Полезные материалы

Історії порятунку: чому люди готові бігти марафон

  1. Ваня Петров, 33 роки, журналіст
  2. Володимир Новіков, 82 роки, найстарший чоловік серед учасників Московського напівмарафону 2017 року

21 травня в столиці пройшов Московський напівмарафон. Він зібрав близько 18 тисяч учасників віком від 18 років до 91 року. Кореспондент m24.ru з'ясував, чому починає бігати молодь, а старі не кидають. 21 травня в столиці пройшов Московський напівмарафон

Фото m24.ru/Игорь Іванко

Ваня Петров, 33 роки, журналіст

Московський напівмарафон 2017 року пробіг за 1 годину 55 хвилин 23 секунди.

Московський напівмарафон 2017 року пробіг за 1 годину 55 хвилин 23 секунди

Фото: m24.ru/Игорь Іванко

- Розкажіть, навіщо ви почали бігати.
- Після університету МВС я різко почав набирати вагу, кілограмів по 10 на рік. Це все спосіб життя, почав активно курити, піддавав. Довів себе до 143 кілограмів.
А потім у мене з'явилися діти. Двоє хлопців. Треба було виховувати їх, показувати приклад. А що я міг показати? Від підлоги віджимався 5 разів. Та й віджиманнями це умовно можна назвати. А в університетські роки я підтягувався 22 рази!

І тут один мій товариш запропонував мені пробігти масовий забіг на 5 кілометрів. А я біг ніколи не любив. Ще в коледжі міліції бігали ми багато - цілим взводом, часто не в спортивному одязі, а в формі, в туфлях - це як покарання було.

Я йому кажу: "Який забіг ?! Ти мене бачив?". Але все ж умовив. Прийшли з ним в "Лужники". Це була весна 2015 року - "Перший забіг" в рамках Московського марафону. І тут я побачив великий натовп молодих, красивих хлопців і дівчат. Підтягнутих і світлих чи що, на відміну від п'яного наброду на рок-концертах. Ніколи в одному місці не бачив стільки усміхнених людей. І так мені ця атмосфера сподобалася, що я втягнувся.

В той день завдання було добігти. І я добіг. Навіть жодного разу на крок не перейшов. Як зараз пам'ятаю свого часу - 37 хвилин. Так я і почав бігати.

- Відмінно виглядаєте. Ви домоглися від бігу того, чого хотіли?
- Моя ідеальна вага десь 88 кілограмів при зрості 184 сантиметри. З ним я себе найкраще відчуваю. Зараз я важу близько сотні. І для дітей став прикладом. Старший син зараз кращий з фізкультури в саду, один із кращих в спортшколі серед однолітків. Вільною боротьбою займається. Біг мені і в професійному житті допомагає. Перші кілька кілометрів даються важкувато. А потім розженешся - і заголовки до матеріалів самі народжуються в голові. З'являються ідеї, проекти - записувати не встигаєш.

- Як часто ви бігаєте?
- Зараз майже кожен день кілометрів по десять. У тиждень кілометрів 50-60 виходить. Пробував бігати по два рази в день, але це занадто важко. готуюся пробігти
Московський марафон в цьому році - це буде мій перший марафон.

- Ви вже привели себе в форму. Продовжіть бігати через 30-40 років?
- Бігати продовжу. Я розумію, що не стану олімпійським чемпіоном або професійним бігуном. Але біг допоможе мені в майбутньому ставати краще, ніж я є зараз. Така у мене філософія.

Володимир Новіков, 82 роки, найстарший чоловік серед учасників Московського напівмарафону 2017 року

Московський напівмарафон 2017 року пробіг за 2 години 06 хвилин 52 секунди.

Московський напівмарафон 2017 року пробіг за 2 години 06 хвилин 52 секунди

Фото: m24.ru/Иван Носатов

- Коли був ваш перший марафон?
- З 1982 року я почав бігати марафони, коли мені було 47 років. Хоча на короткі дистанції бігав і раніше. У молодості я відучився на викладача фізкультури. У студентські роки навіть був у збірній "Буревісника". (У 1957 році було створено всесоюзне спортивне товариство "Буревісник", до якого увійшли всі вузи і технікуми СРСР - прим. M24.ru).

Я пробіг 95 звичайних марафонів. З них 34 Московських, 12 Афінських. Бігав в Єгипті. Раз десять пробігав добові марафони, в тому числі в Англії і Швейцарії. За добу пробігав по 235 кілометрів.
Одного разу навіть став чемпіоном Московської області за добовими марафонам. У Подільському манежі довжиною 133 метра пробіг майже 1700 кіл - 224 кілометри. Біг дві години на одну сторону, потім три години на іншу, щоб голова не паморочилася.

- Який марафон був для вас найбільше запам'ятався?
- У 1996 році добовий марафон Афіни - Спарта. Там важкі підйоми - до 1100 метрів перепад. Якщо внизу температура +27 градусів, то нагорі +7. На маршруті можна було зупинитися і перепочити. Але були контрольні пункти, і якщо людина за часом не вкладався, йому далі не дозволяли бігти, тому лише одна третина учасників закінчила. Решта не добігли. Я нормально себе почував і пробіг.

- Що вас мотивує бігати?
- Якщо не робити цього, значить, можна почати вживати досить спиртного. А цих можливостей у мене було скільки хочеш. Я лікар, і мені дарували пляшки. Куди подіти? Люди п'ють, і лікарі спиваються. Я цього не робив, і не курив з дитинства. Спробував підлітком, так у мене голова закрутилася від махорки. Після війни у ​​нас було дуже погане харчування. Ми діти війни, нам головне було вижити.

Володимир задумався і раптом додав:

- Ви професійний спортсмен?
- Ні, я любитель. 50 років відпрацював лікарем ортопедом-травматологом, більшість з яких у Фрязінской центральної міськлікарні. Оперував переломи кісток, в тому числі нижніх кінцівок.

- А бігуни траплялися?
- Попався один дідок за 80 років. Бамперна перелом обох ніг. Він погано бачив і потрапив під машину. Я його на ноги поставив. Складний перелом, оперувати не можна було. Нерівно, але зрослося. Зате він ходить на своїх ногах без палички. Зараз йому 100 років, він ще живий.
І він ще після цього займається спортом в Королеві. Проходить 5, 10 кілометрів, напівмарафон. З поводирем проходить, тому що нічого не бачить. Він живе в 12-поверховому будинку на шостому поверсі. І постійно ходить вгору-вниз.

- Як вік відчувається на бігу?
- Швидкості немає, - задерикувато з ледь помітною сумом говорить марафонець. - Уже немає швидкості. Якщо я Московські марафони все з трьох годин вибігав (Світовий рекорд з марафонського бігу серед чоловіків - 2:02:57, - прим. M24.ru), то зараз, добре, якщо пробігаю 4 години 40 хвилин. І потім, мені ж дев'ятий десяток уже. Зараз я вже не намагаюся бігати на результат.

- Скільки зараз бігаєте?
- Останні два тижні я бігав по 20-22 кілометри через день, оскільки мені потрібно було пробігти саме напівмарафон. Пробігав за 2,5 години, але я не на швидкість бігаю. Я в минулому році напівмарафон біг десь за 2 години 1 хвилину - 2 години три хвилини. Цього року подивимося, адже у мене рік за два вважається, якщо не за п'ять.


- Ви дотримуєтеся будь-якої дієти?
- Абсолютно ніякої. Дружина каже: "Що зварити?". Я їй: "Що хочеш. Хочеш - розсольник, хочеш - щі, хочеш - суп з грибами. Картоплю, макарони, вермішель, гречку". Звичайна їжа. Навіть полівітаміни не беру, оскільки невідомо, яких у мене не вистачає, а які зайві.

- А дружина ваша займається спортом?
- Дружина у мене молодець. Ми вже відзначили смарагдове весілля - 55 років. Але бігом вона не займається. Хоча раніше вона приходила вболівати за мене.

- Так як же все-таки вам вдалося зберегти себе в такій хорошій формі в такому похилому віці?
- Моя село від школи перебувала в семи кілометрах. Я частенько добігав до неї. Книжки пахвою. Добіжу до сусіднього села, по ній соромно тікати, я пройду пішки і далі біжу в школу. А взимку на лижах. Я їх сам стругав з берези. Деревинки на зразок лиж, головне, щоб по снігу рухалися. У селі у нас так все робили. Замість кріплень ременями і мотузками всякими обв'язували.
Ми діти війни, ми голодували. Мене просто змусило життя.

думка експерта

- Які нововведення чекали учасників напівмарафону в цьому році?
- Цього року на Московському напівмарафоні було відразу кілька нововведень. Починаючи з цього забігу кожна людина могла подивитися пряму відеотрансляцію. Раніше цього не було. Трансляція стала доступна на сайті moscowmarathon.org . Тепер це буде на всіх найбільших заходах у вигляді напівмарафону та марафону. Плюс можна буде дивитися забіги в соціальних мережах на Facebook і "ВКонтакте".


У нас з'явилися ще кілька нових опцій для учасників. Тепер кожен бігун може підписатися на розсилку і автоматично відправляти знайомим свої проміжні результати. Це виглядає наступним чином. Людина біжить, а його друзі і знайомі отримують його результат з контрольних відміток. Таким чином вони зможуть розуміти, де він знаходиться, і відслідковувати його по дистанції.
Крім того, тепер після забігу, можна відразу зайти в інтернет і особисто подивитися свій результат . Просто потрібно ввести номер учасника - свій чи друга. Для цього більше не потрібно чекати, коли з'являться протоколи.

- Чи відрізняються умови участі літніх і молодих людей?
- Дивлячись кого ви маєте на увазі під літніми. Іноді і молоді почуваються людьми похилого віку. Пенсіонери на наших заходах мають пільги, вони платять в два рази менше. Наприклад, пенсіонери реєструються на дистанцію 21,1 кілометра за 650 рублів проти звичайних 1300 рублів.
У нас є група інвалідів. Вони беруть участь в забігу безкоштовно. Особливо популярні наші забіги у хлопців з проблемою із зором, в основному у сліпих. У них є кілька бігових клубів, які вони створили за останні кілька років. Вони біжать з поводирями. Кількість таких пар на наших заходах останнім часом від 30 до 40. Причому вони біжать не тільки дистанцію 3, 5, 10 кілометрів, але і дистанцію побільше - напівмарафон і навіть марафон.

Це якщо говорити про особливості. C точки зору всього іншого, ви зрозумійте, бігова тусовка влаштована таким чином, що люди навіть похилого віку, беручи участь в змаганнях з молодими, відчувають себе набагато молодше. Це дуже класно, коли різні покоління, спілкуються між собою на великому великому спортивному заході. Для старшого покоління це якась точка омолодження. По-перше, вони і так самі молодо виглядають, набагато краще ніж їх однолітки. Тому що бігають. А отримуючи заряд енергетики при спілкуванні з молоддю, вони і самі починають відчувати себе набагато молодше.

Дмитро Тарасов

Директор "Промсвязьбанк Московського марафону"

А що я міг показати?
Я йому кажу: "Який забіг ?
Ти мене бачив?
Ви домоглися від бігу того, чого хотіли?
Як часто ви бігаєте?
Продовжіть бігати через 30-40 років?
Який марафон був для вас найбільше запам'ятався?
Що вас мотивує бігати?
Куди подіти?
А бігуни траплялися?