Полезные материалы

Межа можливостей людини

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

11 вересня 2009, 8:46 Переглядів: 11 вересня 2009, 8:46 Переглядів:   Болт

Болт. Бігун з Ямайки настільки перевершує суперників, що дозволяє собі пригальмовувати на фініші. Якби в Пекіні він не зупинився, вже міг би встановити рекорд в межах 9,48 - 9,55 секунди! Фото AFP.

У суботу в Німеччині стартує чемпіонат світу з легкої атлетики. Її недарма величають "королевою спорту". Пробігти швидше, стрибнути вище, метнути далі - це ж сама суть спорту, його витоки. Кожен з нас змагався в бігу - у дворі, школі. До речі, нинішній норматив на стометрівці для старшокласників - 14 секунд ... Для бігу не потрібно спеціальних пристосувань, умов. Тому-то найпростіша дисципліна і вважається найпрестижнішою. Переможець забігу на 100 метрів отримує титул найшвидшої людини планети! На нинішньому ЧС чоловічу стометрівку чекають з особливим нетерпінням. Дивлячись на Усейна Болта з Ямайки, мимоволі замислюєшся, де ж межа людських можливостей.

Антропологи з Університету Юти встановили, що древні люди з легкістю обставили б багатьох сучасних атлетів. Не дивно. Еволюція еволюцією, але тоді швидкість бігу, витривалість і вміння метати спис визначало, чи буде жива людина в принципі. Перший офіційний рекорд світу на стометрівці був зафіксований майже століття тому - в 1912 році білий американець Девід Ліппінкотт показав час 10,6 с. Вийди він зараз на старт, його б осміяли - дивна взуття, незграбна неатлетіческая фігура. А адже з тих пір його досягнення не було покращено навіть на секунду!

Після того як Моріс Грін в 1999 році показав 9,79 с, цей рекорд не могли побити шість років. Довго. Тоді-то і заговорили: все, мовляв, підійшли впритул до межі. Але вчені відразу авторитетно заявили - нічого подібного! Голландський професор математики Джон Айнмал оголосив, що стелею на стометрівці буде 9,29 с. Його російський колега, професор Селуянов, висловив свою думку - 8,5 с! Каже, бігунам потрібно тільки більше підкачати стегна і гомілки. Куди вже більше. І так напихають себе атлети ніж треба і не треба.

Тренер збірної України зі спринту Валерій Чередниченко теж вважає: "З нинішнім розвитком фармакології межа можливостей поки навіть не розглядається. Звичайно, можна навмання сказати, що на стометрівці це захмарні дев'ять секунд. Але через якийсь час може з'явитися спортсмен, який вибіжить і з цього часу ".

Зараз такий хлопець - Усейн Болт. Поки все сперечаються і фантазують, він граючись обганяє вітер і ставить собі нові цілі. У Пекіні він встановив рекорд в 9,69 с і зараз міркує: "Думаю, зможу пробігти стометрівку за 9,52 секунди. Потрібно тільки додати в деяких компонентах бігу, особливо в старті".

Втім, Болт може оновити рекорд, навіть якщо додасть тільки ... в фініші. У Пекіні він настільки був попереду, що скинув швидкість на останніх метрах і фактично почав святкувати. І все одно прийшов з рекордом. Вчені підрахували: якби Болт НЕ пригальмував - показав би результат близько 9,48-9,55 секунди!

КРОКИ РЕКОРДУ НА 100 М
9,69 Усейн Болт (Ямайка) 16.08.2008
9,72 Усейн Болт (Ямайка) 31.05.2008
9,74 Асафа Пауелл (Ямайка) 9.09.2007
9,77 Асафа Пауелл (Ямайка) 14.06.2005
9,79 Моріс Грін (США) 16.06.1999
9,84 Донован Бейлі (Канада) 27.07.1996
9,85 Лерой Баррелл (США) 6.07.1994
9,86 Карл Льюїс (США) 25.08.1991
9,90 Лерой Баррелл (США) 14.06.1991
9,92 Карл Льюїс (США) 24.09.1988
9,93 Келвін Сміт (США) 3.07.1983
9,95 Джим Хайнс (США) 14.10.1968
9,9 * Джим Хайнс (США) 20.06.1968
10,0 * Армін Харі (Німеччина) 21.06.1960
10,1 * Уіллі Вільямс (США) 3.08.1956
10,2 * Джессі Оуенс (США) 20.06.1936
10,3 * Персі Вільямс (Канада) 9.08.1930
10,4 * Чарльз Педдок (США) 23.04.1921
10,6 * Дональд Ліппінкотт (США) 6.07.1912

* Ручний хронометраж


Стрибки: полетіти на 6,40 НЕМАЄ БАЖАННЯ
Переходити від бігу до стрибків нам особливо приємно. Саме тут Україна все ще тримає два світові рекорди. Сергій Бубка в липні 1994 року встановив майже захмарну планку на 6 м 14 см. А Інеса Кравець в серпні 1995-го в потрійному стрибнула на поки недосяжні 15 м 50 см.

"Коли встановила рекорд, попереднє досягнення поліпшила на 41 см, - згадує Кравець, - тому передбачала, що він може протриматися довго. Хоча, думаю, реально стрибати під 16 м. Я, наприклад, в рекордній спробі недоступний до планки 28 см".

Кравець
Кравець. Недоступний 28 сантиметрів, тому знає: можна стрибати на 16 м

"Багато хто називає мій рекорд вічним, але я дивуюся, що його досі не побили, - ділиться з нами Сергій Бубка. - Коли це трапиться, сказати не беруся, серед нинішніх стрибунів я нового рекордсмена поки не бачу. Це повинна бути яскрава особистість . Не розумію, в чому причина застою в чоловічих стрибках. Чому вони зараз не можуть стрибати на 6 метрів? у мій час ми вважали, що будь-який серйозний стрибун може і повинен брати цю висоту. З тими жердинами, які є зараз, цілком реально долати 6,30-6,40 ".

Да уж, на першій Олімпіаді в Афінах-1 896 американець Хойт стрибнув аж на 3,30 метра. Ну так і жердини тоді були бамбукові. Взагалі на стрибках з жердиною як ніде можна простежити майже всі складові прогресу. Нові технології - одна з них. Правда, в історії вже був період, коли списи спортсменів почали відлітати за 100 метрів. Після чого їх полегшили, змістили центр ваги - результати зменшили штучно.

ТЕХНІКА. Ще одна важлива складова - техніка. "Скільки не думай про рекорд Бубки, скільки не наказуй собі, що ти зможеш його поліпшити, без оволодіння тією технікою стрибка, яка була у Сергія, зробити це нереально", - впевнений Олександр Сімахін, тренер нашого Максима Мазурика, який виграв два тижні тому етап супер Гран-прі в Стокгольмі. "Бубка був ідеально сконструйований природою для стрибків з жердиною, в ньому все було оптимізовано. Від Бога. Крім того, Сергій відрізнявся сильною волею, міцними нервами і був надзвичайно честолюбний. Але головне - це його практично ідеальна техніка. Сучасним стрибунам оволодіти нею не вдається ", - додає фахівець.

Бубка
Бубка. Дивується, що з сучасними жердинами не б'ють його рекорд

ПСИХОЛОГІЯ. Отже, інша деталь - психологія. Розповідає Віталій Петров - колишній тренер Бубки, а зараз - Ісінбаєвої: "У більшості нинішніх стрибунів навіть в думках немає піти на штурм рекорду. Візьміть, наприклад Максима Тарасова. Високий (1,94 м), м'який, пластичний, координований. Я до сих пір впевнений, що він був готовий стрибати на рівні Бубки. Але не захотів. якось сказав мені: я краще десять років буду стрибати на 5,90-6,00, ніж один раз вихлюпнемо на рекорд. він не готовий був психологічно " .

До речі, цікава думка дослідницької групи французького Інституту біомедичних проблем спорту. Вони вважають, що справа зовсім не в допінгу, його приймали завжди. Просто років сто тому спортсмени використовували 75% своїх психологічних можливостей. Зараз - 99%. А до 2060 року у атлетів просто не залишиться мотивації ".


ПЛАВАННЯ: ЛАЗЕРНІ РЕКОРДИ
Перший олімпійський рекорд на стометрівці вільним стилем належить угорцю Альфреду Хайоша: з результатом 1.22,2 він виграв "золото" Афін-1896. Зараз цей показник становить 46,91 секунди і належить бразильцеві Сезара Сіел Фільо. Він перший в історії плавання розміняв 47 секунд на цій дистанції. Зробив це Фільо на щойно закінчилися в Римі чемпіонаті світу з водних видів. Та й взагалі, світова першість побило рекорд з рекордів. Плавці переписали 40 кращих досягнень планети! Де межа? Можливо, межа можливостей вже і настав, але технічний прогрес не стоїть на місці. Адже якщо раніше плавці били рекорди в одних купальниках, то тепер в спецкостюмах, зроблених з надлегкої водовідштовхувальним тканини, за допомогою безшовної лазерної технології, що зменшило опір води майже на чверть.

Як зазначає президент федерації плавання України Олег Дьомін, рекорди ще будуть і будуть. "В минулому році був випущений новий костюм Lazer і з тих пір спортсмени побили вже 160 рекордів, - говорить Олег Олексійович. - А що стосується межі, то, звичайно, він існує. Але зараз про це ніхто не думає - просто він десь дуже-дуже далеко. Люди били рекорди і будуть бити. Так буде ще дуже довго ".

До речі, з 1 січня 2010 року міжнародна федерація обмежить використання костюмів. Заклики повернутися до порівняння фізичної форми спортсменів, а не технологічних новинок почуті.

ВАЖКА АТЛЕТИКА: НА 30% МОЖЛИВОСТЕЙ ОРГАНІЗМУ
Хто найсильніший в піднятті важких предметів? Мабуть, це саме суб'єктивне змагання для людства. Важкоатлет, пауерлифтер або атлет з "Богатирських ігор" можуть сперечатися до хрипоти, хто з них здатний підняти найбільшу вагу. Але заковика якраз і полягає в тому, що вкладати в поняття "підняти". Одна справа - відірвати від землі здоровенний камінь, інше - вичавити штангу по певній техніці.

Олімпійським видом є тільки важка атлетика. Виходячи з цього, самим-самим силачем планети можна вважати іранця Хуссейна Резазаде. У суперважкій категорії (понад 105 кг) він є володарем рекордів і в поштовху (263 кг), і в ривку (213 кг). Тобто формально виходить, що найсильніша людина зміг підняти максимум 263 кг. Але в даному випадку мова йде про конкретну техніці: захопити штангу, підняти на груди, виштовхнути на прямі руки і протримати п'ять секунд.

Резазаде
Резазаде. На Олімпіаді в Афінах 2004 року іранець штовхнув 263 кг

Досягнення Резазаде тримається вже п'ять років. Але автор 17 світових рекордів президент Федерації важкої атлетики України Анатолій Писаренко впевнений: "Це не межа! Сьогоднішні результати - дуже і дуже високі, вони будуть поліпшуватися. Жінки займаються важкою атлетикою менший період, відповідно, їх прогрес нині більш очевидний, ніж у чоловіків, які вже понад 100 років покращують світові рекорди. За цей час змінилося безліч методик підготовки, поліпшуються технічно центри підготовки. Всім рухає прогрес. Хоча буває: приходить талановитий хлопець і своїми результатами опері ає час. Тому його рекорди стоять два-три роки, поки не з'явиться інший, ще більш талановитий ".

А ось Василь Вірастюк, який володів неофіційним титулом "Найсильніша людина планети", висловив "Сегодня" таку думку: "Організм людини використовується їм самим лише на 25-30 відсотків своїх можливостей. Не по максимуму - через психологічний бар'єр. Спортсмен або сам не вірить, що може підняти більше, або тренер не вірить. Все це і визначає ту вагу, який може підняти важкоатлет. Особисто я жимом лежачи піднімаю 245 кг, а присідаю зі штангою масою 300 кг. Але це далеко не межа. Питанням максимуму я не ставив перед собою ".

Станіслав Шкапа, Любомир Луканюк, Микита Расновскій

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Межа можливостей людини". інші Новини спорту дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

сьогодні | Спорт

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

Чому вони зараз не можуть стрибати на 6 метрів?
Де межа?