Полезные материалы

До чого такі жертви

Коли 5 листопада минулого року Астанинський «Барис» очолив Східну конференцію Континентальної хокейної ліги, це стало невеликою сенсацією, оскільки команда Євгена Корешкова набрала відмінний хід і виглядала дуже переконливо і в матчах з аутсайдерами, і в матчах з лідерами. Так, бували осічки, але 5 листопада вдома був переможений не хто-небудь, а московський ЦСКА - переможений досить впевнено з рахунком 5: 3. У Казахстані з цього приводу запанувало радість: вперше з моменту входження «Барис» в КХЛ у команди був шанс не просто вийти в перший або максимум другий раунд плей-офф, а дістатися до захмарних, але цілком реальних вершин на кшталт півфінальній серії.

За наступні два місяці астанинці, схоже, розпрощалися навіть з мріями про плей-офф. ДО 29 грудня «Барис» провів ще 16 матчів - і програв в 14 з них (останні п'ять матчів - поспіль).

Що в таких випадках роблять звичайні клуби? Напевно, змінюють тренера, тактику або - якщо все зовсім погано - завдання на сезон. Що зробили в «Барис»? По-перше, покликали імама і священика. Імам прочитав проповідь, а священик окропив святою водою ключки, ворота і навіть пастку воротаря.

Ну а по-друге, прямо на льоду був зарізаний баран - за старим і вельми екстравагантного для 2017 року звичаєм. Кров'ю при цьому також окропили ворота.

Російський хокейний журналіст Олексій Шевченко розповів про це в ЗМІ, заявивши, що деяким легіонерам на майданчику стало погано від побаченого. На Шевченка тут же накинулися представники прес-служби клубу. «Журналіст Олексій Шевченко сам є представником країни, де в автономних республіках проходять аналогічні заходи», - заявив в інтерв'ю сайту shaiba.kz прес-секретар «Барис» Євген Акманов. Він не став заперечувати, що таке, кхм, захід дійсно пройшло, але «в Казахстані є така традиція жертвопринесення, і до неї треба ставитися з повагою». І потім, зарізали ж барана в Пермі перед матчем «Амкара», так там відразу серія з поразок перервалася. За дужками при цьому залишилося, що зараз «Амкар» можуть розформувати, але це, звичайно, дрібниці.

Коли 5 листопада минулого року Астанинський «Барис» очолив Східну конференцію Континентальної хокейної ліги, це стало невеликою сенсацією, оскільки команда Євгена Корешкова набрала відмінний хід і виглядала дуже переконливо і в матчах з аутсайдерами, і в матчах з лідерами

Петро Саруханов / «Нова газета». Перейти на сайт художника

Та й взагалі: ніхто з легіонерів в обморок не падав, і «це нормальна практика для нашої країни, де співіснують безліч культур і вірувань». Останнє - правда: в 2013 році перед матчем карагандинського «Шахтаря» з шотландським «Селтіком» в Астані на поле зарізали барана, і це так здивувало шотландських журналістів, що вони змусили прокоментувати це головного тренера «Селтіка» Ніла Леннона. Той, між іншим, виступив в дусі Акманова - «тут такі традиції, їх треба поважати». «Шахтар» тоді виграв 2: 0, але в матчі-відповіді згорів 0: 3 - як всерйоз вважають деякі вболівальники, тому, що поліція Шотландії заборонила різати барана на стадіоні «Селтіка».

У випадку з «Барис» фортуна з баранячого горла разом з кров'ю не полилася. 29 грудня астанинська команда програла вдома «Сочі» - 2: 3. Тут вже навіть керівництво команди не витримало і відправило Євгена Корешкова у відставку. Не допомогло: 3 cічня «Барис» програв удома з тим же рахунком 2: 3 найгіршій команді Східної конференції - «Югрі». Тут не те що півфінал, тут і плей-офф став недосяжною мрією.

На початку цього тижня «Барис» відправився в чотирьохматчеву гостьову поїздку, в ході якої і має визначитися, що буде з командою далі. Першу гру - з прямим конкурентом «Амуром» - команда з Астани програла з рахунком 1: 3. Бараняча жертва знову виявилася марною, але, по крайней мере, Кевін Даллмен може радіти за освячену священиком ключку - він зміг забити свою соту шайбу у складі «Барис».

Цікаво, що жертвоприношення сталося на тлі оголошеного в Казахстані «модернізації суспільної свідомості» - це коли суспільство, зберігаючи якусь культурну ідентичність, відкривається нових технологій і знань і вливається в глобальний світ якомога швидше. Рішення «Барис» відзначити модернізацію перерізанням горла ягня розкритикували в країні багато публічних людей. Але влада, яким ця ситуація як ніж в горло, вирішили промовчати. А найдивніше - промовчали керівники самого КХЛ, які, здається, готові терпіти взагалі все що завгодно, лише б ніхто не чіпав їх і їхніх лідерів.

Відгукнувся після продовження смуги невдач тільки шведський воротар команди Хенрік Карлссон, який в інтерв'ю таблоїду Aftonbladet заявив, що «це було якесь божевілля».

«Я сам цього не бачив, але це було десь на арені. Потім ще в роздягальні священик бризкав на нас водою. Чи допомогло це? Ні. Повинно бути, інші команди пожертвували більше баранів », - цитує видання воротаря.

Здається, все, що залишається «Барис» тепер, це перейти від жертвоприношень до спалення на вогнищі. У КХЛ, думається, це мовчазно схвалять.

Що в таких випадках роблять звичайні клуби?
Що зробили в «Барис»?
Чи допомогло це?