Полезные материалы

Пенсійні накопичення. Що стоїть за чутками про продаж «Челсі»

Роман Абрамович може розлучитися з «Челсі». У російського мільярдера вистачає приводів для головного болю: відмова у продовженні британської візи, негативне ставлення британських чиновників через «справи Скрипаль», визнання джерелом загроз для громадської безпеки Швейцарії. А тепер він ризикує втратити головного хобі останніх 15 років, і в цьому замішані чималі гроші.

А тепер він ризикує втратити головного хобі останніх 15 років, і в цьому замішані чималі гроші

Скільки витратив Абрамович на клуб за 15 років?

Абрамович придбав лондонський клуб в червні 2003 року за 140 млн фунтів стерлінгів. І відразу витратив ще стільки ж на покупку нових гравців. За 15 років підсумкова сума на трансфери досягла позначки в 1,5 млрд фунтів. В середньому по 100 млн за сезон. Ще більше пішло на зарплати футболістам - 2,5 млрд фунтів. Найбільш високооплачуваний гравець нинішнього «Челсі» Еден Азар отримує 800 тисяч фунтів на місяць. Понад 70 млн фунтів було виплачено тренерам «синіх» за дострокові розриви контрактів. А ще 20 млн пішло на будівництво нової бази клубу в Кобхемі. В результаті за 15 років він витратив на лондонців понад 4 млрд фунтів.

За підрахунками футбольних аналітиків, лише до 2012 року «Челсі» став виходити в «нуль». У цьому клубу допомогли продажу прав на телетрансляції (110 млн фунтів), продажу квитків (75 млн) і доходи від спонсорських угод (67 млн). А в кінці 2017 року «Челсі» оголосив про чистий дохід в 15,3 млн фунтів, при тому, що лондонці в сезоні 2016/17 не виступали в Лізі чемпіонів, що принесло б в клубну казну близько 30 млн фунтів.

А в кінці 2017 року «Челсі» оголосив про чистий дохід в 15,3 млн фунтів, при тому, що лондонці в сезоні 2016/17 не виступали в Лізі чемпіонів, що принесло б в клубну казну близько 30 млн фунтів

Як влаштований «Челсі» Абрамовича?

Коли в 2003 році Абрамович купував «Челсі» у бізнесмена Кена Бейтса, структура футбольного холдингу виглядала так: головна компанія Chelsea Village plc (тепер називається Chelsea FC plc) і близько десятка дочірніх компаній. У їх число входив і сам футбольний клуб - Chelsea FC Limited. Потім у складі групи з'явилася компанія Fordstam Limited з єдиним акціонером Романом Абрамовичем, що стала головною компанією холдингу. З тих пір структура групи Chelsea складається з трьох ланок: компанія-акціонер Fordstam Limited - операційний холдинг Chelsea FC plc - футбольний клуб «Челсі». І тепер, отримуючи кредит від Абрамовича, Fordstam Limited або купує нові акції Chelsea FC plc, або видає їй позику. Згодом всі борги операційної компанії були конвертовані в акції - таким чином, капітал Chelsea FC plc збільшився більш ніж на 850 млн фунтів. За інформацією The Guardian, загальний борг клубу своєму власникові становить 1,17 млрд фунтів. При цьому з сезону-2011/12 «Челсі» успішно дотримується баланс вимог фінансового fair play.

На чому ще заробляють «Челсі» і Абрамович?

У 2007 році клуб відкрив один з кращих в світі тренувальних центрів в Кобхемі вартістю 20 млн фунтів. 30 футбольних полів, надсучасний тренажерний зал, медичний центр, житлові корпуси для першої команди, жіночої команди, клубної академії - основні активи тренувальної бази. Навесні 2017 го лондонська влада підтримали ідею «Челсі» про знесення «Стемфорд Бридж» (місткість - 41 631 місце) і будівництві нового стадіону на 60 тисяч глядачів. Стадіон повинні були здати до 2022 року, а його будівництво обійшлося б в 1 млрд фунтів. Планувалося, що «Челсі» тимчасово переселиться на «Уемблі», але проблеми Абрамовича з візою змусили клуб оголосити про замороження будівництва.

Исповедь грошового мішка. Куди йдуть мільйони «Манчестер Сіті»: багато цифр і букв

Стабільний дохід приносить компанія Chelsea Digital Media, що відповідає за роботу офіційного сайту клубу і телеканалу Chelsea TV. Так само як і 4-зірковий готель, що входить в мережу Millennium & Copthorne Hotels, і мережа магазинів з продажу атрибутики. А ось такі проекти, як музичний клуб Under the Bridge (блюз, джаз, рок) і фітнес-клуб The Chelsea Club з 25-метровим басейном, приносять збитки. Причому будівництво клубу Under the Bridge на території «Стемфорд Брідж» було безпосередньою ініціативою Абрамовича - великого шанувальника музики. Він прийшов на зміну нічному клубу Purple, де любили проводити час багато футболістів «Челсі». У відкритому в 2011 році клубі в розпорядженні виступаючих артистів опинилися дві розкішні гардеробні кімнати з ванними кімнатами, всі необхідні кухонні і косметичні приналежності, охолоджене шампанське і лаунж-зона з широкоформатного телевізором і ігровою приставкою Xbox. Стверджується, що на перших порах Абрамович проводив свої вечори в клубі, розпитуючи думку гостей про новітню звукової системи, встановленої в закладі.

Стверджується, що на перших порах Абрамович проводив свої вечори в клубі, розпитуючи думку гостей про новітню звукової системи, встановленої в закладі

Хто претендує на покупку?

На початку літа цього року бажання придбати «Челсі» висловив засновник однієї з найбільших в світі нафтохімічних компаній Ineos Джим Реткліфф. Він вважається найбагатшою людиною Британії зі статком у 21,05 млрд фунтів. Реткліфф пропонував Абрамовичу близько 2 млрд фунтів за лондонський клуб, що стало б найдорожчою операцією з продажу спортивної команди в історії, але отримав відмову. Крім того, на нього кілька разів виходили з пропозиціями з Китаю, але також безуспішно.

В кінці серпня з'явилася інформація, що російський бізнесмен звернувся за допомогою до фахівця інвестиційного банку Raine Group Джо Равітчу для розгляду питання про продаж клубу. Представник Абрамовича відмовився коментувати дану інформацію, назвавши її «ринковими спекуляціями». А ще через місяць видання Bloomberg Businessweek повідомило про бажання Абрамовича виручити не менше 3 млрд фунтів з продажу «Челсі».

А ще через місяць видання Bloomberg Businessweek повідомило про бажання Абрамовича виручити не менше 3 млрд фунтів з продажу «Челсі»

Тоді ж в число потенційних покупців увійшов співзасновник компанії Microsoft Пол Аллен. Британські ЗМІ стверджують, що 65-річний Аллен у вересні вже провів зустріч з футбольним агентом Піні Захаві (близький друг Абрамовича) в Нью-Йорку, де обговорював можливість такої угоди. Аллен володіє клубами «Сіетл Сігокс» (НФЛ), «Портленд Трейл Блейзерс» (НБА) і «Сіетл Саундерс» (МЛС).

Червоний директор. «Манчестер Юнайтед» відкрив вакансію ще одного топ-менеджера. Навіщо?

За даними Forbes, за станом на травень 2018 року власний капітал Абрамовича становив 8,6 млрд фунтів стерлінгів. Це робить його 11-ю найбагатшою людиною в Росії і 140-м в світі. Однак ще 10 років тому його капітал дорівнював 11,8 млрд фунтів.

Однак ще 10 років тому його капітал дорівнював 11,8 млрд фунтів

Яка позиція Абрамовича?

За словами співрозмовників Bloomberg, Абрамович навряд чи буде щасливий продати футбольний клуб. Переговори про можливу зміну власника «Челсі» почалися після того, як Абрамович не зміг продовжити свою британську візу. Його заява розглядалася занадто довго, і термін перебування мільярдера в Великобританії закінчився. В результаті він отримав ізраїльське громадянство, що дозволяє йому в'їжджати до Великобританії на строк до шести місяців без візи, однак після цього він так і не з'являвся в Лондоні. На відміну від більшості американських власників клубів АПЛ, Абрамович ніколи не ставив першочерговим завданням отримання стабільного прибутку з «Челсі». Росіянин розглядав клуб як шанс побудувати спадщина, якого його тепер намагаються позбавити.

Текст: Микита Котов
Фото: Global Look Press

Скільки витратив Абрамович на клуб за 15 років?
Як влаштований «Челсі» Абрамовича?
На чому ще заробляють «Челсі» і Абрамович?
Хто претендує на покупку?
Навіщо?
Яка позиція Абрамовича?