Полезные материалы

Іншу освіту, або чого навчають молдавських школярів в США

У наших школярів є можливість брати участь в різних програмах по культурному обміну з іншими країнами. Завдяки цьому молоді люди отримують новий досвід, заводять друзів і вивчають нові предмети в школах різних країн.

Щороку учні пробують себе на удачу і на рівень знань, подаючи документи за програмою FLEX (Future Leaders Exchange Program / програма обміну майбутніх лідерів), яка надає навчальні стипендії в одному з американських ліцеїв. Серед тих, кому випала удача випробувати на собі американський досвід, стали Георге Церан з Кеушень і Вікторія Бодян з Стрешень. Хлопці розповіли про свій досвід в іншій країні, де провчилися десять місяців рука об руку з американськими колегами.
Георге розповідає, що завжди любив пробувати щось нове. З першого разу хлопця не взяли в програму з обміну досвідом, але він подався вдруге і досяг успіху. Так після кількох місяців відбору і позитивної відповіді в Серпень 2015 юнак полетів в США. Тоді Георге було 17 років і належало йому вчитися в місті Бойсе, столиці штату Айдахо, що знаходиться в західній частині американського континенту.

Уроки по кулінарії і акторської майстерності


Американська шкільна програма відрізняється сильно від молдавської. В американському ліцеї Георге вивчав вісім предметів, з яких деякі були на вибір. На вимогу програми, які беруть участь в ній хлопці повинні вивчати історію американського уряду і ще кілька обов'язкових предметів, серед яких англійська та математика. Серед інших предметів, що вивчаються в США, були історія штатів в XX-XXI століттях, економіка, іспанська, акторська майстерність, кулінарне мистецтво, психологія та здоров'я. «Я вирішив піти на уроки з кулінарії, тому що у нас в школах немає такої можливості. Спробував всього потроху. Ми вивчали основи кулінарного мистецтва і вимоги безпеки харчування того штату, в якому жили. Більш того, я отримав сертифікат про те, що маю знання в області безпеки харчування », - розповідає Георге. На уроках по кулінарії школярі навчилися готувати різні страви з м'яса, традиційної мексиканської їжі, домашнього морозива, шийки, американські млинці, попкорн і багато іншого.

Духовий оркестр, частиною якого був і Георге
Духовий оркестр, частиною якого був і Георге. Фото-символ

Після уроків у хлопців була можливість брати участь в різних заходах та ініціативах. Георге вибрав спробувати себе в духовому оркестрі, або як це у них називається marching band. «Під час футбольного матчу в паузі зазвичай влаштовуються шоу духового оркестру. Не всі співають на духових інструментах, є і ті, хто роблять синхронні рухи. Тобто, близько 70 осіб показують повноцінне шоу », - згадує Георге. Команда, в якій перебував і наш співвітчизник, посіла друге місце на одному зі змагань в столиці штату Айдахо. Крім цього Георге вибрав таке заняття, як бути спостерігачем на альпіністської стіні в одному зі спортивних і розважальних центрів для всієї родини. Також Георге вдалося побути членом команди по ліцейського сноубордингу. «Я ніколи не катався на лижах до від'їзду в США, а там навчився. І уявляв ту школу, в якій навчався, хоча був і іноземцем », - згадує молода людина.

Перший раз в школу. В США

Досвід Вікторії поїхати на культурний обмін так далеко від будинку дав їй шанс пізнати себе. У дівчини проблеми з опорно-руховою системою і їй вперше випала можливість вести незалежний спосіб життя далеко від дому. «Я вперше була без мами, яка завжди мені допомагала, але я впоралася. Спробувала закрити очі на труднощі і йти вперед ». - розповідає 16-річна Вікторія.
Під час програми обміну дівчина вперше ступила за шкільний поріг. У Молдові вона отримувала навчання на дому, тому що в нашій країні відсутня інфраструктура, що дає можливість людям з обмеженими можливостями їздити в школу. «У США для мене був новий досвід і мені було легко пересуватися, тому що школа була велика і без сходів. Спочатку мені було складно їздити з кабінету в кабінет за п'ятихвилинну перерву. Діти не помічали мене на моїй триколісній колясці і іноді відбувалися зіткнення. Потім я просила вчителів давати мені можливість виходити з уроків за кілька хвилин раніше дзвінка, щоб дістатися куди мені треба », - каже дівчина. Найулюбленіший предмет Вікторії під час навчання було плавання. Крім цього вона вивчала англійську, іспанську, історію Америки, математику і хоровий спів, від якого в підсумку вона відмовилася, але їй дуже сподобався досвід, такий відмінний від домашнього.

Вікторія (посередині) разом з іншими учасницями проекту з обміну досвідом
Вікторія (посередині) разом з іншими учасницями проекту з обміну досвідом

Дівчина залишилася під враженням від інфраструктури штату Пенсільванія, де і проходила навчання. «Америка набагато більш доступна для людей з обмеженими можливостями. Встановлено пандуси, автоматично відкриваються і закриваються двері і так далі. Навіть там, де немає пандусів, є всі необхідні умови, щоб піднятися з коляскою. З цієї точки зору мені було зручно пересуватися », - згадує Вікторія. Вона каже, що навчилася в США бути незалежною і що ніде не так, як вдома.
Протягом 25 випусків програми з обміну культурним досвідом FLEX 25 тисяч учнів отримали навчальні стипендії.

Лія Чутак

Читати повністю на румунському

Copyright © 2006 - 2019 Reproducerea totală sau parţială a materialelor necesită acordul în scris al Publicaţiei Periodice TIMPUL DE DIMINEAŢĂ