Полезные материалы

Де банки гроші беруть :: Суспільство :: Газета РБК

Залежність банківської системи від ЦБ сильно зросла

Фото: Катерина Кузьміна / РБК

У 2014 році держава стала основним джерелом грошей для банків. У семи з них на частку державних коштів припадає вже більше чверті пасивів. ЦБ приймає на себе всі більший системний ризик, попереджає експерт.

Кредитор останньої інстанції

Закриті зовнішні ринки, відтік коштів клієнтів і попит на кредити, в тому числі для рефінансування боргу, істотно збільшили залежність банківського сектора від держави. Основним джерелом фондування банків в 2014 році став ЦБ, який збільшив обсяг кредитів банкам з 4,8 трлн до 9,8 трлн руб. В результаті частка коштів ЦБ в пасивах банківського сектора збільшилася з 7,7% до пікових 12% в січні і знизилася до початку березня на 1,9 п.п.

Частка державних коштів, які крім фондування, що надається ЦБ, включають в себе депозити Мінфіну та інших держструктур, в пасивах 100 найбільших банків, за підрахунками рейтингового агентства Fitch, за рік збільшилася на 2,5 п.п., до 14,8%. У пасивах окремих банків вона становить 40-65%.

Держкошти - поки найдешевший джерело фондування, пояснює перший заступник голови правління Совкомбанк Сергій Хотимський. У Совкомбанк на них припадає 45,8%, на 22,2 п.п. більше, ніж роком раніше. Таку тенденцію Хотимський пояснює зниженням частки роздрібного бізнесу: «Зараз найкращий час, щоб збільшувати частку зобов'язань юридичних осіб в балансі. Банк, концентруючись на облігаціях провідних російських емітентів, використовує всілякі способи рефінансування, пропоновані Центральним банком ».

«Банк Росії істотно розширив інструментарій рефінансування російських банків, які« Русский стандарт »активно використовує для ефективного управління оперативної ліквідністю і зниження вартості своїх пасивів», - повідомив представник "Російського стандарту" (частка держкоштів в пасивах цього банку - 21,4%). Минулого тижня «Русский стандарт» анонсував угоду щодо дострокового викупу єврооблігацій на $ 200 млн.

Банк «Санкт-Петербург» (частка - 14,5%) привертає держкошти - в основному від ЦБ під заставу цінних паперів - через їх доступності та відносну дешевизну, зазначає представник банку. Ці кошти використовуються головним чином для проведення арбітражних операцій на фінансовому ринку, додає він. При цьому гроші, отримані від держави, покриті високоліквідними активами більше ніж удвічі, тому кредити можуть бути практично миттєво погашені.

При цьому гроші, отримані від держави, покриті високоліквідними активами більше ніж удвічі, тому кредити можуть бути практично миттєво погашені

Рубль добре, а долар краще

Якщо в 2014 році банки брали у регулятора рублі, з початку цього року вони все частіше вважають за краще долари. Механізми валютного рефінансування, які регулятор ввів в кінці минулого року для ослаблення тиску на рубль, користуються все більшою популярністю - з певного Банком Росії сукупного ліміту в $ 50 млрд банки на 1 березня вибрали, за даними Fitch, $ 32 млрд.

Основними валютними клієнтами ЦБ на 1 березня стали ВТБ і ФК «Відкриття», що вибрали за операціями валютного рефінансування $ 5,2 млрд і $ 12,2 млрд відповідно. Прес-служба ВТБ зазначила, що на початку березня банк погасив єврооблігації на $ 2 млрд. Прес-служба «Відкриття» не відповіла на запит РБК.

57% на двох

В абсолютних значеннях більше половини державних коштів - 57,1% - йде двом найбільшим банкам - Ощадбанку і ВТБ.

У ВТБ ними забезпечено 28% пасивів, на 4,1 п.п. більше, ніж в січні, і на 8,3 п.п. більше, ніж в березні минулого року. «Зазначений показник був досягнутий в період максимальної нестабільності на фінансовому ринку в грудні 2014 - січня 2015 ро ку, - коментує прес-служба ВТБ. - Зараз він поступово знижується за рахунок залучення клієнтських коштів, терміновість яких збільшується в міру стабілізації на фінансовому ринку і нормалізації ситуації з процентними ставками ».

Представник Ощадбанку (частка - 16,2%) вважає зростання запозичень у ЦБ «чи не вимушеної мірою, а можливістю, яка є не у всіх банків»: «ЦБ приймає в заставу по своїх кредитах вимоги до позичальників з високими кредитними рейтингами. Такі кредити є далеко не у всіх банків; як правило, це найбільші банки. Не дивно, що у них вище обсяги залучення від ЦБ ».

Майже 18% державних коштів в банківській системі доводиться на ФК "Відкриття", Россельхозбанк і Банк Москви.

Те, що банківська система так сильно залежить від госфондірованія, не можна вважати позитивним фактором, але нічого критичного в цьому теж немає, вважає старший директор агентства Fitch Олександр Данилов. «Банки отримують гроші в рамках усталеного механізму рефінансування під заставу активів, при цьому основні користувачі - держбанки, і, відповідно, ризик того, що регулятор почне раптово ці кошти з системи вилучати, мінімальний», - пояснює він. Данилов додає, що частка держкоштів в цьому році, швидше за все, продовжить рости через уповільнення припливу роздрібних і корпоративних депозитів, але, очевидно, меншими темпами через уповільнення зростання сектора і подорожчання ресурсів.

Данилов додає, що частка держкоштів в цьому році, швидше за все, продовжить рости через уповільнення припливу роздрібних і корпоративних депозитів, але, очевидно, меншими темпами через уповільнення зростання сектора і подорожчання ресурсів

Чим ризикує ЦБ

Банк Росії вважає зростання частки залучених від нього коштів закономірним. Російський банківський сектор зіткнувся зі структурним дефіцитом ліквідності ще в 2011 році, а в минулому році потреба банків в залученні ліквідності за допомогою операцій рефінансування істотно зросла, зазначає прес-служба ЦБ, додаючи, що поточна частка коштів, залучених від регулятора, не викликає значного занепокоєння .

У 2014 році основний приріст кредитування (з 1,3 трлн руб. До 4,5 трлн) припав на кредити під заставу неринкових активів. Приблизно половина коштів, які ЦБ надає банкам, дається під заставу цінних паперів, друга половина - під заставу неринкових активів. При цьому, надаючи фондування, ЦБ бере ризик в першу чергу на контрагента, тобто на банк, але в широкому сенсі - на економіку, тобто компанії, папери або борги яких бере в заставу, міркує Данилов.

Цей ризик зростає. ЦБ розширює заставну базу, нарощує кредитування на більш тривалі терміни - наприклад, ввів аукціони з надання кредитів, забезпечених неринковими активами, на терміни 3 і 18 місяців і ломбардні кредитні аукціони на строк 36 місяців, які знижують навантаження на основні операції рефінансування - тижневі аукціони РЕПО .