Полезные материалы

Білоруси в Чехії: можливості для виїзду

Чи реально білорусу добре влаштуватися в Чехії і в яких професіях він зможе себе реалізувати? Своїми враженнями з нами поділилася мінчанка Юлія, яка живе в Чехії.
Чи реально білорусу добре влаштуватися в Чехії і в яких професіях він зможе себе реалізувати Кілька років тому, після закінчення Білоруського національного технічного університету, Юлія вивчила чеську мову і вступила до технічного університету в місті Брно. Після цього вона продовжила свою освіту інженера-економіста і через деякий час отримала ступінь магістра в підприємницької діяльності.

Рік тому Юлія остаточно для себе вирішила: перебиратися на постійне місце проживання в Чехії. І зробила це!
- Зараз живу тут і працюю на себе, тобто у мене свою справу, - розповідає наша співрозмовниця. - Це, по-моєму, самий виграшний варіант - простий і приносить більше прибутку. У чехів б я не хотіла працювати, так як часто зустрічала серед них ледачих і жадібних - це не тільки моя особиста думка. Якщо є в людині підприємницька жилка, то краще покладатися в цій країні на саму себе!
Чехія, за статистикою, є однією з найбільш популярних країн для Польщею. Між тим, за спостереженнями Юлії, білорусів в Чехії, по крайней мере, в місті Брно, не так і багато. Найчастіше зустрінеш українця .. Вони влаштовуються будівельниками, прибиральниками, помічниками в магазинах. У Празі націй живе більше. Крім українців, тут дуже багато росіян, дуже багато казахів, вірменів (в основному студенти). Білоруси - знову в меншості.
- Самостійно покинути Білорусь для роботи в Чехії практично нереально, якщо тільки не вдаватися до будь-яких нелегальним методам. А це, зрозуміло, дуже небезпечно, - зазначає Юлія.
Не порушуючи закон, за кордоном можна опинитися наступними способами:
відправиться на навчання за студентською візою;
спробувати відкрити власну фірму (правда, ймовірність невелика);
поїхати для возз'єднання сімей;
оформити робочу візу.
Якщо найбільше вам підходить останній варіант, то треба знати, що дотримати всі умови отримання візи не так-то просто. Наприклад, необхідно влаштуватися на роботу.
- Для нас це зробити важко, тому що невигідно в першу чергу самим чехам, - розповідає Юлія. - Роботодавець повинен платити набагато більший податок за мігрантів з країн СНД, ніж за жителів Європейського Союзу.
З робочою візою ризиковано жити ще й тому, що в разі непродовження контракту або звільнення працівника, вона анулюється вже на наступний день. Емігрант змушений буде повернутися в свою країну.
Щоб отримати більш-менш нормальну роботу, важливо мати освіту. Хоча розраховувати на те, що отримаєш на 100% саме те, що шукаєш, не доводиться.
У Чехії затребувані лікарі, програмісти, інженери, архітектори. Багато на ринку праці будівельних вакансій, потрібні різні підсобні робітники.
- Навіть тим, хто готовий виїхати і працювати різноробочим, треба на початковому рівні знати мову, - уточнює Юлія, спираючись на особистий досвід. - Старе покоління, звичайно, знає російську, але з принципу може зробити вигляд, що вас не розуміє. Для тих, хто претендує на роботу в будь-якої більш серйозній сфері, необхідно знання чеської та англійської. Дуже цінуються люди зі знанням німецької мови, так як зовсім недалеко Німеччина і Австрія, і тому тут багато австрійських та німецьких фірм. Самі чехи, які живуть недалеко від кордонів, їздять туди працювати, оскільки як зарплата, так і рівень життя там вищий, ніж Чехії.
Якщо ви раптом зібралися на заробітки, прикиньте, скільки будете отримувати. Оплата праці тут погодинна. Якщо орієнтуватися на Прагу, то в годину тут платять 60-120 крон, в місяць виходить 12-50 тисяч крон. Одне євро дорівнює приблизно 24 крон. До речі, ви можете реально оцінити свої фінансові шанси, скориставшись чеським калькулятором зарплат в інтернеті ( mujplat.idnes.cz/hlavni-stranka/Platometr ).

Чи реально білорусу добре влаштуватися в Чехії і в яких професіях він зможе себе реалізувати?