Вахід Шамсаїл, а хто це?

30-го травня в Ташкенті завершився 11-й за рахунком чемпіонат Азії з футзалу, в якому брали участь 16 команд. Узбекистан вдруге в історії зібрав у себе найсильніші команди азіатського континенту. Цікаво, що перший раз в Ташкенті святкувала успіх збірна Японії. Це поки що єдиний турнір, в якому НЕ переміг Іран. У всіх інших стартах верх неодмінно брали «Королі Персії», як в ряді ЗМІ називають збірну Ірану з футзалу.

Цього разу іранці завітали в Ташкент без свого багаторічного лідера - Вахіда Шамсаїл. Гравець, якому у вересні виповниться 35 років, без перебільшення унікальний. Вахід, починаючи з 1999-го року, взяв участь у всіх азіатських першостях. 9 раз він приводив свою команду до золотих медалей і стільки ж разів ставав кращим бомбардиром чемпіонату. Фантастичні показники. В цьому році легенда футзалу Ірану і всієї Азії додав до своїх трофеїв титул клубного чемпіона континенту, видобутий в складі «Фулад Махан» (Тегеран). І тут він знову забив найбільше м'ячів.

Але і без Шамсаїл наставник збірної Ірану Хоссейн Шамс випромінював повну впевненість в своїй команді. Ще б. На чемпіонаті світу 2008-го року команда ледь не пробилася в 1/2 фіналу і програла по ходу змагань лише майбутнім чемпіонам бразильцям - 0: 1. Якщо іранці і надалі продовжать рухатися по заданому вектору, то вони цілком можуть боротися за найвищі місця на світовій першості.

Зараз, знаючи підсумкові результати турніру, легко міркувати заднім розумом. Але не буду кривити душею, говорячи про справи перед змаганням. Надати мало-мальськи гідний опір Ірану могли лише три збірні: Узбекистан, Японія і Таїланд. Узбекистан під керівництвом бразильця Сержіо Сапо взагалі виглядав головним претендентом на вихід у фінал. За турнірною сіткою Іран погрожував господарям тільки в фіналі. Правда, із застереженням - потрібно було обов'язково займати перше місце в своїй групі. Тепер перейдемо від розкладів перед турніром до отриманих результатів.

груповий етап

Узбекистан, ворота якого по ходу турніру захищав другий кіпер ЦСКА Рустам Умаров, важко пройшов групову стадію. Однак, головне завдання підопічні Сапо вирішили - зайняли перше масті в квартеті «A», уникнувши зустрічі з Іраном в чвертьфіналі. Приємно здивувала збірна Лівану, для якої потрапляння в число восьми найсильніших команд континенту - вже велике досягнення.

Приємно здивувала збірна Лівану, для якої потрапляння в число восьми найсильніших команд континенту - вже велике досягнення

Іран как-будто і не помітив груповій стадії, граючи розібравшись з усіма суперниками. Таджикистан в перший ігровий день отримав в свої ворота 19 м'ячів. Далі чинні чемпіони умерелі свій запал і навіть дозволили австралійцям закінчити перший тайм внічию - 3: 3. Правда, у другій половині зустрічі команда Шамс провела шість сухих м'ячів. Що стосується другого місця в групі, то тут все вирішувалося в останній ігровий день. Тричі по ходу зустрічі Таджикистан вів у Австралії, але в підсумку все завершилося важкої перемогою останніх - 5: 4.

Тричі по ходу зустрічі Таджикистан вів у Австралії, але в підсумку все завершилося важкої перемогою останніх - 5: 4

Перше місце Таїланду не викликало сумнівів, а ось друга путівка від групи в 1/4 фіналу могла виявитися в руках будь-якої з трьох команд, що залишилися. Трохи сильніше інших виявилася збірна Киргизстану. А ось слабкі показники Південної Кореї в футзалі мене, чесно кажучи, дивують. На жаль, вид спорту слабо розвинений в цій країні.

На жаль, вид спорту слабо розвинений в цій країні

Японці під керівництвом іспанського наставника Мігеля Родріго впевненою ходою пройшли груповий бар'єр. Зауважу, що на турнірі до команди приєднався Кенсуке Такахаші - гравець «Каха Сеговії». Іспанський клуб пішов на зустріч своєму легіонеру, навіть незважаючи на те, що йому (клубу) стояла впертій боротьбі в півфіналі плей-офф. Китай виглядав менш яскраво, але в наступну стадію пройшов, за великим рахунком, без особливих проблем.

Чвертьфінали

Таїланд - Китай - 2: 9 (1: 4) .

Японія - Киргизстан - 4: 0 (2: 0) .

Узбекистан - Австралія - 5: 3 (1: 1) .

Іран - Ліван - 7: 1 (4: 1) .

Головною сенсацією чвертьфіналів, та й, мабуть, усього турніру, стала поразка Таїланду в матчів з Китаєм - 2: 9. Бразильський тренер представників Піднебесної Гільєрмо Франко сам не очікував подібного сюрпризу: «Спочатку я припускав, що результат матчу буде вирішуватися на його останніх хвилинах. Але нам вдалося деморалізувати наших суперників завдяки швидким контратак, які, на щастя, виявилися дуже ефективними. Проте, результат гри виявився для мене несподіваним і в той же час приємною подією ».

Для іспанського рульового тайців Хосе Марії подібний виступ може відгукнутися надалі. Напевно керівники футзалу Таїланду очікували інших показників в Узбекистані. На ділі ж бразильська тренерська школа здобула беззаперечну перемогу. Правда, не будемо робити глобальних висновків по одному матчу. Іспанці, як і бразильці, здорово працюють практично у всіх куточках світу. І віддати перевагу якійсь із шкіл поки неможливо - вони йдуть пліч-о-пліч.

Півфінали

Узбекистан - Китай - 4: 3 (2: 3) .

Іран - Японія - 7: 0 (2: 0) .

Китай ледь не створив другу поспіль сенсацію і був близький до виходу у фінал. Після першого тайму команда Франка вела з перевагою в один м'яч. Причому, всі три м'ячі на свій рахунок записав один гравець - Лі Ксін. Однак, у другому таймі господарі зуміли вирвати перемогу і порадувати 2500 глядачів, які зібралися на цьому матчі. Героями Узбекистану стали Нодір Елібаев і Фахріддін Самегов.

В іншому півфіналі Іран не залишив шансів японцям - 7: 0, але Мігель Родріго чомусь не виглядав засмученим: «Іран в черговий раз підтвердив свій високий статус. Боротися проти нього практично неможливо. При рівній грі ми постаралися зіграти чітко, але суперник був гранично точним у реалізації своїх моментів. Іранці були сильніші за нас, демонструючи свій клас і фізичну готовність ».

Матч за третє місце

Китай - Японія - 1: 6 (0: 3) .

Напевно, іспанець був упевнений в завоюванні бронзових медалей. Так воно в підсумку і вийшло. Китайцям, напевно, до певної міри не вистачило сил і емоцій для боротьби в «бронзовому» матчі. Все-таки вони витратили набагато більше енергії і в чвертьфіналі, і в півфіналі. В результаті цікавого і рівного матчу, на жаль, не вийшло. По суті, після першого тайму стало ясно, що саме Японія підніметься на третю сходинку п'єдесталу. А одним з героїв зустрічі став той самий Такахаші, який оформив дубль.

фінал

Узбекистан - Іран - 3: 8 (2: 3) .

По ходу всього турніру створювалося відчуття, що є Іран і є всі інші. Ось і в фіналі господарі не змогли на рівних грати проти бійців Шамс. Почали узбеки за здравіє, а ось закінчили ... На другий тайм команди просто не вистачило сил, чим скористалися діючі чемпіони Азії. Вони в черговий раз підтвердили свій високий клас. Не стали на заваді навіть два пропущених м'ячі в дебюті зустрічі. Вже до п'ятої хвилини іранці програвали 0: 2. Надалі все встало на свої місця. Іран завоював 10-й внутріазіатскій титул і ще раз довів свою перевагу.

Збірна Ірану змогла досягти подібного результату без своєї легенди - Шамсаїл. Його відсутність порадує безліч роздумів і питань, які ходили в пресі. Чи може Іран змагатися на світовому рівні без Вахіда? Навіть якщо він зіграє в 2012-му році, чи буде його форма оптимальною? І хто може замінити Шамсаїл і стати ватажком команди найближчим часом?

Відповідь на останнє запитання ми частково отримали завдяки пройшов турніру. Іранець Мохаммад Тахер став кращим бомбардиром з 13-ма забитими м'ячами і отримав приз найкориснішого гравця. Ось тільки насторожує один факт - в іграх на виліт Тахера провів лише два м'ячі. У будь-якому випадку Ірану не варто боятися. Команда в блискучому стилі захистила своє чемпіонське звання в Узбекистані і за великим рахунком навіть не помітила втрати Шамсаїл. З приводу вишеозвученних питань дуже добре і, на мій погляд, в точку висловився один з редакторів сайту азіатської конфедерації футболу Шахін Рахмани: «Насправді це більше питання майбутнього Шамсаїл, а не майбутнього збірної Ірану з футзалу».

Іран є захмарними рівнем для інших команд Азії - такий висновок можна без праці зробити, поглянувши на результати чемпіонату Азії 2010. За ним кілька команд утворюють своєрідний другий ешелон. Сюди входять і Японія, і Узбекистан, і Китай, і навіть провалився Таїланд. Вихід Ірану в фінальну стадію ЧС '2012 не піддається сумніву, Таїланд буде господарем Мундіалю із застереженням - якщо вирішить всі свої внутрішньодержавні проблеми. Тому 2 залишилися азіатські вакансії розіграють між собою японці, узбеки і китайці. Чи зможуть за час, що залишився до відбору підтягнутися до їхнього рівня Австралія, Ліван і Киргизстан - питання. Якщо хтось і зможе, то я зроблю свій вибір на користь австралійців. А там життя розсудить.

Наостанок пропоную вам насолодитися фрагментами фіналу клубного чемпіонату Азії: «Фулад Махан» (Тегеран, Іран) - «Аль Садд» (Катар). Турнір проходив з 4-го по 12-е березня в іранському Есфахане і завершився красивою перемогою клубу-господаря. Вахід Шамсаїл в фіналі зробив дубль і три результативні передачі:

Всі результати чемпіонату Азії з футзалу з можливістю перегляду протоколів матчів