Полезные материалы

NEWSru.com :: У катастрофі Як-42 під Ярославлем звинуватили колишнього заступника гендиректора авіакомпанії. Екіпаж летіти не мав права

Слідчий комітет РФ пред'явив звинувачення у справі про катастрофу в вересні минулого року літака Як-42, екс-заступнику генерального директора авіакомпанії "Як Сервіс" Вадиму Тимофєєву
За словами Маркіна, слідчі встановили причини авіакатастрофи, в якій загинули 44 людини, в тому числі 37 членів хокейної команди і тренерського штабу клубу "Локомотив"
Як вважають в СК, екіпаж літака, що розбився Як-42 був допущений Тимофєєвим до польоту 7 вересня незаконно, в порушення правил безпечної експлуатації повітряного транспорту
Трагедія з Як-42 сталася відразу після вильоту з аеропорту "Туношна". Ранковим рейсом до Мінська на свій перший матч в рамках чемпіонату КХЛ летів основний склад ярославського "Локомотива". На борту літака знаходилися 45 осіб

Слідчий комітет РФ пред'явив звинувачення у справі про катастрофі у вересні минулого року літака Як-42 екс-заступнику генерального директора авіакомпанії "Як Сервіс" Вадиму Тимофєєву.

Як повідомив ІТАР-ТАРС представник СК РФ Володимир Маркін, колишнього топ-менеджера звинувачують за ч.3 ст.263 КК РФ (порушення правил безпеки руху і експлуатації повітряного транспорту).

За словами Маркіна, слідчі встановили причини авіакатастрофи, в якій загинули 44 людини, в тому числі 37 членів хокейної команди і тренерського штабу клубу "Локомотив". Крім виявлених порушень в роботі екіпажу повітряного судна при зльоті, з'ясувалося, що екіпаж був допущений до рейсу авіакомпанією "Як Сервіс" "з грубими порушеннями правил безпечної експлуатації повітряного транспорту", підкреслив представник СК.

Вадим Тимофєєв, який відповідав за організацію льотної роботи, тренування та кваліфікаційні перевірки пілотів, володів правом допуску екіпажів до польотів і їх усунення. Як вважають в СК, екіпаж літака, що розбився Як-42 був допущений Тимофєєвим до польоту 7 вересня незаконно, в порушення правил безпечної експлуатації повітряного транспорту, так як на момент катастрофи не мав права на виконання самостійних польотів.

Командир летів за підробленими документами, другий пілот не вмів керувати Як-42

Встановлено, що командира судна Олександра Соломенцева допустили до польоту на підставі сфальсифікованих документів, а другий пілот - Ігор Жевело - на момент катастрофи не закінчив перенавчання на управління літаками Як-42.

Слідчі вважають, що Тимофєєв не вів контроль за проходженням професійного навчання пілотів, регулярно відкликав їх з навчальних заходів та незаконно допускав їх до польотів, хоча йому було достовірно відомо про відсутність у екіпажа повного обсягу професійних навичок, повідомляє ІТАР-ТАРС.

"Самим злочинним порушенням стало те, що другий пілот потерпілого крах Як-42 Ігор Жевело перенавчався літати з Як-40 на Як-42 тільки ... на папері!" - заявив газеті "Комсомольська правда" співробітник СК, який бере участь в розслідуванні катастрофи.

За даними видання, принципова різниця між цими двома літаками - у виконанні зльоту. На Як-40 при натисканні штурвала на себе треба тримати ноги на педалях, на Як-42 цього робити не можна. За версією слідства, при зльоті хтось із пілотів тримав ноги на гальмі. Крім того, як повідомлялося раніше, в крові Жевелову був виявлений фенобарбітал, який він приймав через хворобу ніг. Цей препарат чинить гальмівну дію на нервову систему.

Командир Андрій Соломенцев, який збирався перейти літати на літаках Boeing і повинен був швидко підготувати собі заміну, поквапився, довіривши зліт другому пілотові під час пасажирського рейсу, а не на навчальному літаку, пише "КП".

Як виявилося, в день трагедії 7 вересня 2011 року екіпаж повинен був проходити навчання за розподілом робочих обов'язків між членами льотної команди. На думку слідства, якби Вадим Тимофєєв сумлінно ставився до своїх обов'язків, катастрофи могло не статися.

У СК зазначили, що в рамках кримінальної справи допитано понад 200 свідків, проведено понад 120 експертиз, обсяг кримінальної справи становить близько 90 томів. За словами Маркіна, найближчим часом кримінальну справу стосовно Тимофєєва буде виділено в окреме провадження.

Крах і розслідування катастрофи

Трагедія з Як-42 сталася відразу після вильоту з аеропорту "Туношна". Ранковим рейсом до Мінська на свій перший матч в рамках чемпіонату КХЛ летів основний склад ярославського "Локомотива". На борту літака перебувало 45 осіб - 8 членів екіпажу і 37 пасажирів. Спочатку вижили двоє - хокеїст Олександр Галімов і бортпровідник Олександр Сизов, проте через п'ять днів спортсмен помер в лікарні від важких травм.

Єдиний живий Олександр Сизов довгий час не давав інтерв'ю журналістам, тільки напередодні річниці трагедії він відповів на кілька запитань КП . Бортпровідник зізнався, що фізично почуває себе нормально, але поки не працює. Він дав зрозуміти, що з психологічними проблемами поки не впорався. За словами Сизова, після трагедії його життя змінилося - посилилася віра в Бога.

У листопаді минулого року Міждержавний авіаційний комітет назвав основною причиною трагедії помилку екіпажу : Експерти прийшли до висновку, що хтось із пілотів під час зльоту помилково натиснув на гальмо, а пілот Ігор Жевело перебував під дією забороненого препарату. У МАК підкреслювали, що виліт проходив точно за розкладом, в хороших метеоумовах, а літак був повністю технічно справний.

Експерти тоді також назвали одним з факторів, що призвели до катастрофи, повна відсутність системи безпеки польотів і організації льотної роботи в компанії "Як Сервіс". У МАК відзначали, що переучування командира і другого пілота на Як-42 проходило на іншому типі повітряного судна - Як-40, що могло зіграти фатальну роль.

У лютому 2012 року родичі загиблих пілотів намагалися оскаржити висновки МАК про помилку пілотів, але Замоскворецький суд Москви відмовився прийняти позов, мотивувавши це тим, що дії комітету, як міжнародної організації, не підсудні російському суду.

Нагадаємо, відразу після катастрофи Росавіація анулювала сертифікати на право здійснювати цивільні перевезення у авіакомпанії "Як Сервіс". На початку серпня газета "Известия" написала, що організація після майже річної перерви знову працюватиме на ринку під новою назвою - "Еталон".