Полезные материалы

натурбан

Натурбан (Naturbahn - «природна траса») - дисципліна санного спорту, що полягає в спуску на швидкість на санях по природній трасі.

Історія

З спуску по природному схилу починався свого часу сам санний спорт. Сталося це в 1883 році, коли по чотирикілометровій гірській дорозі, що з'єднувала швейцарські міста Давос і Клостер, на санках, змагаючись у швидкості, проїхали представники шести країн. У тому змаганні екіпажів-двійок перемогу здобула інтернаціональна команда у складі австрійського студента Георга Робертсона і швейцарця Петера Мінха. Чотири кілометри вони подолали за 9 хвилин і 15 секунд.

До початку 20 століття змагання з натурбаном проходили виключно на засніжених лісових дорогах зі сніговими 2-метровими стінами з боків. З 1910 року для натурбана вирішили будувати спеціальні траси з великою кількістю складних поворотів. Однак таких трас було дуже мало, і змагання так і проводили в лісах.

Аж до початку 60-х років XX століття формально натурбан ні виділений в окремий вид спорту. Навіть сани і регламент змагань що для натурбана, що для саней були однаковими.

У 1964 році санний спорт дебютував на Олімпійських іграх в Інсбурке. І після цього развініте цього спорту і натурбана пішло за різними напрямками. Однак всі титули чемпіонів Європи по натубрану та інших змаганнях цінувалися і в санному спорті.

екіпірування

Сани для натурбана і для звичайного санного спорту дуже схожі, однак є ряд відмінностей. До полозам пригвинчений полог. Зроблені відбійники з боків. Прикріплені рейки від ударів на поворотах, які також кріпляться шлеєю до полозів.

До черевиків спортсмена кріпляться залізні шипи. Рукавички - теж зі спеціальними шипами. Шипи потрібні для гальмування на особливо небезпечних ділянках і поворотах, оскільки іншого способу в конструкції саней і саму техніку катання не передбачено. Ці шипи єдина відмінність в екіпіровці. У всьому іншому використовується шоломи, окуляри і комбінезони, як, наприклад, при заняттях гірськими лижами або сноубордом.

Федерація

У 1966 році в рамках Міжнародної федерації санного спорту утворилася комісія з натурбаном. Вона займається виключно цим видом спорту, організовує змагання і бореться за потрапляння натурбана в програму Олімпійських ігор.

У різних країнах різні федерації керують натурбаном. Наприклад, в Росії цим спортом займається федерація санного спорту, а в Німеччині - федерація бобслею і санного спорту.

змагання

Як і в санному спорті, в натурбаном змагання проводяться у чоловіків на санях-одиночці і санях-двійці, у жінок на санях-одиночці.

В даний час по парних роках проводять Чемпіонати Європи (з 1967 року), по непарних - Чемпіонати світу (з 1979 року), з 1992 року щороку - Кубок світу.

Кубок світу сезону 2012-2013 складався з 6 етапів - 2 етапу в Італії, 2 в Австрії і 2 в Румунії.

Олімпійські ігри

Починаючи з 1970 року Міжнародна федерація санного спорту намагається домогтися включення натурбана в програму зимових Олімпійських ігор, але все поки безуспішно.

В даний час основні зусилля з просування натурбана прикладає Російська федерація санного спорту і президент федерації Наталія Гарт. Кожен раз на конгресах Міжнародної федерації санного спорту піднімається питання про Олімпіаду. Однак провідні країни в санному спорті побоюються, що після включення натурбана в програму Ігор скоротиться фінансування їх спорту, і всіляко опираються цьому. До недавнього часу FIL посилалася на те, що без схвалення Міжнародного Олімпійського комітету, зробити нічого не можна.

Однак в кінці весни 2013 року Жакки Рогге пообіцяв підтримку натурбана і схвалив ідею включення натурбана в програму Ігор. Залишається справа за FIL.

Старший тренер збірної Росії з натурбаном Андрій Книр:

- Зараз Німеччина - явний лідер в олімпійських дисциплінах санного спорту. Німці бояться, що з появою в олімпійській програмі натурбана, фінансування буде розподілятися на обидва види, і німецькі саночники недоотримають коштів. Вони згодні за умови, що обсяг інвестицій збільшиться вдвічі, але ні МОК, ні хто-небудь ще на це не піде. У своєму виступі на недавньому Конгресі FIL Наталія Гарт підняла питання про самостійний пошук коштів. Для цього потрібно залучити до виду спорту увагу ЗМІ, що в свою чергу, приверне глядачів на змагання. Тоді знайдуться і спонсори. На чемпіонати світу в Європі у нас вже збираються до 10 тис. Чоловік, а ось на американському континенті популярності у натурбана поки замало. Але знову ж таки це «заслуга» FIL, яка слабо розвиває натурбан за океаном. Але боротися з цими проблемами потрібно, вони все можна вирішити. Навіть на останньому Конгресі FIL прозвучала думка: МОК нас підтримає, якщо ми самі розберемося всередині себе і зрозуміємо, що нам потрібно.

http://www.team-russia2014.ru/article/10948.html

Натурбан в Росії

У 1986 році Держкомспорт СРСР відправив тренера з бобслею Василя Семіразуменко відправили за кордон дізнатися про натурбан якомога більше. Йому так сподобався цей вид спорту, що по поверненню Семіразуменко пересадив з усіх своїх підопічних з бобів на сани для натурбана.

Тоді ж в 1986 році в Крилатському (Москва) відбулися перші показові виступи. Почали відкриватися секції.

Перший успіх для СРСР приніс Євген Янухін в 1991 році, коли привіз з Чемпіонату Европпи срібну медаль, а через рік Любов Панютина стала Чемпіонкою світу.

У важкі для Росії 90-ті роки секції з натурбаном виживали як могли. Насилу вдалося зберегти секції в Кандалакше, Бранський, Мурманську і Санкт-Петербурзі. Не дивлячись на всі труднощі, в 1998 році Любов Панютина знову стала Чемпіонкою світу. А потім з'явилася в спорті Катерина Лаврентьєва.

Передача "Спортивна кухня" про натурбан в Росії

Катерина Лаврентьєва

Катерина Лаврентьєва

Катерина Лаврентьєва лідер світового натурбана. За всю історію натурбана є лідером за кількістю перемог на етапах Кубка світу. Першу перемогу в Кубку світу Катерина завоювала в сезоні 2000-2001 років, коли на всіх етапах вона потрапляла в трійку кращих (2 перемоги, 1 друге місце, 2 третіх місць). Починаючи з сезону 2005-2006 не поступається нікому першу сходинку в заліках кубка світу.

На чемпіонатах світу Лаврентьєва бере участь з 2000 року і за ці 13 років піднялася на другу сходинку в списку найуспішніших саночників. В її "скарбничці" 7 медалей, 4 з них золоті.

У сезоні 2012-2013 не дала своїм суперницям жодного шансу. Катерина виграла всі етапи Кубка світу, а на Чемпіонаті світу в Нова-Поненте (Італія) випередила найближчу суперницю на 2 секунди.

-

Офіційний сайт Федерації санного спорту Росії - http://rusluge.ru/

-

Як же все-таки важко шукати інформацію про не олімпійський вид спорту. Особливо російською. Ні на сайті федерації, ні в інших джерелах нічого цікавого про натурбан не знайшов. Знайшов ось покинутий років так десять тому сайт - http://naturbahn.narod.ru/ . А ось у німців інформації більш ніж достатньо! Питається, кому цей вид спорту потрібен? :)

Не став багато розписувати про історію Кубків світу та Європи, думаю, не особливо це цікаво. Загальні положення хоча б цікаві. Ось як стане Олімпійським видом, тоді, думаю, зацікавляться багато цим спортом. Тим більше в дитинстві все, грубо кажучи, займалися натурбаном! ;)

Питається, кому цей вид спорту потрібен?