Полезные материалы

Гендиректор ПФК ЦСКА Роман Бабаєв - про Сміливий, Лізі чемпіонів, трансферах

  1. «Мені сподобався мем про ЦСКА через 30 років»
  2. «По Головіну були пропозиції з АПЛ - ми домовилися почекати»
  3. «Хотіли взяти в оренду Мусу, Вагнера або Думбія»
  4. «Смолов був готовий грати за ЦСКА -« Краснодар »відмовив»
  5. «Дзюба не підійшов би під ігрову модель ЦСКА»
  6. «Слух про продаж клубу? Ми звикли до таких вкидання »
  7. «У ЦСКА сама лояльна цінова політика»
  8. «Успіх - місце, яке дозволить потрапити в ЛЧ»

Незважаючи на те, що ЦСКА нікого не купив в це трансферне вікно, інтерес до «армійської» кухні все одно залишається підвищеним. З гендиректором клубу Романом Бабаєвим ми домовлялися поспілкуватися давно, але інтерв'ю кожен раз переносилося через його зайнятості. Зате коли, нарешті, зустрілися і поговорили - дізналися багато нового і цікавого.

Почали, звісно, ​​з привітань. Вперше за 11 раз, коли ЦСКА брав участь в груповій стадії Ліги чемпіонів, команда стартувала з перемоги. При тому, що склад був найслабшим за останні роки. З останньою тезою Бабаєв сперечатися не став.

- Принаймні, за іменами - Вагнер, Думбія, Муса, Хонда, Ельм - в атаці ми раніше виглядали більш яскраво, - говорить гендиректор ЦСКА. - Це факт. Але причинно-наслідковий зв'язок між складом і перемогою шукати не варто. Це не більше, ніж збіг обставин.

Золотий стандарт. 5 думок про перемогу ЦСКА в Лісабоні

Перша перемога «армійців» в стартовому турі Ліги чемпіонів не привід малювати для команди райдужну дорогу в плей-офф. Рано.

- Який підсумковий результат ЦСКА в цій Лізі чемпіонів вас здивує?
- Якщо вдасться повторити наше найкраще досягнення - дійти до чвертьфіналу. У нинішніх обставинах це відмінний результат для будь-якого російського клубу. У нашому випадку це буде подвійно приємно, адже крім ЦСКА в сучасному форматі ЛЧ ніхто з наших команд до 1/4 фіналу не добирає.

- Ви вважаєте, це реально: мати таку планку очікувань з нинішнім складом ЦСКА? Без лавки і без добротного нападника?
- Якщо не чекати і не вірити, навіщо взагалі грати? У попередні розіграші ми могли розраховувати на кращий результат, але в силу ряду причин займали четверте місце. Хоча згадайте наших суперників по групі - це були не останні команди в Європі. У нинішній ситуації ми не вважаємо спробу вийти з групи ЛЧ безперспективною. Фаворит на папері - не завжди фаворит по факту. Так, у нас немає досвідченого нападника. Я не проводжу паралелі, але збірна Іспанії теж виходить грати без форварда і громить збірну Італії. Так, нам хотілося б бачити в команді Вагнера в його найкращій формі. Але який сенс дискутувати на цю тему, якщо є ті, хто є. Команда і тренерський штаб об'єктивно і спокійно ставляться до ситуації, що склалася. Намагаємося вичавити максимум.

«ЦСКА і без нападника може вийти в 1/8 фіналу ЛЧ»

А «Спартак» ще не довів, що вийшов з кризи. Навіть з «продовженим» Глушакова. Все це плюс дещо про РФПЛ - в огляді Романа Широкова.

«Мені сподобався мем про ЦСКА через 30 років»

- Чи міг ЦСКА когось купити цього літа?
- З власних коштів, швидше за все, немає. Розглядали варіанти з орендою або підписанням вільного агента. Але фінти з поверненням Думбія з «Роми» або трансферами Натхо і Єрьоменко не можуть відбуватися системно в кожне трансферне вікно. Для цього має збігтися безліч факторів, які не завжди залежать від клубу. А брати футболістів для кількості ми з тренерським штабом і акціонерами порахували безглуздим.
ЦСКА потрібні якісні гравці, хоча б зіставні з тими, хто вже є в команді. Таких безкоштовних варіантів знайти не вдалося. Але катастрофи в цьому не бачу. Із застереженням по нападнику, склад у нас укомплектований і боєздатний. Це доводять і результати минулих сезонів - три золота та два срібла. Адже ми не тільки в це трансферне вікно нікого не придбали. Здорово, коли є можливість оновлювати склад і брати класних футболістів з Латинської Америки і Європи, але, коли її немає, це не означає, що команда не здатна боротися.

- Бачили забавний мем про склад ЦСКА через 30 років?
- Бачив (посміхається).

- І як він вам?
- Мені сподобався. Почуття гумору в такій ситуації дуже допомагає. Ми постійно обговорюємо ці теми в команді, і мені приємна реакція хлопців. Багато б, напевно, кинули весла, бачачи, що посилення немає, але до наших хлопцям це не відноситься. Гасло наших уболівальників «Не відступати і не здаватися» для команди є посилом до дії. Багато результати, в тому числі і перемога над «Бенфікою», були здобуті в чому за рахунок характеру і досвіду.

Опора для збірної. Як Гончаренко може прислужитися Черчесову

А чи не перенести Черчесову оборонний блок ЦСКА в національну команду?

- З огляду на перший матч в групі, ЦСКА вже заробив як мінімум € 16,2 млн в Лізі чемпіонів. Чому їх не можна витратити на покупку форварда?
- Акціонери вклали величезні кошти в реалізацію проекту стадіону і, як і всі в країні, потрапили у важку економічну ситуацію. Я вже й не кажу про девальвацію рубля. 70% витрат клубу є валютними, тому що це зарплати футболістів. При цьому 70% доходу клубу - рублеві: квитки, спонсори і так далі.

- ЦСКА не перевів зарплати в рублі?
- Ні. Як можна пояснити Вітіну, що він буде отримувати зарплату в рублях, коли, образно кажучи, він взагалі не знає, що це за валюта?

- Добре. Але росіяни-то знають: Ігнашевич, Акінфєєв, Березуцкие, Дзагоєв.
- А ось такий підхід був би нечесним. Команда на полі одна. Нам потрібно було сказати хлопцям, що в плані зарплати принцип «один за всіх і всі за одного» тепер не діє? В інших фінансових питаннях гравці багато в чому йшли на зустріч. Перекласти зарплати в рублі було б можливо, якби в ЦСКА грали тільки росіяни. Звичайно, можна було б «прогнути» і легіонерів, але, по-перше, це не наш метод, а по-друге, це складно з юридичної точки зору. Тобто футболіст приїжджає до нас на умовний € 1 млн на рік, а тепер він буде отримувати 500 тисяч, так як курс змінився.
- Отже, гроші, отримані в цій ЛЧ, дуже знадобляться в погашенні кредиту. А якби ЦСКА не пройшов АЕК або «Янг Бойз»? Клуб б закрився?
- Довелося б вишукувати додаткові джерела доходу.

- Які?
- Кредитування, продаж футболістів і т.д. Той факт, що ми зберегли основний склад, за винятком Тошича, є для ЦСКА свого роду успіхом трансферного вікна. Також вдалося продовжити контракт з Фернандесом до 2022 року.

- Тошич відмовився від зниження зарплати в ЦСКА. Але навряд чи він отримує в «Партизані» більше, ніж міг би в Москві - навіть з урахуванням зниження?
- Думаю, він отримує менше.

- Чому він тоді не залишився в ЦСКА?
- З Зораном не було фінансових розбіжностей. Але він повинен був змиритися зі статусом гравця запасу в силу об'єктивних причин: зміни тактики, віку і наслідків травм. Над продовженням співпраці довго думали і Тошич, і клуб. У Зорана, до речі, були цікаві варіанти з великою зарплатою в Китаї та інших азіатських чемпіонатах. Але він вирішив стабільно грати на батьківщині, а не гнатися за грошима. З огляду на, скільки Тошич зробив для команди, нам хотілося проводити його гідно. Думаю, Зоран ще не раз приїде в Москву - можливо і співробітництво на грунті футболу.

Незважаючи на те, що ЦСКА нікого не купив в це трансферне вікно, інтерес до «армійської» кухні все одно залишається підвищеним

Зоран Тошич приніс ЦСКА багато слави

Фото: Денис Тирін, Чемпіонат "

10 футболістів, яких РФПЛ втратила влітку

За комусь із цих хлопців вболівальники будуть нудьгувати. За комусь - зовсім немає.

«По Головіну були пропозиції з АПЛ - ми домовилися почекати»

- Найкрутіший актив ЦСКА - Маріо Фернандес. Чому він досі в команді?
- Якщо ви помічали, хлопці завжди йдуть з ЦСКА з дуже великим небажанням. Навіть Муса сумнівався, коли надійшла пропозиція від «Лестера».

- Ви серйозно?
- Не скажу, що він думав довго, але варіант залишитися Ахмед розглядав.

- Чим ви це пояснюєте?
- Хлопці звикають і до гарної, можна сказати, сімейній атмосфері, і до успіхів. У випадку з Маріо - така ж ситуація, йому тут комфортно. Але це не означає, що Фернандес точно залишиться в ЦСКА до кінця кар'єри. До того ж, до нас поки жодного разу не підходив його агент зі словами: «Є пропозиція, футболіст хоче піти».
- А що за Головіну? До нас в гості недавно приходив головний тренер «Спартака» Массімо Каррера і він прямо сказав: «Здивований тим, що Головін досі грає в Росії».
- По ньому пропозиції були.

Каррера: коли говорю про аварію, до сих пір мурашки біжать по спині

У другій частині інтерв'ю Каррера докладно розповідає про відбулися і трансферах «Спартака» і згадує жахливу катастрофу

- Звідки?
- З Англії, в тому числі один топ-клуб. Але ми разом з Сашком порахували, що це передчасно. Крім цього, запропоновані умови, на наш погляд, були істотно нижчими від ринкових. По-моєму, сам Саша погодився і сприйняв все адекватно. Саша знаходиться на самому початку своєї кар'єри, і якщо він продовжить грати так, як зараз, то пропозиції ще надійдуть. Навіть приклад Муси показовий - не завжди тих якостей, що дозволяють тобі бути топ-гравцем в Росії, вистачає, щоб виходити в АПЛ з лави. Є ризик опинитися в глухому запасі.

- Скільки Головіну потрібно часу, щоб дозріти?
- Як мінімум, до кінця сезону. Ми зіграємо ще не менше п'яти матчів Ліги чемпіонів, і сподіваюся, що будемо боротися за призові місця РФПЛ. Кожен матч для Саші дуже цінний і дає йому необхідний досвід для можливого переїзду в Європу, де кожна гра - як у Лізі чемпіонів. Так що допускаю, що перехід може статися вже влітку наступного року.

Головін: в «Спартаку» мені сказали те ж саме, що і Кокорін

Олександр Головін - про перемоги ЦСКА над «Янг Бойз» та «Спартаком», інтерес до себе «Боруссії» і «Арсеналу», трансферах «Зеніту» і ЧС-2018.

- А яка ситуація з Дзагоєвим? Алан часто говорив про те, що хоче виїхати до Англії. Вас це не лякає?
- Тільки радує. Якщо футболіст ставить собі таку амбітну задачу, то розуміє, що скаути будуть розглядати його під мікроскопом. Такі фахівці не орієнтуються на парочку вдалих матчів, а розглядають всю кар'єру гравця. Хоча Алану додаткова мотивація ніколи не потрібна - він завжди дає команді все, що може.

«Зробив пропозицію і полетів перемагати« Інтер ». Репортаж з дому Дзагоєва

У своєму заміському будинку Алан Дзагоєв і його дружина Зарема розповіли про історію знайомства, весіллі в Осетії і захоплення футболіста.

- З Оланаре взимку ви напевно розлучитеся? Як здається з боку, футболіст вичерпав всі кредити довіри.
- Якби ми не знали, як він вміє грати в футбол, можна було б ставити на ньому хрест. Згадайте, як він гідно виглядав в свій перший приїзд. Хоча потрібно розуміти, що він приходив в ЦСКА безкоштовно. Звичайно, процес відновлення Аарона затягнувся. Втім, лікарі про це попереджали. До зими шанси нападаючому будуть надані, а потім будемо приймати рішення з приводу його майбутнього. Радує, що на цьому тлі молодь намагається впоратися з відповідальністю, яка на неї впала. Клуб завжди приділяв велику увагу школі. Урізавши трансферний бюджет, жодного рубля ми не відняли у Академії ЦСКА.

Ватний Фернандо, російський Озіл. 4 індивідуальних виведення з нашим в Європі

У кожному з матчів наших в єврокубках знайшлося по одній людині, про який потрібно поговорити окремо.

«Хотіли взяти в оренду Мусу, Вагнера або Думбія»

- Давайте тепер про те, хто міг перейти в ЦСКА, але не перейшов. Наскільки нам відомо, ЦСКА намагався цього літа повернути Мусу.
- У вас правильна інформація. Ми спілкувалися з Ахмедом, але, як я вже говорив, такі фінти не можуть вдаватися постійно.

- Чому не вдалося у випадку з Мусою?
- Як мені здається, Ахмед зараз знаходиться в пригніченому стані, і йому дуже хочеться довести, що він гідний грати в АПЛ. Саме в АПЛ, а не просто в Англії, наприклад, в «Чемпіоншипа». Тому варіант з орендою в «Халл Сіті» він теж відкинув. Я дуже переживаю за Мусу - на мій погляд, це самий адаптований до європейського футболу гравець, який виходив останнім часом з РФПЛ.

Муса вчепився в Англію мертвою хваткою

Фото: Reuters

- Вагнер і Думбія забивають за свої клуби - «Аланьяспор» і «Спортинг» відповідно. Їх не розглядали, як можливе посилення?
- Чи розглядали, спілкувалися з агентами хлопців.

- І?
- Ми самі себе б здивували, якби повернули Сейду втретє. Хоча зі «Спортингом» ми спілкувалися. Португальці тільки-тільки підписали контракт з Думбія, де у нього нарешті стало виходити. Логічно, що вони не хочуть його відпускати.

Думбія засмучений, що ЦСКА не може повернути його в третій раз

Фото: Reuters

- А що за Вагнеру?
- Турки не розглядали варіант з орендою їх кращого бомбардира. Зараз і Вагнера, і Думбія неможливо було повернути без серйозних фінансових аргументів. Напевно, якби у нас були гроші, ми могли просто придбати нападника. Але зараз ми бачимо, що на трансферному ринку відбувається щось за гранню добра і зла - алогічні суми абсолютно не прив'язані до ринку.

100 кращих легіонерів чемпіонату Росії. 1-е місце

Завершуємо публікацію нашого рейтингу, розповідаючи маловідомі історії про легіонерів, які потрапили в трійку кращих. 1-е місце - Вагнер Лав.

- Ви про трансфери Неймара і Дембеле?
- Не тільки. Найстрашніше не в тому, що Неймар і Дембеле стоять 222 і 105 млн, а то, що футболісти за 2-3 млн коштують близько десяти, і ми це відчули на собі. Щоб купити футболіста рівня Вагнера або Думбія, потрібно закладати близько € 20 млн мінімум. Звичайно, можна купити 17-річного хлопця за 5-7 млн ​​і чекати, але в такому випадку немає ніяких гарантій.

Прибуткові місця. Хто більше всіх заробив на ринку влітку

«Барселона» не встигла витратити занадто багато грошей і піти в мінус, а «Бенфіка» знову нагадує нам, з кого потрібно брати приклад.

«Смолов був готовий грати за ЦСКА -« Краснодар »відмовив»

- Скільки ЦСКА готовий витратити на трансфер? Максимум?
- За нинішніх умов - анітрохи. У перспективі наш психологічний стелю - € 10-11 млн, що і є нашим рекордом.

- Рекорд - це покупка Фернандеса?
- І Вітіну. Суми, сплачені за них, приблизно порівнянні. Думбія коштував відчутно менше.

- У ЦСКА не шкодують, що два роки тому відмовилися від покупки Смолова? Зараз він пристойно виріс в ціні. І теж був би чудовим активом.
- По-перше, він тоді теж коштував чимало. По-друге, в той момент ми вели переговори з оренди Думбія, а це теж витрати. Зрозуміло, що ми нічого не платили, але «Рома» зменшила суму, яку повинна була нам заплатити. Тому стояв вибір: Смолов або Думбія. Думаю, жоден фахівець тоді не вибрав би Федора. Хоча ми розуміли, що Смолов - дуже хороший футболіст, у якого в той момент просто був складний період. Але ми зробили вибір на користь бомбардира, який тільки-тільки нас покинув.

- Підсумуємо: ви ні про що не шкодуєте?
- Я шкодую про те, що тоді не було можливості підписати обох гравців - і Смолова, і Думбія.

- Цього літа ви могли взяти Смолова в оренду?
- Ми не соромилися розглядати будь-які варіанти. І цей в тому числі. Причому були хороші шанси підписати Смолова на півроку, до зими. Федір був готовий навіть на зниження зарплати заради переходу в ЦСКА.

- Але?
- «Краснодар» не був готовий відпустити його. При цьому я не можу сказати ні слова докору на адресу керівництва цього клубу, яке відповіло нам відмовою. Власне, в першому ж матчі після цього рішення Смолов зробив дубль у ворота «Динамо» і показав, що він великий професіонал.

Федір Смолов

виривається з обіймів ЦСКА

Фото: Сергій Апенькін, «Чемпіонат»

Смолов, Дзюба, Глушаков і ще 5 зірвалися трансферів в РФПЛ. Літо-2017

Ділимося подробицями, які ви, швидше за все, не знали.

«Дзюба не підійшов би під ігрову модель ЦСКА»

- У «Зеніті» не має постійного місця на полі Дзюба. У ЦСКА немає досвідченого і якісного нападника. Ви могли б знайти один одного. Або цей варіант був неприпустимий з ідеологічної точки зору?
- Скоріше так. Якщо ЦСКА ще може порахувати, що протистояння клубів не настільки принципово, коли мова йде про спортивні завданнях, то думка уболівальників ми не можемо не брати до уваги. Успіх футболіста багато в чому залежить від того, як його приймуть фанати. Але це було не єдиною причиною.

- А що ще?
- Ми порахували, що під нашу ігрову модель Дзюба не зовсім підходить. Ну і, звичайно, висока зарплата.

18 футболістів, серця яких вимагають змін. І грошей

Не тільки Коутиньо і Дієго.

- Чи можливе повернення в ЦСКА Романа Єрьоменка по закінченню терміну дискваліфікації?
- Ми ніколи не ставили на Ромі хрест через іміджевих втрат. Кожен може оступитися, і ми до останнього його підтримували. Інше питання - чи зможе він повернутися на колишній рівень після дискваліфікації. Якщо бажання буде обопільним, його повернення цілком може статися.

- Довгий час у ЦСКА, який не змінюється роками, був солідний запас міцності, на якому команда завойовувала трофеї. Немає відчуття, що саме в цьому сезоні він закінчився?
- Те, що команда з року в рік не змінюється, - стереотип. У лінії оборони з'явився Васін, який до цього за ЦСКА майже не грав, а зараз приносить користь. У півзахисті та нападі - Вітіну, той же Головін, підтягується інша молодь. Зараз найбільш гостро стоїть проблема нападника, а стратегічно - лінії оборони. Якщо наші ветерани, які до сих пір залишаються кращими захисниками з російським паспортом, одночасно завершать кар'єру, будемо вирішувати це питання. Інша справа, що на даний момент я не бачу адекватної заміни Ігнашевич і Березуцький в Росії. Так що, напевно, доведеться звертати увагу на зарубіжних футболістів.

- Раз Вже ви Згадаю про Васін - клуб якось спілкувався з ним после допущених помилок?
- Для нас дуже важлива філософія клубу і атмосфера в команді, тому ні слова докору Васін не почув. Напевно тренер розбирав його помилки, але претензії ми йому не пред'являли. У якийсь момент він став заручником ситуації, адже користі він приносить теж чимало.

Не тільки Васіна вина. Чому ЦСКА видав найгірший старт з 2008 року

За неповну третину сезону ЦСКА зазнав в три рази більше домашніх поразок, ніж за весь минулий чемпіонат. Випадковість чи закономірність?

«Слух про продаж клубу? Ми звикли до таких вкидання »

- У вас є розуміння, коли ЦСКА зможе купувати футболістів?
- Ніхто не сидить склавши руки. Але в першу чергу нам потрібно закрити доларовий кредит по стадіону. Коли ми його оформляли, долар коштував 30 рублів, тепер - в два рази більше. Ми не вважаємо це катастрофою. Навіть багато великі клуби в Європі включають режим економії після будівництва стадіону. Сподіваємося, що доходи по стадіону почнуть рости. Хоча офісні площі на стадіоні, знову ж через кризу і занепаду бізнесу, продаються з працею, так само, як і VIP-ложі. Європейський футбол, і російський особливо, абсолютно неадекватний у співвідношенні доходів і витрат. На сьогоднішній день максимальний дохід від телевізійних прав, які може отримати чемпіон РФПЛ, становить близько $ 5 млн. Цієї суми ледь вистачить, щоб покрити річну зарплату двох-трьох провідних гравців команди. Якби вдалося оздоровити наш футбол фінансово, стало б краще всім.

- Є прогноз, коли ЦСКА вдасться закрити кредит?
- Кредит розрахований на 10 років, але, звичайно, це не пов'язано з трансферами безпосередньо. Цілком можливо, що вже цієї зими ми зможемо когось купити. Ми керуємося бюджетом, і саме тому єдині в Росії, хто не мав ніяких проблем з фінансовим фейр-плей. Що стосується кредиту, то перші роки - найважчі, але ми вдячні керівництву «Зовнішекономбанк», яке допомогло нам реалізувати цей проект і йде назустріч у багатьох питаннях. Нещодавно наш стадіон отримав премію Уряду Москви як кращий будівельний об'єкт у двох номінаціях: і, на думку москвичів, і за оцінкою професійної комісії. Це дуже рідкісне поєднання, коли збіглося рішення двох журі.

- Як в клубі відреагували на інформацію, що з'явилася інформація, що ЦСКА може бути проданий?
- Ми вже звикли до таких вкидання, тому не відреагували ніяк.

- Наскільки сильно президент клубу Євген Гінер залучений зараз в клубні справи?
- Євген Ленноровіч кожен день проводить в клубі, погоджує всі стратегічні рішення - трансферні питання, продовження контрактів, бюджетування і т.д. Він тримає руку на пульсі.

«У менеджменті Гінер - бог». Одкровення колишнього оператора ЦСКА

Як Газзаєв ледь не розбив плазму, чим дивував Нецид і як в Ватутінках радіють Акінфєєва. Ви дізнаєтеся про команду то, чого не знали раніше.

«У ЦСКА сама лояльна цінова політика»

- У ЦСКА великі проблеми з відвідуваністю. Ви бачите в цьому провину клубу?
- Так, тому працюємо і намагаємося поліпшувати ситуацію буквально з кожним матчем. Вчора, наприклад, була нарада, присвячена матчу з «Ростовом», де ми розглядали не тільки технічні питання, а й звернення уболівальників.

- Що це за звернення?
- Вони різні. Якщо це стосується стюардів, спілкуємося з ними, якщо скаржаться на кейтеринг - звертаємося до операторам харчування. Я сам спостерігаю поліпшення в роботі сервісів. Наприклад, ми оперативно відреагували на зауваження з приводу цінової політики. Економіка для нас вкрай важлива, на відміну від інших російських клубів, у яких є добре відомі джерела фінансування. І тим не менше ми пішли назустріч уболівальникам і знизили ціни на квитки, хоча це вимагало узгодження з ЗЕБом по бізнес-плану. Тепер можна потрапити на матч Ліги чемпіонів за 700 рублів, а абонемент на чемпіонат Росії купити за 4000 рублів. З провідних клубів це сама лояльна цінова політика.

- За уболівальників треба боротися. Є відчуття, що ЦСКА довго жив з філософією: «Ми круті, на нас зобов'язані ходити, тому що ми перемагаємо. І за нових уболівальників нам боротися не треба - хай з нами краще будуть старі, але перевірені ».
- Я з вами не згоден. Я працюю в клубі з 1999 року, і весь цей час ніхто не сидів склавши руки, чекаючи, що уболівальник прийде сам. На деяких стадіонах були нерозв'язані проблеми - такі, наприклад, як логістика в Хімках. Але там ми працювали з Хімкинський школами в пошуках нової аудиторії. Зараз працюємо з іншими школами та вузами - наприклад, МГУ. У соцмережах намагаємося налагоджувати зв'язок з уболівальниками і розповідати про нові продукти.

- Що це за продукти?
- Наприклад, як «Клуб чемпіонів», де за невелику плату вболівальники можуть цікаво і смачно провести час до матчу і в перерві. Для клубу це не принесе доходу - розраховуємо вийти в нуль. Поки ми не можемо вирішити певні проблеми - наприклад, зробити обігрів стадіону під час зимових матчів. Проте, дуже хочеться, щоб уболівальники, як сказав Гончаренко в одному зі звернень, встали з дивана і прийшли на стадіон. Зараз в Москві всі звикли до максимального комфорту, але ж це все-таки похід на стадіон на улюблену команду, а не в кінотеатр.

«Успіх - місце, яке дозволить потрапити в ЛЧ»

- Деякі лідери ЦСКА роками не дають інтерв'ю. Ви вважаєте це нормальним? Чи не втрачає від цього клуб в плані інтересу до нього?
- Це питання не відноситься до роботи з уболівальниками. Так, кожен спортсмен - медійна особистість, і вони повинні розуміти, що їх робота - не тільки виходити на поле, а й спілкуватися з журналістами. Але не думаю, що у відвідуваності і інтерв'ю є причинно-наслідковий зв'язок.

- Навіть не про журналістів. Наприклад, у «Локомотива» Олексій Андрійович Міранчук смажать м'ясо з фанатами після перемоги в дербі над «Спартаком», а Сьомін грає в футбол з вболівальниками. А тренер ЦСКА Віктор Гончаренко дає приблизно два інтерв'ю в рік.
- Якщо порівнювати з «Челсі» або «Манчестер Юнайтед» - ми відстаємо. Але, наприклад, ніхто з російських клубів не проводить зустріч з уболівальниками так, як це робимо ми. У нас на неї потрапляють всі бажаючі - хоч 30 тисяч. Ми намагаємося бути відкритими, але, можливо, проблема в тому, що це недостатньо сильно висвітлюється.

- Може, клубу вкластися в сильного маркетолога, який допоможе ЦСКА залучити людей на трибуни?
- Ми залучали найкращі маркетингові компанії Росії, замовляли дослідження, але це не спрацювало. Можна хоч всю Москву обвішати червоно-синіми білбордами - це не допоможе. Справа в тому, що після розпаду СРСР культура вболівання була втрачена. Зараз є стереотип, що це небезпечно, нестатусну і немодно. І ми, як і інші клуби РФПЛ, намагаємося цей стереотип зламати. Зробити безкоштовний вхід? Суперменеджерскій хід. Можемо ще малювати цифри відвідуваності, як це роблять інші клуби. Але не хочеться нікого обманювати. Зараз наша відвідуваність - 16 тисяч з 27 (ще 3 тисячі - це VIP-ложі), але це все ще нижче, ніж ми розраховували. Так чи інакше, робота по поверненню уболівальників ведеться. Вважаю, що у нас одні з кращих програм на клубному телебаченні: «По конях!», «Я провідний CSKATV». Не хочу говорити, що ми - найкращі, а уболівальник все одно не ходить. Але це вулиця з двостороннім рухом. Аудиторія повинна бути готова до того, що стадіон, особливо взимку, це не найкомфортніше місце. Хоча обладнані теплі фудкорти і той самий «Клуб чемпіонів», сподіваюся, нам допоможуть.

- За «Спартак», особливо після останнього чемпіонства, стало модно хворіти. Чому за ЦСКА ніколи не було модно хворіти, незважаючи на безліч трофеїв, завойованих командою в останні роки?
- А ви згадайте відвідуваність «Відкриття Арени» відразу після будівлі. Вона була далеко не ідеальною. Зараз у них ситуація вирівнялася, а чемпіонство дало поштовх. Аудиторія у нас є: ми її бачимо в соцмережах, це майже 2 млн передплатників. Якщо на стадіон прийде хоча б 1% - це ті самі 20 тисяч. Ми суттєво поліпшили якість сервісу на стадіоні за перший рік, і це не межа. До речі, в плані безпеки ми зробили величезний стрибок - подивіться на кількість штрафів за протиправні дії вболівальників. Їх майже немає. Коли ми прийняли рішення не робити загородження на фанатському трибуні, нас називали божевільними. Але наші вболівальники ведуть себе гідно.

146%: як «Зеніт» обійшов «Спартак» за відвідуваністю

Хто збирає аншлаги в РФПЛ і як змінилася відвідуваність за 10 років.

- Говорячи про ЦСКА, ми бачимо і приводи для позитиву. У жодному іншому клубі зараз немає такої кількості успішно грають вихованців. Те, що пішла така хвиля - Головин, Чалов, Жамалетдінов - заслуга колишнього тренера молодіжки Олександра Гришина?
- І його в тому числі. Але неправильно виділяти когось одного. Це робота системи. Тут є внесок і селекціонерів, які свого часу розглянули хлопців, співробітників академії і тренерів молодіжної команди, які дали їм футбольну освіту, і Леоніда Слуцького, який почав підтягувати хлопців до основи, і, естетсвенно, Віктора Гончаренка, який повірив в них і став регулярно випускати в складі.

- Давайте тепер підсумуємо по сезону. Яким місцем ви будете задоволені в чемпіонаті-2017?
- Абсолютно задоволені ми будемо першим рядком в таблиці. Але потрібно бути реалістами. Місце, яке дозволить пройти в групу Ліги чемпіонів, бажано безпосередньо, буде успішним (за останні 5 років ЦСКА тричі виграв золото, і двічі - срібло. - Прим. «Чемпіонату»). Упевнений, хлопці докладуть усіх зусиль, щоб у ЦСКА за підсумками чемпіонату знову був гідний результат!

Розмовляли Данила Ігнатов і Денис Целих.

Який підсумковий результат ЦСКА в цій Лізі чемпіонів вас здивує?
Ви вважаєте, це реально: мати таку планку очікувань з нинішнім складом ЦСКА?
Без лавки і без добротного нападника?
Якщо не чекати і не вірити, навіщо взагалі грати?
Бачили забавний мем про склад ЦСКА через 30 років?
І як він вам?
Чому їх не можна витратити на покупку форварда?
ЦСКА не перевів зарплати в рублі?
Як можна пояснити Вітіну, що він буде отримувати зарплату в рублях, коли, образно кажучи, він взагалі не знає, що це за валюта?
Нам потрібно було сказати хлопцям, що в плані зарплати принцип «один за всіх і всі за одного» тепер не діє?