Полезные материалы

Найбільші призові турнірів в киберспорте і заробітки

  1. Основні киберспортівниє дисципліни і обсяг призових грошей
  2. Найбагатші кіберспортсмени
  3. Заробітні плати киберспортсменов

Загальновідомий факт, що в останні роки, кіберспорт як офіційна дисципліна пережив революцію в маркетинговому і економічному планах, і продовжує рости не по днях, а по годинах. Внаслідок збільшення обсягу спонсорських і фінансових вкладень, глобальний дохід від кіберспорту зростає в геометричній прогресії. Я постараюся окинути поглядом загальну картину, і розкласти по поличках стан призових фондів в киберспорте і топ виграних гравцями і командами призових.

Основні киберспортівниє дисципліни і обсяг призових грошей

Існує безліч онлайн-ігор, за якими проходять різні змагання міжнародного рівня. Наприклад, багатьох, думаю, здивує той факт що за 15 років існування гри Super Mario Smash Bros. Melee в турнірах по ній було розіграно майже 2 мільйони доларів. Забавно? Так, з урахуванням того, що багато й гадки не мають про цю гру. А призові фонди турнірів більш серйозних дисциплін, сильно перевалюють за межі уявлень 10-річної давності.
Як самі комерційно успішні для киберспортсменов дисципліни розглянути так звану "велику трійку": Dota 2 , Counter-Strike: Global Offensive , League of Legends. За "доті" Valve проводить кілька багатомільйонних турнірів на рік - так звані "мейджори", а кульмінацією ігрового сезону є культовий The International. У 2016 році його призовий фонд склав рекордні 20,770,640 $. Ця сума є найбільшим призовим фондом в киберспортівной історії. Правда, варто відзначити, що велика частина призових фондів турнірів по Dota 2 від Valve збирається від покупки користувачами "компендіумів". При цьому, крім турнірів від Valve, існує величезна кількість змагань від сторонніх організаторів, з меншими призовими.
А ось конкурент Dota 2 - Ліга Легенд - пропагує іншу політику. Всі великі турніри серед професійних команд проходять під контролем безпосередньо Riot Games. Призовий фонд Чемпіонату світу 2016 роки (LoL 2016 World Championship) склав понад 5 мільйонів доларів. Скромніше, ніж у конкурента, звичайно, але в глобальному сенсі - така політика теж має свої плюси. З усієї розсипи турнірів по "доті" - деякі недобросовісні сторонні організатори, просто зникають з призовим фондом. Riot Games же контролює виплати всіх призових в установлені терміни.
Найпопулярніший шутер від Valve - Counter-strike: Global Offensive поки лише підтягується до таких цифр (призовий фонд поточного "Мейджора" по Counter-Strike, що проходить в Атланті, складає "всього" 1 мільйон доларів), але без сумнівів, - найближчим час призові на турнірах будуть стрімко рости. Гра динамічна і цікава для широкої аудиторії - її зрозуміють навіть ті, хто не захоплюється кіберспорту - що відкриває їй ворота, в першу чергу, на загальнодоступне телебачення. Наприклад, турнір EPICENTER: MOSCOW з призовим фондом в 500 тисяч доларів, показували по одному з каналів холдингу МАТЧ! ТВ, що є великим проривом для освітлення кіберспорту в Росії.

Також, до вищеназваних трьох дисципліна варто додати ще як мінімум дві: Hearthstone і Starcraft 2 . Переживши свій розквіт в 2011-2013 роках, стратегія від Blizzard зараз знаходиться в занепаді, і, на превеликий жаль, передумов для вирівнювання ситуації поки немає. Старкрафт як і раніше популярний в Кореї, але навіть на батьківщині кіберспорту деякі гравці вже змінюють ігрову дисципліну. Так, гра знаходиться на четвертому місці по загальним призовим за всю історію кіберспорту - приблизно 21 мільйон доларів, але найбільший турнірний призовий фонд становив лише 500 тисяч доларів. Друга частина Старкрафта послужила перехідною сходинкою від "підвального" стану кіберспорту до якісно нового рівня.
Hearthstone ж, навпаки зараз знаходиться в постійному зростанні. Нескладна для загального розуміння гра, з елементами удачі, є досить видовищною і кумедною. Призовий фонд Blizzcon'а - фінального турніру 2016 року склав мільйон доларів. До речі, переміг на ньому наш співвітчизник - Павло "Pavel" Бельтюков.

У стадії розвитку зараз перебуває ще одне творіння Blizzard - Overwatch , Але на мій погляд, говорити про неї, як про повноцінно сформованої киберспортівной дисципліни - рано.

Найбагатші кіберспортсмени

На даний момент, переважна кількість гравців, що зірвали куш на киберспорте - це люди, які виступають в дисципліні Dota 2, що не дивно, враховуючи призові фонди "мейджорів" і The International. У топ-50 гравців по виграним призовим в киберспорте, 48 (!) Гравців Dota 2. Рейтинг не враховує зарплат і преміальних, але в таких грошових обсягах, вони не несуть вирішального значення. Самим багатому кіберспортсменом світу за станом на кінець 2016 року є гравець команди EG - Саахов "UNiVeRsE" Арора - його заробіток становить 2,720,000 $
Саахов є переможцем The International 2015 і бронзовим призером цього ж турніру 2014 і 2016 року, і все це в складі однієї команди. Крім подіумів головного турніру року, у "Юніверс" сумарно понад 30 перемог і подіумів на різних турнірах.
Друге місце в рейтингу займає екс-колега Саахов по команді - Пітер "ppd" Дагер. Він виграв лише на 100 тисяч доларів менше "Юніверс". Примітно, що незважаючи на багату історію виступів Пітера і Саахов за різні команди - справжнього успіху вони досягли лише зі "Злими Геніями."
Замикає трійку "Мідер" EG - молода зірка - сума "Sumail" Хассан. Уродженець Пакистану народився в бідній сім'ї, але тепер він забезпечив всіх своїх родичів на дуже довгий час. Його виграші - 2,4 мільйона доларів.
Загальні виграні гроші гравців в інших дисциплінах - навіть в Лізі Легенд і CS: GO - не перевищують мільйона доларів. Так, найвідоміший гравець в LoL - Лі Сан Хек, який виступає під псевдонімом "Faker" за корейський колектив SKTT1 за своє життя заробив 900 тисяч доларів призовими, однак, з огляду на його популярність і розвиненість кіберспорту в Кореї, він набрав набагато більше спонсорськими та маркетинговими контрактами .
Найуспішніший гравець в Counter-Strike - француз Натан "NBK" Шмітт - гравець команди LDLC, заробив на віртуальній стрільбі близько 430 тисяч доларів, що теж є непоганим результатом.

Заробітні плати киберспортсменов

Крім призових грошей, гравці, як і всі звичайні люди, отримують зарплату, квартальні та річні премії. У конкуруючих організацій різний підхід до стабільних виплат заробітних плат гравцям.
Valve, безпосередньо на свої кошти, з турнірів організовують, як уже згадувалося вище тільки "мейджори" і "The International", інші ж турніри проводяться сторонніми комерційними організаціями. Власники киберспортівних команд самі виплачують зарплату і преміальні своєму найманому персоналу (гравці, тренер, масажист, психолог, менеджери і медичний штаб). Контракт укладається безпосередньо між гравцем і організацією. З одного боку, це звільняє компанію Гейба Ньюелла (з урахуванням існування сотень професійних команд) від накладного праці з контролю за ними, з іншого - розв'язує руки шахраям, які зникають, забравши призові або спонсорські гроші.
Riot Games ж контролюють все професійне простір. Турнірів і команд по League of Legends на порядок менше, ось тільки незрозуміло - причина це або наслідок. Всі контракти гравців укладається між безпосередньо гравцем, організацією, але під протекторатом Riot Games як третьої сторони. Це, звичайно, робить Лігу Легенд більш якісної в цьому відношенні дисципліною, але ускладнює переговорний процес і бюрократію. Варто відзначити, що Riot Games виступають і як правосуддя по своїй дисципліні - і поки незрозуміло - наскільки така монополія хороша чи погана.
У Росії середньомісячний заробіток гравців в Dota 2 і LoL знаходиться приблизно на одному рівні. Так, середня зарплата в Dota 2 коливається в районі 25000-30000 рублів на місяць, а гравці в LoL отримують як мінімум 168 тисяч рублів за участь в одному сезоні Континентальної Ліги - 4 місяці. Виходить, 42000 рублів на місяць, але, Континентальна Ліга йде не цілий рік, а рівень зарплат поза її достеменно невідомий; також як і рівень зарплат професійних киберспортсменов в CS: GO в Росії.
Хочу зазначити, що відносно Європи і Америки, наші кіберспортсмени заробляють дуже мало. Так, гравці складу Astralis по CS: GO отримують в середньому по 9 тисяч доларів на місяць, що більше ніж в 20 разів вище описаних зарплат в Росії.
Зарплати гравців LCS (Вищий дивізіон LoL в Європі і Америці) складають як мінімум 1000 $ в місяць, а середній заробіток коливається в районі 2,5-3 тисяч доларів.
Хотілося б, щоб в Росії кіберспорт розвивався також активно як у всьому світі. Адже це нове, свіже поле для комерційної діяльності, і привертає воно найсерйозніших людей і компанії. Потенціал зростання кіберспортивного ринку поки що безмежний, про що говорить стрімкий зліт вкладень і доходів від кіберспорту. У найближчі кілька років ми побачимо розквіт багатьох киберспортівних дисциплін, вже зараз проявляється стрибкоподібним зростання фінансових вкладень і спонсорського інтересу. Кіберспорт, без сумніву, не витіснить і не пережене такі спортивні франшизи як NBA, NHL або Англійську футбольну Прем'єр-лігу в найближчі десятиліття, але він стрімко зростає як в глядацькому інтересі, обсязі аудиторії, так і в фінансовому інтересі.

Забавно?