Полезные материалы

Кращі стадіони світу. «Донбас Арена»

Комплімент, даний експертами УЄФА, інспектувати розраховану на 51504 місця «Донбас Арену» перед здачею в експлуатацію, набагато цінніше будь-яких офіційних вердиктів і рапортів: «Колізей XXI століття». Донецький стадіон - це сучасний амфітеатр, внутрішня конструкція якого дозволяє розмістити глядачів в одній чаші, а не на чотирьох трибунах, що забезпечує стовідсоткову видимість з будь-якої точки арени. Дизайн стадіону розробила компанія «АрупСпорт», свого часу спроектувала стадіони «Сіті оф Манчестер» і «Альянц Арена».

Дизайн стадіону розробила компанія «АрупСпорт», свого часу спроектувала стадіони «Сіті оф Манчестер» і «Альянц Арена»

«Донбас Арена» - це місто в центрі міста з великим діапазоном всіляких послуг для відпочинку і розваг, місце, де можна не тільки подивитися футбол, але також відзначити день народження, відвідати тренажерний зал, провести ділову зустріч або презентацію і навіть зіграти весілля. Зрозуміло, тільки не в день матчу.

На території стадіону працюють 3 ресторани (золотий, діамантовий і платиновий), 4 срібних бару, 53 фаст-фуду по периметру, сучасний фітнес-центр загальною площею в 1200 квадратних метрів, а також один з популярних нічних клубів Донецька «Трибуна Лаунж». Крім того, існує окремий представницький рівень, який виділений для 45 корпоративних лож, оренда яких в рік обійдеться в залежності від розташування і місткості (від 8 до 26 осіб) від 80 до 425 тисяч доларів. Всього на арені 13 лож преміум-класу і 32 ложі стандартного класу.

На стадіоні тільки для школярів виділено 4 тисячі місць. А батькам перед походом на гру можна не ламати голову над питанням, куди подіти дитину - в спеціально обладнаній к матчу ігровій зоні зі всілякими дитячими забавами чадом займуться вихователі та аніматори.

А батькам перед походом на гру можна не ламати голову над питанням, куди подіти дитину - в спеціально обладнаній к матчу ігровій зоні зі всілякими дитячими забавами чадом займуться вихователі та аніматори

Місця по кутах арени призначені для людей з обмеженими можливостями. Всього таких місць 196. Це не тільки сидіння на 3-му рівні, а й спеціальні під'їзди до фаст-фудів. У зимовий час місця для інвалідів підігріваються лампами УФО, проте з листопада планується запустити систему інфрачервоного прогріву всієї чаші стадіону газовими лампами, які будуть змонтовані по периметру даху стадіону. «Завдяки цьому ми зможемо змінювати температуру і витримувати її на 12-14 градусів вище в порівнянні із зовнішнім оточенням. Для ще більшого комфорту », - з гордістю в погляді рапортує симпатична співробітниця прес-служби стадіону Світлана. - А ще з нового сезону ми введемо повну заборону на куріння в чаші стадіону ».

Одна з головних визначних пам'яток стадіону - це дах, яка покриває 93% трибун (мінімумом за стандартами УЄФА для стадіонів еліт-класу є покриття 75% площі) і, як і конструкція самого стадіону, трохи нахилена, що забезпечує краще провітрювання арени. Вага даху разом з 12 спеціальними підпірками (фермами) становить 6000 тонн. Кожна ферма просякнута базальтовим волокном, а її листи проперфоріровани таким чином, що затримують звук всередині чаші стадіону, створюючи дивовижну акустику. Що особливо актуально, коли на арені проводяться концерти.

На стадіоні встановлено освітлення майбутнього - 2000 люкс, в окремих точках доходить до 2800 люкс. Цієї весни під час матчу-відповіді 1/8 фіналу Ліги чемпіонів між «Шахтарем» і «Ромою» на «Донбас-Арені» раптом згасла частина з 272 прожекторів. Однак матч зупиняти не стали, так як решта 1400 люкс за стандартами УЄФА, є нормою. Освітлення на стадіоні допомагає забезпечити яскраву картинку на екранах більше 500 моніторів, розташованих по периметру стадіону на всіх рівнях. І, звичайно, двох світлодіодних екранів з колірною гамою з 65000 кольорів, які є одними з найбільших в Європі. Площа кожного з екранів становить 92 квадратних метра - це фактично площа трикімнатної квартири. В Європі площею екранів більше 90 «квадратів» можуть козирнути тільки три стадіони: «Альянц Арена», «Уемблі» і «Донбас Арена».

Журналістам працювати на «Донбас Арені» - суцільне задоволення. У просторому медіа-кафе можна поспілкуватися з колегами, увійти в Інтернет, перекусити картоплею з м'ясом або бутербродом, запити це кава (всі - за рахунок закладу) і простежити на моніторах за розминкою команд. Комфортно працювати і в прес-ложі, яка розрахована на тисячу сто п'ятьдесят дев'ять місць, з яких 424 для друкарської преси. На «Сан-Сіро», для порівняння, таких місць 240, а на «Уемблі» - 400.

У будь-який час року ідеальний стан газону (він вирощений в Словаччині) на арені забезпечується встановленої на метровій глибині системою закільцьованих комунікацій (всього 38 км) «Smart». Навіть в люту холоднечу життєдіяльності цієї дотепної системи нічого не загрожує, тому що в комунікаціях використовується не замерзає при найнижчих температурах пропілен-гліколева рідина. Залежно від сигналів датчиків включаються 26 автоматичних розбризкувачів, а рости газону навіть вночі допомагають додаткові біолампами. Примітно, що на нижньому шарі газону є спеціальна мембрана, щоб захистити його від патологічно можливого викиду тих чи інших газів, враховуючи тектонічну особливість місцевості.

Примітно, що на нижньому шарі газону є спеціальна мембрана, щоб захистити його від патологічно можливого викиду тих чи інших газів, враховуючи тектонічну особливість місцевості

До полю ведуть три тунелі. Перший - для журналістів, центральний - ігровий, і третій - для технічних служб. Під стадіоном на 12-метровій глибині розташована зона підземної парковки, розрахована на 145 місць. Прості смертні туди не в'їжджають - тут швартуються тільки гравці, власники абонементів в корпоративні ложі і президент клубу.

Після відвідин роздягальні «Шахтаря» (вона нічим не відрізняється від гостьової) ще більше починаєш співчувати гравцям англійського «Блекпула», яким доводиться самим прати футболки.

Головна гордість «Донбас Арени» - це клубний музей, біля входу в який розташована стіна з усіма досягненнями команди. Тут все вражає ідейністю підходу - недарма сюди приїжджають переймати досвід оформлення з музеїв по всій Україні.

На площі в 400 квадратних метрів зібрані рідкісні експонати, що накопичувалися не один рік: трофеї, футболки, медалі, фото, статуї найбільших гравців, зліпки їх ніг - все, завдяки чому можна відстежити еволюцію «Шахтаря», який в цьому році відзначає 75 річчя від дня заснування клубу. Вартість квитка в музей становить 30 гривень, дітям - 15 гривень.

У музеї безліч унікальних речей. Таких, як, наприклад, перша футболка команди, коли вона ще називалася «Стахановець». На зміну блакитній формі з червоними вставками нинішні кольору прийшли в 1961 році за ініціативою міністра вугільної промисловості СРСР Олександра Засядька.

На зміну блакитній формі з червоними вставками нинішні кольору прийшли в 1961 році за ініціативою міністра вугільної промисловості СРСР Олександра Засядька

А також цікавий трудовий договір Андрія Канчельскіс з «Шахтарем».

А також цікавий трудовий договір Андрія Канчельскіс з «Шахтарем»

Або ж лаки-пуловер Ріната Ахметова, в якому він незмінно відвідував матчі в сезоні, коли гірники виграли Кубок УЄФА.

Або ж лаки-пуловер Ріната Ахметова, в якому він незмінно відвідував матчі в сезоні, коли гірники виграли Кубок УЄФА

За мультимедийности музей може конкурувати з кращими аналогами в Європі. І якщо аудіогідами зараз мало кого здивуєш, то встановлений тут інтерактивний підлогу, на якому відвідувачі можуть зіграти у віртуальний футбол, - новинка останнього покоління.

І якщо аудіогідами зараз мало кого здивуєш, то встановлений тут інтерактивний підлогу, на якому відвідувачі можуть зіграти у віртуальний футбол, - новинка останнього покоління

Разючий контраст з тими умовами, в яких перебувають сьогодні вболівальники, можна відчути, дивлячись на архівне фото стадіону «Шахтаря», коли ті, кому не вдавалося купити квиток, забирався на розташований поблизу терикон. На ньому, як на трибунах, навіть лавочки збивали. І не дай бог кому-то було зайняти чуже місце!

І не дай бог кому-то було зайняти чуже місце

Навколо стадіону в парковій зоні розташований фонтанний каскад, гігантський гранітний м'яч, який обертається під тиском двох струменів води, лавочки і безліч різноманітних зелених насаджень.

Навколо стадіону в парковій зоні розташований фонтанний каскад, гігантський гранітний м'яч, який обертається під тиском двох струменів води, лавочки і безліч різноманітних зелених насаджень

Замість старих дерев в парку імені Ленінського комсомолу були посаджені молоді, підібрані спеціально під клубні кольори ФК «Шахтар», тобто в осінній період листя буде набувати яскраво-помаранчеву і червону забарвлення. Тут все продумано навіть до таких дрібниць.

Sports.ru дякує за сприяння при підготовці матеріалу керівника медіацентру «Донбас Арени» Андрія Бабешко і його команду. При підготовці використані фото медіацентру, сайту www.donbass-arena.com і автора.