Полезные материалы

25 кращих легіонерів в історії російського футболу

  1. Тут гравці тільки з далекого зарубіжжя 25 Джейкоб Лекхето
  2. 24 Самюель Ето'о
  3. 23 Стіпе Плетікоса
  4. 22 Ахмед Муса
  5. 21 Алехандро Домінгес
  6. 20 Елвер Рахіміч
  7. 19 Есекіель Гарай
  8. 18 Радек Ширл
  9. 17 Марінато Гільєрме
  10. 16 Алекс Мескіна
  11. 15 Сесар Навас
  12. 14 Маріо Фернандес
  13. 13 Квінсі Промес
  14. 12 Понтус Вернблум
  15. 11 Браніслав Іванович
  16. 10 Веллітон
  17. 9 Івіца Оліч
  18. 8 Крістіан Нобоа
  19. 7 Неманья Відіч
  20. 6 Сейду Думбія
  21. 5 Гекденіз Караденіз
  22. 4 Даніел Карвальо
  23. 3 Мігел Данні
  24. 2 Халк
  25. 1 Вагнер Лав

Тут гравці тільки з далекого зарубіжжя

25 Джейкоб Лекхето

25   Джейкоб Лекхето

Джейкоб виступав в чемпіонаті Росії, коли в ньому ще не було дуже великих грошей, а у вищому дивізіоні ще можна було зустріти «Сокіл» і «Ротор». Одним з найбільш душевних гравців прем'єр-ліги початку нульових був південноафриканець, якого в «Локомотиві» звали Яшей. Лекхето розправлявся на своєму лівому фланзі оборони з усіма, будь то гравець збірної Гусєв, або тільки починав свій шлях Аршавін. Кар'єра Лекхето раптово обірвалася в 2004-му, відразу після відходу з команди Сьоміна. А в 2008-му обірвалося життя.

24 Самюель Ето'о

24   Самюель Ето'о

«Анжи» початку 2010-х з Хіддінком, Роберто Карлосом і Ето'О був справжнім безумством, мало хто тепер пам'ятає, що камерунець в Росії і справді був гарний. 13 голів в першому сезоні, 21 гол у другому - тоді Ето'О реально вважався одним з кращих гравців прем'єр-ліги. У третьому сезоні зоряний нападаючий почав пити занадто багато коли і отримав занадто багато влади, і коли «Анжи» вирішив жити за коштами, Ето'О поїхав в «Челсі» - що, до речі, теж про щось говорить.

23 Стіпе Плетікоса

23   Стіпе Плетікоса

На початку 2007-го хорват пройшов по вже відомому воротарям маршруту «Шахтар» - «Спартак». Плетікоса повинен був змінити поляка Ковалевського, але Стіпе вдалося не тільки стати основним воротарем, але і новим кумиром уболівальників. Ліміт змусив Валерія Карпіна відмовитися від Плетікоси на користь Джанаева. Після оренди в «Тоттенхемі» Стіпе повернувся в Росію і відіграв за «Ростов» чотири сезони. У Ростові Плетикосі вдалося те, чого він не зміг зробити в «Спартаку» - виграти трофей.

22 Ахмед Муса

22   Ахмед Муса

Потрапивши в ЦСКА після молодіжного чемпіонату світу в Колумбії (Муса забив там три м'ячі - стільки ж, скільки Коутиньо, Хамес і Ламела), Ахмед спалахнув на правому фланзі атаки в лігочемпіонський грі з мадридським «Реалом», а після травми Думбія перейшов в центр нападу і в новій ролі став одним з найнебезпечніших бомбардирів РФПЛ - тричі допоміг клубу виграти чемпіонський титул, забив 54 м'ячі і віддав 29 гольових передач за чотири з половиною роки у Слуцького, якого Муса тепер називає батьком, учителем і наставником . Купивши Ахмеда за п'ять мільйонів євро, ЦСКА продав його в «Лестер» майже за двадцять.

21 Алехандро Домінгес

21   Алехандро Домінгес

Головна російська команда Алехандро - це «Рубін», але якби не Домінгес, «Зеніт» не став би чемпіоном країни в 2007-му. У Петербурзі ніколи не забудуть, як аргентинець в стрибку вибив м'яч з порожніх воріт на останніх хвилинах золотого матчу в Раменському. У Казані ніколи не забудуть гольову передачу на Караденіз в матчі з «Барселоною», гол «Інтеру», 16 м'ячів в сезоні-2009 і звання кращого гравця року в тому ж році.

20 Елвер Рахіміч

20   Елвер Рахіміч

До Росії Рахиміча прилаштував колишній воротар «Спартака» Олексій Прудніков, що грав в Боснії і зберіг там багато цінних знайомств: «Гаджи Муслімовіч прийняв« Анжи »і я запропонував йому Елвера. Гаджієв дзвонить через місяць: «Леш, слабенький фізично. Не готовий". Відповідаю йому: «Гаджи Муслімовіч, погодуйте його. У них війна тільки закінчилася ». Тепер друзі з Боснії розповідають: вся країна вболіває за ЦСКА - через Рахиміча ». За тринадцять років в ЦСКА Рахіміч виграв сімнадцять трофеїв і обігнав за кількістю матчів за клуб навіть Сергія Семака.

19 Есекіель Гарай

19   Есекіель Гарай

Аргентинський центральний захисник провів в Петербурзі два сезони, а в повну силу відіграв один, чемпіонський для «Зеніту» Віллаш-Боаша. Мало, але в тому час Гарай так круто захищався і так впевнено починав атаки, що його часто називали найкращим легіонером РФПЛ (і це при Халке). Чутки про те, що з трансфером Гарая з «Бенфіки» за 6 млн було щось не так, періодично з'являються і сьогодні. Повірити неважко: ну не продаються такі гравці за такі гроші.

18 Радек Ширл

18   Радек Ширл

Головним досягненням захисника з Чехії прийнято вважати рух лівою ногою в Раменському восени 2007 року: не найвидатніший удар з-за меж штрафного зіткнувся з ногою захисника і золотим голом опустився за спину воротаря «Сатурна» Кінскі. Але є і більш важливий успіх: Ширл - єдиний з тієї компанії рядових земляків Петржели, хто згодився «Зеніту», навіть коли в неї прийшов великий тренер і дуже великий власник. Тиха, але надійна гра там, де знадобиться, дозволили йому багато виграти, відмінно заробити і чудово попрощатися з самим вимогливим стадіоном Росії.

17 Марінато Гільєрме

17   Марінато Гільєрме

Гільєрме міг не потрапити не тільки в список найважливіших легіонерів в історії чемпіонату Росії, але і взагалі не стати воротарем. Він став у ворота через те, що всі воротарі його дитячої команди не прийшли на тренування, а скаути «Локомотива» звернули на нього увагу під час перегляду польового гравця «Атлетіко Паранаенсе». У Москві бразилець пережив три роки лави запасних, майже десяток тренерів, кілька дуже важких травм і надів капітанську пов'язку. Гільєрме стрімко обрусів - освоїв мову, отримав паспорт РФ, а влітку минулого року їздив на Євро третім воротарем збірної Слуцького.

16 Алекс Мескіна

16   Алекс Мескіна

Самий розумний гравець «Спартака» останніх п'ятнадцяти років. Два з половиною роки в Москві Алекс провів так, що вболівальники нудьгують досі. Бразилець був утворений у всьому - від спілкування з журналістами до виконання пенальті. Його гол «Ростову» увійшов до числа кращих за всю історію прем'єр-ліги. Навесні 2012-го Алекс повернувся до Бразилії - у його дружини важко протікала вагітність. «Я б не замислюючись повернувся в Москву. Я пішов з «Спартака» раніше, ніж цього хотів », - зізнавався футболіст пізніше.

15 Сесар Навас

15   Сесар Навас

Вихованець «Реала» піку досяг в Росії. Переїхавши в Казань в двадцять дев'ять, Навас восьмий рік залишається одним з надійніших захисників прем'єр-ліги. Партнери Сесара по центру оборони часто змінювалися і в «Рубіні», і в «Ростові», але захист команд Бердиєва була стабільно хороша. Своя користь була і від сезону з Білялетдіновим - поруч з Навасом помітно прогресував Кверквелія. У тридцять один Навас обігравав «Барселону», в тридцять шість - «Баварію», і, здається, це ще не кінець.

14 Маріо Фернандес

14   Маріо Фернандес

Один з найдорожчих футболістів в історії ЦСКА з перших днів в Росії почав обґрунтовувати значні вкладення: зробив атаки команди Слуцького більш різноманітними, забив два м'ячі і віддав двадцять три гольові паси, тричі став чемпіоном Росії, в 2014 році дебютував у збірній Бразилії, куди його вперше викликали ще в 2011-му, схвилював своєю грою скаутів «Барселони», а минулого літа отримав російське громадянство. Останні матчі 2016 року Фернандес провів на знеболюючих з переломом шийки правої лопатки, що не завадило йому заробити пенальті в домашній грі з «Байєром», після чого Натхо зрівняв рахунок.

13 Квінсі Промес

13   Квінсі Промес

Раптом ви не знали: з моменту свого дебюту за «Спартак» Квінсі Промес протягом 64 турів не пропускав жодного матчу. Це означає, що він не віддалявся, що не перебирав з жовтими картками, не травмувався і не випадав зі складу - незмінно, з тижня на тиждень він виходив на поле і фігачіть. Якщо «Спартак» все-таки дотягнеться цієї весни до золота, на всіх банкетах, бенкетах і парадах відразу після Каррери будуть згадувати про того хлопця з Голландії, який так багато посміхався, так хвацько забивав і так задорого їде в АПЛ.

12 Понтус Вернблум

12   Понтус Вернблум

ЦСКА купив шведського опорника АЗ, щоб схилити до переїзду в Москву іншого півзахисника - Расмуса Ельма, але в підсумку Вернблум став найціннішим гравцем ЦСКА поточного десятиліття, ефективно висуваючись в напад, забиваючи важливі м'ячі на останніх хвилинах, руйнуючи чужі атаки і емоційно впливаючи не тільки на суперників, але і на партнерів. Вернблум забив за ЦСКА в першій же грі, зрівнявши рахунок на останній хвилині матчу 1/8 Ліги чемпіонів з мадридським «Реалом».

11 Браніслав Іванович

11   Браніслав Іванович

У Росії Браніслав був швидкий з усіх: відразу після переходу в «Локо» змінив позицію центрального захисника на флангового, з легкістю тікав від гравців суперника, і, нарешті, провів в прем'єр-лізі лише два сезони, відправившись на підвищення в «Челсі». У 2007-му, коли межі людської мерзоти просто не існувало, а щоб вірити всьому, що відбувається, потрібно було бути повним ідіотом, єдиною світлою плямою «Локомотива» був Іванович. Про важливість серба для історії чемпіонату Росії можна судити хоча б тому, що через 10 років після його від'їзду все ще з'являються чутки про повернення захисника в Москву.

10 Веллітон

10   Веллітон

Веллітон побив рекорд «Спартака» по голам за один сезон, двічі став кращим бомбардиром прем'єр-ліги і увійшов в топ-25 найбільш результативних гравців за всю історію чемпіонату. Веллітон користувався хорошими швидкісними даними, вміло вривалося в вільні зони за спинами захисників і був у всіх сенсах безжалісний до чужих воротарям.

9 Івіца Оліч

9   Івіца Оліч

За три з половиною роки в ЦСКА хорватський нападник закохав у себе уболівальників, виграв Кубок УЄФА, три чемпіонати Росії і забив сорок один м'яч, хоча жоден з російських сезонів не провів повністю - через травми і конкуренції з боку бразильських колег. «Червіченко дуже хотів мене купити. Ми зустрічалися з ним - він зробив конкретну пропозицію: давав найбільший контракт в лізі, в два рази більше, ніж я отримував в ЦСКА. ЦСКА купував Вагнера, тому здавалося, що перехід в «Спартак» не так вже й неможливий. Але у ЦСКА зі «Спартаком» велике суперництво. Я був найулюбленіший гравець уболівальників. Сказав агенту: «Я не можу перейти в« Спартак ». Якщо ЦСКА скаже, що я їм більше не потрібен, тоді ОК, але якщо вони хочуть, щоб я залишився, я залишуся ».

8 Крістіан Нобоа

8   Крістіан Нобоа

Зараз важко повірити, що в своєму першому матчі в Росії Нобоа забив у свої ворота. Сталося це в матчі «Ростов» - «Рубін» в березні 2007-го. Куди сильніше Крістіан запам'ятається класним баченням поля, точними довгими передачами і крутими стандартами. З «Рубіном» Нобоа двічі став чемпіоном, з «Динамо» пробився до фіналу Кубка, а з «Ростовом» здобув срібло.

7 Неманья Відіч

7   Неманья Відіч

Серб відтоптав за «Спартак» всього півтора року, але подарував нашому чемпіонату одну з найграндіозніших легенд. З Белграда до Москви він приїхав з хронічною травмою спини, яка нила, заважала і цілком могла вибудувати стелю його подальшій кар'єрі. Однак голки спартаківського доктора Лю пришили біль і зробили так, що Відіч для початку вивів «Спартак» тренера Старкова в Лігу чемпіонів, а потім переїхав в «Манчестер Юнайтед» і на роки став одним з кращих центральних захисників планети. П'ять титулів англійської прем'єр-ліги, два звання кращого гравця року в АПЛ і Кубок чемпіонів - сталося б все це, якби не Тарасівка, незвичайний доктор і метод?

6 Сейду Думбія

6   Сейду Думбія

У 2011 році «Футбол» і «Спорт-Експрес» визнали Думбія кращим футболістом Росії. Сейду приносив ЦСКА користь навіть у растренірованном стані, після травм, а його оригінальний дриблінг кружляв голову найкращим місцевим захисникам. За п'ять сезонів у Росії Думбія забив дев'яносто п'ять м'ячів і зробив тридцять шість гольових передач: «Пам'ятаю свій перший шок - мене лякали, що в Москві дуже холодно і сніг лежить по півроку. Прилітаю сюди вперше, сиджу на кубковій грі з «Торпедо», - а тут спека тридцять градусів ». ЦСКА продав Думбія в «Рому» майже за п'ятнадцять мільйонів євро, а через півроку повернув на правах оренди - і за кілька місяців Сейду забив одинадцять м'ячів.

5 Гекденіз Караденіз

5   Гекденіз Караденіз

Стати легендою рідного клубу (один з входів на домашню арену «Трабзонспора» названий на честь Караденіз), в 28 років виїхати в іншу країну, стати легендою ще й там - це рідко і круто. Можливо, головний мотор двох казанських чемпіонство як почав кошмарити захисників суперника, тільки приїхавши в Росію, так і не зупинився, навіть коли «Рубін» вивалився з топ-клубів в середняки. Чим ближче було до 40-річчя, тим більше прекрасного за межами поля: Караденіз набиває татуювання «Рубін Казань», Караденіз будує мечеть в Татарстані, Караденіз влаштовує обід для потребуючих. Щоб бути великим людиною, великі габарити необов'язкові.

4 Даніел Карвальо

4   Даніел Карвальо

Лідер бразильської молодіжки-2003 забив в першому ж московському матчі - «Спартаку» в Суперкубку - але реально заграв тільки на другий рік, зате як - Кубок УЄФА, чемпіонат і Кубок Росії, п'ятнадцять м'ячів, двадцять один гольовий пас, гол «Ліверпулю» в європейському Суперкубку і статус першого іноземця, визнаного кращим футболістом Росії. Через травми і проблем з режимом Карвальо за кілька років упав до рівня катарського «Аль-Арабі», але на своєму піку був такий прекрасний, що назавжди залишився в історії нашого футболу. Три гольові паси в фіналі Кубка УЄФА в Лісабоні - це незабутньо.

3 Мігел Данні

3   Мігел Данні

Дивно, але були часи, коли московське «Динамо» вміло витрачати гроші: 2,5 млн євро за Мігела Данні - одна з крутих угод в історії російського футболу. Напевно, Данні вже не той, але за десять з гаком він зробив стільки, що не потрапити в трійку просто не міг: 85 голів, 3 чемпіонства, титул кращого гравця Росії-2010, найдорожчий внутрішній трансфер в історії прем'єр-ліги (30 млн ), переможний гол у ворота «МЮ» в Суперкубку УЄФА. Кращий легіонер в історії «Динамо», один з кращих - в історії «Зеніту».

2 Халк

2   Халк

«Зеніт» Віллаш-Боаша часто лаяли за те, що атаки команди будувалися за принципом «віддай м'яч Халку, він розбереться». Суть в тому, що це працювало досить часто, щоб заради звільнення Халка пожертвувати всіма досягненнями сучасної тактики. Бразилець не завоював для Росії єврокубків, коштував аморально дорого і не домігся такого поваги уболівальників (в тому числі чужих), як Вагнер Лав. Зате він умів взяти м'яч і по прямій потягти його до воріт, розкидаючи захисників суперника немов дітей. У прем'єр-лізі буде ще багато крутих легіонерів, але другого Халка, гравця, який перетворював футбол в комікс, не буде ще довго.

1 Вагнер Лав

1   Вагнер Лав

Перші три роки Вагнера в Росії принесли ЦСКА єврокубок і два чемпіонські титули, а гравцеві - місце в основі збірної Бразилії на переможному Кубку Америки-2007, у фіналі якого Вагнер віддав гольовий пас Даніелу Алвесу. Повернувшись в ЦСКА в 2010-му, Вагнер забезпечив вольову перемогу над «Спартаком», повернув клуб в Лігу чемпіонів і допоміг вийти там в плей-офф. Третій прихід Вагнера повернув ЦСКА чемпіонський титул після семи років очікування. Забивши за ЦСКА 124 м'ячі, Вагнер поїхав в Китай - ще до того, як це стало трендом.

фото: Gettyimages.ru / Brian Bahr; РІА Новини / Віталій Бєлоусов; Gettyimages.ru / Jeff J Mitchell; РІА Новини / Олександр Вільф (4,18,19), Максим Богодвід (5,11,21), Олексій Бєліков; Gettyimages.ru / Epsilon; globallookpress.com / Serge Fedoseev; Gettyimages.ru / Dmitry Korotayev / Epsilon (9,10,16,20,22,23); РІА Новини / Олексій Філіппов (12), Володимир Пісня; globallookpress.com / Dmitry Golubovich / Russian Look; РІА Новини / Ілля Питалєв, Володимир Федоренко ;, Ігор Руссак; Gettyimages.ru / Dima Korotayev / Getty Images / Pressphotos

П'ять титулів англійської прем'єр-ліги, два звання кращого гравця року в АПЛ і Кубок чемпіонів - сталося б все це, якби не Тарасівка, незвичайний доктор і метод?