Тайм-аут для Можаровського. 16 тур

Неділю. Київ. НСК "Олімпійський". "Динамо" - "Чорноморець" - 2: 1. 46-я хвилина. Юрій ВАКС пред'являє Сергію ПЕТЬКО жовту картку. Фото Павла Кубанова, "СЕ" в Україні "

Після деякого затишшя судді знову нагадали про себе зі знаком «мінус».

У ряді матчів 16-го туру прем'єр-ліги не обійшлося без ляпів, допущених представниками футбольної Феміди. На думку колишнього арбітра ФІФА Мирослава Ступар, в одному з них суддівські помилки вплинули на підсумковий результат.

- Мова йде про поєдинок в Дніпропетровську, де зустрічалися «Дніпро» і «Ворскла» , - уточнює фахівець. - Його після вимушеного двомісячної перерви проводив львівський рефері Юрій Можаровський. Як виявилося, пауза в суддівстві не пішла йому на користь. Винесені їм попередження не завжди були справедливими, не завжди зберігався і принцип переваги. До того ж, єдиноборства львів'янин нерегулярно трактував по-футбольному.

Це можна сказати про ситуацію на 55-й хвилині, коли дніпрянин Томачек отримав жовту картку. У звичайному ігровому епізоді легіонер «Дніпра» хотів було зіграти в м'яч, до якого також кинувся і полтавчанин Дитятьєв. Останній вибив м'яч з «протяжкой», під час якого стався стик з ногою Томачека. В результаті «гірчичник» побачив перед собою захисник «Дніпра». А ось за що саме він був покараний - не зрозуміло. Ось вам і наслідок тайм-ауту в суддівській практиці Можаровського.

Говорячи про другому таймі, не можна не звернути увагу на моменті на 48-й хвилині. Під час подачі господарями зі «стандарту» на Селезньова дніпропетровського нападника обійняв і завалив на газон той же Дитятьєв. Фол очевидний, і це є у полтавчан системою. На подібні речі не раз зверталася увага суддів, однак Юрій Можаровський в даному випадку на порушення не відреагував. Хоча по телетрансляції було помітно, що цю ситуацію він бачив. Чому ж він залишив епізод без уваги? Відповідь проста: втратив концентрацію. А може, вважав, що дії Дітятьева не є порушенням. Як би там не було, а ми маємо грубу помилку судді, який зобов'язаний був призначити очевидний 11-метровий.

У другому суддівському ляп, про який піде мова, Можаровського звинувачувати важко, так як момент був непростий. Після подачі зі штрафного з лівого флангу на дальній кут площі воріт «Ворскли» захисник господарів Папа Гуйє прийняв м'яч і з розвороту пробив по цілі. У заключній стадії набігав Селезньов коліном добив його в сітку. Тут у наявності помилка асистента арбітра Миколи Левко, який відмінив взяття воріт, зафіксувавши офсайд. Вона полягає в тому, що він розташовувався не там, де потрібно для чіткого визначення ситуації. Левко запізнився, відставши від розвитку подій рівно на два метри. Це і завадило йому визначити, що Селезньов із захисником і голкіпером «Ворскли» були на одній лінії. А значить, ніякого положення «поза грою» в даному випадку не було.

- Які ще матчі з зіграних в турі не пройшли без суддівських помилок?

- Назву відразу чотири - «Карпати» - «Олімпік», «Динамо» - «Чорноморець», «Олександрія» - «Металіст» і «Говерла» - «Шахтар».

У львівському матчі на 11-й хвилині гравець гостей Конде, намагаючись зробити передачу своєму голкіперу, не влучив по м'ячу і його підхопив нападник «Карпат» Гуцуляк. Він вийшов віч-на-віч з Махарадзе, який в нього грубо врізався. У цій ситуації судив гру Олександр Дердо дав свисток, але при цьому розгубився - не знав, яке рішення прийняти. Добре, що один з його асистентів по радіозв'язку допоміг, лаконічно підказавши: «Саня,« точка »!». Після цього іллічівський рефері і вказав на 11-метрову позначку. А ще дав червону картку Махарадзе. За що?

В даному випадку є дві версії. Одна з них розглядається як ліквідована голкіпером реальна можливість нападника забити м'яч - тобто має місце фол останньої надії. А друга пов'язана з серйозним порушенням правил проти Гуцуляка. Швидше за все, Дердо вибрав перший варіант, однак він був помилковим. Справа в тому, що воротаря підстраховував його одноклубник Гришко. В такому випадку покарання Махарадзе ніяк не "тягне" на видалення. Але як би там не було, а «мхатівську» пауза, про яку згадав один з телекоментаторів, що не прикрашає арбітра. Арбітр рівня прем'єр-ліги в подібних ситуаціях не має права втрачати концентрацію уваги і бути розгубленим.

На 52-й хвилині, коли львів'янин Худоб'як отримав можливість для удару з центральної зони, він послав м'яч у ворота. Однак гол не був зарахований, і представники суддівської бригади в цьому були абсолютно праві. Асистент арбітра Леонід Ярмолинецький зафіксував положення «поза грою», хоча воно було не настільки яскраво вираженим - сантиметрів на двадцять. Проте, воно було! У подібних випадках мене дивують експерти, які говорять: якщо є ледь вловимий офсайд, то мовляв, потрібно трактувати ситуацію на користь атакуючої команди. Скажіть мені, в яких правилах або циркулярах ФІФА таке прописано? Це повний абсурд. Офсайд або є, або його немає - які ще можуть бути у зв'язку з цим маніпуляції ?!

Що стосується столичного матчу, то роль головного арбітра в ньому виконував Юрій Вакс. Досить часто проводить поєдинки за участю «Динамо» досвідчений рефері на початку другого тайму справедливо призначив пенальті у ворота гостей, коли динамівець Макаренко зліва виконав подачу в штрафний майданчик на Ярмоленка, а того смикнув за руку одесит Петько. Гравець «Динамо» розвернувся і впав на газон. 11-метровий був безперечним, і ні у кого не виникло питань з цього приводу. А в наступному епізоді Вакс зобов'язаний був вдруге вказувати на «точку». Це сталося після проходу лівим флангом Гусєва, який подав у штрафний майданчик «Чорноморця», а одесит Гадрані вистрибнув і виставив зігнуту в лікті руку. М'яч в неї і влучив. На жаль, не призначивши пенальті, арбітр припустився грубої помилки.

судив матч «Олександрія» - «Металіст» Іван Бондар теж схибив, коли на 65-й хвилині александриец Паламар забив другий м'яч у ворота харків'ян. Здавалося б, немає підстав для того, щоб його скасувати, однак головний рефері прислухався до думки одного зі своїх асистентів - Андрія Шамека і взяття воріт не зарахував. А ситуація була такою, що не тільки Пономар не був у офсайді, але і м'яч до нього потрапив не від кого-то зі своїх партнерів по команді, а від капітана «Металіста» Довгого, який зробив йому такий несподіваний подарунок. На жаль, головний суддя цього чомусь не побачив.

Зайвий раз переконуюся, що в нашому суддівському корпусі немає арбітра, який був би здатний взяти на себе скасування рішення свого колеги. Все асистентам сліпо довіряють і підтримують, в результаті чого і виникають грубі прорахунки. А адже зазначена вище ситуація була азбучної. Прочитай її - і це був би зайвий плюс до суддівського реноме.

Варто зупинитися також на видаленні харків'янина Льопи. Перша жовта картка була спровокована арбітром, так як в попередньому їй епізоді півзахисника «Металіста» відверто штовхнув у груди гравець «Олександрії». Льопа завалився на газон, але свистка не було. Ясна річ, що бачачи безкарність суперника, харківський футболіст висловився на адресу арбітра. Тут же Бондар покарав Льопу «гірчичником» за недисциплінованість. Формально-то він має рацію, але варто було б піти на компроміс з гравцем, визнавши і свою провину в попередній ситуації. Тоді і не було б картки, що призвела до видалення. Всього через одну хвилину в єдиноборстві з Таргамадзе опинився в полоні били через край емоцій Льопа заробив друге попередження, після чого і змушений був залишити поле.

В грі «Говерла» - «Шахтар» , Що завершилася з рахунком 1: 6, здавалося, що для Анатолія Жабченко проблем в суддівстві бути не повинно. Однак вже на 2-й хвилині проблема виникла. Алекс Тейшейра отримав пас від Ісмаїлі і вибігав один на один з голкіпером господарів Рудько. Бразилець встиг прокинути м'яч трохи вперед, проте страж воріт зачепив його ноги. Замість того, щоб призначити одинадцятиметровий, рефері показав: кутовий. Можливо, хтось скаже, що в самому дебюті матчу Жабченко ще як слід не увійшов у гру. З цього приводу я скажу ось що: арбітр повинен «входити в гру» вже відразу після його призначення на її проведення. Він зобов'язаний бути готовим до будь-яких ситуацій аж до форс-мажору навіть на 1-й хвилині! На жаль, має певний досвід Анатолій Жабченко епізод з пенальті відверто проґавив.

Підводячи підсумки туру, варто звернути увагу, що ми давно не були свідками одразу трьох непризначених 11-метрових. Причому, арбітрами, яких ніяк не віднесеш до категорії новачків

- Юрієм Можаровським, Анатолієм Жабченко і Юрієм Ваксом. Прикро, але це факт. Куратору українських арбітрів П'єрлуїджі Колліні потрібно звернути на це увагу і зробити відповідні висновки.