Полезные материалы

У мережі з'явилися знімки реконструкції аеропорту "Бориспіль"

У мережі з'явилися знімки робіт по розширенню зони трансферних рейсів в терміналі D міжнародного аеропорту "Бориспіль", передає "Інформ-UA" з посиланням на avianews.com.

Судячи по знімках, робота кипить - втім, за попередніми даними, керівництво аеропорту планує запустити оновлений термінал D в роботу вже в липні нинішнього 2018 року.

Відзначимо, що згідно з даними системи Prozorro, в цілому на розширення терміналу D керівництво міжнародного аеропорту "Бориспіль" планує витратити близько 120 мільйонів гривень. Крім того, наголошується, що компанія, яка безпосередньо займається роботами і запропонувала проект розширення трансферної зони.

Крім того, наголошується, що компанія, яка безпосередньо займається роботами і запропонувала проект розширення трансферної зони

Так, в даний момент в зоні контролю трансферних пасажирів в даний момент розміщено чотири рамки металодетекторів, сім інтроскопів, один ліфт і один ескалатор. Однак вже після закінчення ремонтних робіт, в прибудові на другому рівні терміналу розмістять сім рамок металодетекторів, сім інтроскопів, два ескалатори та ліфт.

Читайте також: Найбагатші люди Європи готові за свій рахунок відновити Нотр-Дам де Парі

За попередніми даними, очікується, що це дозволить значно збільшити пропускну здатність трансферної зони, яка після реконструкції складе 1,5 тисячі пасажирів на годину. При цьому керівництво міжнародного аеропорту "Бориспіль" зазначає, що загальна пропускна здатність аеропорту не зміниться - три тисячі пасажирів на виліт і ще стільки ж на приліт.

Крім того, в керівництві аеропорту підкреслили, що необхідність розширення терміналу D виникла після збільшення популярності аеропорту "Бориспіль" в якості пересадочного пункту. В результаті, в годину-пік відбувається утворення величезних черг. До слова, за попередніми даними, такі проблеми з чергами в аеропорту виникають через те, що в "Борисполі" пасажири, які вчиняють пересадку, також повинні проходити контроль, тоді як в більшості країн повторний контроль необхідний лише громадянам з країн групи ризику.