Полезные материалы

Гнилий паркан і гри на болоті

  1. Свої - чужі
  2. 100% - від «Динамо»
  3. Одіссея бомбардира Кузнєцова
  4. «Металіст» і «Дніпро» - навесні на рівних
  5. Ось вам і «Ворскла» без Кравченко
  6. Турнірна таблиця
  7. бомбардири

Всього шість турів пройшло після відновлення чемпіонату України, а таке враження, ніби ми пережили цілий сезон. Виною всьому - велика кількість скандалів, які супроводжували український футбол на протязі всього цього часу і поставили під сумнів професіоналізм відповідальних працівників Прем'єр-ліги. Втім, чого можна очікувати від організації, глава якої лише виконує обов'язки, а основне його місце роботи - президент «Харкова»? І що від неї вимагати, коли навіть власники клубів, черговий раз зібравшись для виборів повноцінного керівника Ліги, знову відклали дозвіл самого головного питання на більш віддалений термін, тому що ніяк не можуть домовитися.

Поки футбольні олігархи роздумують, кому з двох основних претендентів на крісло «предводителя дворянства» віддати перевагу, а Вадим Рабинович і Томас Курт набираються сил і доводів для чергового «курултаю», Прем'єр-ліга вибрала роль спостерігача, відсторонившись від важливих поточних проблем. Звичайно, окреме «спасибі» потрібно сказати і підрозділу ФФУ, яке абияк займалося атестацією стадіонів для елітного дивізіону, а також невпевненим у своїх повноваженнях і правоті делегатів і головних арбітрів, проте сезон-2008/2009 увійде в історію купанням в болоті в Добромилі і іншими подіями подібного роду.

Свої - чужі

У березні буквально в кожному турі відбувалося ПП. Як падає прогнилий паркан, який не один рік замість радикального оновлення, підв'язували мотузочками, звалився відносний порядок у нашому футбольному господарстві.

Яким чином «Львів» отримав дозвіл на проведення матчів на стадіоні в Добромилі, нікому не відомо. Чому «Арсенал» взагалі був допущений до змагань, не маючи домашнього стадіону, теж незрозуміло. Та й з якої радості «Харків» ось уже майже рік приймає гостей в Сумах, але до сих пір не змінив назву на більш підходяще, теж нагадує питання для клубу «Що? Де? Коли? »

Чи варто дивуватися тому, що саме ці три колективи займають останні три місця за показниками в домашніх поєдинках? Та й які вони для них домашні? Львів'яни після Добромиля встигли зіграти «на своєму полі» в Луцьку і Києві, «Арсенал» після незрозуміло для кого проведеного календарного матчу на заміській базі «Динамо» посмішити країну вояжем по маршруту Ахтирка - Суми, який завершився ... перенесенням гри. Ну а в «Харкові» вже навряд чи чітко розуміють, яке місто вони представляють.

Учудили і в Маріуполі, де не змогли провести заздалегідь запланований поєдинок чемпіонату проти «Металіста», тому що поле стадіону «Іллічівець» хтось дуже розважливий надав для поєдинку ... збірних Грузії та Росії з регбі.

Чим при цьому бардаку займалася Прем'єр-ліга? Організовувала трансляції неіснуючих матчів? Показувала всій Україні за допомогою телебачення, на яких полях можна грати в футбол? Може, заробляла гроші?

Єдине, в чому Ліга по весні переконала фахівців і вболівальників, так це в тому, що організація потребує ґрунтовної чищенні, щоб процес пішов в потрібному напрямку.

100% - від «Динамо»

А приклад того, як можна змінити, здавалося б, безнадійну ситуацію, демонструє київське «Динамо». Досить було запросити в клуб грамотного головного тренера - Юрія Сьоміна, і він за півроку перетворив неорганізовану групу з трьох десятків виконавців в міцний ансамбль. Довелося, звичайно, порізати по живому, позбутися від ряду футболістів, які вважали себе незамінними, але мета виправдала засоби і на цей раз.

Вже восени 2008 р кияни показували досить збалансований футбол, перестали пропускати по п'ять голів за матч, стали контролювати м'яч і тримати суперника в постійній напрузі. Причому силоньок у «Динамо» вистачило і на міжнародну арену, і на внутрішні змагання, де столична команда взагалі була поза конкуренцією. Сталися, правда, дві поразки - від «Металіста» в серпні і «Шахтаря» в листопаді, але навесні 2009-го підопічні Сьоміна набрали 18 очок з 18 і незабаром зможуть приймати поздоровлення з достроковим чемпіонством.

Взимку на береги Дніпра прибув півзахисник Сергій Кравченко з "Ворскли" і розрекламований нападник Гільєрме з "Крузейро", але не вони були головними дійовими особами в березні і квітні. Гільєрме, до речі, до цих пір не вийшов на поле в основному складі, щоб відпрацювати витрачені на його придбання мільйони, а Кравченко тільки в минулі вихідні забив перший гол. Зате включився в гонку бомбардирів Олександр Алієв, який в шести весняних турах розписався в чужих воротах шість разів. Добре почав рік Артем Кравець, який відзначився трьома голами в чемпіонаті, і лише травма завадила йому закріпитися в «Динамо» і дебютувати в національній збірній.

На три очки менше киян навесні 2009-го набрав «Шахтар» (15), який після осінніх втрат міг розраховувати тільки на осічки «Динамо», але зараз змушений сконцентруватися на боротьбі з «Металістом» за другу путівку в Лігу чемпіонів. Гірники взимку поводилися незвично спокійно - продали в «Марсель» кращого бомбардира Брандао, і всього лише повернули з оренди в «Манчестер Сіті» Нері Кастільо і відкликали з «Металіста» Фоміна - в Донецьку він, за великим рахунком, не потрібний, зате харків'яни без нього страждають. Що ще дивує в команді Мірчі Луческу, так це відносна скромність в атаці (в шести іграх - 10 голів) і надійність в обороні (всього два пропущених м'ячі). «Шахтар» почав грати на результат, домагаючись його за рахунок власної сили, і це стосується тепер не тільки чемпіонату України, але і Кубка УЄФА.

Одіссея бомбардира Кузнєцова

Третє місце в умовній турнірній таблиці весни займають «Карпати» (10 очок), що стало приємним сюрпризом для багатьох. Білоруський фахівець Олег Кононов, не пропонуючи в команду великої кількості новачків (захисник Неманья Тубіч - єдине зимовий придбання львів'ян), зумів організувати колектив таким чином, що «Карпати» навіть в меншості без особливих зусиль можуть стримувати атаки «Металіста». А в рівних складах здатні розгромити в трьох матчах поспіль «Чорноморець», «Іллічівець» та «Кривбас». Суперники по нинішніх мірках - не дуже які грізні, але три великі перемоги, здобуті на одному диханні, заслуговують на увагу.

А найголовнішим, мабуть, відкриттям цього відрізка чемпіонату можна вважати нападника «Карпат» Сергія Кузнецова. Син відомого в минулому захисника «Металіста», «Чорноморця» і угорського «Ференцвароша» - теж Сергія Кузнєцова, 79-й номер львівського клубу до того, як потрапити на Західну Україну, чимало помандрував. Він пограв в Фінляндії ( «Йокеріт»), Угорщині ( «Ференцварош»), Білорусії ( «Гомель»), Молдавії ( «Шериф»), Україні ( «Ворскла» та «Іллічівець»), Литві ( «Вітру») і Росії ( «Носта»), практично скрізь чимало забивав.

Але в 26-річного форварда, коли він у вересні перейшов в «Карпати», мало хто вірив і майже ніхто не звернув уваги. Познайомитись ближче довелося, коли він забив в трьох іграх шість голів. Саме наявність такого результативного форварда, кращого серед весняних бомбардирів (сім голів), виділяє команду Кононова серед інших клубів Прем'єр-ліги. Адже «Карпати» по суті не змінилися. Зате у них з'явився наконечник списа, з яким можна підніматися в турнірній таблиці вище і вище.

На рахунку запорізького «Металурга» в матчах 2009 року теж значиться 10 очок, однак різниця забитих і пропущених м'ячів у команди Олега Луткова негативна (7-8). Це говорить про нестабільність колективу, додатковим підтвердженням чого є залежність «Металурга» від точних ударів ... захисника Дмитра Невмиваки. Підключення цього рослого хлопця до атакуючих дій при розіграші стандартних положень принесли запорожцям дев'ять (!) Очок з 10: перемогу над «Зорею» (2: 1), «Львовом» (2: 1) і «Шахтарем» (1: 0). Причому в перших двох випадках Невмивака забивав на останній хвилині і тільки гірників «порадував» в дебюті зустрічі.

Уміння використовувати домашні заготовки при подачі штрафних і кутових, за рахунок чого компенсується відсутність класного забивного форварда на кшталт Кузнєцова з «Карпат», відрізняє не тільки запорізький «Металург», але і «Кривбас». У криворіжців - теж 10 очок в шести весняних турах, але здобуті вони, як то кажуть, потом і кров'ю. Три перемоги з мінімальною перевагою і одна нічия дозволили команді Олега Тарана, яка цієї зими знову була сформована практично заново, вже зараз забути про боротьбу за виживання. І зайнятися вирішенням внутрішніх питань.

Більше, ніж дев'ять очок, могла б набрати «Таврія», однак її матч з «Арсеналом» так і не відбувся через відсутність стадіону у «канонірів». Взимку кримчани запам'яталися тим, що провели найбільшу кількість спарингів, а в їх рядах виступав кращий бомбардир міжсезоння - перейшов з «Карпат» Максим Фещук. Але в офіційних матчах забивав не він, а новий капітан Олександр Ковпак (п'ять результативних ударів з восьми загальнокомандних). Сімферопольці видали серію з трьох переможних матчів і показали досить симпатичний футбол з акцентом на атаку. Не виключено, що в наступному чемпіонаті «Таврія» буде вести боротьбу аж ніяк не за виживання.

«Металіст» і «Дніпро» - навесні на рівних

«Дніпро» навесні набрав лише третину можливих очок - вісім з 24. Чергові перестановки в кадровій обоймі особливих успіхів не принесли, а підопічні Володимира Безсонова запам'яталися тим, що в трьох іграх поспіль заробляли видалення. Справедливості заради відзначимо прогрес в колективних діях: у порівнянні з першими березневими поєдинками дніпряни істотно додали в бажанні грати і агресивності.

Після довгої паузи нарешті забили свої голи основні форварди команди - Олексій Бєлік і Володимир Гоменюк, повернувся до складу талановитий бразильський захисник Едуардо Алсідес. Ще трохи в такому темпі - і команда набере хід, який, не виключено, дозволить їй все ж завоювати одну з п'яти путівок в єврокубки.

Хоча в турнірній таблиці їх розділяє майже ціла прірва, навесні «Металіст», як і «Дніпро», набрав лише вісім очок. Боротьба на два фронти (другий - Кубок УЄФА), ланцюжок подій навколо матчу в Добромилі (гра в болоті, проблеми з літаком і повернення до Львова, дивна травма Олександра Рикуна) пристойно вимотали хлопців Мирона Маркевича. І в протистоянні з грандами, які тепер настроюються на «Металіст» по-особливому, слобожани попливли: «Динамо» - 0: 2, «Шахтар» - 0: 3. Плюс дві нічиїх з львівськими колективами - і зараз у «жовто-синіх» на кону бій за місце в Лізі чемпіонів з «Шахтарем». Хоча підбір виконавців однозначно сильніше у гірників - у них як мінімум нападники є, а у «Металіста», який взимку провернув кілька пристойних трансферів, на передовій змушені грати номінальні півзахисники. Добре, що Марко Девіч знову згадав, як забивати.

Складно знайти причини провального виступу донецького «Металурга» (сім очок навесні), який ще восени дарував уболівальникам емоції зовсім іншого характеру. Жодне з зимових придбань клубу поки себе не виправдало, а відсутність результативного центрального нападника все ще є проблемою номер один для Ніколая Костова. Крім того, травмовано одну з осінніх лідерів Константінос Макрідіс, а Рікарду Фернандеш поодинці якось швидко скис.

«Арсенал» примудрився добути в двох перших іграх 2009 року дві перемоги з мінімальним рахунком (обидва рази відзначився новачок Іонуц Мазілу), але потім додав до скарбнички лише одне очко. Разом - сім. Чи могло бути більше? Цілком, адже в команду влилася велика група досвідчених виконавців з «Дніпра». З іншого боку, старі зв'язки з відходом Дениса Олійника ( «Металіст») і Віталія Мандзюка ( «Динамо») порушилися, а новими кияни ще не встигли обзавестися. Бракує їм і визначеності з керівництвом клубу, а також матеріально-технічної бази. Адже, якщо чітко дотримуватися букви закону, «Арсенал» не можна було допускати до матчів Прем'єр-ліги.

У «Зорі» (шість очок в 2009 р) проблеми іншого плану - раптово помер їхній президент Валерій Букаєв, після чого команді Анатолія Волобуєва грунтовно урізали зарплату (за деякою інформацією - в п'ять разів). На домашній матч з «Харковом», від якого, можливо, залежала доля одного з невдах сезону, луганчани вийшли і виграли - 2: 0. Але до Львова футболісти їхати відмовляються - в знак протесту. Якщо догравати чемпіонат будуть дублери, боротьба за виживання може розгорітися з новою силою і новими дійовими особами.

Ось вам і «Ворскла» без Кравченко

Навесні «Харків» (шість очок) добув дві перемоги в шести матчах, тоді як в 17 іграх осені - жодної. Темп, звичайно ж, збільшився - майже в два рази в порівнянні з минулим роком, проте поки що команді Михайла Стельмаха вдалося лише позбутися статусу одноосібного аутсайдера. Чи виправдовує себе запрошення не грав в Запоріжжі форварда Тараса Кабанова, за допомогою якого вдалося вирвати перемогу у донецького «Металурга» (1: 0) і «Карпат» (2: 0).

«Чорноморець» у 2009 році набрав стільки ж очок, скільки з нього зняли у зв'язку з тривалим справою про невиплату боргів боснійському півзахисникові Джордже Інджічем, - шість. Можна сказати, що навесні одесити нічого не додали в свою скарбничку, хоча насправді вони зробили дуже багато для того, щоб не потрапити в психологічну яму. Економічна криза дуже боляче вдарила по босам «Чорноморця», з команди пішла велика група досвідчених виконавців, ще раніше сталася рокіровка на тренерському містку, але Віктор Гришко зумів зліпити цілком боєздатний колектив з решти старожилів і місцевої молоді.

«Іллічівець» (п'ять очок) і «Львів» (чотири) ще взимку багатьма фахівцями оцінювалися як найбільш ймовірних претендентів на пониження в класі поряд з «Харковом». Так воно і сталося. Молодим тренерам Іллі Близнюку і Сергію Ковальцю непросто вирішувати турнірні завдання. Особливо останнім, у якого під рукою футболісти без досвіду виступів на найвищому рівні. Не дивно, що львів'яни після відновлення чемпіонату не добули жодної перемоги. У Маріуполі колектив сильніше, але в очному еквіваленті ця різниця не дуже видно.

Втім, найбільш яскравий приклад того, що може трапитися з колективом, якщо з нього випадає хоча б одна важлива деталь, показала «Ворскла». На проміжному фініші ця команда була четвертою, (восени підопічні Миколи Павлова обіграли «Шахтар» і позбавили очок «Динамо»), а навесні в активі у «зелено-білих» лише чотири очки. Але ж пішли з колективу лише захисник Саша Джурічіч ( «Таврія») та півзахисник Сергій Кравченко ( «Динамо»). Але якраз останнього полтавчанам вкрай бракує в центрі поля. Запрошений на цю позицію Костянтин Ярошенко ( «Іллічівець») не справляється з навантаженням, і спробуй тут погодься з відомою приказкою «один в полі не воїн».

Турнірна таблиця

Турнірна таблиця

Примітка. Команда «Чорноморець» оштрафована на 6 очок через порушення регламенту ФІФА.

бомбардири

бомбардири

Ісмаель Бангура - 12 (1 з пенальті)

Олександр АЛІЄВ ( «Динамо») - 12 (3)

ДЖЕКСОН Коельо ( «Металіст») - 11 (1)

Олександр КОВПАК ( «Таврія») - 11 (5)

Ширяє Джихані ( «Зоря») - 9 (0)

Сергій КУЗНЕЦОВ ( «Карпати») - 9 (0)

Артем Мілевський ( «Динамо») - 9 (1)

Олександр Косирін ( «Чорноморець») - 8 (0)

Марко Девіч ( «Металіст») - 7 (2)

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

Втім, чого можна очікувати від організації, глава якої лише виконує обов'язки, а основне його місце роботи - президент «Харкова»?
Та й з якої радості «Харків» ось уже майже рік приймає гостей в Сумах, але до сих пір не змінив назву на більш підходяще, теж нагадує питання для клубу «Що?
Де?
Коли?
Та й які вони для них домашні?
Чим при цьому бардаку займалася Прем'єр-ліга?
Організовувала трансляції неіснуючих матчів?
Показувала всій Україні за допомогою телебачення, на яких полях можна грати в футбол?
Може, заробляла гроші?
Чи могло бути більше?