлений перфоманс з золотих плашок. Ось як він, власне кажучи, виглядав з мого місця + Роналду зі своїми м'ячами. Cвоими очима!

Сама гра проходила в одну хвіртку - за час матчу на стадіону п'ять разів заграв уривок з легендарної пісні "Hala Madrid", що знаменує взяття воріт суперника. Відвідуваність матчу виявилася 71184, що склало 83% від місткості арени. У перерві, на моє розчарування, ніяких конкурсів і розваг на стадіоні запропоновано не було. Як і очікувалося, чергу в один єдиний фуд-корт на трибуні розтягнулася на пару десятків метра. Щось іспанського як чіпси з гострим соусом або пінчос тут ви не знайдете, зате можна перекусити ситним багетом або великими сендвічами всього за 3,5 євро, безалкогольні напої - 2 євро. А ще біля точок харчування ви знайдете стенд, в якому лежать безкоштовні програми до сьогоднішнього матчу. На відміну, від газет в Барселоні, тут це глянцеві журнали.

По закінченню матчу, вболівальники всіх секторів одночасно залишають трибуни і "подтрібунку". Залишатися тут в фойє, переглядаючи інший поєдинок Ла Ліги і попиваючи кока-колу, як, наприклад, в Німеччині, тут не прийнято. Ті, хто приїхав сюди вперше, спрямовуються в двоповерховий офіційний фанстор навпроти центральної трибуни. Решта, спрямовуються на вулицю, де розташований магазин, щоб зайняти місця ближче до перекритої поліцією вулиці, щоб споглядати ще одне видовище сьогоднішнього дня - виїзд гравців Реала зі стадіону.

Hу а я, відстоявши п'ятихвилинну чергу, потрапляю в магазин Реала. Досить просторий зал, якщо врахувати, скільки відвідувачів туди набивається одночасно після гри. Як я вже говорив вище, асортимент нескол до убогий у порівнянні з тим, що пропонують в наметах на вулиці. У фірмовому магазині акцент зроблений на футболки гравців. Не дарма ж кажуть, що продажами футболок іноді можна відбити трансфер самого гравця в клуб. Так ось, така футболка обійдеться вам в 106 євро (вже з нашивкою клубні чемпіони світу 2016), якщо до футболці ви захочете придбати повний комплект форми, то ща шорти і гетри доведеться віддати ще 55 (40 + 15) євро. Шарфи оцінюються в 22 євро, толстовка - 100, макет стадіону - 30. Другий поверх наполовину розділений з продукцією Адідаса без символіки Реалв, а на першому можна знайти кут, присвячений баскетбольній команді "вершкових". До речі, в магазині вам можуть запропонувати стати "мадрідістов" за 15 євро, оформивши дисконтну карту Реала І вони прийняли в подальшій знижки 5%.

Ну в тепер, перейдемо у більш докладного аналізу, того, що могло залишитися непоміченим або втраченим, якщо ви не збираєтеся бути "мадрідістов".

Почнемо, мабуть, з офіційного сайту Реала, все (!) Розділи і новини якого переведені на вісім мов. Російського, правда, серед цих мов немає. Так ось сайт «вершкових» має в середньому 7 мільйонів відвідувачів в місяць (за інформацією Daily Mail - 7,2 мільйона на місяць з січня по червень 2016 року), поступаючись лише МЮ (8,5), Арсеналу (8,4) і Ліверпулю (7,7). Ну і це так, для довідки. Нас більше цікавить наскільки цей сайт інформативний, і що на ньому пропонують відданим уболівальникам; шанувальникам, які не часто відвідують гри команди; і тим, хто живе дуже далеко від можливості бачити Реал в живу.

1. Карта мадрідістов

Реал пропонує три типи фан-карти. Всі вони припускають членські внески і від розміру внеску залежить пакет послуг, серед яких 5-10% знижка в офіційному магазині, доступ до журналу Hala Madrid, можливість брати участь у постійному розіграші призів і квитків на ігри і така річ як Welcome pack, в який входить постер гравця, картки з автографами футболістів і логін для користування закритою зоною, призначеної для власників карт на сайті. До речі, ще один важливий момент. Замовивши зворотний зв'язок на сайті - вам подзвонять в будь-яку точку світу, щоб відповісти на ваші запитання по карті мадрідістов. Реал пропонує три типи фан-карти Кількість членів клубу назвати важко, зате можна згадати про те, що на нещодавній церемонії за відданість клубу були нагороджені шанувальники Реала, які є учасниками фан-програми вже протягом довгих років: 128 полулуннік ти - члени клубу вже 60 років, 289 - 50 років і ще 418 вже 25 років. По-моєму, звучить дійсно віддано! Для шанувальників за межами Європи річний членський внесок становить 90 євро. Також багатьма з цих переваг мають власники сезонних абонементів Реала. Абонементна Програма не передбачає поділ на певні матчі. Тільки весь сезон Ла Ліги і Кубка Іспанії.

2. Тури по Сантьяго-Бернабеу + спільні квитки з парками розваг, атракціонів

Ні для кого не секрет, що в тих містах, де грають топ-клуби, стадіони стоять на рівних в списку пам'яток міста разом з головною площею, якимось вишуканим собором або палацом і місцем, з якого відкривається максимально красивий вид на історичний центр міста . Мадрид - в цьому плані не виняток. У центрі міста, в місцях, де продають екскурсії з рук ви натрапите на це:

У центрі міста, в місцях, де продають екскурсії з рук ви натрапите на це:

Але якщо ви хочете відвідати Сантьяго Бернабеу і музей Реала, в якому вже знаходиться дванадцятий кубок Ліги чемпіонів, без посередників, то крім стандартних екскурсій на сайті пропонуються спільні квитки, які дозволяють вам відвідати стадіон і парк розваг або аквапарк). Це максимально туристичний варіант, який дозволяє заощадити час і добре провести вихідні в столиці Іспанії, і у вас є вибір: Але якщо ви хочете відвідати Сантьяго Бернабеу і музей Реала, в якому вже знаходиться дванадцятий кубок Ліги чемпіонів, без посередників, то крім стандартних екскурсій на сайті пропонуються спільні квитки, які дозволяють вам відвідати стадіон і парк розваг або аквапарк) 3. Медіа

Що таке клубне телебачення? Ми звикли, що це або канал на ютубі, або на офіційному сайті, на якому регулярно з'являється контент у вигляді превью і оглядів ігор, інтерв'ю гравців, звіти з тренувань і виїзних ігор. Адже так? Але у великих клубів - це дійсно телебачення. Це цілодобовий показ контенту на певну хвилю або на сайті клубу онлайн 24 години на добу. Реал в цьому плані не виняток, але знову ж таки в Європі це те, що зобов'язаний мати кожен клуб з приставкою ТОП.

Так само на сайті мадрідістов можна читати усі новини про команду зсередини на двох мовах, а з друкованої продукції (крім безкоштовних програмок) можна шанувальникам клубу пропонується щомісячний журнал Hala Madrid. Що стосується, соціальні мереж, то як і годиться топ-клубу, у Реала є акаунти на всіх широко поширених платформах. Про це і не сенсу зайвий раз згадувати. А сайт, до речі кажучи, є найбільш відвідуваним в світі серед футбольних клубів.

4 4. Організовані фан-клуби по всьому світу.

Не буду посилатися на цифри видань, що займаються підрахунком уболівальників топ-клубів світу. Це дійсно багатомільйонна армія шанувальників. Але суть в іншому - ця армія розкидана по всьому світу. Упевнений, в кожній країні світу, де хоча б пару разів на рік дивляться футбол, є шанувальники мадридського Реала. І, незважаючи на те, що між Мадридом і місцем проживання таких уболівальників може бути десятки тисяч кілометрів, вони також є потенційною аудиторією, з якою можна якимось чином отримати дохід, тим більше на нерозвинених ринках. Таких організованих фан клубів за межами Іспанії у Реала кілька десятків і всі вони взаємодіють з клубом в питаннях організованих виїздів на ігри Реала по всьому світу. До речі, у лондонського Арсеналу на кожному домашньому матчі розвішані банери фан-клубів з усього світу: по периметру Емірейтс можна побачити банери "Арсенал Японія" або "Каноніри з Малайзії". В Іспанії такої традиції у топ-клубів я не побачив.

5. Контент для самих юних уболівальників: журнал, комп'ютерні ігри та програми Реала

Реал дивує увагу і тим шанувальникам Реала, які через десять-п'ятнадцять років почнуть регулярно ходити на трибуни стадіону в районі Бернабеу і стануть основною цільовою і споживчою аудиторією вершкових. В той же час не один клуб не повинен обходити стороною іншу складову: дитячий асортимент частенько розходиться краще деяких товарів, що продаються у дорослих. Якщо дитина щось дійсно хоче, то батькам буває важко відмовити їм: хлопчаків цікавлять супергерої, машинки і м'яч. У Реала на такі випадки є досить цікава лінійка: це дитячий журнал про клуб, що виходить щомісяця, це і, зрозуміло, більший вибір дитячих іграшок, комп'ютерні ігри та для тих, хто йде в ногу з часом - додатки Реала на iOS і android.

Ну а для тих діточок, хто мріє в буквальному сенсі доторкнутися до Реалу, мадрідістов регулярно проводять дитячі футбольні табори щоліта. Рівень підготовки юного чада не важливий, якщо ви готові відправити його на тиждень за 825 євро або на дві за 1350, переліт до Мадрида в вартість не включений.

6. Об'єднання з баскетбольним клубом Реал

Як таких спільних акцій баскетбольний і футбольний клуби не проводять. А могли б. Баскетбольний Реал щорічно бореться в Євролізі за найвищі місця, а в 2015 році і зовсім був клубом номер один в Європі. До того ж, баскетбол в Іспанії це спорт номер два. Але, на превеликий жаль, єдиними спільними інструментами є єдиний сайт (розділ БК Реал на сайті ФК) і єдина продаж атрибутики - (невеличкий куточок БК в мегастор на Бернабеу). Ну і іноді спільна поява зірок клубу на обкладинках програми. На цьому все.

Трохи про показниках такої роботи з уболівальниками:

результати:

Відвідуваність домашніх матчів:

2012/2013 - 68876

2013/2014 - 70754

2014/2015 - 73081

2015/2016 - 69736

2016/2017 - 69170 2016/2017 - 69170

Кількість передплатників в соц. мережах на 14 червня 2017: Facebook: 104 млн Instagram: 50,7 млн ​​Twitter: 23,7 млн ​​YouTube: 2,4 млн

Прибутковість: Реал не приховує цифри своїх доходів, опубліковує офіційні звіти щорічно на своєму сайті. У 2013 дохід склав 512 млн євро, в 2014 - 604 , в 2015 - 578 і 2016 - 620 . Перший рядок за цим показником серед футбольних клубів закріплена за Мадридом вже з 2003 року.

Так, мало не забув додати - керівництво Реала вже не раз заявляло про те, що сам Сантьяго Бернабеу Незабаром буде реконструйовано і видозмінений під вигляд більш сучасною і комфортабельній арени. Наступного разу ми за тими ж критеріями оцінимо Барселону і дізнаємося - у кого більше уболівальників в соціальних мережах, у кого виходить дорожче середній чек після відвідування матчу і які фішки в залученні уболівальників і рядових туристів міста використовує Барса.

Реал або Барса?
Мессі або Роналду?
Однак сьогодні ми спробуємо розібратися в зовсім іншій області і відповісти на питання: хто краще і ефективніше працює з уболівальниками?
Кого перебування на стадіоні комфортніше?
Де організований найбільш розважальний матч-дей?
? в як ом клубі краще стає відданим уболівальником, беручи участь в програмах лояльності?
Реал або Барселона?
Камп ноу або Сантьяго Бернабеу?
Синьо-гранатові або вершкові?