Полезные материалы

Невпевненість в собі: як боротися?

  1. Невпевненість в собі - виключно суб'єктивне поняття
  2. Невпевненість в собі йде рука об руку з низькою самооцінкою
  3. Змінити самооцінку, значить навчитися відчувати себе по-іншому

Дата публікації 07 грудня 2012 року Опубліковано в характер

характер

Невпевненість в собі, комплекс неповноцінності, низька самооцінка, - стільки слів, і за всіма ними стоїть фактично одне і те ж явище: відсутність віри в себе, свої сили, свої можливості. Зверніть увагу: не відсутність самих сил і можливостей, а впевненість в їх відсутності. Така переконаність народжується з порівняння себе з іншими людьми (особливо з людьми з близької соціальної групи: однокласниками, однолітками, колегами по роботі і т.д.). Людина оцінює свою зовнішність, свої таланти, свої здібності і знаходить, що вони у нього нижче і гірше, ніж у інших. Як боротися з цією рисою характеру?

Невпевненість в собі - виключно суб'єктивне поняття

Сам по собі, з точки зору незалежного спостерігача, людина може нітрохи не поступатися своїм «опонентам» за рівнем професіоналізму, красі, здібностям, але сам він так не вважає. Він уважний до своїх недоліків і неуважний до своїх здібностей. Він веде себе як переможений (це відчувається по інтонації, рухам, погляду, поставі), тому і інші люди теж не стануть вважати його переможцем.

Коли справа дійде до конкуренції, наприклад, це може бути співбесіда при влаштуванні на роботу, то роботодавцю потрібно буде вибрати одного з декількох кандидатів. І він буде судити не тільки по резюме або диплому, але і по загальному враженню.

І той, хто буде вести себе більш впевнено, отримає більше шансів. Той же закон спрацьовує і при виборі партнера: жінкам подобаються упевнені в собі чоловіки. Крім того, є безліч професій, де від такої якості, як впевненість, залежить дуже і дуже багато. Кому сподобається нерішучий лікар або юрист?

Невпевненість в собі йде рука об руку з низькою самооцінкою

Самооцінка - оцінка особистістю самої себе, своїх можливостей, якостей і місця серед інших людей. Вона буває нормальною, підвищеною і заниженою.

Золота середина - людина з нормальною самооцінкою. Він вміє визнавати свої досягнення (бачить в них не випадковість, а результат своїх зусиль), а також може оцінювати свої сильні і слабкі сторони. Він не вважає все хороше в своєму житті цілком очевидним, а всі неприємності - прикрим непорозумінням, яке надовго «вибиває з колії». Така людина ставить перед собою реальні цілі і порівнює свої можливості і можливі перешкоди.

А ось людина з неадекватною (завищеною) самооцінкою зазвичай навпаки, дуже високо задирає планку досягнень, не може добитися бажаного результату і потім сильно про це переживає. Або ж протилежний варіант - людина уникає будь-яких форм самовираження і не приймає участі в соціальній активності, він навіть не ставить перед собою цілей і пливе, куди протягом винесе (але не тому, що такий його вибір, а тому, що не вірить в можливість добитися успіху в будь-якій сфері). Впевнений в собі людина зазвичай спокійний і врівноважений, йому немає потреби щось доводити собі і оточуючим (хоча при необхідності він може легко за себе постояти). А ось агресивно-наполегливе поведінку часто говорить не про справжню впевненості, а про бажання здаватися впевненим, це скоріше робота на публіку, в глибині душі така людина вразливий, у нього відсутня цілісність, і він не хоче, щоб хтось це відчув, своїм поведінкою він намагається в корені присікти саму цю можливість.

У людей з низькою самооцінкою розвинені тривожність, страх і невпевненість. Вони дуже сильно турбуються про те, що подумають про них інші, і заздалегідь орієнтовані на розчарування і недовіру. На щастя, справжня низька самооцінка зустрічається не дуже часто. У багатьох невпевнених людей вона не низька, а нестабільна. В чому це виражається? Людина цілком і повністю залежить від обставин. Коли він знаходить підтримку в інших і все складається більш-менш гладко - то він відчуває себе добре і цілком задоволений собою. А ось якщо все пішло не за планом, і людина не отримав того, на що спочатку розраховував, він відразу відчуває себе «не в своїй тарілці» і починає сумніватися в собі і своїх здібностях, відразу починає згадувати про всі свої недоліки.

Якщо говорити про витоки самооцінки, то ми знову ж таки, як і з багатьма іншими темами на цьому блозі, повернемося до дитинства і виховання. Але на цій темі ми зупинятися зараз не будемо. Краще поговоримо не про вади виховання, а про те, як можна підвищити самооцінку дорослої людини.

Змінити самооцінку, значить навчитися відчувати себе по-іншому

Можна почати прямо зараз. Розправте плечі і випрямити спину, вдихніть на повні груди, але без напруги. Навчіться тримати спину прямою, а не шукати для неї опору при кожному зручному випадку. Так ви відчуваєте себе трошки по-іншому, ніж коли сутулитеся, правда? Постава - це дуже важливий момент, недарма в царській Росії вихователі юних дворян і дворянок надавали правильну поставу таке велике значення, вона безпосередньо пов'язана з відчуттям впевненості. Деяким людям добре допомагають заняття спортом, йогою, танцями і т.д., вони дозволяють навчитися рухатися і краще відчувати своє тіло, це дуже сприяє розвитку впевненості в собі. Тільки потрібно не забувати, ви йдете на заняття не щоб порівнювати себе з іншими учасниками, а щоб допомогти собі змінитися.

Вчіться цінувати свою думку і відстоювати його в разі потреби. Невпевнений в собі людина дуже сильно залежимо від думки інших людей. Він постійно з кимось радиться, прийняти рішення самостійно йому дуже важко, він ніби не довіряє самому собі. Але хто краще вас самих знає, що саме вам потрібно? Радитися варто тоді, коли потрібно думку фахівця, професіонала в тій чи іншій області. Збір думки всіх подруг, друзів і знайомих часто навпаки лише збиває з пантелику, у різних людей різні погляди, від цього в голові виходить «каша» і людина відчуває себе заплутався.

Потрібно вчитися самостійно приймати рішення і брати за них відповідальність. Тут на шляху зазвичай встає страх припуститися помилки. А щоб з ним впоратися, потрібно зрозуміти, що у вас є право на вчинення помилки. Навряд чи ви - сапер або хірург і наслідки будуть дуже вже фатальними. Ніколи не помиляється тільки той, хто нічого не робить. Помилка це не привід впасти в розлад, це досвід, його потрібно осмислити і зрозуміти: що саме ви зробили неправильно. Наступного разу ви це врахуєте і будете діяти по-іншому.

Непевного людині часто не вистачає вміння спілкуватися. Щоб ваша думка почули, потрібно вміти правильно донести його до оточуючих. І навпаки, щоб адекватно розуміти співрозмовника, потрібно вміти слухати. Невпевнена людина відчуває себе недорікуватих, соромиться висловити вголос свою думку, поділитися своїми почуттями, його тіло сковано. Ефективна комунікація - це не тільки здатність, але і навик, і він добре розвивається. Якщо ви відчуваєте труднощі під час спілкування, варто попрацювати над цим. Одним з найбільш ефективних способів є комунікативний тренінг, він дає можливість не тільки засвоїти необхідну інформацію на теоретичному рівні, а й відпрацювати навички в групі. Коли людина бачить перші реальні результати, у нього з'являється потужний стимул продовжувати розвивати свої вміння.

Дуже важливо навчитися помічати в собі не тільки недоліки, але й гідності. Заведіть блокнот, в який ви кожен день будете записувати те, що вам добре вдалося зробити протягом дня, за що ви самі можете себе похвалити. Нехай це буде щось не дуже значне, вам важливо для початку просто навчитися помічати такі речі.

Навчіться приймати компліменти і похвалу від інших без збентеження. Так, так, для деяких це виявляється не дуже просто. Коли вас хвалять, говорите у відповідь "дякую". Коли ви відповідаєте «так нічого особливого», «не варто подяки», ви як би відштовхуєте цей комплімент і посилаєте собі повідомлення про те, що ви не заслужили таких слів, тим самим підкріплюючи занижену самооцінку. Тому дуже важливо навчитися приймати похвалу, і пам'ятайте: ви того варті.

Потрібно відучити себе від неконструктивної самокритики. Ніхто не говорить нам стільки неприємних слів, як ми самі, я маю на увазі ті слова, які вимовляються подумки, про себе. Ви не зможете підвищити самооцінку, якщо знову і знову будете повторювати негативні висловлювання на адресу своїх здібностей. Що ж робити, якщо ви незадоволені своїм вчинком? Невдоволення можна виразити різними способами. Можна сказати собі: «який же я дурень!», А можна: «я повівся недостатньо розумно». Суть одна, а сприймається по-різному.

Вибирайте коло спілкування. Не варто багато часу проводити з песимістами і тими, хто знижує вашу самооцінку. Позитивні емоції, дружня підтримка та спілкування з впевненими людьми - це те, що може вам допомогти.

Підняття самооцінки - це справа не одного дня і навіть не одного місяця. Ви багато років витратили на те, щоб у вас склалося певне образ самого себе. Неможливо навчитися відчувати себе по-іншому просто пожалів цього. Але, «дорогу подужає той, хто йде», рішення змінитися - дуже важливий, мабуть, навіть головний крок.

джерело

Як боротися з цією рисою характеру?
Кому сподобається нерішучий лікар або юрист?
В чому це виражається?
Так ви відчуваєте себе трошки по-іншому, ніж коли сутулитеся, правда?
Але хто краще вас самих знає, що саме вам потрібно?
Що ж робити, якщо ви незадоволені своїм вчинком?