Полезные материалы

Вчора - в гетто, завтра - на Олімпіаді. Як баскетбол 3x3 завоює світ

  1. З чого все почалося?
  2. Що таке баскетбол 3 × 3?
  3. Навіщо цей вид спорту на Олімпіаді?
  4. Чим баскетбол 3 × 3 крутіше звичайного?
  5. Хіба зірки баскетболу 5 × 5 не можуть порвати всіх на вуличній площадці?
  6. І як в цьому випадку набирати збірну Росії?
  7. У Росії є шанси потрапити на Олімпіаду в баскетболі 3 × 3?
  8. Читайте також

У Росії вже є команда, здатна виграти олімпійські медалі.

У Росії вже є команда, здатна виграти олімпійські медалі.

З чого все почалося?

Стрітбол - вулична різновид баскетболу, яка прийшла з США разом з класичною версією. З'явилася вона в середині XX століття в бідних кварталах. Як і у випадку зі звичайним баскетболом, у всьому винен шкільний учитель.

Холкомб Ракер, на відміну від винахідника баскетболу Джеймса Нейсміта, навіть не був учителем фізкультури. Він викладав англійську мову в звичайній школі в Гарлемі - одному з найбільш неблагополучних районів Нью-Йорка. Навіть у 2018 році, коли успішних афроамериканців набагато більше, з'являтися в Гарлемі вночі на самоті небезпечно. А півстоліття тому - тим більше.

Ракер теж виріс в Гарлемі, без батьків. Але вибився в люди - став головним зі спортивних майданчиків в управлінні парків Нью-Йорка. І в спробі відвернути дітей від більш традиційних вуличних справ - наркотиків і злочинності - влаштував в Гарлемі баскетбольний турнір. Тим більше Холкомб і сам був на зріст 191 см і до Другої світової війни непогано грав у баскетбол.

Через кілька років після смерті Ракера його ім'я присвоїли парку, в якому проходив його турнір. Зараз Ракер-парк - найзнаменитіша стрітбольний майданчик в світі, на якій грало безліч майбутніх і діючих зірок НБА: Карім Абдул-Джаббар, Вілл Чемберлен, Кобі Брайант, Кайра Ірвінг, Кевін Дюрант.

https://twitter.com/SLAMonline/status/1024678181532524545

Що таке баскетбол 3 × 3?

Спочатку стрітболу називався взагалі будь-баскетбол на вулиці. Але поступово на дворових майданчиках стала зміцнюватися гра на одне кільце. По-перше, для стандартної гри потрібні десять чоловік, а їх зібрати складніше. По-друге, з одним кільцем набагато менше порожній біганини: після промаху не треба кожен раз бігти в захист. Звідси - і висока динамічність гри. До того ж такий майданчик можна організувати приблизно скрізь: повісити один баскетбольний щит можна хоч на задньому дворі, хоч в гаражі.

Грати в стрітбол можна теж за різними правилами. Є цілі турніри за версіями «5 на 5», «4 на 4» (на два кільця) і навіть «1 на 1».

Найбільше в результаті прижилася різновид з трьома гравцями, двома командами і одним кільцем, але навіть в межах цього регламенту - великий простір для різноманітності. Хтось грає до 21 очка, хтось до 11, хтось взагалі без суддів і фолів (історично скаржитися на порушення правил у вуличному спорті - поганий тон). Було безліч різних організацій і версій - приблизно як зараз в професійному боксі. Поки Міжнародна федерація баскетболу (ФІБА) не зібрала всі турніри під одним дахом і одними правилами. Матч триває 10 хвилин або до тих пір, поки одна з команд не набере 21 очко. За звичайний кидок з гри або штрафний дається 1 очко, за далеке потрапляння - 2. Час на атаку обмежується 12 секундами (замість 24 в звичайному баскетболі), і дивитися таку динамічну гру навіть цікавіше, ніж звичайний баскетбол.

Цей «офіційний» стрітбол отримав назву «баскетбол 3 × 3». У 2012 році по ньому пройшов перший чемпіонат світу, а в 2017-м МОК оголосив про включення нової дисципліни в програму Ігор-2020 на Токіо.

Навіщо цей вид спорту на Олімпіаді?

Все просто. Щоб залучити молодіжну аудиторію. З цією ж метою МОК колись додав, наприклад, сноуборд в програму зимових Ігор. До цього хлопці просто каталися по гірських схилах в своє задоволення, а тепер - виграють олімпійські медалі.

На практиці шлях баскетболу 3 × 3 в Токіо був не таким простим. Олімпійське селище - не гумова. А додавання ще 64 учасників (не рахуючи тренерів і іншого персоналу) потенційно означає, що в якихось інших видах олімпійців стане менше.

Але ще один козир нового олімпійського виду - доступність. Потрапити в великий баскетбол доля небагато чим. Навіть у величезній Росії в сезоні-2017/18 всього 34 професійних баскетбольних клуби. А в баскетбол 3 × 3 може грати будь-хто. Зареєструватися в спеціальному розділі сайту ФІБА, зібрати команду з чотирьох осіб (три в стартовому складі, один запасний) - і через серію відбіркових турнірів піднятися хоч до Світового туру. Це як «Великий шолом» в тенісі. Так, система змагань там і тут взагалі дуже схожа.

Чим баскетбол 3 × 3 крутіше звичайного?

  • Більшість турнірів проводиться на відкритих майданчиках. Як правило, грають в історичному центрі міста, і виходять круті фото і відео на тлі визначних пам'яток
  • Матч триває всього 10 хвилин (часто менше). Завдяки цьому все ще динамічніше, ніж в баскетболі 5 × 5, а команда за день спокійно може провести чотири матчі замість одного. Тому більшість турнірів укладається в два дня. Як правило, це вихідні, і на іграх збирається більше глядачів
  • Підлітки на вулиці найчастіше «ганяють» саме в 3 × 3, і у цій версії своя особлива аудиторія
  • Для гри потрібно в два рази менше місця, а на одній стандартній майданчику (на вулицях повно таких) можна проводити відразу два матчі одночасно
  • Грати може хто завгодно! Необов'язково навіть бути професіоналом. У молодіжній збірній Росії, наприклад, є Станіслав Шаров, який жодного разу не грав у баскетбол 5 × 5 професійно (тільки в студентській лізі за МГАФК). У травні він і його команда виграли крутий міжнародний турнір Moscow Open, а на початку серпня в Празі дійшли до фіналу етапу Світового туру. Це приблизно як Андрій Рубльов у фіналі Вімблдону.
У Росії вже є команда, здатна виграти олімпійські медалі

Фото: © FIBA ​​/ 3x3

Хіба зірки баскетболу 5 × 5 не можуть порвати всіх на вуличній площадці?

Не завжди. Колишній капітан збірної Росії Антон Понкрашов недавно виграв зі своєю командою турнір в лізі 4 × 4 - і то не з першої спроби.

https://www.instagram.com/p/BmF9M90l_Je/?taken-by=antonponkrashov

У баскетболі 3 × 3 все ще суворіше. Тут як в Гарлемі: вулиця не прощає. Якщо на паркеті в якомусь матчі ліги ВТБ іноді проходять «маленькі баскетбольні хитрощі», то на вуличному корті тебе за спробу «продати» фол судді не тільки засміють, а ще й «пропишуть» ліктем в наступній атаці. У 3 × 3 в принципі набагато більше контакту, ніж в 5 × 5, і не всі «класичні» баскетболісти до цього готові. Гравець номер один в баскетболі 3 × 3 прямо зараз - серб Душан Булут - починав в 5 × 5, але вже давно круглий рік виступає тільки на вуличних майданчиках. І дуже серйозно планує виграти золото Токіо-2020.

Дивитися на YouTube

3 × 3 - це начебто і баскетбол, але все-таки інший вид спорту, і шкала цінностей в ньому теж інша. Ти можеш бути дуже крутим в баскетболі 5 × 5, але прийти на вуличну майданчик - і раптово перетворитися в нікчемність.

Але є й інші випадки. Капітан московського клубу МБА Віктор Павленко заробляє на життя в баскетболі 5 × 5, але прославився задовго до цього на вуличній площадці, легендарної «Рижков» - а в цьому році зіграв за збірну Росії 3 × 3 на чемпіонаті світу. Він згадує, як років у 17 туди ж приходив нинішній розігруючий «класичної» збірної Росії Дмитро Хвостов:

«Хвіст, коли тільки починав в основі" Динамо ", приходив виблискувати крутим дриблінгом. Пам'ятається, одного разу я грав проти нього - оступився, втратив м'яч і впав в спробі його зловити. Так Діма забрав м'яч, постукав їм по асфальту, потім по моїй спині, а потім ще й треху забив! Загалом, прокачав мене по повній програмі.

На вулиці дуже легко втратити самооцінку. Ти виступаєш, припустимо, за клуб ліги ВТБ, а на вулиці можеш програти якомусь любителю. Настільки все непередбачувано. Плюс, звичайно, більш жорстка боротьба і небезпека травм. Хоча останнє - частіше відмовки. Тому що професіоналам просто не хочеться туди лізти, псувати собі імідж. Хоча є й такі стрітболісти, хто може спеціально нанести травму професіоналу - просто з заздрості. Дурнів-то теж вистачає ».

А ще в баскетболі 3x3 завжди весело.

https://www.instagram.com/p/BmGAUzFjqQP/?taken-by=antonponkrashov

І як в цьому випадку набирати збірну Росії?

Відповідає керівник департаменту національних збірних РФБ Олег Ушаков:

«Є ряд критеріїв, за якими ми відбираємо і запрошуємо кандидатів, але перевірити, чи підходять вони під гру 3 × 3, можна тільки досвідченим шляхом. Це як порівняти бокс і восьмикутник: і те, і інше - єдиноборства, але специфіка різна. Припустимо, є чудовий баскетболіст з чудовою статистикою в Єдиній лізі ВТБ, Суперлізі або за кордоном, але тільки коли він зіграє в 3 × 3, бажано на міжнародному турнірі, стає зрозуміло, є у нього перспектива в цьому виді чи ні. У той же час немає ніяких сумнівів в тому, що на сьогоднішній день професійні баскетболісти з 5 × 5 індивідуально значно вище рівнем гравців чемпіонату Росії по 3 × 3. Ситуація повинна і буде змінюватися, але поки це так ».

У Росії є шанси потрапити на Олімпіаду в баскетболі 3 × 3?

Звичайно! Жіноча збірна взагалі була чемпіоном світу в минулому році, а в цьому - стала срібним призером ЧС. У неї проблем з відбором в Токіо бути не повинно.

У неї проблем з відбором в Токіо бути не повинно

Фото: © FIBA ​​/ 3x3

З чоловічою командою історія складніше, вона поки тільки починає підніматися. На ЧС-2018 Росія стала 13-й, зате раптово з'ясувалося, що, поки головна команда країни збирається з силами, збірна U23 вже зараз готова всіх трощити. За правилами ФІБА все команди в турі 3 × 3 повинні носити ім'я якогось міста, і російська молодіжка взяла назву «Гагарін» - чи то в честь райцентру в Смоленській області, чи то в честь космосу, в який вирушила вже в свій перший сезон . На третій тиждень існування команда виграла Moscow Open, а на початку серпня на супертурнірі в Празі дійшла до фіналу, де поступилася найсильнішій команді світу - сербському «Нові-Саду». Тепер Росія стала ще ближче до третього місця в національному рейтингу (друге дозволить потрапити в Токіо безпосередньо, без участі в кваліфікації), а всі гравці «Гагаріна» входять в світовий топ-10 серед гравців не старше 23 років.

Це вже дуже круто, але все тільки починається.

Дивитися на YouTube

Читайте також

Леброн відкрив школу за 8 мільйонів доларів. Невже його ще хтось ненавидить?

Андрій Кириленко: «У 30-31 рік я зрозумів, що пройшов свій пік. Треба було кинути собі новий виклик »

«Поставив в ногу 2 пластини, 9 болтів - і встав на гірські лижі». Як зараз живе чемпіон НБА з Росії

Фото: fiba.basketball/3×3worldtour

З чого все почалося?
Що таке баскетбол 3 × 3?
Навіщо цей вид спорту на Олімпіаді?
Чим баскетбол 3 × 3 крутіше звичайного?
Хіба зірки баскетболу 5 × 5 не можуть порвати всіх на вуличній площадці?
І як в цьому випадку набирати збірну Росії?
У Росії є шанси потрапити на Олімпіаду в баскетболі 3 × 3?
З чого все почалося?
Навіщо цей вид спорту на Олімпіаді?
Чим баскетбол 3 × 3 крутіше звичайного?