Полезные материалы

NEWSru.com :: Президент Косово підозрює Росію і Сербію в підготовці нового збройного конфлікту на Балканах

Президент Косово Хашим Тачі вдруге за минулий тиждень висловив побоювання з приводу можливого захоплення частини косовських територій

Президент Косово Хашим Тачі вдруге за минулий тиждень висловив побоювання з приводу можливого захоплення частини косовських територій. Якщо минулого разу політик говорив про намір Сербії відрізати і окупувати північ частково визнаної республіки, то тепер він повідомив про спроби Белграда здійснити цей план за допомогою Росії.

Про це Тачі заявив в інтерв'ю німецькому Bild . За його словами, "Росія і Сербія, можливо, затівають новий збройний конфлікт на Балканах, причому підготовка вже йде повним ходом". "Під приводом загрози для безпеки сербів Сербія відкрито загрожує інтервенцією і окупацією", - сказав Тачі.

За твердженням політика, ці звинувачення вигадані і "цю ж стратегію Путін застосовував в Криму і на сході України", тільки "там йшлося про загрозу для російських, а тут - для сербів". "З російської допомогою Сербія намагається розколоти Косово і окупувати частину Косово", - заявив Тачі.

Політик також звернув увагу на масивну пропагандистську і підривну діяльність Сербії. Зокрема, Тачі нагадав про скандал навколо спецпотяга, який виїхав з Белграда і прямував в столицю сербського анклаву в Косово Косовська-Мітровіца без дозволу косовської влади, але був зупинений на кордоні. "При цьому Сербія погрожує застосувати війська для захисту поїзда, що саме по собі абсурдно", - додав Тачі.

Також президент Косово звинуватив Сербію "в наданні нелегальної політичної та фінансової допомоги паралельним структурам на півночі Косово всупереч усім домовленостям". "Мета безперервні погрози з Белграда - не допустити інтеграції сербської меншини в Косово", - уклав політик.

При цьому напередодні прем'єр-міністр Сербії Олександр Вучич повідомив на прес-конференції, що у вівторок, 24 січня, на черговому раунді переговорів з владою Пріштіни в Брюсселі делегація Белграда буде представлена ​​на найвищому рівні, передає РІА Новини" . "Сербія буде представлена ​​на найвищому рівні, на переговори поїде президент Томіслав Ніколіч і я як глава уряду. Припускаємо, що албанці зі свого боку також представлять своє найвище керівництво", - заявив глава сербського уряду.

За його словами, таким чином, сторони зможуть домовитися про те, щоб в Косово більше не виникала загроза застосування сили і зброї, щоб "більше не було погроз і провокацій." Відзначається, що президент Сербії вперше стане безпосереднім учасником діалогу з косовсько-албанської адміністрацією. Раніше про необхідність переговорів між Белградом і Приштиною на високому рівні заявила верховний представник Євросоюзу із зовнішньої політики Федеріка Могеріні.

На минулому тижні Тачі в інтерв'ю Reuters заявив, що відправлений з Белграда в Косовська-Мітровіца поїзд призначався для провокації косоварів, щоб створити привід для військового втручання Сербії і анексії північних територій Косово. "Намір Сербії полягала в тому, щоб використовувати цей поїзд, подарований Росією, перш за все щоб відрізати північну частину Косово і потім приєднати її до Сербії. Це кримська модель", - заявив політик.

За кілька днів до цього президент Сербії Томіслав Ніколіч, також коментуючи інцидент з поїздом, пригрозив відправкою армії в Косово в разі потреби. "Це не наша війна, але ми пошлемо солдат, якщо вважатимемо це за потрібне для захисту наших громадян", - заявив політик. Разом з тим Ніколіч висловив розчарування реакцією з боку Євросоюзу і НАТО на пригода за поїздом, який довелося зупинити на кордоні Сербії з Косово. "Якщо немає свободи пересування, про яку європейську цивілізації ми можемо говорити, про що взагалі говорити з Пріштіною і ЄС?" - підкреслив сербський президент.

Поїзд Белград - Косовська-Мітровіца був запущений Залізницями Сербії (Железніце Србіе) 14 січня 2017 року. Вдень у суботу дизельний локомотив виробництва російського "Метровагонмаш" виїхав з сербської столиці. Цей поїзд повинен був стати першим з часів косовського конфлікту 1998-1999 років, що з'єднує Белград з відкололася автономією.

Особливу увагу привернуло до себе оформлення складу. Зовні на ньому було написано "Косово - це Сербія" на 21 мові, включаючи албанський. Усередині стіни поїзда прикрашені фотошпалерами з зображеннями фресок з чотирьох знаходяться під захистом ЮНЕСКО сербських святинь в Косово.

Тачі назвав в'їзд поїзда з Белграда в Косово неприйнятним і закликав запобігти його рух. У пресі з'явилися повідомлення про стягнутих до кордону Косово з Сербією силах косовсько-албанського спецназу. В результаті ввечері 14 січня прем'єр Сербії Вучич прийняв рішення зупинити поїзд в сербському селищі Рашка, звинувативши Косово в намірі заарештувати машиніста і пасажирів.

Згідно адміністративним поділом Сербії, Косово входить до її складу як Автономний край Косово і Метохія. При цьому фактично Косово є частково визнаною державою, територія якого не контролюється Белградом. На північних територіях частково визнаної республіки проживає близько 50 тисяч етнічних сербів.

Quot;Якщо немає свободи пересування, про яку європейську цивілізації ми можемо говорити, про що взагалі говорити з Пріштіною і ЄС?