Полезные материалы

Футбол завтрашнього дня. Що зробить футболістів більш відкритими

Остання пара тижнів принесла з Іспанії чудову по актуальності історію.

Молодіжну команду «Атлетика» поповнив 16-річний півзахисник по імені Перу Нолоаскоайн. Хлопець народився в Сан-Себастьяні, показав непоганий рівень в системі «Сосьєдаду» - і не так давно сам відкинув пропозиції рідного клубу і «Вільярреала», щоб перейти в «Атлетик». Сама по собі історія могла б підірвати ЗМІ років 40 назад, але в наші дні такі сверхранние трансфери стали нормою . Резонанс в Іспанії викликаний не фактом переманювання гравця, а висловлюваннями останнього.

Нолоаскойн, як і будь-яка нормальна уродженець Сан-Себастьяна, вболіває за «Сосьєдад» і не перетравлює «Атлетик». У свої 16, як би моторошно це не звучало, він є давнім користувачем твіттера, куди і пише всі свої думки і думки. Саме в лапках: Аріса Адуріса він по ходу минулого сезону називав «сином повії», самого гравця вважав «огидним», а клубу бажав програти «Валенсії», причому щоб «кажани» провели переможний гол з офсайду (адже так поразку улюбленого голи стане ще більш образливим). А тепер Перу доведеться грати з «левами» у одній команді ...

Адуріс, звичайно, має повне право врізати пару раз Нолоаскойну (он-то в 16 Не паскудив в соцмережах, а гарував в глибокій провінції ), Але поведінка хлопця зовсім не говорить про його зіпсованості. Він, за великим рахунком, написав в твіттері то, що пишуть і говорять в приватних бесідах десятки тисяч жителів Сан-Себастьяна. Написав, між іншим, в закритому акаунті - просто один з «друзів» постарався з скріншот - і явно на емоціях. Написав не в статусі зірки і медійної персони, а одного з багатьох - в академії «Сосьєдаду» таких гравців були сотні, якщо не тисячі. Та й взагалі, його історія не про те, як зіпсувалася молодь, а про те, як винаходи XXI століття змінили самі правила гри.

Та й взагалі, його історія не про те, як зіпсувалася молодь, а про те, як винаходи XXI століття змінили самі правила гри

Такі селф говорять про гравця не менше, аніж нудна статистика матчів і голів

Нолоаскойн народився в 1998-му році. Під час, коли він зміг читати, писати і адекватно сприймати реальність, до нього вже був критично близький комп'ютер та інтернет. Комп'ютер (нехай великий і громіздкий), миша (нехай з хвостиком) і клавіатура були таким же звичним предметом побуту, як праска, телевізор, пилосос. А всі, хто контактує з інтернетом з самого початку свідомого життя, не можуть і не хочуть «фільтрувати базар» в мережі. Для них набір букв на екрані так само природний, як і проголошення усних звуків - вчилися тому і іншому вони приблизно в один час.

Те, що нове покоління гірше і невиховані попередніх, здавалося в усі часи. Великий грек в 720-му році до нашої ери писав: «Я втратив будь-яку надію щодо майбутнього нашої країни, якщо нинішня молодь візьме в свої руки кермо влади, бо вона нестерпна, просто жахлива». В реальності ж покоління людей не сильно відрізняються один від одного - змінюються засоби їх спілкування і реалізації. Ті гаджети і пристосування, що оточують нас в дитинстві, завжди здаються рідними і природними; ті, що ми вперше бачимо в зрілості і навіть молодості, проходять сувору перевірку на тему «а чи потрібні вони»; ну а першою реакцією літньої людини на щось нове буде ворожість. Адже «я життя прожив без цього, навіщо ...».

»

Прічёсочку зробив, інстаграм включив, налаштувався на селф - а тут тренер під ногами змішалась

Я народився в 1991-му і досить органічно відчуваю себе в інтернеті, але далеко не все зі свого життя викладаю в соцмережі. Людина 1981 го народження (наприклад, наш головний редактор - ред.) Може бути на «ти» з комп'ютером, але не вирішуватися реєструватися на будь-яких сайтах. Народжений ще десятьма роками раніше - вміти полагодити телевізор, але взагалі не виходити в мережу. А хтось із покоління сорокових може не бажати купувати електрочайник, бо звик до газового. Циклічність абсолютна: в перших автоперегонах домінували хлопці не старше 25 років. Людям у віці нинішнього Дженсона Баттона була звичніше кінь.

Футболісти, які починають професійну кар'єру зараз, йдуть в перший клас з мобільним телефоном (зрозуміло, африканців і окремих уродженців трущоб потрібно виносити за дужки, але це в будь-якому випадку менша частина). Макс Коваль в фейсбуці свого часу виправдовував Сьоміна , лаяв «Обитель зла-5» , проводжав з «Динамо» Кичака і навіть цитував акінфеевское «Іди встань в ворота, ...». Навіщо? Так просто соцмережі були для нього настільки ж звичним середовищем проживання, як рідний дім і Конча-Заспа.

давно вже став чи не самостійним ЗМІ

В майбутньому подібної відкритості від футболістів ми будемо бачити тільки більше. Інтернет і соцмережі дозволяють налагодити контакт оперативніше, якісніше і без посередників - при цьому донести свої слова до кожного, хто бажає. Рой Ходжсон публікує список гравців, викликаних на ЧС в Бразилії - через годину Ешлі Коул в твіттері оголошує, що закінчує кар'єру в збірній.

Навіщо витрачати час і сили на прес-конференцію, якщо можна оголосити коротку новина в пару кліків? Більш того, на Заході гравці самі зацікавлені в тому, щоб бути на короткій нозі з фанатами - їхні доходи безпосередньо залежать від рівня популярності.

Дуже, до речі, іронічно виглядає ненависть до інтернету від того ж Акінфєєва. Люди, які домоглися багатства, слави, визнання без чогось популярного, будуть з природним недовірою до нього ставитися. Тут вони дуже схожі на людей похилого віку - підходом «Я і без X відбувся, навіщо він потрібен». Але гравці, які народилися на якихось п'ять років пізніше капітана ЦСКА, вже відкрили для себе паралельну реальність, будучи просто юніорами. І в майбутньому їх число буде найприроднішим чином зростати - поки Хейтер інтернету не складуть похмуре і малоцікаві меншість.

І в майбутньому їх число буде найприроднішим чином зростати - поки Хейтер інтернету не складуть похмуре і малоцікаві меншість

Збірна Німеччини U-17

Можливо, приклади зв'язку молодих гравців з соцмережами говорять вам тільки про їх шкоду. Але будь-який інструмент можна використовувати по-різному: хтось і телефон використовує тільки для хуліганства, і молоток як предмет вбивства. Інтернет і соцмережі дозволяють пояснити свою позицію, виставити себе в хорошому світлі перед уболівальниками і стати для них своїм хлопцем, а не чужинцем / ворогом. Олександр Шовковський не грався в дитинстві з планшетом - але зареєструвався в Фейсбуці в 35, а в 40 завів свою конференцію. Тому що динамівський капітан просто розумніший армійського і розуміє, як особисто може формувати громадську думку.

Роботодавці гравців можуть перешкоджати гравцям вести себе в соцмережах розкуто. «МЮ» у свій час взагалі забороняв своїм гравцям вести соцмережі, штрафи і покарання за некоректну поведінку практикують англійська федерація і всі прогресивні клуби. Але сам по собі заборона завжди поганий обмежувач; умовний Руні або Мессі може при продовженні контракту просто обмовити пункт про твіттері. А грандіозна популярність Роналду серед нефутбольних людей досягнута багато в чому завдяки його успіху в соцмережах - «Реал» завдяки цьому заробляє, а не втрачає.

А грандіозна популярність Роналду серед нефутбольних людей досягнута багато в чому завдяки його успіху в соцмережах - «Реал» завдяки цьому заробляє, а не втрачає

Щастя XXI століття саме в тому, що ми можемо оцінювати зірок не тільки як успішних профі, але і як звичайних людей. Джоуї Бартон і Роман Зозуля змогли залучити до себе увагу і підняти гострі теми , Що не виграючи великі трофеї. А Ріо Фердинанд заплямував свою репутацію расистськими образами Ешлі Коула, і ніяка перемога в ЛЧ цього факту не скасує. Завдяки Цукербергу і Гейтсу все небожителі виявилися від нас на відстані пари кліків і одного коментаря - і в підсвідомості перетворилися в простих смертних, розумних і не дуже.

Навіщо?
Навіщо витрачати час і сили на прес-конференцію, якщо можна оголосити коротку новина в пару кліків?