Полезные материалы

L-Карнітин в бодібілдингу

  1. Основна дія L-карнітину:
  2. Природні харчові джерела L-карнітину
  3. Сполучуваність з іншими добавками
  4. Дозування L-карнітину і час прийому

L-карнітин (англ. L-carnitine, також левокарнітіна, вітамін Bt, вітамін B11) - біологічно активна вітаміноподібні речовини, по суті своїй родинне вітамінам групи В, і виконує в організмі безліч важливих функцій. Частина необхідного L-карнітину людина отримує з їжею, частина речовини синтезується в організмі, при чому рівень L-карнітину в організмі відносно постійний, надлишку речовини не виникає, так як всі його надлишки швидко виводяться з організму.

Частина необхідного L-карнітину людина отримує з їжею, частина речовини синтезується в організмі, при чому рівень L-карнітину в організмі відносно постійний, надлишку речовини не виникає, так як всі його надлишки швидко виводяться з організму

Власне карнітин існує в двох формах: L-карнітин та D-карнітин, при чому корисною біологічною активністю володіє тільки L-форма карнітину, а його D-ізомер є антагоністом і для організму шкідливий.

В організмі людини L-карнітин синтезується в тканини нирок і печінки, звідки з током крові переноситься в інші органи і тканини. Накопичується L-карнітин в м'язах і печінці. Сам процес синтезу левокарнітіна протікає за участю ряду вітамінів: С, групи В3, заліза, і деяких інших речовин, при дефіциті яких досить швидко розвивається недостатність L-карнітину, що призводить до порушення функцій організму.

На щастя, як правило це стан виникає лише при генетично-обумовленому дефіциті ферментів, необхідних для синтезу L-карнітину, а тому спостерігається рідко.

Основна дія L-карнітину:

  • Спалювання жирової тканини
  • Збільшення інтелектуального і фізичного тонусу
  • Підвищення стійкості до стресу
  • Виведення з організму токсинів і інших шкідливих речовин
  • Зниження рівня холестерину в крові
  • Захист серцево-судинної системи

Інші корисні ефекти L-карнітину:

  • Стимулює процеси регенерації тканин
  • Захищає нервову систему
  • Підсилює постачання тканин організму киснем
  • Нейтралізує згубну дію вільних радикалів
  • Запобігає процеси апоптозу (загибелі клітин)
  • Захищає кістки від остеопорозу

Користь L-карнітину для спортсмена:

Левокарнітін підвищує витривалість організму при занятті аеробними видами спорту (бігом, веслуванням, плаванням та ін.). При цьому, якщо не потрібно одночасне зниження маси тіла, максимальний енергетичний ефект дасть поєднання левокарнітіна з високожирову дієтою.

Левокарнітін корисний для підвищення витривалості і в анаеробних видах спорту (культуризм, пауерліфтинг, бодібілдинг і т.д.). Однак в такому випадку зверніть увагу на те, що анаболічний ефект левокарнітіна може бути замаскований зниженням загальної ваги тіла за рахунок зменшення обсягу жирової тканини в організмі. Тому оцінювати анаболічний ефект карнітину слід, обчислюючи процентне жирової тканини щодо загальної маси тіла. При цьому, для того щоб ефект від прийому левокарнітіна був максимальним, слід поєднувати його зі збалансованою дієтою і тренуваннями.

При цьому, для того щоб ефект від прийому левокарнітіна був максимальним, слід поєднувати його зі збалансованою дієтою і тренуваннями

Природні харчові джерела L-карнітину

L-карнітин міститься в м'ясі, рибі і молочних продуктах. Мінімальна добова доза цієї речовини - 300 мг - міститься в 300-400 г сирої яловичини. Однак слід пам'ятати, що термічна обробка продукту руйнує міститься в ньому левокарнітіна, в зв'язку з чим виникає необхідність прийому цієї речовини у вигляді додаткових добавок до їжі.

Сполучуваність з іншими добавками

L-карнітин прекрасно поєднується з будь-якими жиросжигающими харчовими добавками, при цьому він підсилює їх дію і значно зменшує частоту виникнення побічних ефектів.

Ефективний прийом L-карнітину і під час набору маси - для того, щоб уникнути накопичень жирової тканини. Ще одне високоефективне поєднання - комплексний прийом карнітину і коензиму Q10, так як вони діють, доповнюючи один одного.

Ще одне високоефективне поєднання - комплексний прийом карнітину і коензиму Q10, так як вони діють, доповнюючи один одного

Дозування L-карнітину і час прийому

Оптимальне дозування L-карнітину - 500мг-2г на добу. Перевищувати дозу в 2 г не має сенсу - жодне з досліджень не підтвердило ефективність цього. Як правило, добову дозу розбивають на 2 прийоми по 1000мг або на три прийоми по 500-700мг.

Приймають L-карнітин вранці, натщесерце, і за 30 хвилин до початку тренування. У вільні від тренувань дні L-карнітин також приймається вранці натщесерце і в середині дня між прийомами їжі (на порожній шлунок). Препарат має найвищу активність саме в першій половині дня і під час фізичних навантажень.

Препарат має найвищу активність саме в першій половині дня і під час фізичних навантажень

Зверніть увагу на те, що якщо спочатку ви не страждаєте порушенням синтезу власного L-карнітину, приймати добавку слід короткими курсами, тому що при затяжному прийомі L-карнітину вироблення власного карнитина значно знижується і спостерігається синдром відміни.

Левокарнітін допінгом не є допінгом, він може застосовуватися в спортивному харчуванні без обмежень.