Семакофіли проти семакофобов. Перший тайм зіграно

Російський футбол повернеться на телевізійні екрани і купинясті поля лише через два місяці, проте відділ спорту «Фонтанки» небезпідставно вирішив, що ці грудневі дні, наповнені запахами хвої і мандаринів, - підходящий момент для підведення проміжних підсумків. Російський футбол повернеться на телевізійні екрани і купинясті поля лише через два місяці, проте відділ спорту «Фонтанки» небезпідставно вирішив, що ці грудневі дні, наповнені запахами хвої і мандаринів, - підходящий момент для підведення проміжних підсумків

Сергій Семак // Сергій Михайличенко / "Фонтанка.ру"

У суєті щотижневих матчів складно абстрагуватися і задуматися про глобальне, і цю зимову паузу спортивна журналістика традиційно використовує для далекосяжних висновків глобальних масштабів. Що нового ми побачили на полі? Хто став героєм? Чи є світло в кінці тунелю, або цей світ саме і є погані новини? «Фонтанка» пропонує читачам матеріал з двох частин, в якому ми спробуємо зрозуміти, який «Зеніт» будує Сергій Семак, які кадрові цілі будуть актуальні під час майбутнього трансферного вікна, а також з'ясувати, наскільки виправдані надії семакофілов і есхатологічні очікування семакофобов.

«Зеніт» завершив календарний 2018 рік серією з трьох поразок: в чемпіонаті країни команда Сергія Семака програла в Тулі на очах місцевого губернатора Олексія Дюміна. У Петербурзі на свежепереіменованном стадіоні на очах Олексія Міллера учитель Курбан Бердиєв виявився сильнішим учня. У Празі «Славія» впевнено домоглася потрібного результату, обігравши невмотивований «Зеніт»: на батьківщину Франца Кафки петербурзький клуб відправився без половини складу, який восени можна було назвати основним.

У відпустку завчасно кинулися Артем Дзюба, Браніслав Іванович, Олександр Єрохін, і ця обставина видавало ставлення тренерського штабу «Зеніту» до завершального матчу групового етапу Ліги Європи. Незважаючи на 0 очок в останніх трьох іграх, петербурзький клуб примудрився піти на зимову паузу з високо піднятою головою. У чемпіонаті країни команда з самого північного міста-мільйонера лідирує з мікроскопічним відривом в одне очко, який після 17 туру має більше символічне значення, ніж турнірне. У групі Ліги Європи «Зеніт» гарантував собі перше місце ще перемогою над «Копенгагеном» в 5 турі, що з урахуванням складнощів Сергія Семака можна визнати локальним успіхом. Мабуть, лише поразка від «Ростова» і виліт з Кубка країни можна визнати однозначною невдачею.

Екс-капітан «Рубіна» приходив в «Зеніт» зі скрипом . з інтерв'ю Семака «Фонтанці» стало відомо, що запрошували його в травні 2018 року в Петербург кілька разів. За інформацією «Фонтанки», в день першого приїзду Семака, який на той момент очолював «Уфу», мав місце рада директорів, на якій, зокрема, обговорювали кандидатуру Діка Адвоката. Паралельно в соціальних мережах петербурзького клубу був запущений опитування, хто повинен стати наступним головним тренером «Зеніту». З серйозною перевагою виграв чемпіон країни у складі трьох різних клубів. Завдяки чи з цим опитуванням, або начальники петербурзької команди керувалися іншими аргументами, 29 травня 2018 року Семак був призначений головним тренером (контракт був підписаний за системою 2 + 1).

У спадок від попередніх двох сезонів Семак дісталися дві абсолютно різні команди, точково посилені ветеранами руху. З собою з «Уфи» Семак привіз лише двох членів тренерського штабу: випускника петербурзької Класичної гімназії №610 Олександра Нізеліка і лікаря-реабілітолога Марію Бурову . Першими рішеннями Сергія Богдановича в «Зеніті» стало повернення на позицію головного лікаря команди Михайла Гришина і Олександра Анюкова. Обидва старожила «Зеніту» (Гришин працює в петербурзькому клубі з 1992 року) стали жертвами кадрових пертурбацій часів Роберто Манчіні, і їх повернення було сприйнято вболівальниками виключно позитивно.

Про кадрах і трансферах ми поговоримо в наступній частині, а поки зосередимося на статистиці і тактиці. Оновлений - втретє за три роки - «Зеніт» стартував дуже жваво: в перших п'яти турах чемпіонату країни очок петербурзький клуб не втрачав. У ці ж тижні, нехай і зі скрипом, команда Семака змогла пробитися в груповий етап Ліги Європи: в тому числі завдяки неймовірній перемозі 8: 1 на порожньому «Петровському».

Футбольний сезон стартував 29 липня, і до 13 грудня було зіграно 29 офіційних матчів - і це не рахуючи матчів збірних! Неймовірна навантаження. Як підрахували любителі футбольної статистики, Далер Кузя, головний двигун вже другий поспіль версії «Зеніту», за 2018 рік провів під кінець осені під 50 матчів - адже домашній чемпіонат світу і прохід аж до? фіналу ніхто не відміняв. І треба відзначити, що з точки зору функціональної підготовки питань до тренерського штабу бути не може: навіть в програних матчах другі тайми гравці петербурзького клубу проводили набагато сильніше.

У 2018 році команда Семака зазнала поразки в трьох зустрічах єврокубків, 4 - у внутрішньому чемпіонаті і один раз в Кубку Росії. Разом - 8 з 29. Дивним чином всі ці сумні результати складно звести в єдину систему.

Поразка з рахунком 4: 0 в Мінську проти місцевого «Динамо» ми окремо обговоримо в наступній частині, програш «Мольде» Оле Гуннара Сульшера з урахуванням результату першого матчу мало що значив, як і рахунок в Празі.

У чемпіонаті країни «Зеніт» вперше оступився в Махачкалі, і, природно, цей результат столичними медіа трактувався однозначно: злиденна команда зуміла здобути вольову перемогу над зажерлися мільйонерами з культурної столиці. Традиційно такого роду поразки прийнято пояснювати відсутністю настрою і впевненістю в підсумковому позитивному результаті. Друга поразка відбулося вже в наступному виїзному матчі: «Динамо», яке не могло здобути перемогу на протязі декількох тижнів, зуміло перемогти «Зеніт». Багато в чому тому, що майже годину петербурзький клуб грав у меншості (на 37 хвилині за другу жовту картку був вилучений Себастьян Дріуссі) і примудрився пропустити лише на 75 хвилині.

Мабуть, саме серйозної поразки екс-армієць Семак отримав у зустрічі зі своїм колишнім клубом: петербурзька команда була розтоптана в перші 30 хвилин, пропустила двічі, а могла і більше. У грі 14 туру проти ЦСКА головний тренер москвичів Віктор Ганчаренко повністю переграв тренерський штаб «Зеніту». Додаткового знущання додала ігрова статистика Ільзата Ахметова, який в першому таймі взяв участь в обох голах: ще в липні 2018 року випускник тольяттинской Академії імені Конопльова приїжджав на збір «Зеніту» в Австрії, але не підійшов, і виявився в результаті в ЦСКА.

Програші «Ростову» в Кубку і «Рубіну» в чемпіонаті можна сміливо назвати стандартними. На берегах Дону петербурзький клуб, пропустивши вже на 4 хвилині, зумів зрівняти рахунок і впевнено вів справу до екстра-тайму. Однак вихід на заміну Артура Юсупова, який провів в «Зеніті» 3 роки, дозволив команді Валерія Карпіна перемогти 3: 1: спершу Юсупов забив сам, а потім асистував партнерові. У цьому сезоні це були перші два голи, пропущені петербурзьким клубом зі стандартних положень. У тому ж регістрі «помста колишніх» почався петербурзький матч проти «Рубіна»: весь тиждень до гри експерти відзначали небезпеку кутових ударів команди з Казані - через спеціальної розстановки у воротарському противника. Саме завдяки описаної розстановці вихованець Академії «Зеніта» Єгор Сорокін забив перший гол «Рубіна» вже на 8 хвилині - з першого кутового. Вважається, що за стандартні положення в тренерському штабі петербурзької команди відповідає Анатолій Тимощук: саме він з гросбухом нагадує про щось гравцям, які виходять на заміну.