Полезные материалы

Олександра Костенюк: "По сприйняттю життя я - брюнетка"

Бронзовий призер чемпіонату світу та 12-я чемпіонка світу - про турнір в Ірані, матчі між брюнетками і блондинками і про благодійний сеансі, який вона провела в Міжнародний жіночий день.

- Ви були дуже близькі до того, щоб вийти у фінал чемпіонату світу. У першій класичної парії проти Анни Музичук у вас була велика перевага. Чого не вистачило для перемоги?

- Після поразки в півфіналі пройшло вже майже два тижні, але у мене ще не було часу, сил і бажання проаналізувати партії чемпіонату світу. Швидше за все, мені не вистачило сил, незважаючи на те, що приділяю багато часу фізичній підготовці. Чемпіонат виявився дуже довгим - я провела в Тегерані два тижні. У турнірі з рідкісною для шахів "олімпійською системою" ціна помилки вкрай велика. На концентрацію під час партії витрачається більше енергії, ніж в турнірах з більш звичними форматами. Під час чемпіонату я, проводячи весь час в підготовці до партій або перебуваючи в запалі боротьби, не усвідомлювала, що ресурси організму виснажувалися. На п'ятій годині гри в першій півфінальній партії у мене просто відключилася голова, і грубі помилки не змусили себе чекати.

- Про чемпіонат світу в Ірані ходило багато розмов. Розкажіть про ваше ставлення до гри в хіджабах?

- Я вже відповідала на це питання вашій газеті до чемпіонату світу. Не хочу обговорювати тему нерівноправності жінок, якій деякі шахістки аргументували свою відмову від виступу в турнірі. У мене немає достатнього знання теми, щоб вважати, що в деяких країнах на Сході не поважають права жінок. Права тих, хто слабший, часто обмежують і на Заході. Політичних тем теж би не хотілося торкатися, але саме вони могли стати причиною для відмови від поїздки в Іран. Хотілося б, звичайно, щоб наші турніри проводилися в більш нейтральних містах та країнах, але географія жіночих чемпіонатів світу не настільки велика. Якщо чемпіонати проходили не в Росії (а з 2001 року, коли почала грати у світових першостях, наша країна організувала їх 6 раз з 8), то їх один раз приймала Туреччина, і в цьому році - Іран. Так що жіночі світові чемпіонати в останні роки існують завдяки Росії, та й наступний пройде в 2018 році в Ханти-Мансійську.

- Бронзову медаль вам вручили тільки в Москві. Чому?

- На деяких чемпіонатах світу шахістки, програвши в півфіналах, залишалися до кінця турніру, щоб їм могли вручити нагороди на закритті. Цього разу організатори вчинили по-іншому. Про те, що бронзову медаль все-таки вручили, я дізналася з твіттера Харіка Дронаваллі - інший програла в півфіналі шахістки. На моє запитання про цю медалі організатори сказали, що надішлють мені її в Москву. Медаль була мені вручена через кілька днів після закінчення чемпіонату світу.

- У минулий вівторок відбувся традиційний матч брюнеток проти блондинок. Він проводиться вже не перший рік, які враження були на цей раз?

- Цей поєдинок проходив в цьому році вже сьомий раз, і всі попередні роки я дуже хотіла прийняти в ньому участь. В цьому році мені вдалося очолити команду брюнеток, чому я дуже рада. Мені здається, що подібні події, особливо напередодні 8 березня, допомагають популяризації жіночих шахів. Можна подякувати організаторам за таке прекрасне свято.

- У вас завжди був темний колір волосся. Чи не думали перефарбуватися в блондинку?

- Спроби були, але я дуже швидко зрозуміла, що по сприйняттю життя я брюнетка, та й темні тони мені йдуть набагато більше.

Бронзовий призер чемпіонату світу та 12-я чемпіонка світу - про турнір в Ірані, матчі між брюнетками і блондинками і про благодійний сеансі, який вона провела в Міжнародний жіночий день

Олександра КОСТЕНЮК взяла участь в матчі брюнеток проти блондинок. Фото Етері Кублашвілі

- Жіночі шахи поступаються в популярності чоловічим. Чому, на ваш погляд?

- Думаю, проблема в тому, що люди, які ніколи не грали в шахи, вважають, що жінки можуть, а, отже, повинні грати в шахи нарівні з чоловіками. І поділ шахів на чоловічі і жіночі вважають недоречним. Важко пояснити, що шахи - це спорт, хоч і інтелектуальний. До речі, я вважаю, що Юдіт Полгар принесла світу жіночих шахів більше шкоди, ніж користі, показавши, що окремо взята жінка може успішно боротися з найсильнішими шахістами світу.

- Сергій Карякін після матчу на першість світу влаштував в країні шаховий бум. У нього з'явилася багато спонсорів. Якщо раніше гросмейстера спонсорувала тільки компанія "Альпарі", то зараз, крім "Альпарі", його підтримують "ВСМПО-АВІСМА", банк "Відкриття", ГК "Мортон", "Лабораторія Касперського", знаменитий автомобільний бренд "Mercedes - Benz". А як на ваш погляд залучити спонсорів, зокрема до вас?

- Думаю, увагу спонсорів до моєї персони залучити легко - мені просто треба виграти турнір претендентів, відібратися на матч з Карлсеном , А потім героїчно поступитися йому на тай-брейку. Героїчна перемога на тай-брейку теж, думаю, виявиться не зайвою .... А якщо говорити серйозно, думаю, кожен повинен займатися своєю справою. Нехай PR-акції і просування спортсменів буде справою професіоналів. Я роблю все, що в моїх силах для популяризації шахів - граю турніри, пишу книги, розробляю навчальні програми для юних шахістів, проводжу дитячі шахові змагання, даю сеанси одночасної гри і майстер-класи, відкриваю шахові школи, веду блог, кілька сайтів, а також активна в соцмережах, а ще я намагаюся встигнути побути дружиною і мамою. Саме завдяки цій роботі, за останні років 15 у мене було кілька рекламних контрактів, що взагалі рідкість для жіночих шахів.

Саме завдяки цій роботі, за останні років 15 у мене було кілька рекламних контрактів, що взагалі рідкість для жіночих шахів

Олександра КОСТЕНЮК. Фото Етері Кублашвілі

- 8 березня ви провели благодійний сеанс в допомогу недоношеним дітям ...

- У житті обов'язково треба робити добрі справи. Я вивела для себе це правило кілька років тому. Тому в силу своїх сил намагаюся проводити благодійні акції кілька разів на рік. Дуже рада, що 8 березня цього року нам з благодійним фондом "Право на чудо", який підтримує дітей, що народилися раніше терміну, вдалося провести маленький весняне свято. Хочеться вірити, що все побували на цьому заході пішли з хорошим настроєм, а партії, зіграні в сеансі одночасної гри, допомогли дівчатам і хлопцям краще пізнати світ шахів, який так доріг для мене.

Чого не вистачило для перемоги?
Розкажіть про ваше ставлення до гри в хіджабах?
Чому?
Він проводиться вже не перший рік, які враження були на цей раз?
Чи не думали перефарбуватися в блондинку?
Чому, на ваш погляд?
А як на ваш погляд залучити спонсорів, зокрема до вас?