Полезные материалы

25 рекордів НБА, про які ви не підозрювали

Поточний регулярний сезон НБА виявився багатий на оновлення рекордів. Джей Ар Сміт викинув 22 триочкових за матч, а Кайл Корвер понад 100 ігор поспіль потрапляв через дуги хоча б раз. «Філадельфія» повторила антирекорд по поразок поспіль, а Кевін Дюрент випередив Майкла Джордана за кількістю матчів з 25 і більше набраними очками.

Загалом, є привід згадати 25 рекордів НБА, які рідко згадують, а багато хто і не знають.

Найбільше фолів в грі - Дон Оттен - 8

Якщо ви думаєте, що правила набору персональних зауважень в 1949 році як-то відрізнялися від нинішніх, ви помиляєтеся. За 6 фолів гравця видаляли з майданчика, як і зараз. Так як же центровому «Трай-сітізен Блекхокс» Дону відтінити вдалося набрати 8 персональних фолів?

Справа в тому, що правила НБА свідчать - гра повинна проходити в форматі 5 на 5, і якщо в складі команди не вистачає баскетболістів, то зустріч може продовжувати і гравець, який перебрав фолів. Але за шосте і кожне наступне порушення з його боку суперник отримує право на технічний штрафний кидок.

У «Блекхокс» під кінець зустрічі залишалося тільки 5 гравців (травми і перебір фолів), коли лідер клубу Дон Оттен теж набрав шостий фол - але за правилами залишився на майданчику. Таким же чином недавно продовжив грати з шістьма фолами Роберт Сакре з «Лейкерс», але, на відміну від Сакре, Оттен не зупинився на шести фоли і набрав ще два.

Сама нерезультативна гра - «Пістонз» проти «Лейкерс» - 37 очок на двох

Сама нерезультативна гра - «Пістонз» проти «Лейкерс» - 37 очок на двох

Немає твердих доказів цього, але напевно в той день, 22 листопада 1950, на трибунах заснуло більше людей, ніж було набрано очок на майданчику. У самій нерезультативної грі в історії ліги «Пістонз» (ще «Форт-Уейн Пістонз») обіграли «Лейкерс» (ще «Міннеаполіс Лейкерс) з рахунком 19:18.

Правило 24 секунд ще не ввели, тому гравці «Форт-Уейна» просто утримували м'яч, не даючи домінуючому Джорджу Майканом з «Міннеаполіса» атакувати кільце. Але навіть з огляду на низький темп гри цей результат сильно видається на тлі сезону. «Пістонз» в тому році не набирали менше 64 очок за гру, а «Лейкерс» не опускалися нижче 63.

Майкан набрав 15 з 18 очок «озерніков», і жоден гравець «Пістонз» не набрав більше 5 очок.

Найтриваліша гра - «Олімпіанс» проти «Ройалз» - 6 овертаймів

78 хвилин 6 січня 1951 року «Індіанаполіс Олімпіанс» боролися з «Рочестер Ройалз» і в підсумку перемогли після шести овертаймів - 75:73. Без обмеження часу на атаку овертайми перетворилися в сумне видовище, ніхто не наважувався проявляти активність першим, немов сором'язливі школярі на першому побаченні.

За чотири перших овертайму було набрано всього 8 очок (на двох), причому другий і четвертий овертайми пройшли по нулях. Ще 8 очок набрали в п'ятому овертаймі; нарешті, в шостий п'ятихвилинці «Олімпіанс» закинули м'яч у кошик, а «Ройалз» - немає, і втомлені гравці і глядачі поїхали додому.

Найбільше вилучень з майданчика поспіль - Дон Бовен - 6

Граючи за «Хокс», коли ті базувалися ще в Мілуокі, Дон Бовен в сезоні 1951/52 примудрився набирати шість фолів і виганяти з паркету за перебір персональних зауважень шість ігор поспіль. Це його головне досягнення в кар'єрі, яка налічує 3 сезону в НБА з середньою результативністю в 9 очок і 4 підбирання за гру.

Найгірший відсоток перемог у команди, що грала в плей-офф - «Балтімор Буллетс» - 16-54

У сезоні 1952/53 «Балтімор Буллетс» закінчили регулярку, вигравши всього 16 з 70 ігор, але все одно потрапили в плей-офф.

У той час НБА складалася всього з 10 команд, розділених на два дивізіони. А в плей-офф потрапляли по чотири клуби з кожного дивізіону. З п'яти команд Сходу «Нью-Йорк» і «Сиракьюз» виграли по 47 матчів, «Бостон» взяв 46, а передостанню путівку заслужив «Балтімор», оскільки «Філадельфія» примудрилася опинитися ще гірше - всього 12 перемог при 57 поразках.

Але довго «Буллетс» в плей-офф не затрималися - їх всуху винесли «Нікс».

Найбільше очок у грі без овертайму - «Бостон Селтікс» - 173

Найбільше очок у грі без овертайму - «Бостон Селтікс» - 173

27 лютого 1959 «Селтікс» розтерзали захист «Лейкерс» Елджін Бейлора, накидавши їм 173 очка. Навіть для гри з декількома овертаймі така результативність захоплює - але «Бостон» домігся цього за 48 хвилин основного часу, розгромивши «Лейкерс» з різницею в 34 очки.

Самою сумній чвертю для «Бостона» виявилася третя - всього-то 38 очок. Зате в четвертій «кельти» відігралися, набравши цілих 52 бали. Том Хайнсон відзначився 43 очками, Боб Кузі закінчив матч з 31 результативним балом, а планку в 20 також подолали Білл Шерман і Френк Ремзі. Лише два гравці «Селтікс» не змогли набрати десяти очок в той день.

Коли комміссионера ліги Моріс Подолоффа дізнався про рахунок в цій грі, він вигукнув: «173: 139? Неймовірно! ».

Найбільше передач за половину - Боб Кузі - 19

У тій самій грі легендарний Боб Кузі до свого 31 очку додав ще й 28 передач. Це на 13 передач більше, ніж у всієї команди «Лейкерс» в тій зустрічі, і на той момент це стало рекордом НБА.

Даний рекорд вже біт (про це нижче), як і рекорд в 12 передач за чверть (Джон Лукас набрав 14 ассистов в одній чверті в 1984 році). А ось рекорд в 19 передач за половину не побитий ніким досі.

Найбільше хвилин в середньому за гру в сезоні - Уїлт Чемберлен - 48,5

Найбільше хвилин в середньому за гру в сезоні - Уїлт Чемберлен - 48,5

У сезоні 1961/62 центровий «Філадельфії Ворріорс» Уїлт Чемберлен реєстрував в середньому 50,4 очка і 25,7 підбору за гру, проводячи на майданчику по 48,5 хвилин в середньому.

Як відомо, баскетбольний матч без овертаймів триває 48 хвилин.

Уїлт був настільки сильний і витривалий, що міг грати без замін і домінувати на паркеті. Чемберлен жодного разу не йшов з майданчика, відігравши цілком ще 7 ігор з овертаймі. Той сезон став статистичними піком легендарного центрового, який встановив масу рекордів і в середньому грав по 45,8 хвилини за матч за свою кар'єру.

Найбільше ігор в одному регулярному сезоні - Уолт Белламі - 88

У сезоні 1968/69 було багато незвичайного, і найдивовижнішим став випадок Уолта Белламі. Центровий почав свій сезон в "Нікс", набираючи по 15 очок і 11 підбирань в середньому за 35 ігор в «Нью-Йорку». Але 19 грудня його обміняли в «Детройт» на Дейва ДеБушшера.

На той момент волею календаря «Пістонз» провели на 6 матчів менше, ніж «Нікс», так що до кінця сезону у них залишалося не 47, а 53 гри. В результаті Белламі відіграв ще 53 матчі, довівши загальне число своїх виходів на майданчик в сезоні до 88.

Найбільше очок за чверть - «Баффало Брейвз» - 58

Ведені Джоном Хавлічек і Дейвом Коуенс, «Бостон Селтікс» громили «Баффало» 20 жовтня 1972 року. Після закінчення трьох чвертей «кельти» були попереду - 103: 60 - і гра здавалася завершеною.

Але «Брейвз» несподівано вирішили зіграти в «догонялки», скориставшись розслабленістю бостонців. Вони відіграли 35 очок в останній чверті, поступившись всього вісім до кінця матчу. У четвертій дванадцятихвилинці гравці «Баффало» змогли набрати 58 очок, що і до цього дня (навіть з появою триочкової лінії) залишається рекордом НБА.

Найбільше блок-шотів за гру - Елмор Сміт - 17

З 1973 року в статистиці НБА стали реєструватися заблоковані кидки, і центровий Елмор Сміт став першим лідером сезону за цим показником, набираючи майже 5 блоків в середньому за гру в сезоні 1973/74. У грі проти «Блейзерс» в жовтні 1973 року Сміту зарахували 17 блок-шотів!

Це затьмарило навіть 49 очок, які в тій зустрічі набрав Гейл Гудріч. Цілком ймовірно, що до 1973 року Білл Расселл або Уїлт Чембрлен перевершували цифру в 17 блоків, однак тоді такий показник ще не підраховується, а тому офіційний рекорд досі такий - 17 блоків в одній грі у Елмора Сміта з «Лос-Анджелес Лейкерс» .

Найбільше відігране відставання в четвертій чверті - «Мілуокі Бакс» - 29 очок

Досить складно відіграти 10 очок в останній чверті матчу. Тепер уявіть, яке відіграти 29! Саме стільки очок поступалися «Бакс» за 8:43 до кінця зустрічі з «Атлантою» в 1977 році. Але залишився час закінчився з рахунком 41:11 (в тому числі ривок 35: 4), і перемога з різницею в два очки дісталася «Мілуокі».

Сама результативна гра - «Пістонз» проти «Наггетс» - 370 очок на двох

13 грудня 1983 року в НБА відбулася гра, якій судилося побити безліч рекордів результативності. За 48 хвилин основного часу і ще три овертайму були встановлені нові рекорди за очками команди-переможця, за очками, набраними програла командою, по числу точних кидків, за кількістю результативних передач і навіть за кількістю гравців, які набрали 40 очок в одному і тому ж матчі.

Але, звичайно, головний рекорд - це кількість набраних очок на дві команди. 186 у «Детройта», 184 у «Денвера» - всього 370 очок в найрезультативнішою грі в історії НБА. За всю гру при цьому було зроблено лише два точні кидки з-за дуги - один від Айзейі Томаса, інший від його опонента Річарда Андерсона на останній секунді гри. Навіть основний час було надрезультативним і закінчився з рахунком 145: 145.

Томас набрав 47 очок, його одноклубник Джон Лонг - 41. Лідери «Денвера» - Кікі Вандевейе і Алекс Інгліш відзначилися 51 і 47 очками відповідно. Їх сума в 98 очок залишається найрезультативнішим виступом дуету в історії ліги.

Найбільше блоків в середньому за гру в сезоні - Марк Ітон - 5,6

Величезний зростання Ітона і не менш значний розмах рук робили його монстром щодо захисту «фарби». На жаль, не можна з упевненістю стверджувати, що 5,6 блок-шота в середньому за гру в сезоні 84/85 - це рекорд усіх часів, адже, як уже було сказано, до 1973 року блоки не враховувалися в статистиці, а Білл Расселл і Уїлт Чемберлен робили їх з такою легкістю, яка не снилася навіть Ітону.

Найбільше перехоплень за чверть - Фет Левер - 8

У березні 1985 року Фета Левера мало не заарештували за крадіжку баскетбольного інвентарю - за одну тільки третю чверть матчу проти «Індіани» розігруючий перехопив м'яч у суперника 8 разів. Цей нахабний грабунок не можна назвати поодиноким випадком - за кар'єру Левер набирав по 2,2 перехоплення за гру в середньому.

Найбільше хвилин за гру - Дейл Елліс - 69

Уявіть, наскільки прикро програти такий матч.

Дейл Елліс провів на паркеті 69 хвилин і набрав 53 очки - і все даремно. У нескінченній грі в 1989 році «Сіетл» бився з «Мілуокі» чотири чверті і ще п'ять овертаймів - але програв 154: 155. Одноклубник Елліса по «Соникс» Ксавьє Макденіел майже повторив хронометраж Дейла, відігравши 68 хвилин в тій зустрічі.

Найбільше фолів в грі - «Юта Джаз» - 52

Щоб відкрити цю «ачівкі», потрібен був овертайм, але навіть з додатковою п'ятихвилинкою таке досягнення вселяє страх. 52 персональних зауваження були виписані на рахунок гравців «Джаз» 9 квітня 1990 року в грі проти "Фінікса" (які сфолили всього 32 рази).

Що особливо дивує, так це те, що у «Юти» ще залишилися невидалені гравці, щоб закінчити зустріч. Джон Стоктон, терли Бейлі, Боббі Хансен і Ерік Джонсон були прибрані з паркету за перебір фолів, але Карл Мелоун і Блу Едвардс зупинилися на п'яти порушеннях. Марк Ітон, Даррелл Гріффіт, Майк Браун і Делайн Радд набрали по 4 фоли - а скамеечнік Ерік Лекнер був настільки пасивний, що порушив правила лише двічі.

Очевидно, що в тій грі найбільше втомилися Томмі Нуньєз, Блейн Райкелт і Х'ю Холлінз - арбітри зустрічі.

Найбільше передач в одній грі - Скотт Скайлз - 30

10 ассистов - гросмейстерський показник. 15 - чудове виступ розігруючого. 20 - унікальне досягнення.

Коли ми чуємо, що хтось набрав 30 передач, ми припускаємо, що такому гравцеві знадобилося 3 гри на це. Але 30 грудня 1990 року Скотт Скайлз встиг зробити 30 результативних передач в одній грі - «Меджік» грали проти «Наггетс». Немов цього було мало, Скайлз ще й набрав 22 очки.

Чи варто говорити, що атака «Орландо» в тій грі відзначилася 155 очками - без овертаймів?

Найбільша різниця в рахунку - «Клівленд» проти «Майамі» - 68 очок

Сьогодні це здається іронією долі - в 1991 році «Клівленд» встановив рекорд НБА, розгромивши «Майамі» з різницею в 68 очок (148: 80). Особливо вражає те, що розгром був здобутий командними зусиллями - ніхто з гравців «Кавз» не набрав і 20 очок (лідери - Марк Прайс і Джон Беттл з 18), зате відразу вісім чоловік подолали планку в 10, а ще троє набрали більше 7 очок .

Більше за всіх точних штрафних поспіль - Майкл Вільямс - 97

У свої перші два сезони в НБА захисник Майкл Вільямс потрапляв лише 72% своїх штрафних кидків. Але як тільки він став грати більше і частіше опинятися на штрафної лінії, він потрапив в свою стихію.

Особливо яскраво це виразилося в період з 24 березня по 9 листопада 1993 року, коли Вільямс точно виконав 97 штрафних кидків поспіль. Багато хто підходив близько до цієї серії (у Хосе Кальдерона друга за тривалістю серія в 87 кидків), але перевершити ніхто не зміг до сих пір.

Швидше за все видалений за перебір фолів - Бабба Уеллс - 3 хвилини

Бабба Уеллс нафолілся так швидко, що це вміщується в один безперервний ролик на Youtube. Якби не це досягнення, ніхто б не згадував непоказного форварда «Далласа», всього на один сезон з'явився в НБА.

Але 29 грудня 1997 року - зоряний час БАББИТ. Головний тренер «Маверікс» Дон Нельсон вирішив влаштувати черговий зі своїх хитрих трюків в грі проти «Чикаго» і випустив Уеллса з однієї простої завданням - фолити на Родмана, щоб той мазав зі штрафної лінії. Через три хвилини ігрового часу Бабба вже відправився в роздягальню.

На жаль, тактика не спрацювала - Денніс потрапив 9 з 12 своїх штрафних.

Найбільше технічних зауважень за сезон - Рашид Уоллес - 41

У сезоні 2000/01 експресивний Шіді Уоллес примудрився нахапати відразу 41 «технар» за суперечки з арбітрами, грубість і неспортивну поведінку.

А знаєте, хто займає друге місце за цим показником з 38 технічними фолами за сезон? Правильно, Рашид Уоллес, сезоном раніше.

Найбільше число команд - різні гравці - 12

Чотири гравці встигли надіти 12 різних форм за свою кар'єру в НБА.

Один з них, Тоні Массенбург, грав за 4 різних клубу в сезоні 1991/92. Інший, Джо Сміт, колись був першим номером драфта, а в підсумку помандрував по дюжині різних команд ліги. Джим Джексон теж колись здавався висхідною зіркою в «Далласі», а в результаті не тільки пограв в 12 командах, але і відмовився виступати за тринадцяту ( «Новий Орлеан»). Чакі Браун ніде не здавався зіркою, але теж зіграв за 12 колективів і побував на перегляді в тринадцятому ( «Маямі»).

Рекорди по числу команд в НБА

Наймолодший гравець в історії НБА - Ендрю Байнем - 18 років і 6 днів

У першій грі сезону 2005/06 Ендрю Байнем зіграв всього 5 хвилин і 29 секунд, промазав обидва свої кидка, але взявши два підбору і зробивши два блок-шота. У той момент він увійшов в історію як найбільш молодий гравець, який виходив на паркет НБА. Один з останніх баскетболістів, які потрапили в лігу прямо зі школи до заборони в 2006 році, Байнему стукнуло 18 років лише за шість днів до його першої гри в професійному баскетболі.

Найкоротша кар'єра в НБА - Джеймсон Каррі - 4 секунди

У 2005 році в складі «Сан-Антоніо» значився захисник Алекс Скейлз, недавно грав в Кореї. Він провів в команді 11 днів і навіть один раз вийшов на майданчик ... на цілих 9 секунд. У протоколі у нього так і залишилося 0 зіграних хвилин.

У січні 2010 року захисник "Кліпперс" Джеймсон Каррі побив цей неймовірний рекорд. За 3,9 секунди до кінця третьої чверті матчу з «Бостоном» Каррі вийшов на майданчик замість Кріса Камана - і більше на паркеті НБА не з'являвся.

Таким чином, Джеймсон Каррі знадобилося найменше часу, щоб встановити рекорд НБА. Нехай і такий сумний.

джерело

Так як же центровому «Трай-сітізен Блекхокс» Дону відтінити вдалося набрати 8 персональних фолів?
Чи варто говорити, що атака «Орландо» в тій грі відзначилася 155 очками - без овертаймів?
А знаєте, хто займає друге місце за цим показником з 38 технічними фолами за сезон?