"Вони нічого не бояться". СКА проходить "Бухарест" в Кубку ЄГФ і не думає зупинятися!

2-й кваліфікаційний раунд престижного гандбольного єврокубка позаду. Владислав Куліш, Микита Вайлупов і Олександр Тюменцев підводять підсумок білорусько-румунському протистояння в репортажі pressball.by.
"Армійцям нічого втрачати, і в цьому їх головна сила", - точне зауваження Олександра Тюменцева. Порівняйте хід СКА і БГК ім. Мєшкова по сезону. Брест напирає НЕ лавиною - це сель, різнорідний потік, неухильно рухається по заданому руслу і досить потужний, щоб по дорозі змінити рельєф або підім'яти під себе невдало виросла село. СКА зараз - сніжний ком, на всіх порах летить з висоти, на яку його викотили в міжсезоння. Ком повинен чимось приростати, і в разі Мінська це перш за все емоції. 11 самураїв (авансом плюсуем до основи Рудя і не враховуємо травмованого Хадкевіча) та кілька голкіперів - весь армійський ресурс, і додаткового підживлення не передбачається. Фізичні кондиції лідерів Вадим Сашурін, схоже, вже підняв до рівня, близького до граничного. Штаб Ігоря Папругі може злегка коригувати рух, оперативно налаштовуючи тактичні механізми і внутрішньокомандна взаємодія, але різко вправо або вліво кому вже не візьме.

Не подобається природна аналогія - уявімо ракету. Нічия з БГК, перемоги над "Бухарестом" - ступені, які, відділяючись, виводять СКА на певну орбіту, наближають до точки, за якою, ймовірно, піде спад. У кращому випадку він буде пов'язаний з проходженням піку форми, в гіршому, тут постукаємо по дереву, з пошкодженнями, зіткнутися з якими на тлі жорстко обмеженою ротації не дивно. Тому часу втрачати не можна. жеребкування 3-го кваліфікаційного раунду Кубка ЄГФ - вже завтра, матчі вирішальної стадії відбору - в середині і наприкінці листопада. Перший виїзд до мєшковців - 22 жовтня, в грудні на "Уруччя" СКА і БГК проведуть третю з восьми зустрічей, закладених в нову чемпіонатних схему. Таким чином, в найближчі місяці для мінчан, що зловили хвилю, буде вирішуватися багато: на кону безцінна єврокубкова практика, якої так не вистачає, і боротьба за медалі ЧБ, в останні роки обмежується весняними розбірками.

Розповідь про події неділі варто почати з важливою застереження: не дивлячись на підсумковий результат, схожий з гостьовим, домашня перемога далася СКА більшою кров'ю. Мінчани почали в звичному поєднанні: з Морозом у воротах, Бровко і Вайлуповим на краях, Кулешов і Донцовим на позиції напівсередніх і Подшивалова в розіграші, два міняли один одного лінійних - Бохан і Ушал - відпрацьовували в захисті і атаці відповідно. Як і в Бухаресті, зі стартових хвилин надійно виглядала хазяйська оборона. Гості, визначивши в центр добре знайомого білоруської публіці Олександра Тюменцева, розраховували на взаємодію плеймейкера з "ленточніком" Ротару. Гра на лінійного себе виправдовувала, але в іншому у суперників не клеїлося: не досягали мети дальні кидки, знітилися фланги, помилки, на які не скупилися армійці при настанні, румуни не могли конвертувати в результативні відриви. Як підсумок, тайм-аут Влад Чаба був змушений взяти вже на 14-й хвилині за рахунку 8: 5 на користь СКА. Не допомогли ні словесний наганяй, ні рокіровка Тюменцев - Соріна: до 21-й хвилині міцний по іменах приїжджий колектив відставав уже на сім м'ячів (за сумою двох зустрічей перевага СКА склало 11).
Розгубити такий значний запас за 10 хвилин не так просто, але хлопці Папругі впоралися. Альохін, який змінив Донцова, пішов, а в центрі захисту "Бухареста" активізувалися потужний Рамбо і провокатор Антоніо Гарсія. Ближче до кінця тайму натхнення відвідало Гаспері Храстніка - і ось у СКА лише гол переваги до антракту. М'яч Кулеша зі стандарту, виконаного вже після закінчення 30 хвилин, чи згладив хазяйську досаду.

Знайти потрібні слова в роздягальні вдалося румунському фахівцеві - повірили в себе гравці "Бухареста" у другому таймі не зменшили обертів. Показово, що нагнали армійців в тому момент, коли тих на майданчику було більше (Храстнік заїхав в ніс Кулешу). До 43-й хвилині румуни, на батьківщині більшу частину зустрічі виконували роль наздоганяли, вперше повели - 20:19. Зберігати холоднокровність вже не могли ні ті, ні інші. Гра почала скочуватися до імпульсивних дій, одне з яких мало не стало фатальним. Микита Вайлупов, здорово провів першу половину, після перерви став одним з головних подразників для столичних уболівальників. Занапастити кілька вірних шансів правий кутовий спочатку зробив втрату в атаці, а після свистка ще й зопалу вдарив м'яч об покриття, за що негайно був видалений. 24:22 на користь "Бухареста" - тайм-аут Папругі, гості заводять себе криком, у них залишається ще 10 хвилин ...

Шанс проявити себе отримав третій лінійний СКА Михайло Жила, який скористався можливістю сповна. Мілітару і Гьоргьевскі стали зустрічати Влада Кулеша метрах на десяти, з звільнилися зон Жила закинув два поспіль. "Мороз його повинен в лисину поцілувати", - почулося за спиною, після того як Михайло ще й у захисті знешкодив опонента. Атака СКА - і 25:25 до 52-й хвилині. "Бухарест" не здавався до кінця і, швидше за все, довів би справу до валідольною кінцівки, якби не Іван Мороз, зачепився в воротах саме тоді, коли помилятися румунам було вже не можна. На 55-й хвилині видалення виклопотав Олександр Подшивалов (гості вели 27:26), Кулеша в цей час вже персонально тримав Оньежекве. І знову на спурт румуни не спромоглися: після чергового сейви Мороза в нерівних складах закинув Сончік, а через хвилину арбітри відправили відпочивати Мілітару - Куліш відразу ж вивів СКА вперед. Здавалося б, все ... Але мить тому брав поздоровлення Сончік сфолив і "забрав" свої дві хвилини штрафу. Тут-то і сталася приємна несподіванка. Духу набрався Рудь, до цього "вхолосту" узяв участь лише в парі атак. Артур під гул трибун вколотив два поспіль - залишилися дві хвилини стали формальністю.

Відвести убік Влада Кулеша вдалося не відразу. Після закінчення матчу армійці всім складом виконали переможний "Хах!" з глядачами.

Повністю спустошений, чесно, - Кльош не переставав посміхатися. - Другий тайм дався нам дуже важко: спочатку буквально провалилися, нічого не виходило ні в атаці, ні в захисті. За рахунок індивідуальних дій окремих гравців вдалося виправити ситуацію, ну а кінцівку провели на характері. Правда, зазначу, що, навіть коли здригнулися і почали відставати, зуміли не відпустити румунів далеко - постійно зрівнювали рахунок, йшли нарівні.

У першому таймі СКА розгубив солідну перевагу.

Визнаю, в середині першого тайму розслабилися. Напевно, подумали, що ведемо шість м'ячів, ще чотири в запасі. З'явилася поважність якась. Вважаю, знову позначилася наша недосвідченість. Була б команда трохи искушеннее, такого б не сталося. Що ж, отримали ще один цінний урок.

Тобі двічі прилетіло в обличчя.

Скаржитися не можу. Після першого матчу ставлення до мене у суперників, напевно, було особливе. Нічого, вони були покарані поразкою.

При цьому ти закинув всього на м'яч менше, ніж у виїзному поєдинку.

Румуни намагалися щось придумати, щоб мене нейтралізувати. Щось у них вийшло, але дещо вдалося і мені.

Ти не виглядаєш виснаженим. Команду, схоже, не бентежить довжина лави.

Так, з фізичним станом все в порядку. Дякую Вадиму Леонідовичу Сашурін. Багато в чому його заслуга в тому, що СКА добре біжить.
Тепер будемо чекати на жеребкування. Хто б нам не попався в третьому раунді, будемо прагнути до виконання завдання - виходу в груповий етап. Постараємося зробити для цього все можливе.

Микита Вайлупов з дев'ятьма голами став найрезультативнішим у складі СКА.

Влад Куліш знову згадав добрим словом тренера з фізпідготовки Вадима Сашурін. Дійсно зараз роль цього фахівця в командних успіхи настільки велика?

Ну що тут сказати? Результати говорять самі за себе. Сподіваюся, і далі по ходу сезону наші кондиції погіршуватися не будуть.

На тренуваннях Сашурін змушує вмирати?

Так вмирати і треба! Тренування - це важка праця, оранка. І потрібно ще більше працювати в залі, щоб на іграх було легше.

Твоя гра під стати загальному малюнку: гарний початок першого тайму, провал в дебюті другого.

Напевно, трохи подрасслабілісь все ми, не потрапили в ритм, хтось перегорів. Головне, що вийшло зібратися. Вчасно взяті тайм-аути також зробили свою справу.

Не було відчуття, що румуни в захисті грали брудно?

Не знаю. Суперник діяв так, як дозволяли судді. Це гандбол - коли суддя не бачить, десь можна схитрувати, штовхнути або штовхнути. До такого завжди потрібно бути готовим.

Один з епізодів другого тайму: Альохін прориває оборону з ризиком отримати травму, його жорстко кидають - сім метрів. Пристрасті киплять, а Микита Вайлупов намагається по-піжонськи парашутом перекинути воротаря ...

(Розводить руки в сторони). Прикормив мене воротар, так я побачив ситуацію.

Незважаючи на невтішний підсумок, Олександр Тюменцев не поспішав залишати площадку. Екс-розігруючий БГК імені Мєшкова спершу приділив увагу уболівальникам, а після чесно відповів на кілька запитань.

Величезне розчарування. Природно, налаштовувалися на прохід. Не буду нікого обманювати: в команді вважали, що жеребкування для нас досить вдала. Особисто мене СКА в поточному сезоні дуже здивував, і здивував позитивно. Теперішня гра армійців мені подобається куди більше, ніж та, що була, коли я виступав в Білорусі. Нехай в черговий раз клуб позбувся декількох лідерів, в цілому СКА став діяти сміливіше, нічого не боїться. Все дуже швидко, здорово обороняються при мінімумі помилок, воротарі допомагають в потрібний момент. У Мінську в останні 10 хвилин у нас був шанс зачепитися за потрібний результат, вели два м'ячі, але як раз голкіпери не дали здійснити наші плани.
Взагалі, у СКА дуже молода команда, хлопцям нічого втрачати. Можливо, в цьому зараз їх головна сила.

Особисто у вас як справи в Румунії?

Потихеньку. Поки що адаптуюся, багато нових речей, особливостей. Не сказав би, що сезон поки складається позитивно: в чемпіонаті почали неважливо, в Кубку ЄГФ провели лише дві гри - це зовсім не те, чого ми очікували. Доведеться переварити ці емоції і продовжити працювати.

Зміна тренерського штабу в "Бухаресті" відбувалася на тлі навколоспортивних скандалу, за деякою інформацією, пов'язаного з нечесною грою на ставках.

Я про це нічого не знаю. Питання потрібно ставити тим, хто міг бути в цьому замішаний.

Слідкуйте за виступом БГК ім. Мєшкова в Лізі чемпіонів?

Так, в Бресті у мене залишилися хороші знайомі. За час, що провів в Білорусі, з багатьма зав'язалися нормальні відносини. У всіх командах, де я опинявся, у мене залишилися друзі, по можливості намагаюся дізнаватися, як у них справи.

Чи не шкодуєте зараз, що розлучилися з клубом? Залишитися не було можливості?

У мене виникли певні проблеми, досить серйозні. Зійшлися з клубом на те, що найкращим варіантом буде догляд. Це було обопільне рішення, все нормально.

Успіх армійці відсвяткували в колі друзів - після гри команда вирушила на зустріч з уболівальниками, серед яких були і вихованці дитячої школи СКА ім. Спартака Петровича Мироновича. Вони - майбутнє клубу, а їх батьки і товариші - потенційні завсідники арени "Уруччя" (уболівальників армійський клуб пробує ростити, і повністю дитяча трибуна "С" - не привід для жартів). На завершення вечора можна було спостерігати і зворушливі моменти: з нагоди суботнього свята на матч були запрошені мами мінських гандболістів.

СКА - БУХАРЕСТ - 33:30 (16:14)
МІНСЬК. Палац спорту "Уруччя". Початок - о 17.00. 2000 глядачів.
СКА: Мороз (1), Черніков (39'-52 '); Гирик (н.в.), Рудь (2), Сончік (1), Жила (2), Альохін (1), Сотник (н.в.), Подшивалов (3), Куліш (8), Кривенко (н. в.), Ушал (1), Донцов (3), Вайлупов (9/1), Бохан (1), Бровко (1).
БУХАРЕСТ: Чобану, Шуньїч (Н.В); Храстнік (5), Мілітару, Гьоргьевскі (5), Соріна, Ротару (1), Умет, Сампайо Сантос (2), Нованк (н.в.), Сас (4), Негру (4/3), Рамбо (2 ), Тюменцев, Оньежекве (3), Антоніо Гарсія (4).
Перший матч - 30:26
Кубок ЄГФ. "Сен-Рафаель", "Хард", "Бьеррінгбро" - в числі можливих суперників мінського СКА

Дійсно зараз роль цього фахівця в командних успіхи настільки велика?