Полезные материалы

Олександр Шлеменко: «У російського воїна завжди було бажання знайти смерть в бою»

Екс-чемпіон Bellator Олександр Шлеменко - не тільки один з найтитулованіших і цікавих російських бійців, а й людина унікального життєвого досвіду. Провів понад шістдесят професійних боїв. Виступав в Росії, США, Європі, Бразилії, Індії. В юності ходив в небезпечні походи. Будучи діючим спортсменом, знаходить час викладати в своїй школі, тренувати учнів - САРНАВСЬКИЙ і Корешкова, давати безкоштовні майстер-класи.

- Розкажи про твоє самому першому бою в професіоналах.

- Я вже знав, що таке бої. Ходив і дивився. А тут просто побачив плакат, причому в нашому залі. Його повісили як рекламну афішу. І запитав тренера, я на той момент займався у Іваннікова Олександра Олексійовича: «Може, виступити?» Він узяв і заявив мене. Після було пізно назад йти. Виступив дуже добре - перший бій закінчив за 40 секунд. Це була «четвірка», до речі. Як і в M-1, тільки за один день. А другий поєдинок завершив за сім з половиною хвилин. Вважай перший раунд і половина другого. І все.

- Тобто це було цілком усвідомлене рішення? На той момент ти вже був студентом кафедри єдиноборств?

- Так. І не тільки в цьому справа. Просто я знав, що за ці бої платять гроші, нехай невеликі. У 2004 році я був студентом і хоча отримував стипендію, навіть підвищену, все одно її було мало. Вночі я ніде не працював. А тут за вечір я заробив 300 доларів.

- Для студента відмінно.

- Вважай, робив те ж саме, що і завжди. Так само бився. Тільки раніше бився в аматорських боях, а тут - в професійних. Вирішив спробувати далі.

- Аматорські поєдинки з рукопашного бою? Скільки їх було?

Да дуже багато. Не знаю. В районі 500, може.

В районі 500, може

Шлеменко з поясом чемпіона Bellator в середній вазі.

- Коли ти зрозумів, що бої - це не просто додаткова підробіток, а уже основна професія?

- Уже коли з Bellator подпис контракт. Тому що раніше я ніби й виступав, але це все одно було чимось на зразок підробітку. При тому, що я ніде особливо не працював. Жити на ці гроші було неможливо. А Гран-прі Bellator давало мені можливість отримати 100 000 доларів, і я її використав.

- Наскільки я пам'ятаю, приз з Гран-прі Bellator пішов на покупку квартири.

- Ну так.

- Важливий момент для кар'єри - знайомство з Олексієм Жернакова. Як це відбулося?

- На турнірі в 2004 році я бився проти бійця, якого він представляв. Це був його єдиний боєць, і я переміг. Потім ми познайомилися і вирішили пробувати робити кар'єру разом. По суті, я є першим бійцем Олексія, а він - першим моїм головним менеджером.

По суті, я є першим бійцем Олексія, а він - першим моїм головним менеджером

Олексій Жернаков - один найуспішніших менеджерів в російському ММА. Серед його клієнтів Олександр Шлеменко, Андрій Корінців, Олександр Волков, Юлія Березікова.

- Розкажи про найпершу поїздку в Бразилію. Пам'ятаю історії, що ти там не розлучався з ножем.

- Я з ним довгий час не тільки в Бразилії не розлучався. Знову ж чув був про місцеву злидні, про фавели. Плюс, я там жив в не дуже процвітаючому районі. З ножем було вірніше. Якщо афроамериканець йде у нас тут - на нього всі звертають увагу. Точно так само і на мене в Бразилії звертали увагу, тому що на місцевого я не схожий. Недружнього теж не бракувало. Тим більше, я один.

- А в Америці комфортніше було?

- Так, покомфортнее. У США я зовсім в іншому районі проживаю. До поїздки в Штати я багато де побував: Канада, Європа, в тій же Бразилії вже кілька разів. Тому було спокійніше. Я вже знав, як себе вести, по-англійськи краще розмовляв. А під час тієї подорожі до Бразилії я був не такий вже і дорослий. Це взагалі була перша поїздка за кордон в моєму житті. Перш я не був ніде крім Казахстану. А тут раз - і відразу так далеко.

- За 2015 рік ти провів лише один бій. Хоча зазвичай за рік проводиш від двох до п'яти. Як це може позначитися на кар'єрі і настрої?

- Я думаю, нормально. Звичайно ж мені хотілося б частіше виступати. Тому що при численних виступах удосконалюєшся.

- Після бою з Еномото було видно, що почався якийсь новий етап у твоїй кар'єрі. Були зроблені висновки з минулих поразок. Але через дискваліфікацію продовження і розвиток цієї роботи ми не побачили.

- Так, це мене і турбує. Велику роботу виконав, тільки зачепився. Вважаю, що з Манхуфом провів взагалі найкращий бій у своєму житті. Для мене був показник, що не пропустив жодного удару. Від одного з найкращих кікбоксерів у світі. Хотілося йти далі, щоб закріплювати цю бадьорість духу.

- Раз вже зайшла мова, то які три найкращих бою Олександра Шлеменко? Що дивитися в першу чергу, тому хто не знає такого бійця?

- Найбільше мені подобається бій з Мелвіном Манхуфом. Потім - поєдинок в Москві на турнірі BodogFight проти Дієго Вісотскі. І, напевно, перший мій бій. Тому що закінчив його за 40 секунд, це для мене було показово.

- Пропоную невелику гру. Я називаю прізвища цих бійців - а ти двома-трьома фразами ділишся враженнями від спільної роботи. Перший - Майк Біспінг.

- В основному в стійці працювали, спарингували. Нормальні враження. Жорсткий вийшов спаринг.

- Щось вдалося подчерпнуть?

- Так просто хороший спаринг, це теж дуже важливо.

- Так просто хороший спаринг, це теж дуже важливо

Джейсон «Мейхью» Міллер бився в провідних лігах ММА, вів власне шоу на MTV, грав в кіно. Неодноразово заарештовувався - за домашенее насильство і вандалізм. Спав голий в церкви, вів в твіттері 5-годинну трансляцію штурму його власного будинку бригадою SWAT, вибачався за расистські жарти.

- Джейсон Міллер.

- Ось про нього нічого хорошого сказати не можу. Отримав розсічення. Він навмисно вдарив головою в спарингу.

- Це нерви або такий стиль, щоб так бентежити опонентів?

- Мені складно сказати, я ж не психіатр. Але він веде себе іноді неадекватно. І зараз його немає як бійця вже. Саме тому.

- Вандерлей Сільва.

- Я з ним трошки спарингував. На той момент охочих було мало. Тому що він дуже жорстко працює. Нормально, що я можу сказати. У спілкуванні - дуже адекватна людина, порядна.

У спілкуванні - дуже адекватна людина, порядна

Олександр встиг потренуватися з багатьма топовими бійцями в своїй вазі. З екс-чемпіоном PRIDE в середній вазі Вандерлеем Сільвою.

- Ліоте Мачіда.

- Ми з ним не спарингували. Просто тренувалися в одному залі. Досить потайний чоловік. Тренується сам по собі. Особливо нікого до себе не підпускає.

- Візьмемо людей, з якими потім доводилося стикатися в бою. Як тренувалося з Купером?

- Так теж нормально. Упертий. Але хочу сказати, що на тренуваннях він набагато гірше, ніж в бою. На тренуваннях може взагалі нічого не показувати. І може навіть не тренуватися.

- Цікаво, тому що частіше зустрічаються люди, які показують хороший результат в залі, але гірше під час виступу.

- У нього - навпаки. У залі здалося, що нічого особливого не представляє. А потім закотив такий важкий бій.

- Хелсі.

- Складно про нього сказати. Тому що в залі я у нього легко вигравав. А в бою вийшло, то, що вийшло. Я думаю, через недооцінку. Чи не розглядав його серйозно як суперника.

- Тобто на тренуваннях його атлетизм, неймовірний для цієї ваги, не доставляв ніяких особливих проблем?

- Ні. Але, може бути, він не розкривався спеціально. Може, це гра була така - показати, що він такий слабкий.

- Марк Муньос.

- Досить довго ми з ним тренувалися. Знову ж таки, важко по американцях сказати - вони все дуже добре спілкуються, відкриті, чуйні. Він намагався завжди допомагати, чим міг.

- Чи був він кращим борцем в ММА, з яким доводилося працювати?

- Думаю, Хелсі краще, ніж Муньос бореться. Принаймні на даний момент.

- Тікі

- Просто займалися в його залі.

- Під час програми «Спаринг» ти вимовив фразу, яка мені запам'яталася: «Життя воїна нескінченна, якщо він сам не визнає свою поразку». Це чиясь цитата?

- Ні, не цитата. Це я так сказав. Звідки взялося? З історії моїх предків, слов'ян. Я дуже багато їх вивчаю. У воїна, я говорю саме про російського воїна, завжди було бажання знайти смерть в бою. Але, як правило, через це бажання він її і не знаходив. Навіть мультик на цю тему знято. Я забув, правда, як він називається. Про те як вікінг ходив і шукав смерть. І врешті-решт її знайшов.

- Те, що ти говориш, дуже римується з тим, що нам відомо про самураїв.

- Так. А це все з язичництва йде. Самураї були язичниками. Чи не буддистами. В язичництві людина знає, що шлях тут на землі, - це не кінцева його життя. Ми проходимо життя в цьому тілі, як якесь навчання. І якщо людина живе правильно, якщо живе, як воїн, то він переходить в інше життя більш сильним. Краще, ніж був.

- По боїв видно, що за твоїми вчинками стоять певні переконання. Найбільш очевидний приклад - ти ніколи не здавався, потрапляючи на задушливий. Наскільки ти вчиш цього своїх учнів?

- Намагаюся. Головне в моїй школі - це духовні якості. Мені не важливо, наскільки боєць технічний. Нехай він навіть бій програє. Головне, щоб духом не впав. Цього тільки я і домагаюся. Щоб був духом сильніше свого суперника. Тому що ми працюємо над розвитком справжніх бійців, які можуть захистити свою Батьківщину.

- Коли ти зрозумів, що не відчуваєш якихось особливих емоцій перед боєм? Зрозумів, що для тебе це звичайна робота?

- Так у мене такого і немає до сих пір. Я не ставлюся до цього як до роботи. І ніколи не ставився. Інакше, думаю, я спокійно б здавався, робив якісь інші речі. Я ставлюся до боїв як до життя в більшій мірі. Як до реальності.

- Бой - саме той момент, коли життя найбільш сконцентрована?

- Так.

- Це цікаво, тому що деякі американські бійці кажуть, що «невдалий бій - це поганий день на роботі».

- Для мене все набагато серйозніше. Невдачі не просто так відбуваються в нашому житті. Потрібно зробити правильні висновки.

- Не можу не запитати про недавно померлого тренера Олександра Парамонова. Поділишся спогадами про нього?

- Дуже позитивна людина. Виявився нашим, івано-франківців. Ми з ним познайомилися завдяки Олександру Повєткіну. Правда, недовго встигли попрацювати, три тренування всього. Мені було приємно спілкуватися з ним як з наставником. Парамонов - краповий берет і йому було 58 років, у нього був життєвий досвід, і він поділяв повністю мої життєві принципи - не пив, не курив. До сих пір перебуваю в шоці.

До сих пір перебуваю в шоці

Третій зліва - один з тренерів екс-чемпіона світу у важкій вазі О.Повєткіна Олександр Парамонов.

- Розкажи про похід на Тянь-Шань. Ти ж був ще школярем і займався спортивним туризмом.

- Враження різні. Після того, як я туди сходив, не хотів більше повертатися. Багато незрозумілих речей там бачив. Ми ходили тільки по туристичним маршрутам, за сніговою лінією. Небезпечне місце. Люди без спеціального обладнання в цю область не ходять.

- Це Казахстан?

- Ні, Киргизія. В цілому мені подобалося те, чим я займався. Хороша школа виживання в суворих умовах. Це загартовує характер, духовні якості, коли ти йдеш, йдеш, йдеш кудись з рюкзаком.

- Тривалий був похід?

- Так, у нас був план. Ми виконали звання, по-моєму, турист Росії. Зробили 150 км за три дні. Пройшли через перевал.

- Це наклало якийсь відбиток на подальше життя і світовідчуття?

- Я до сих пір не шкодую. Я дуже багато моментів дізнався - як виживати в горах. Як прокладати маршрути туристичні. Наприклад, якщо я тебе попрошу спуститися з цієї будівлі (показує у вікно), ти знаєш, як прив'язати мотузку, щоб її потім з собою забрати?

- Я не знаю.

- А я ось знаю. Як будувати притулок? Що потрібно робити, коли буря в горах починається? Звичайно ж, не хотілося б, щоб ці знання стали в нагоді, але якщо такі моменти будуть - я вже не розгублюся.

І запитав тренера, я на той момент займався у Іваннікова Олександра Олексійовича: «Може, виступити?
Тобто це було цілком усвідомлене рішення?
На той момент ти вже був студентом кафедри єдиноборств?
Аматорські поєдинки з рукопашного бою?
Скільки їх було?
Коли ти зрозумів, що бої - це не просто додаткова підробіток, а уже основна професія?
Як це відбулося?
А в Америці комфортніше було?
Як це може позначитися на кар'єрі і настрої?
Раз вже зайшла мова, то які три найкращих бою Олександра Шлеменко?