Полезные материалы

Еволюція спорту: до Сочі в бобслеї - 3D-датчик, в ковзанах - крутий пістолет

  1. АВТОРИ:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

14 лютого 2014 року, 9:49 Переглядів: 14 лютого 2014 року, 9:49 Переглядів:   Бобслей

Бобслей. Іфракрасние датчики попереду за допомогою Wi-Fi передають дані про заїзді на екран.

Часи секундомірів і механічного хронометражу давно канули в Лету, але електронні системи теж іноді дають збій. Тому на кожній Олімпіаді нас радують все більш вдосконаленими новинками, які все чіткіше фіксують результат. У Сочі щасливчиком з інноваціями став бобслей, де битва йде за тисячні частки секунди.

Так, на старті, в середині траси і на фініші фахівці розмістили пари інфрачервоних фотоелементів, які вимірюють час і показують максимальну швидкість спортсмена протягом заїзду.

На самому ж бобі прикріплений 3D-датчик, який і передає зібрані дані на екрани глядачів в режимі реального часу. На датчику розташовані три основних сенсора - радар, гіроскоп і акселератор, а всередині - мікрокомп'ютер, який за допомогою бездротового інтернету і передає дані.

Ідея створити цю систему з'явилася ще в кінці 2011 року, а в середині 2012-го її вже представили на загальний огляд. Вдосконалили передачу даних по Wi-Fi, змінили дизайн, протестували на етапах Кубка світу, і тепер бобслеїсти можуть користуватися новинкою.

Не оминули технології і ковзанярський спорт. У Ванкувері-2010 старт вперше давався електронним пістолетом, який видавав світловий сигнал і посилав звук в динаміки. Тепер він робить ще одну річ: при натисканні посилає стартовий імпульс на хронометрує пристрій. Якщо ж трапляється фальстарт, то суддя повинен натиснути курок двічі за дві секунди, тоді видається вже інший сигнал.

Якщо ж трапляється фальстарт, то суддя повинен натиснути курок двічі за дві секунди, тоді видається вже інший сигнал

А до обох ніг спортсменів кріплять ультралегкий транспондер. Він вимірює, записує і виводить на екран результати. Саме транспондер використовують для визначення підсумкового часу, якщо коник атлета був вище інфрачервоного променя, що відбивається уздовж фінішної межі. Якщо ж виникають розбіжності, на допомогу прийде камера фотофінішу Scan'O'Vision. Вона фіксує фініш з частотою 2 тисячі кадрів в секунду.

Що стосується камер, то в Сочі їх дуже багато. А все для того, щоб уникнути помилок в суддівстві. Камери так деталізовано знімають рух спортсменів, що можна розглянути кожну частку секунди їхнього виступу.

У лижних видах застосовується технологія, заснована на системі GPS. Це дозволяє відстежувати місце розташування спортсменів протягом всієї гонки і виміряти відстань між лижниками в будь-який час.

Всього в Сочі буде вироблено близько 650 000 замірів. Для цього треба було 230 тонн хронометражних пристроїв, більше 70 км мідного і оптоволоконного кабелю, а також 260 спеціально навчених фахівців, яким допоможуть 215 волонтерів.

До слова, в олімпійському парку Сочі є навіть двоповерховий павільйон, де відвідувачі можуть подивитися на стіл годинникаря, оцінити бобслейную новинку і простежити еволюцію розвитку вимірювання спортивних результатів.

РИМСЬКІ ЦИФРИ

Провал механічного хронометражу визнали всі після Ігор-1960 Римі. Тоді спірні моменти виникли в двох найпрестижніших дисциплінах - бігу та плаванні на 100 м.

У бігу на стометрівці і німець Армін Харі, і американець Дейв Сайм показали олімпійські рекорди, пробігши дистанцію за 10,2. Соті тоді не фіксували. Після фотофінішу "золото" дісталося німцеві.

А на стометрівці у плаванні вільним стилем хронометри трьох суддів показали різні результати - 55,0, 55,1, 55,2. Причому двоє зафіксували перемогу американця Ленса Ларсона, а один - австралійця Джона ДеВітта. Якому і присудив перемогу головний арбітр. Без всяких фотофінішу і відеоповтору. На око і по реакції трибун, які скандували, що переміг Девітт. При цьому обом плавцям в результат поставили цифру 55,2. Американець кілька років ще слав протести, але нічого не добився.

Фотофініш на Олімпіаді-1960 Фотофініш на Олімпіаді-1960. Ніс Харі попереду ноги Сайма

ТАК БУЛО: ВІДСІЧКА чорнилом

Тисяча сімсот тридцять один. На кінних змаганнях в Великобританії вперше для визначення фінішу скористалися технологічними засобами - годинами з секундною стрілкою.

1822. Франнцуз Абрахам-Луї Бреге винайшов перший хронограф, де секундна стрілка ставила чорнилом точку в момент відсічення на циферблаті.

1890. Цією датою датується найстаріша відома фотографія фотофінішу - в скачках.

1902. Відбулося перше електричне вимір з точністю до сотих. А лише через 22 роки з'явилися перші повністю електричні хронографи, що вимірювали соті секунди.

1912. У Стокгольмі вперше застосована технологія фотофінішу на Олімпіаді. Правда, із запізненням, за яке бігун долав 10 см.

1926. Легкоатлетичної федерації Данії був представлений перший апарат сповільненої зйомки, який використовували через два роки на ОІ в Амстердамі для суддівства фотофінішу.

1968. Вперше були застосовані апарати, які об'єднали кварцові годинники і 16 мм камеру, здатні робити кілька кадрів з різницею в 0,01 сек.

1977. Світові рекорди офіційно фіксувалися лише в тому випадку, якщо вони реєструвалися з повністю автоматичним електронним хронометражем.

1990. OMEGA представила перший цифровий фотофініш, який дебютував на зимових Іграх-1992 у Альбервилле.

Фізкульт-гаджетів

Фанати ранкових пробіжок і тренажерних залів використовують гаджети не менш (якщо навіть не більше) ніж прихильники малорухомого проведення часу. Одне з найпоширеніших пристроїв такого роду - "розумний" браслет. Він містить різні датчики, які стикаючись з тілом людини, збирають всілякі дані: пульс, кількості кроків, температуру і т.д. Деякі з них враховують тривалість і якість сну. Залежно від "начинки" такого гаджета він або сам аналізує отримані відомості, або передає на комп'ютер з відповідною програмою (наприклад, за допомогою мобільного Інтернету).

Дещо інша різновид гаджетів для фізкультурника - ігрові приставки з контролером на зразок Kinect. Для них розроблені повноцінні тренувальні системи з персональним "інструктором" і солідним комплексом вправ. Камера контролера враховує фізичні особливості людини, формує програму занять, контролює правильність виконання вправ.

Згадаємо ще й про пристрій, що дозволяє вберегти себе від надмірних навантажень. Біодатчик, зовні мало відрізняється від татуювання на плечі, відстежує рівень молочної кислоти (виробляється, якщо організм працює на межі) в поті. Тривожний сигнал дозволить захопившись атлету вчасно зупинитися.

Нарешті, смартфони і навіть прості мобільні телефони з камерами допомагають физкультурникам. Гімнаст-олімпієць Олег Cтепко розповідає: "Хлопці, які захоплюються воркаутом (тренування, що включає вправи на вуличних спортмайданчиках) скидають відео з проханням вказати на помилки. Я відповідаю, пояснюю, як краще виконувати вправи. Завдяки тому, що" МТС Україна "забезпечує українських олімпійців безлімітного зв'язком і міжнародним роумінгом, я завжди залишаюся на зв'язку і можу підказати щось. Дуже приємно, коли на твій смартфон незабаром приходить лист з подякою "

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Еволюція спорту: до Сочі в бобслеї - 3D-датчик, в ковзанах - крутий пістолет". інші Олімпійські ігри Сочі 2014 дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОРИ:

Дарина Мещерякова, Литвиненко Ігор, Антон Дудар

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.